epojisteni logo
dalnice

Kde koupit českou dálniční známku?

29. 12. 2021
|
Délka čtení: 8 min.

Ve většině zemí nelze využívat dálnice a další vybrané úseky bez uhrazení dálničního poplatku. V České republice jsme se po dlouhých letech, kdy zaplacení tohoto poplatku představovala dálniční známka vylepená v dolnímu rohu předního skla, dočkali elektronických dálničních známek.

Kdo dálniční známku nemá, nesmí užívat dálnice. Pokud tak učiní, hrozí mu pokuta až 20 tisíc korun. Dálniční známka se obvykle prodává v několika variantách dle doby platnosti. V České republice máme desetidenní, měsíční a roční druh dálniční známky. Není to však pravidlem. Například ve Švýcarsku lze zakoupit dálniční známku pouze s celoroční platností.

Dále se dálniční známky dělí na papírové a elektronické. Zavedení elektronických dálničních známek se v Česku několikrát odložilo, v roce 2021 se ale přešlo na elektronické známky. Nalepovací už neseženete. Zařadili jsme se tak po bok např. Slovenska. Některé země (např. Rakousko) si stále udržují obě varianty. Ve většině evropských zemí si vystačí s mýtem a dálniční známky vůbec nepoužívají. Po dálnicích se v několika zemích můžete prohánět dokonce zcela zdarma. Jinde zaplatíte jen za vjezd na vybrané mosty nebo tunely.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Kde koupit českou dálniční známku?

I po přechodu na elektronické dálniční známky je lze v Česku zakoupit na mnoha místech. Dálniční známku koupíte na  čerpacích stanicích sítě EuroOil  a na pobočkách  České pošty.  Hlavně v příhraničních oblastech se pak v kamenných prodejnách můžete setkat také se samoobslužnými kiosky.

Nejpohodlnější cestou je ale nákup online v  e-shopu edalnice.cz. V nabídce najdete 10denní, 30denní i roční známky. Za nejkratší období zaplatíte 310 Kč, 30denní dálniční známka vás vyjde na 440 Kč a celoroční známka je za 1 500 Kč. Pokud vlastníte auto poháněné zemním plynem nebo biometanem, zaplatíte pouze polovinu plné ceny.

Náš tip

Jak zakoupit dálniční známku online:

 • V e-shopu edalnice.cz vyberte variantu, o kterou máte zájem.

 • V dalším kroku vyplňte SPZ a požadovaný začátek platnosti.

 • Dále vyplňte svou e-mailovou adresu, na kterou vám dorazí potvrzení o zaplacení a kód, pomocí kterého budete moci provádět změny (např. úprava SPZ či změna začátku platnosti).

 • Pak už dálniční známku stačí zaplatit. Na výběr máte platbu kartou, přes Apple Pay nebo bankovním převodem.

Kde koupit dálniční známku pro cesty do zahraničí?

Až na pár výjimek je nutné zakoupit si dálniční známku také na dálnice a vybrané silniční úseky (např. tunely a mosty) pro cestování v zahraničí. 

V případě osobního zakoupení dálniční známky v cizině jistotu obvykle nabízí čerpací stanice poblíž hraničních přechodů a samotné  hraniční přechody.

Některé země umožňují online prodej elektronických dálničních známek. Obvykle je možné si dálniční známku zakoupit předem a určit si počátek doby platnosti.  Elektronický systém se obejde bez viditelných samolepek. Na dálnicích jsou totiž umístěné kamery, které snímají registrační značky, a vozidlo bez uhrazeného dálničního poplatku odhalí velmi rychle a snadno.

Kde v česku koupit dálniční známky? - Čerpací stanice v noci

Kde koupit dálniční známku pro Rakousko?

Rakouské dálnice jsou českými řidiči hojně využívány především v zimě a v létě při cestách na dovolenou. Rakouské dálniční známky je proto možné koupit i přímo v Česku. Seženete je na pobočce ÚAMK v Praze. Koupíte zde také dálniční známky pro Německo, Švýcarsko a Maďarsko. V Rakousku jsou pak jistotou čerpací stanice, kde se stačí zeptat na „die vignette“.

Pokud upřednostňujete nákup online, můžete rakouskou dálniční známku koupit na webu  asfinag.at, který je celý přeložen do češtiny. Z nákupu tak nemusíte mít žádné obavy. Rakouskou dálniční známku si zde můžete koupit jako soukromá osoba i podnikatel. V nabídce najdete 10denní, 2měsíční i roční známky. Platba je možná přes Amazon Pay, PayPal nebo platební kartu. V nabídce jsou i další platební metody, které jsou ale pro české zákazníky nepoužitelné. Při nákupu si vyberete začátek platnosti, takže si dálniční známku pro Rakousko můžete koupit s dostatečným předstihem. Faktura a potvrzení o úspěšném nákupu vám dorazí e-mailem.

