epojisteni logo

Dálniční známka Slovensko

 • Aktuální informace o dálničních známkách na Slovensku.

 • Havarijní pojištění vás ochrání na cestách i mimo ČR

modrý a oranžový kufr

Dálniční známka Slovensko 2024 - cena a platnost

Elektronická dálniční známka na Slovensko je nabízena ve čtyřech variantách:

 • 10denní

 • 30denní

 • roční s platností od 1. ledna

 • 365 dní s platností od zvoleného dnePlatnostCena v EURPřibližná cena v Kč

10denní

12

294

30denní

17

417

Roční s platností od 1. ledna

60

1 472

365 dní s platností od zvoleného dne

60

1 472


V srpnu roku 2024 přibyde k uvedeným variantám ještě jednodenní dálniční známka. Cena jednodenní dálniční známky pro Slovensko bude 5,4 EUR (cca 133 Kč).

Náš tip

Pokud jedete autem na dovolenou, nezapomeňte se informovat o cenách dálničních známek pro všechny země, kterými budete do cílové destinace projíždět.K čemu slouží dálniční známka na Slovensko

Pro všechna motorová vozidla jezdící na slovenských dálnicích platí zákonná povinnost mít platnou dálniční známku. Na Slovensku od roku 2016 funguje elektronický systém. Papírové dálniční známky byly zrušeny.

Dálniční známku musí mít na Slovensku každé motorové vozidla do celkové hmotnosti 3,5 tuny s výjimkou:

 • motocyklů všech kategorií

 • vozidel nad 3,5 tuny (zde vzniká povinnost platit mýtné)

 • vozidel vybraných státních složek a institucí

 • veteránů, pokud mají průkaz historického vozidla a speciální registrační značku

 • vozidel registrovaných osobami, které jsou držiteli průkazu ZTP nebo ZTP/P

 • přípojných vozidel při celkové hmotnosti jízdní soupravy do 3,5 tuny


Pokud ale celková hmotnost jízdní soupravy s přívěsným vozíkem nebo přívěsem přesáhne 3,5 tuny, musí řidič pro přípojné vozidlo koupit druhou dálniční známku.Online slovenská dálniční známka

Slovenská dálniční známka se nelepí na čelní sklo, ani v autě nemusí být instalovaná žádná palubní jednotka. Zakoupením známky online se vozidlo dostane do centrální evidence a vy můžete začít používat zpoplatněné dálnice a rychlostní silnice.

U elektronické dálniční známky už s sebou nemusíte vozit žádný doklad o koupi. Pokud doklad potřebujete pro své účetnictví, najdete ho v e-mailu potvrzujícím úhradu dálniční známky.

Na kontaktní údaje uvedené při platbě vám přijde upozornění o blížícím se konci platnosti dálniční známky. Upozornění obdržíte 3 dny před vypršením platnosti.

Kde všude je slovenská dálniční známka nutná

Slovensko má poměrně hustou dálniční síť. Bez dálniční známky nemůže využívat dálnice s označením D1, D2, D3 a D4 a rychlostní silnice R1, R2, R4 a R6.

Na uvedených úsecích se nachází mýtné brány, které prostřednictvím zabudovaných kamer monitorují všechna vozidla. Jejich SPZ jsou zaregistrovány a porovnány se značkami v databázi zakoupených známek. Pokud se zde SPZ nevyskytuje, odešle systém údaje o vozidle do jednotného informačního systému silniční dopravy. Příslušné úřady zjistí provozovatele vozidla a odešlou podklady pro odeslání pokuty na okresní soud.

Kontrolní systém doplňují i speciální mobilní hlídky. Za kontrolu dálničních známek na Slovensku zodpovídá Národní dálniční společnost (NDS). Pojedete-li bez platné dálniční známky, hrozí vám pokuta 100 až 500 EUR, v blokovém řízení 50 až 200 EUR.

Kde koupit dálniční známku na Slovensko

Slovenskou dálniční známku pořídíte:
1

na čerpacích stanicích na Slovensku

2

ve speciálních automatech na některých hraničních přechodech

3

online na webových stránkách eznamka.sk

4

v rámci mobilní aplikace eznamka (Google Play, App Store)

Jak koupit slovenskou dálniční známku

Koupí dálniční známky vás krok za krokem provedou webové stránky nebo mobilní aplikace. Nejprve kliknete na „Úhrada diaľničnej známky” a vyberete, zda chcete dálniční známku pro jedno nebo více aut. Následuje výběr typu dálniční známky pro motorové či přípojné vozidlo a platnost dálniční známky. Poté vyplníte požadované údaje o vozidle a další informace nutné pro doručení potvrzení o platbě.

