epojisteni logo

Živelné pohromy – jaké jsou možné škody na autě?

Vlastnit auto je velmi pohodlné. Snadno se s jeho pomocí dopravíte do práce, na nákupy, odvezete děti do školek a škol, nebo si jen tak vyrazíte na výlet či na vícedenní dovolenou bez omezení. Provozování auta však sebou nese také řadu rizik jako dopravní nehoda, krádež, vandalismus apod. Za škodou na vašem autě však nemusí stát pouze nepozornost, neopatrnost, nešikovnost nebo dokonce úmysl jiného člověka. Škoda může přijít shůry v podobě ničivé živelné události.

Pro všechny případy se vyplatí mít sjednané pojištění auta, které riziko živelných škod kryje. Může jít o samostatné  havarijní pojištění  zahrnující riziko živel. Pojišťovny ale dnes už nabízí pojištění živlů k modernímu povinnému ručení jako praktické připojištění. Nemusíte si tak platit drahé havko.

Živelné pohromy, které mohou poškodit váš vůz, a které lze pojistit:

  • Požár, výbuch

  • Úder blesku

  • Krupobití, vichřice, tornádo

  • Povodeň, záplava

  • Pád stromu, sloupu veřejného osvětlení, stožáru apod.

  • Sesuv půdy, sněhu, laviny, zmrzlé vody

  • Zřícení skal a zemin

Krupobití

Silné vichřice a krupobití nejsou v našich končinách nijak neobvyklé. Očekávat je lze na jaře, v létě i na podzim. Nejsilnější bývají během horkých letních dnů. Velké kroupy dokáží na autech napáchat škody. V karosérii vytvoří nepěkné důlky a opravdu silné krupobití je schopné rozbít i skla u auta.

Oprava krupobitím poničené karoserie je nákladná. Specializují se na to firmy, které pomocí speciálních technologií důlky vytlačují a karoserii znovu narovnávají. V případě větších škod je nutné vyměnit poškozené díly (např. celou kapotu). Na ochranu auta před krupobitím lze pořídit speciální plachtu, která auto ochrání. Obyčejná deka nemívá smysl, protože ji většinou odnese silný vítr.

Záplavy

Také záplava může vůz citelně poškodit. Obecně platí, že největší problém nastává tehdy, pokud se velká voda dostala až nad sedačky. V takovém případě byl pravděpodobně vodou postižený motor a pohonná jednotka tak absolvovala vodní a bahenní lázeň. Špinavá voda škodí celému motoru, brzdám, čepům, ložiskům a elektroinstalaci. U moderních vozů bývá poškozená celá řídící jednotka. O tom, zda je vůz opravitelný, rozhoduje míra poškození. Vhodné je vůz předat odborníků a nepokoušet se vůz opravit vlastními silami.

Spadlý strom

Zatímco krupobití a záplavy nejsou až tak neobvyklé, se spadlým stromem na auto se úplně nepočítá. Takový spadlý strom ale dokáže napáchat hodně velké škody. Ne vždy musí strom spadnout přímo na vůz. Známé jsou případy, kdy strom spadne na vozovku a vůz do něj narazí. Těžký strom dokáže poničit karoserii a rozbít skla. V důsledku pádu může dojít i ke zranění osoby sedící uvnitř vozidla.

Za spadlý strom lze v některých případech vinit vlastníka komunikace (např. obec), který se o strom nedokázala včas postarat. Dokázat, že strom spadl v důsledku pochybení vlastníka však není vůbec snadné. Jako jistější se jeví mít uzavřené pojištění živelných událostí a mít tak veškeré škody pokryté díky vlastnímu pojištění.


Mluví se o nás

Křišťálová lupa - logo
Nova - logo
Prima - logo
Web Top100 - logo
Zlatý měšec - logo
BestDrive - logo
SOS Dětské vesničky - logo