epojisteni logo
rozbité čelné sklo na aute

Jak řešit prasklé přední sklo? Co nejdřív a ideálně s viníkem

5. 11. 2021
|
Délka čtení: 8 min.

Rozbité čelní sklo patří k častým škodám na vozidle. Většinou ji způsobí odlétnutý kamínek nebo nepříznivé počasí. Jak takovou situaci řešit? Běžné  povinné ručení  ani havarijní pojištění často nebude stačit.

Dle údajů České asociace pojišťoven  prasklé čelní sklo  tvoří  téměř 25 % všech nahlášených pojistných událostí v oblasti pojištění motorových vozidel. Cena za opravu či výměnu čelního skla se průměrně pohybuje okolo 8 500 Kč. Ročně pojišťovny vyplatí cca 600 milionů Kč za opravy skel.

S prasklým čelním sklem se navíc nemůže jezdit, byť by se jednalo o drobné poškození. Poškození skla v tzv. stíratelné ploše je totiž považováno za vážnou závadu, která ohrožuje bezpečnost provozu. Řidičům za prasklé čelní sklo hrozí pokuta až 10 000 Kč a přidělení 5 trestných bodů. Policie vám dokonce může zabavit malý technický průkaz, pokud škoda na skle zabírá více než  50 % jeho plochy.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Na prasklé sklo obyčejné pojištění nestačí

V minulosti tento typ škod pojišťovny běžně hradily z povinného ručení. Pojišťovnám stačila fotografie či opsaná registrační značka auta, od něhož se kámen odrazil a způsobil poškození skla. Situace se ale změnila a skla si dnes musíte připojistit. Údajně proto, že na zbloudilé kamínky řidiči svalovali vinu i tehdy, když poškození čelního skla nebylo od kamínku.

Nepomůže ani havarijní pojištění

Jako vhodné řešení by vás mohlo napadnout havarijní pojištění. To má ale několik háčků. Tím nejzásadnějším je spoluúčast, která je často 5 000 až 10 000 Kč. Většinu z ceny opravy byste tak stejně platili z vlastní kapsy. Radost by vám určitě neudělalo ani zdražení pojištění, jehož cenu ovlivňují všechny škodní události. 

„Motorista může sklo řešit z havarijního pojištění, má-li ho sjednané a rozhodne-li se ho uplatnit. Zde však musí zvážit, zda se mu oprava tímto způsobem vyplatí vzhledem ke zvolené  spoluúčasti  a ztrátě bonusu,“ uvedla Ivana Buriánková, mluvčí České pojišťovny.

Nejlepším řešením je extra pojištění čelního skla

Poškození čelního skla od kamínku vás nemusí strašit. Existuje totiž speciální  připojištění  skel, které může krýt buď pouze přední sklo, nebo rovnou všechna skla. Rozdíl v ceně je minimální, a proto doporučujeme druhou variantu.

 Prasklé čelní sklo

Kolik připojištění skel stojí?

Připojištění skel není drahá záležitost - obzvlášť při porovnání s průměrnou cenou výměny skel.  Ceny připojištění začínají na 300 Kč za rok. Konečná cena se odvíjí od výše sjednaného limitu pojistného plnění a výši spoluúčasti, která se zpravidla pohybuje kolem 500 Kč.

Obrovskou výhodou připojištění skel je, že pojistné plnění nemá vliv na bezeškodní průběh. Pojistné události tedy neovlivňují cenu vašeho pojištění, protože poškození čelního skla od kamínku nemáte možnost ovlivnit. Pojištění skel se navíc vztahuje na škody způsobené také dalšími vlivy jako živelné události,  vandalismus  nebo havárie.

Náš tip

Na co dát při uzavírání pojištění pozor?

 • Limit stanovený na každou pojistnou událost znamená, že o výměnu skla z důvodu poškození můžete požádat i několikrát do roka.

 • Limit stanovený na celý pojistný rok představuje maximální částku, kterou za vás pojišťovna v daném roce zaplatí.

Jak postupovat, když na čelním skle objevíte prasklinu?