Za dálniční známku zaplatíte platební kartou nebo bankovním převodem. Obratem obdržíte potvrzení o doručení dálniční známky včetně její platnosti.

Srovnání cen havarijního pojištění zdarma

Chcete si sjednat havarijní pojištění, ale neorientujete se v cenách na trhu? Stačí vyplnit pár údajů do naší kalkulačky a my vám poradíme s výběrem i sjednáním nabídky na míru pro vás.Nezapomínejte na pojištění na Slovensko

Jezdíte na Slovensko do hor či do lázní? Nezapomeňte na cestách chránit sebe i své auto. Vyberte si kvalitní cestovní pojištění a pojištění auta do zahraničí. Sjednat si můžete také krátkodobé havarijní pojištění pouze na dobu dovolené.

Pokud si nevíte s výběrem pojištění rady, využijte náš srovnávač pojištění. Nejenže za vás srovná nejnovější nabídky cestovního pojištění na Slovensku, ale vybrané pojištění si můžete ihned sjednat. Celý proces vám zabere jen několik minut.

Cestujte naplno

Cestovní pojištění se vyplatí i Česku

Pojištění na prodloužený víkend po České republice stojí okolo 100 Kč a kromě běžných aktivit vám pokryje například rizikové sporty, pojištění domácích mazlíčků či autoasistenci. Buďte připraveni na všechny možné nástrahy i ve své zemi.

Systém kontroly dálničních známek na Slovensku

Někteří lidé by mohli namítat, že při průjezdu placeným úsekem dálnic nikdo na první pohled nepozná, jestli jste si elektronickou slovenskou dálniční známku koupili, nebo ne. Tak to ale nefunguje.

Za kontrolou dálničních známek zodpovídá Národní dálniční společnost (NDS), která na slovenských dálnicích rozmístila kamery. Ty následně registrují veškeré poznávací značky automobilů, které po dálnici projedou. Systém kontroly je tedy mnohem přesnější, než u nás.

Systém následně zaregistrované značky porovná se značkami, které jsou uvedeny v databázi zakoupených známek. Pokud vaše SPZ v databázi nebude, odešle systém údaje o vašem voze do jednotného informačního systému silniční dopravy.

Tento systém spravuje ministerstvo dopravy, které následně zjistí provozovatele vozidla (tedy vás), a následně na příslušný okresní soud odešle podklady pro odeslání pokuty.

Kolik zaplatíte na pokutě?

Pokuta kterou vám NDS či policie vyměří, činí 150 eur (cca 3825 Kč). Můžete si ji vlastní aktivitou snížit na 100 eur (2550 Kč), a to když ji zaplatíte do 15 dnů.

Stejně tak si naopak pokutu můžete zvýšit, když spolupracovat nebudete a do placení se nepohrnete. Když s placením budete otálet, nebo se dopustíte dalšího přestupku, může se pokuta vyšplhat až na 500 eur (12 750 Kč).

Jak se vyhnout vysoké pokutě

Vjeli jste na slovenské dálnice bez platné dálniční známky? Pokutě se za určitých okolností můžete vyhnout, stačí rychle reagovat. K porovnání údajů v databázích totiž dochází každý den až v nočních hodinách, přibližně kolem půlnoci. Pokud si tedy dálniční známku zakoupíte zpětně ještě v den, kdy jste placené úseky využili, pokutu byste dostat neměli.

Tento scénář samozřejmě počítá s tím, že vás při neoprávněné jízdě nezastavila hlídka NDS nebo policie. V podobných případech již pokutě neuniknete.

Před pokutou vás neochrání ani skutečnost, že vaše auto není registrované na Slovensku. Evropské státy spolu sdílejí informace týkající se dopravní agendy v systému EUCARIS. Slovenské úřady si tak snadno dohledají, komu pokutu zaslat.


Zajímavosti o dálnicích na Slovensku


Nejkratším zpoplatněným úsekem je rychlostní silnice R6 Púchov Jih – Dolné Kočkovce. Měří pouhý 1 km.


Na Slovensku platí nulová tolerance alkoholu při řízení motorového vozidla.


