epojisteni logo
blg-srt-mzd

7 užitečných tipů, jak ušetřit na havarijním pojištění

1. 2. 2019
|
Délka čtení: 8 min.

7 užitečných tipů, jak ušetřit na havarijním pojištění

Policejní statistiky za rok 2018 nevyznívají pozitivně. Na silnicích bylo těžce zraněno a zemřelo více osob než o rok dříve. Chceme-li, aby letošní rok skončil lépe, měli bychom se všichni chovat zodpovědněji. Významnou roli při řešení následků nehod hraje i kvalitní pojištění vozidel.

Tomáš Neřold z Besip zdůrazňuje, že by si každý účastník silničního provozu měl uvědomit svůj díl odpovědnosti. Je přitom jedno, zda se jedná o řidiče, cyklistu nebo chodce. Zamyslet by se především měli ti, kteří považují agresivní a rychlou jízdu za normální nebo se vůbec nepoutají. Platí to ale také pro cyklisty jezdící bez helmy a v noci “neviditelné” chodce.

Nepodceňujte havarijní pojištění

I ti nejlepší řidiči se někdy mohou dostat do potíží. Naštěstí havarijní pojištění vám pomůže s vyrovnáním škod i na vašem vozidle. Sjednejte si jej dříve, než bude pozdě. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním.

Povinné ručení je dané zákonem, smysl má ale i havarijní pojištění

Samozřejmostí je zákonem předepsané povinné ručení. Důležité je ale i havarijní pojištění. Spousta lidí bohužel zapomíná, že škodu si mohou způsobit sami nebo k ní dojde v důsledku živelné událost, střetu se zvěří, krádeže či vandalismu. Přesto má havarijní pojištění uzavřené zhruba třetina českých motoristů. Ti ostatní považují havarijní pojištění za drahý přežitek, kteří se nemohou nebo nechtějí dovolit. Naštěstí existují způsoby, jak na havarijním pojištění ušetřit i tisíce korun ročně, aniž byste šli s kvalitou dolů.

1. Sjednejte si havarijní pojištění společně s povinným ručením

Pro pojišťovny je vždy výhodnější klient, který má u ní uzavřeno více produktů. Proto potencionálním zákazníkům nabízí zajímavé slevy, pokud si k povinnému ručení zároveň sjednají i havarijní pojištění.

2. Uzavřete pojištění online

Online si můžete nejen porovnat aktuální nabídky, ale vybraný produkt si můžete okamžitě uzavřít. Pojištění je platné od okamžiku uhrazení pojistného. Uzavření pojištění online je výhodné i pro pojišťovny a jako motivaci motoristům nabízí až 25% slevy.

3. Vybírejte reálná rizika

Havarijní pojištění má různé varianty. Nejdražší je all-risk, varianta kryjící všechna hrozící rizika. Vy si ale můžete zvolit i variantu obsahující vybraná rizika. Například máte-li vůz zaparkovaný v zabezpečené garáži, nemusíte se obávat vandalismu  ani krádeže.

4. Zvolte adekvátní spoluúčast

Vliv na výši pojistného  má také spoluúčast. Čím větší spoluúčast, tím méně za pojištění zaplatíte. Ale pozor! Spoluúčast se platí při každé události zvlášť. Většina motoristů volí spoluúčast ve výši 5 % nebo 10 % (min. 5 000 Kč nebo 10 000 Kč).

5. Získejte výhody

Dále pojišťovny nabízí slevy za lepší zabezpečení vozidla a instalaci vyhledávacího systému. Výše slevy jsou odstupňovány podle úrovně zabezpečení. Až 75% slevu můžete získat za kombinaci zabezpečení s vyhledávacím systémem.

6. Pravidelně aktualizujte pojistnou smlouvu

Hodně řidičů si uzavře pojištění a tím to pro něj skončí. Řadu let platí zbytečně vysoké pojistné. Odborníci doporučují aktualizovat pojistnou smlouvu každé dva rok, u starších vozidel klidně každý rok. Pojistná částka u aut klesá rychle, a tím pádem zlevňuje i pojištění. A pokud by se pojistitel  na váš požadavek netvářil, nebojte se oslovit konkurenci.