Vozidlo s poškozeným sklem odvezte rovnou do servisu, výměna předního skla se nesmí odkládat. Na pojišťovnu zpravidla nemusíte hlásit vůbec nic. Veškerou administrativu spojenou s vyřízením pojistné události servis vyřídí s pojišťovnou sám a většinou i bez příplatku.

Samotná výměna předního skla je otázkou několika minut, záleží na vytíženosti konkrétního servisu. S sebou mějte připravené řidičské oprávnění, zelenou kartu jako doklad o povinném ručení, velký technický průkaz a doklad o zaplacení pojištění skel.

Ušetřete na autopojištění až 50 %

Naši zákazníci s námi ušetří až 50 % za povinné ručení. Buďte mezi nimi i vy. Zelenou kartu obdržíte do pár minut na e-mail.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • odtah-vozu
  24. května 2024|Jana Březinová
  Pojištění GAP: Co všechno kryje a komu se vyplatí?

  Jen co nový vůz opustí autosalon, jeho hodnota rychle klesá. Za rok zhruba o 10 %. Pokud dojde k totální škodě nebo krádeži, pojišťovna vám z havarijního pojištění vyplatí pouze aktuální tržní cenu vozidla. A to i přesto, že mělo najeto jen pár kilometrů. Chcete získat plnou pořizovací cenu vozu? S tím pomůže doplňkové pojištění GAP.

 • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
  10. května 2024|Petr Pohůdka
  Novinky: 7 změn zákona v autopojištění 2024

  Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Řízení je nově možné již od 17 let, končí vydávání velkých technických průkazů a mění se také bodový systém či sazby pokut. Novinky se nevyhnuly ani pojištění vozidel. Jaké změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

 • autobazar
  29. dubna 2024|Jana Březinová
  Dovoz auta z Německa: Návod krok za krokem

  Nabídka ojetých vozů v Česku se po nedostatku z minulých let opět vrátila k normálu. Hodně lidí ale přesto preferuje dovoz aut z Německa. Důvodem je širší nabídka specifických modelů, lepší technický stav a někdy i nižší cena. Jak při nákupu auta v Německu správně postupovat?

 • nabourané auto naložené na odtah
  14. února 2024|Monika Šaríková
  4 důvody, proč se vyplatí mít havarijní pojištění

  Na rozdíl od povinného ručení není havarijní pojištění povinné ze zákona. Ve snaze snížit náklady na provoz vozidla jej zhruba dvě třetiny řidičů opomíjí. Neuvědomují si, že se jim ježdění bez kompletního pojištění může naopak prodražit. Stačí jedna větší oprava nebo několik menších.

 • policejni-kontrola-dva
  17. června 2023|Monika Šaríková
  Co je bodový systém a jak funguje?

  Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel.

 • kladivko-modely-auticek-nehoda
  27. ledna 2023|Jana Březinová
  Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

  Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?

 • 28. prosince 2022|ePojisteni
  Bude Evropská unie tolerovat propadlé řidičáky a STK?

  Ministerstvo dopravy uvedlo, že platnost řidičských průkazů a STK končících v období mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020 bude prodloužena o sedm měsíců. Řidiči, kterých se tato zpráva týká, mohou po tuto dobu jezdit s propadlými doklady. Toto nařízení by mělo údajně platit v rámci celé EU. Podle redakce iROZHLAS to však není tak úplně jednoznačné.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Havárie v zahraničí. Jak postupovat v různých státech Evropy

  Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.

 • 11. července 2022|ePojisteni
  BESIP trvá na nulové toleranci. Alkohol za volant prostě nepatří

  Roky se diskutuje o uvolnění nulové tolerance alkoholu u řidičů podobně, jako je tomu ve vybraných evropských státech. SO BESIP jde tvrdě proti a na pomoc si bere nepříznivé policejní statistiky. Ty potvrzují, že počty smrtelných nehod zaviněných pod vlivem alkoholu rostou.

 • zena-oprena-o-nabijici-se-elektromobil
  15. června 2022|Marek Drahorád
  Konec spalovacích motorů. Kdy si budeme muset pořídit elektromobil?

  Mohou elektromobily nahradit auta se spalovacími motory? Přijdeme o možnost vlastnit auto, pokud si vůz s elektrickým pohonem nebudeme moci dovolit? Přečtěte si, co se v blízké budoucnosti chystá.