Držitelé ZTP průkazu mohou slovenské dálnice využívat zdarma.

Při stavbě nového úseku dálnice D1 byla v únoru 2022 objevena unikátní jeskyně s krápníky.

Blog

 • 14. června 2024|Jana Březinová
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Letní prázdniny jsou za dveřmi, a to znamená čas na rodinnou dovolenou. Ať už plánujete výlet do zahraničí nebo dovolenou v tuzemsku, měli byste si být vědomi rizik, která na vaše ratolesti číhají. Děti jsou náchylnější na úrazy i onemocnění, a proto by vám nemělo chybět kvalitní cestovní pojištění.

 • Cestovní pojištění - pas a stetoskop
  13. června 2024|Jana Březinová
  Cestovní doklady pro děti

  Už dávno neplatí, že je nutné dítě zapsat do občanského průkazu nebo cestovního pasu jednoho z rodičů, aby mohlo vyrazit za hranice. Dítě potřebuje svůj vlastní cestovní doklad. Pro cesty po EU stačí občanský průkaz, do světa je nutný cestovní pas.

 • 07. června 2024|Petr Pohůdka
  Jaké pojištění sjednat na dovolenou k moři

  Říkáte si, co by se vám mohlo stát na dovolené u moře? Vždyť budete akorát v hotelu, na pláži, párkrát vyrazíte na procházku do města nebo na lehký výlet v blízkém okolí. Bohužel i dovolenou u moře ale může zkomplikovat náhlá nemoc či úraz. V tu chvíli oceníte cestovní pojištění, které vám pokryje náklady na ošetření. Dobře zvolené pojištění vás však dostane i z dalších nepříjemností.

 • cestovni-pas-mapa-sveta
  06. června 2024|Petr Pohůdka
  Cestovní pas: Kde vám jej vydají a za kolik

  Chystáte se za hranice Evropské unie nebo Schengenského prostoru? Pak se neobejdete bez platného cestovního pasu. Kde si o doklad zažádat, na kolik vás vyjde a jak dlouho si na vyřízení pasu počkáte?

 • clovek-za-stolem-a-ikona-letadla
  31. května 2024|Petr Pohůdka
  Pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů

  Zabalené kufry, všechno zařízené i zaplacené, celá rodina natěšená. Jenže pak přijde nečekaná chřipka nebo zlomenina a vysněná dovolená je nenávratně pryč. V těchto případech oceníte pojištění storna zájezdu či pojištění letenek, díky kterému zachráníte velkou část vynaložených peněz. Na co se při pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů zaměřit?

 • odtah-vozu
  24. května 2024|Jana Březinová
  Pojištění GAP: Co všechno kryje a komu se vyplatí?

  Jen co nový vůz opustí autosalon, jeho hodnota rychle klesá. Za rok zhruba o 10 %. Pokud dojde k totální škodě nebo krádeži, pojišťovna vám z havarijního pojištění vyplatí pouze aktuální tržní cenu vozidla. A to i přesto, že mělo najeto jen pár kilometrů. Chcete získat plnou pořizovací cenu vozu? S tím pomůže doplňkové pojištění GAP.

 • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
  10. května 2024|Petr Pohůdka
  Novinky: 7 změn zákona v autopojištění 2024

  Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Řízení je nově možné již od 17 let, končí vydávání velkých technických průkazů a mění se také bodový systém či sazby pokut. Novinky se nevyhnuly ani pojištění vozidel. Jaké změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

 • autobazar
  29. dubna 2024|Jana Březinová
  Dovoz auta z Německa: Návod krok za krokem

  Nabídka ojetých vozů v Česku se po nedostatku z minulých let opět vrátila k normálu. Hodně lidí ale přesto preferuje dovoz aut z Německa. Důvodem je širší nabídka specifických modelů, lepší technický stav a někdy i nižší cena. Jak při nákupu auta v Německu správně postupovat?

 • nabourané auto naložené na odtah
  14. února 2024|Monika Šaríková
  4 důvody, proč se vyplatí mít havarijní pojištění

  Na rozdíl od povinného ručení není havarijní pojištění povinné ze zákona. Ve snaze snížit náklady na provoz vozidla jej zhruba dvě třetiny řidičů opomíjí. Neuvědomují si, že se jim ježdění bez kompletního pojištění může naopak prodražit. Stačí jedna větší oprava nebo několik menších.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.