7. Jezděte bezpečně

Zapomínat byste neměli ani na starý dobrý  bonus  za bezeškodní průběh. Stačí jezdit bezpečně, dodržovat předpisy a jízdu vždy přizpůsobit aktuálním podmínkám. Jízdou bez nehod můžete získat až 60% slevu na pojistném.

Havarijní pojištění doporučujeme i pro starší vozy

Kvůli růstu cen oprav, náhradních dílů i lidské práce se v dnešní době vyplatí sjednat havarijní pojištění i pro starší vozy. Buďte připraveni na všechny možné nástrahy na silnici. Rádi vám pomůžeme s výběrem i sjednáním nejlepší nabídky pro váš ojetý vůz.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
  10. května 2024|Petr Pohůdka
  Novinky: 7 změn zákona v autopojištění 2024

  Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Řízení je nově možné již od 17 let, končí vydávání velkých technických průkazů a mění se také bodový systém či sazby pokut. Novinky se nevyhnuly ani pojištění vozidel. Jaké změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

 • autobazar
  29. dubna 2024|Jana Březinová
  Dovoz auta z Německa: Návod krok za krokem

  Nabídka ojetých vozů v Česku se po nedostatku z minulých let opět vrátila k normálu. Hodně lidí ale přesto preferuje dovoz aut z Německa. Důvodem je širší nabídka specifických modelů, lepší technický stav a někdy i nižší cena. Jak při nákupu auta v Německu správně postupovat?

 • nabourané auto naložené na odtah
  14. února 2024|Monika Šaríková
  4 důvody, proč se vyplatí mít havarijní pojištění

  Na rozdíl od povinného ručení není havarijní pojištění povinné ze zákona. Ve snaze snížit náklady na provoz vozidla jej zhruba dvě třetiny řidičů opomíjí. Neuvědomují si, že se jim ježdění bez kompletního pojištění může naopak prodražit. Stačí jedna větší oprava nebo několik menších.

 • policejni-kontrola-dva
  17. června 2023|Monika Šaríková
  Co je bodový systém a jak funguje?

  Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel.

 • kladivko-modely-auticek-nehoda
  27. ledna 2023|Jana Březinová
  Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

  Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?

 • 28. prosince 2022|ePojisteni
  Bude Evropská unie tolerovat propadlé řidičáky a STK?

  Ministerstvo dopravy uvedlo, že platnost řidičských průkazů a STK končících v období mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020 bude prodloužena o sedm měsíců. Řidiči, kterých se tato zpráva týká, mohou po tuto dobu jezdit s propadlými doklady. Toto nařízení by mělo údajně platit v rámci celé EU. Podle redakce iROZHLAS to však není tak úplně jednoznačné.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Havárie v zahraničí. Jak postupovat v různých státech Evropy

  Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.

 • 11. července 2022|ePojisteni
  BESIP trvá na nulové toleranci. Alkohol za volant prostě nepatří

  Roky se diskutuje o uvolnění nulové tolerance alkoholu u řidičů podobně, jako je tomu ve vybraných evropských státech. SO BESIP jde tvrdě proti a na pomoc si bere nepříznivé policejní statistiky. Ty potvrzují, že počty smrtelných nehod zaviněných pod vlivem alkoholu rostou.

 • zena-oprena-o-nabijici-se-elektromobil
  15. června 2022|Marek Drahorád
  Konec spalovacích motorů. Kdy si budeme muset pořídit elektromobil?

  Mohou elektromobily nahradit auta se spalovacími motory? Přijdeme o možnost vlastnit auto, pokud si vůz s elektrickým pohonem nebudeme moci dovolit? Přečtěte si, co se v blízké budoucnosti chystá.

 • pojistna-smlouva-pojistovacka-klientka
  02. června 2022|ePojisteni
  Nový občanský zákoník a pojištění

  Od 1. ledna letošního roku je platný nový občanský zákoník, který do mnoha oblastí běžného lidského života přinesl významné změny. V oblasti pojištění se nejedná o revoluční změny. Změny se týkají především pojmů a podmínek, které leckdy bývají poměrně složité. Proto si je připomeneme.