epojisteni logo

Dálniční známka Slovensko

  • Aktuální informace o dálničních známkách na Slovensku.

  • Havarijní pojištění vás ochrání na cestách i mimo ČR

modrý a oranžový kufr

K čemu slouží dálniční známka na Slovensko

Pro všechna motorová vozidla jezdící na slovenských dálnicích platí zákonná povinnost mít platnou dálniční známku. Na Slovensku od roku 2016 funguje elektronický systém. Papírové dálniční známky byly zrušeny.

Dálniční známku musí mít na Slovensku každé motorové vozidla do celkové hmotnosti 3,5 tuny s výjimkou:

  • motocyklů všech kategorií

  • vozidel nad 3,5 tuny (zde vzniká povinnost platit mýtné)

  • vozidel vybraných státních složek a institucí

  • veteránů, pokud mají průkaz historického vozidla a speciální registrační značku

  • vozidel registrovaných osobami, které jsou držiteli průkazu ZTP nebo ZTP/P

  • přípojných vozidel při celkové hmotnosti jízdní soupravy do 3,5 tuny


Pokud ale celková hmotnost jízdní soupravy s přívěsným vozíkem nebo přívěsem přesáhne 3,5 tuny, musí řidič pro přípojné vozidlo koupit druhou dálniční známku.



Kde koupit dálniční známku na Slovensko

Slovenskou dálniční známku pořídíte:
1

na čerpacích stanicích na Slovensku

2

ve speciálních automatech na některých hraničních přechodech

3

online na webových stránkách eznamka.sk

4

v rámci mobilní aplikace eznamka (Google Play, App Store)

Jak koupit slovenskou dálniční známku

Koupí dálniční známky vás krok za krokem provedou webové stránky nebo mobilní aplikace. Nejprve kliknete na „Úhrada diaľničnej známky” a vyberete, zda chcete dálniční známku pro jedno nebo více aut. Následuje výběr typu dálniční známky pro motorové či přípojné vozidlo a platnost dálniční známky. Poté vyplníte požadované údaje o vozidle a další informace nutné pro doručení potvrzení o platbě.

Za dálniční známku zaplatíte platební kartou nebo bankovním převodem. Obratem obdržíte potvrzení o doručení dálniční známky včetně její platnosti.

Srovnání cen havarijního pojištění zdarma

Chcete si sjednat havarijní pojištění, ale neorientujete se v cenách na trhu? Stačí vyplnit pár údajů do naší kalkulačky a my vám poradíme s výběrem i sjednáním nabídky na míru pro vás.



Dálniční známka Slovensko 2024 - cena a platnost

Elektronická dálniční známka na Slovensko je nabízena ve čtyřech variantách:

  • 10denní

  • 30denní

  • roční s platností od 1. ledna

  • 365 dní s platností od zvoleného dne



PlatnostCena v EURPřibližná cena v Kč

10denní

12

294

30denní

17

417

Roční s platností od 1. ledna

60

1 472

365 dní s platností od zvoleného dne

60

1 472


V průběhu roku 2024 přibyde k uvedeným variantám ještě jednodenní dálniční známka. Na základě směrnice Evropské unie ji členské státy musí začít nabízet nejpozději do 25. března 2024. Její cena v současné době ještě není stanovená, ale podle směrnice nesmí překročit 9 % z ceny roční dálniční známky. Částka proto nebude vyšší než 5,40 EUR.

Online slovenská dálniční známka

Slovenská dálniční známka se nelepí na čelní sklo, ani v autě nemusí být instalovaná žádná palubní jednotka. Zakoupením známky online se vozidlo dostane do centrální evidence a vy můžete začít používat zpoplatněné dálnice a rychlostní silnice.

U elektronické dálniční známky už s sebou nemusíte vozit žádný doklad o koupi. Pokud doklad potřebujete pro své účetnictví, najdete ho v e-mailu potvrzujícím úhradu dálniční známky.

Na kontaktní údaje uvedené při platbě vám přijde upozornění o blížícím se konci platnosti dálniční známky. Upozornění obdržíte 3 dny před vypršením platnosti.

Kde všude je slovenská dálniční známka nutná

Slovensko má poměrně hustou dálniční síť. Bez dálniční známky nemůže využívat dálnice s označením D1, D2, D3 a D4 a rychlostní silnice R1, R2, R4 a R6.

Na uvedených úsecích se nachází mýtné brány, které prostřednictvím zabudovaných kamer monitorují všechna vozidla. Jejich SPZ jsou zaregistrovány a porovnány se značkami v databázi zakoupených známek. Pokud se zde SPZ nevyskytuje, odešle systém údaje o vozidle do jednotného informačního systému silniční dopravy. Příslušné úřady zjistí provozovatele vozidla a odešlou podklady pro odeslání pokuty na okresní soud.

