epojisteni logo
rozbité čelné sklo na aute

Jak řešit prasklé přední sklo? Co nejdřív a ideálně s viníkem

5. 11. 2021
|
Délka čtení: 8 min.

Rozbité čelní sklo patří k častým škodám na vozidle. Většinou ji způsobí odlétnutý kamínek nebo nepříznivé počasí. Jak takovou situaci řešit? Běžné  povinné ručení  ani havarijní pojištění často nebude stačit.

Dle údajů České asociace pojišťoven  prasklé čelní sklo  tvoří  téměř 25 % všech nahlášených pojistných událostí v oblasti pojištění motorových vozidel. Cena za opravu či výměnu čelního skla se průměrně pohybuje okolo 8 500 Kč. Ročně pojišťovny vyplatí cca 600 milionů Kč za opravy skel.

S prasklým čelním sklem se navíc nemůže jezdit, byť by se jednalo o drobné poškození. Poškození skla v tzv. stíratelné ploše je totiž považováno za vážnou závadu, která ohrožuje bezpečnost provozu. Řidičům za prasklé čelní sklo hrozí pokuta až 10 000 Kč a přidělení 5 trestných bodů. Policie vám dokonce může zabavit malý technický průkaz, pokud škoda na skle zabírá více než  50 % jeho plochy.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Na prasklé sklo obyčejné pojištění nestačí

V minulosti tento typ škod pojišťovny běžně hradily z povinného ručení. Pojišťovnám stačila fotografie či opsaná registrační značka auta, od něhož se kámen odrazil a způsobil poškození skla. Situace se ale změnila a skla si dnes musíte připojistit. Údajně proto, že na zbloudilé kamínky řidiči svalovali vinu i tehdy, když poškození čelního skla nebylo od kamínku.

Nepomůže ani havarijní pojištění

Jako vhodné řešení by vás mohlo napadnout havarijní pojištění. To má ale několik háčků. Tím nejzásadnějším je spoluúčast, která je často 5 000 až 10 000 Kč. Většinu z ceny opravy byste tak stejně platili z vlastní kapsy. Radost by vám určitě neudělalo ani zdražení pojištění, jehož cenu ovlivňují všechny škodní události. 

„Motorista může sklo řešit z havarijního pojištění, má-li ho sjednané a rozhodne-li se ho uplatnit. Zde však musí zvážit, zda se mu oprava tímto způsobem vyplatí vzhledem ke zvolené  spoluúčasti  a ztrátě bonusu,“ uvedla Ivana Buriánková, mluvčí České pojišťovny.

Nejlepším řešením je extra pojištění čelního skla

Poškození čelního skla od kamínku vás nemusí strašit. Existuje totiž speciální  připojištění  skel, které může krýt buď pouze přední sklo, nebo rovnou všechna skla. Rozdíl v ceně je minimální, a proto doporučujeme druhou variantu.

 Prasklé čelní sklo

Kolik připojištění skel stojí?

Připojištění skel není drahá záležitost - obzvlášť při porovnání s průměrnou cenou výměny skel.  Ceny připojištění začínají na 300 Kč za rok. Konečná cena se odvíjí od výše sjednaného limitu pojistného plnění a výši spoluúčasti, která se zpravidla pohybuje kolem 500 Kč.

Obrovskou výhodou připojištění skel je, že pojistné plnění nemá vliv na bezeškodní průběh. Pojistné události tedy neovlivňují cenu vašeho pojištění, protože poškození čelního skla od kamínku nemáte možnost ovlivnit. Pojištění skel se navíc vztahuje na škody způsobené také dalšími vlivy jako živelné události,  vandalismus  nebo havárie.

Náš tip

Na co dát při uzavírání pojištění pozor?

  • Limit stanovený na každou pojistnou událost znamená, že o výměnu skla z důvodu poškození můžete požádat i několikrát do roka.

  • Limit stanovený na celý pojistný rok představuje maximální částku, kterou za vás pojišťovna v daném roce zaplatí.

Jak postupovat, když na čelním skle objevíte prasklinu?

Vozidlo s poškozeným sklem odvezte rovnou do servisu, výměna předního skla se nesmí odkládat. Na pojišťovnu zpravidla nemusíte hlásit vůbec nic. Veškerou administrativu spojenou s vyřízením pojistné události servis vyřídí s pojišťovnou sám a většinou i bez příplatku.

Samotná výměna předního skla je otázkou několika minut, záleží na vytíženosti konkrétního servisu. S sebou mějte připravené řidičské oprávnění, zelenou kartu jako doklad o povinném ručení, velký technický průkaz a doklad o zaplacení pojištění skel.

