epojisteni logo

Dálniční známka do Rakouska

 • Aktuální informace o dálničních známkách v Rakousku.

 • Kde koupit dálniční známku a kolik stojí.

 • Nezapomeňte na pojištění do Rakouska.

modrý a oranžový kufr

K čemu slouží dálniční známka

Dálniční známka znamená povolení používat motorové vozidla na dálnicích a vybraných rychlostních komunikacích. Konkrétně v Rakousku musí mít dálniční známku každé motorové vozidlo do celkové hmotnosti 3,5 tuny.

Rakousko systém papírových dálničních známek spustilo 1. ledna 2004 a od 1. ledna 2017 současně funguje elektronický systém. Vedle toho v Rakousku na vybraných úsecích platí úsekové mýtné.

Jaké změny budou platit v roce 2024?

I když v České republice a na Slovensku jsou již několik let v provozu pouze elektronické dálniční známky, Rakousko dlouho trvalo na tradičních papírových dálničních známkách. Klasické fyzické kupóny, které se nalepují na přední sklo vozidla, zůstávají stále v nabídce našich jižních sousedů. Nicméně od 1. prosince 2023 dochází i v Rakousku k modernizaci.

Pro rakouské dálnice a rychlostní silnice si můžete zakoupit elektronickou dálniční známku na jeden nebo deset dní, jejíž platnost si můžete nastavit v online obchodě. Můžete ji aktivovat ihned nebo od začátku libovolného budoucího dne.

Elektronicky lze rovněž zakoupit dvouměsíční nebo roční dálniční známku. Pokud jste podnikatel, můžete opět zvolit libovolný začátek platnosti. V opačném případě bude platit dvouměsíční nebo roční dálniční známka až 18 dní od jejího zakoupení. Toto opatření bylo zavedeno z důvodu ochrany spotřebitelů, kteří mají právo na vrácení peněz do 14 dní.

Pokud nejste podnikatelem a potřebujete okamžitě dvouměsíční nebo roční rakouskou dálniční známku, můžete využít klasickou papírovou variantu. "Roční" kupón bude platit až od 1. prosince 2023 a jeho platnost vyprší až 31. ledna 2025.

Kde koupit rakouskou dálniční známku

Rakouskou dálniční známku lze koupit:

 • na čerpacích stanicích poblíž hranic v Česku i Rakousku

 • v rakouském mýtném obchodu ASFINAG

 • na pobočkách  ÚAMK v ČR

Na webových stránkách ASFINAG je možné ověřit platnost dálniční známky. Stačí vyplnit registrační značku vozidla.

Platnost a cena rakouské dálniční známky 2024

Motorkáři mají nárok na slevu ve srovnání s řidiči osobních automobilů, dodávek a dalších vozidel se dvěma koly. Ovšem cena se neliší v závislosti na tom, zda si vyberete elektronickou či tištěnou variantu. Podívejme se tedy, jak se ceny dálničních známek pro dvoukolová vozidla změnily meziročně: Cena desetidenní známky stoupla o 160 eurocentů na 11,50 €, dvouměsíční klesla o 10 centů na 28,90 € a roční zůstává na 96,40 €. Novinkou je také jednodenní dálniční známka za 8,60 €.

Platnost

Jednostopé vozidlo

Dvoustopé vozidlo

1denní známka

3,40 Є (83 Kč)

8,60 Є (210 Kč)

10denní známka

4,60 Є (112 Kč)

11,50 Є (280 Kč)

60denní známka

11,50 Є (280 Kč)

28,90 Є (705 Kč)

Roční známka

38,50 Є (939 Kč)

96,40 Є (2 351 Kč)

Oficiální ceny jsou v eurech, přepočet na české koruny berte pouze jako orientační, měnové kurzy se denně mění. A pamatujte, že platnost dálniční známky se neměří na hodiny, ale na dny! Takže například jednodenní známka, koupená nyní na dnešek, platí pouze do dnešní půlnoci. Ale kdybyste ji koupili na zítřek, platila by po celý zítřejší den.

Zdroj: Tolls.eu

Kam nalepit rakouskou dálniční známku

Rakouská dálniční známka musí být nalepena buď uprostřed čelního skla pod vnitřním zpětným zrcátkem nebo v levém horním rohu.

Nenalepená rakouská dálniční známka je neplatná. Za špatně či nedostatečně umístěnou dálniční známku hrozí řidiči auta pokuta ve výší 65 až 240 € na místě nebo 300 až 3 000 € ve správním řízení.

Od zakoupené dálniční známky vždy uschovejte podkladový kupón. V případě kontroly může policejní hlídka žádat o předložení.

Srovnání cen havarijního pojištění zdarma

Chcete si sjednat havarijní pojištění, ale neorientujete se v cenách na trhu? Stačí vyplnit pár údajů do naší kalkulačky a my vám poradíme s výběrem i sjednáním nabídky na míru pro vás.

Jak funguje elektronická dálniční známka do Rakouska

Elektronickou dálniční známku koupíte online na e-shopu ASFINAG, který je i v českém jazyce. Elektronická dálniční známka platí až od 18. dne od zakoupení. Důvodem je ochrana spotřebitele, který má dle zákona 14 dní nárok na vrácení peněz.

Ceny jsou v obou případech stejné, avšak v případě elektronické rakouské dálniční známky se nikam nic nelepí. SPZ projíždějících vozidel automaticky snímají kamery, které kontrolují platnost.

Placené silniční úseky, průsmyky a tunely v Rakousku

Na vybraných úsecích je v Rakousku účtováno úsekové mýtné. Mýtné lze platit hotově i kartou.

Ceny mýtného za vybrané silniční úseky, tunely a průsmyky pro rok 2024:

Název úsekuCena / €

Arlberg Tunnel

11,50

Bosruck Tunnel

6,50

Gleinalm Tunnel

10,50

Karawanken Tunnel (AT/SL)

7,80

Katschberg Tunnel

13,50

Brenner Autobahn (AT/IT)

11

Arlberg Tunnel bude pravděpodobně od 15. dubna do 22. listopadu 2024 uzavřen. Zdroj: Asfinag.at

Nezapomínejte na pojištění před cestou do Rakouska

Aby vás nepřekvapily vysoké ceny za případné opravy vašeho vozidla způsobené nehodou nebo poruchou, sjednejte si před cestou do Rakouska havarijní pojištění.

Nechcete-li platit celoroční variantu, máme pro vás krátkodobé havarijní pojištění, které si sjednáte online. V našem srovnávači stačí vyplnit pár informací o vás a vašem vozidle. Srovnání i samotné sjednání můžete vyřešit jednoduše online do pár minut.

Věděli jste, že..

 • Na rakouských dálnicích se nachází přes 180 km tunelů.

 • Slevu na dálniční známku mohou získat osoby s handicapem a pravidelní “pendleři”.

 • V Rakousku je tolerován alkohol v krvi do 0,5 ‰ s výjimkou řidičů, kteří průkaz nevlastní ani 2 roky.

 • Rakousko akceptuje reflexní vestu pouze oranžové barvy.

 • Z důvodu ochrany soukromí ostatních osob jsou v Rakousku zakázány palubní kamery v autě.