Ceny dálničních známek pro Rakousko jsou 9,5 € za 10denní variantu, 27,8 € za známku na dva měsíce nebo 93,8 € za celoroční dálniční známku. Ceny pro motocykly jsou výrazně nižší - 5,5 €, 13,9 € a 37,2 €. Před cestou do Rakouska nezapomeňte na kvalitní cestovní pojištění.

Nepodceňujte havarijní pojištění

I ti nejlepší řidiči se někdy mohou dostat do potíží. Naštěstí havarijní pojištění vám pomůže s vyrovnáním škod i na vašem vozidle. Sjednejte si jej dříve, než bude pozdě. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • policejni-kontrola-dva
  17. června 2023|Monika Šaríková
  Co je bodový systém a jak funguje?

  Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel.

 • kladivko-modely-auticek-nehoda
  27. ledna 2023|Jana Březinová
  Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

  Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?

 • 28. prosince 2022|ePojisteni
  Bude Evropská unie tolerovat propadlé řidičáky a STK?

  Ministerstvo dopravy uvedlo, že platnost řidičských průkazů a STK končících v období mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020 bude prodloužena o sedm měsíců. Řidiči, kterých se tato zpráva týká, mohou po tuto dobu jezdit s propadlými doklady. Toto nařízení by mělo údajně platit v rámci celé EU. Podle redakce iROZHLAS to však není tak úplně jednoznačné.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Havárie v zahraničí. Jak postupovat v různých státech Evropy

  Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Počet nehod, od kterých ujedou viníci, roste

  Ujet z místa nehody je nezákonné. Nejhorší je však opustit místo vážné dopravní nehody a neposkytnout nebo nezavolat první pomoc poškozeným osobám. Ti mohou kvůli neposkytnuté včasné pomoci i zemřít. Bohužel se nejedná o výjimečné chování. Podle statistik ujede viník v průměru od každé 6 nehody.

 • praskle-celni-sklo
  Zdražení cen povinného ručení pokračuje. Můžou za něj dražší díly i energie

  Na řidiče se řítí další zdražování. Podle prognóz analytiků i zástupců pojišťoven ho pocítí mnohem důrazněji než v předchozích měsících. Důvodem je nejen rostoucí cena práce a materiálu v servisech, ale také vyšší škoda v případě nehody, která se musí zákonitě promítnout do cen povinného i havarijního pojištění.

 • dalnice-aktualita
  15. srpna 2022|Marek Drahorád
  Cena dálničních známek u nás a v cizině

  Většina evropských zemí má stejně jako Česko zpoplatněno užívání dálnic a dalších vybraných úseků. Některé země využívají systém dálničních známek, jiné vybírají dálniční poplatky (mýto) při každém průjezdu. Existuje ale také několik zemí, které dálnice vůbec nezpoplatňují.

 • 11. července 2022|ePojisteni
  BESIP trvá na nulové toleranci. Alkohol za volant prostě nepatří

  Roky se diskutuje o uvolnění nulové tolerance alkoholu u řidičů podobně, jako je tomu ve vybraných evropských státech. SO BESIP jde tvrdě proti a na pomoc si bere nepříznivé policejní statistiky. Ty potvrzují, že počty smrtelných nehod zaviněných pod vlivem alkoholu rostou.

 • zena-oprena-o-nabijici-se-elektromobil
  15. června 2022|Marek Drahorád
  Konec spalovacích motorů. Kdy si budeme muset pořídit elektromobil?

  Mohou elektromobily nahradit auta se spalovacími motory? Přijdeme o možnost vlastnit auto, pokud si vůz s elektrickým pohonem nebudeme moci dovolit? Přečtěte si, co se v blízké budoucnosti chystá.

 • autobazar
  18. února 2022|Marek Drahorád
  Na co nezapomenout, když si koupíte ojeté auto

  Koupě ojetého vozidla přináší řadu výhod, z nichž nejdůležitější je finanční úspora. I za rok starý vůz totiž zaplatíte výrazně nižší částku než za nové vozidlo. Při koupi ojetého vozidla je důležitý zejména pečlivý výběr nejlépe za dohledu odborníka, díky kterému se vyvarujete koupi ojetého vozidla se spoustu úmyslně skrytých vad. Pokud už jste si v bazaru ojetý vůz vyhlédli, máme pro vás pár užitečných tipů.