Ušetřete na autopojištění až 50 %

Naši zákazníci s námi ušetří až 50 % za povinné ručení. Buďte mezi nimi i vy. Zelenou kartu obdržíte do pár minut na e-mail.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
    16. září 2024|Petr Pohůdka
    Změny v autopojištění 2024: Platba ihned a další novinky v zákoně

    Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Další nastávají od 1. října 2024. Řidiči musí zaplatit povinné ručení hned při sjednání, aby bylo platné. Na cestách po ČR už ale nemusí vozit zelenou kartu. Jaké další změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

  • 05. září 2024|Jana Březinová
    Kdy vám může policie zabavit řidičský průkaz okamžitě

    Každý řidič by měl znát nejen pravidla silničního provozu, ale i možné důsledky jejich porušení. Jedním z nejzávažnějších trestů je okamžité zabavení řidičského průkazu. Podívejte se na situace, kdy k němu může dojít a jak následně postupovat.

  • 21. srpna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se havarijní pojištění u ojetého vozidla?

    V ČR má havarijní pojištění zhruba třetina řidičů, a to hlavně na nová vozidla. Ostatním se zdá pojištění zbytečně drahé, nebo si myslí, že ho pojišťovny na ojetiny ani nenabízí. To ale není tak docela pravda. Kdy o havarijním pojištění na ojeté auto uvažovat?

  • autonehoda-rozcileny-muz-ukazuje-ulomeny-kus-auta-zene
    06. srpna 2024|Jana Březinová
    Jak nejlépe pojistit firemní vozidla

    Máte ve firmě několik vozidel? Na jejich pojištění výrazně ušetříte, když si sjednáte flotilové pojištění. Jak přesně funguje a co ovlivňuje jeho cenu?

  • spolujizda
    01. srpna 2024|Jana Březinová
    Havarijní pojištění a pojistné podmínky – na co si dát pozor

    Než si sjednáte havarijní pojištění, měli byste si důkladně přečíst pojistné podmínky. Jinak můžete být zklamání, že pojišťovna nezaplatila všechny škody podle vašich očekávání. V čem bývá nejčastěji háček?

  • zena-prace-notebook-postel
    31. července 2024|Jana Březinová
    Ušetřete aktualizací havarijního pojištění

    Pravidelná aktualizace havarijního pojištění vám může ušetřit nejen peníze, ale i starosti v případě nehody. Pojďme se podívat na to, jak často byste měli své havarijní pojištění aktualizovat a na co se při tom zaměřit.

  • modré autíčko jedoucí dolů po mincích
    29. července 2024|Jana Březinová
    Jak získat slevy na havarijní pojištění

    Existuje několik způsobů, jak ušetřit na havarijním pojištění – nadstandardní zabezpečení vozu, kombinace několika pojištění nebo nižší roční nájezd. Zjistěte všechny možnosti a uspořte tisíce korun ročně.

  • 23. července 2024|Petr Pohůdka
    Parametry výpočtu ceny povinného ručení a havarijního pojištění

    Pojištění vozidla tvoří nedílnou součást výdajů spojených s jeho provozem. Povinné ručení musí mít podle zákona sjednané každý provozovatel vozidla. Havarijní pojištění sice povinné není, ale zejména u novějších a dražších vozů by mělo být samozřejmostí. Ceny pojistek se u různých vozidel a osob značně liší. Jak pojišťovny vypočítají cenu povinného ručení a havarijního pojištění?

  • havarijní pojištění bez spoluúčasti
    22. července 2024|Jana Březinová
    Připojištění k havarijnímu pojištění

    Havarijní pojištění sice není povinné, ale jeho sjednání vám zajistí komplexní ochranu vozidla i pasažérů. Obzvlášť, když si sjednáte praktická připojištění – skel, zavazadel, úrazu nebo právní ochrany. Jak přesně jednotlivá připojištění fungují?

  • dva-kluci-u-auta
    17. července 2024|Petr Pohůdka
    Krátkodobé havarijní pojištění nejen na dovolenou

    Vyrážíte na dovolenou nebo dlouhou služební cestu a rádi byste auto chránili pomocí havarijka? Pokud nestojíte o celoroční pojistku, můžete si vyřídit krátkodobé havarijní pojištění. Určitou formu ochrany vám zajistí i připojištění auta na dovolenou. V čem spočívají výhody krátkodobých pojištění a kde podobné produkty naráží na své limity?