Kontrolní systém doplňují i speciální mobilní hlídky. Za kontrolu dálničních známek zodpovídá Národní dálniční společnost (NDS). Pojedete-li bez platné dálniční známky, hrozí vám pokuta 100 až 500 EUR, v blokovém řízení 50 až 200 EUR.

Jak se vyhnout vysoké pokutě

Vjeli jste na slovenské dálnice bez platné dálniční známky? Pokutě se za určitých okolností můžete vyhnout, stačí rychle reagovat. K porovnání údajů v databázích totiž dochází každý den až v nočních hodinách, přibližně kolem půlnoci. Pokud si tedy dálniční známku zakoupíte zpětně ještě v den, kdy jste placené úseky využili, pokutu byste dostat neměli.

Tento scénář samozřejmě počítá s tím, že vás při neoprávněné jízdě nezastavila hlídka NDS nebo policie. V podobných případech již pokutě neuniknete.

Před pokutou vás neochrání ani skutečnost, že vaše auto není registrované na Slovensku. Evropské státy spolu sdílejí informace týkající se dopravní agendy v systému EUCARIS. Slovenské úřady si tak snadno dohledají, komu pokutu zaslat.

Nezapomínejte na pojištění na Slovensko

Jezdíte na Slovensko do hor či do lázní? Nezapomeňte na cestách chránit sebe i své auto. Vyberte si kvalitní cestovní pojištění a pojištění auta do zahraničí. Sjednat si můžete také krátkodobé havarijní pojištění pouze na dobu dovolené.

Pokud si nevíte s výběrem pojištění rady, využijte náš srovnávač pojištění. Nejenže za vás srovná nejnovější nabídky, ale vybrané pojištění si můžete ihned sjednat. Celý proces vám zabere jen několik minut.


Cestujte naplno

Cestovní pojištění se vyplatí i Česku

Pojištění na prodloužený víkend po České republice stojí okolo 100 Kč a kromě běžných aktivit vám pokryje například rizikové sporty, pojištění domácích mazlíčků či autoasistenci. Buďte připraveni na všechny možné nástrahy i ve své zemi.



Zajímavosti o dálnicích na Slovensku


Nejkratším zpoplatněným úsekem je rychlostní silnice R6 Púchov Jih – Dolné Kočkovce. Měří pouhý 1 km.


Na Slovensku platí nulová tolerance alkoholu při řízení motorového vozidla.


Držitelé ZTP průkazu mohou slovenské dálnice využívat zdarma.

Při stavbě nového úseku dálnice D1 byla v únoru 2022 objevena unikátní jeskyně s krápníky.

Blog

  • 05. října 2023|ePojisteni
    Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

    Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

  • 05. října 2023|ePojisteni
    Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

    Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

  • 05. října 2023|ePojisteni
    Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

    Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

  • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
    05. října 2023|ePojisteni
    Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

    Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

  • 05. října 2023|ePojisteni
    Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

    Když žijete sami, vyrazit do světa na blind představuje správné dobrodružství. S malými dětmi už to ale taková sranda není. Dovolená s dětmi vyžaduje plánování a přípravu. Platí to nejen pro výběr destinace a vhodného ubytování, ale také pro cestovní pojištění.

  • blg-srt-hory
    05. října 2023|ePojisteni
    Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

    V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

  • levna-dovolena-more
    05. října 2023|ePojisteni
    Je libo cestovní pojištění zdarma?

    Když se řekne dovolená, vybavíme si především moře nových zážitků. Méně nadšeně už se tváříme v momentech, kdy přijde řada na placení. Za některé věci utrácíme peníze raději než za jiné. Do skupiny “nechci, ale je to nutné” patří třeba cestovní pojištění. O to lákavěji zní možnost získat cestovní pojištění zadarmo. Jak na to?

  • policejni-kontrola-dva
    17. června 2023|Monika Šaríková
    Co je bodový systém a jak funguje?

    Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel.

  • kladivko-modely-auticek-nehoda
    27. ledna 2023|Jana Březinová
    Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

    Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?

  • 28. prosince 2022|ePojisteni
    Bude Evropská unie tolerovat propadlé řidičáky a STK?

    Ministerstvo dopravy uvedlo, že platnost řidičských průkazů a STK končících v období mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020 bude prodloužena o sedm měsíců. Řidiči, kterých se tato zpráva týká, mohou po tuto dobu jezdit s propadlými doklady. Toto nařízení by mělo údajně platit v rámci celé EU. Podle redakce iROZHLAS to však není tak úplně jednoznačné.