epojisteni logo
dalnice-aktualita

Jak sundat dálniční známku snadno a rychle?

30. 12. 2019
|
Délka čtení: 8 min.

Ten, kdo rok co rok lepí na okno svého automobilu novou dálniční známku, dobře ví, jak těžko se sundává dolů ta stará, aniž by po sobě nezanechala zbytky samolepky a lepidlo. Doporučíme vám pár triků, jak známku nejen snadno sundat, ale také jak ji nalepit tak, aby šla sundat ještě rychleji.

Každý rok v průběhu ledna můžete spatřit řidiče, kterak se při sundavání staré dálniční známky nervují a rozčilují. Tu sundají pouze část samolepky, tu po ní zůstane nepěkný a lepivý flek od lepidla. Odlepení dálniční známky vyžaduje trpělivost a v ideálním případně vhodnější nástroj než vlastní nehty. Poškodit při tom nechcete ani sebe, ani sklo.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

S dálniční známkou si poradí žiletka i speciální škrabka

Většina řidičů se při odstraňování staré dálniční známky spoléhá na vlastní nehty. Není to špatná ani neúspěšná metoda, jen to chce nespěchat. Pomocí nehtu je nutné odlepit nejprve růžek a pak pomalu kousek po kousku odlepovat celou dálniční známku. Pokud budete postupovat příliš rychle, dálniční známka se začne trhat. Odlepit drobné zbytky jde mnohem hůře. 

Nehty lze nahradit ostrou žiletkou. Práce se žiletkou však vyžaduje nejen trpělivost, ale především zvýšenou opatrnost. Poškrábat můžete nejen sklo auta, ale při netrpělivé manipulaci se můžete nepříjemně pořezat. A žiletky jsou zatraceně ostré. 

Používáte-li doma sklokeramickou desku, možná na její čištění používáte speciální škrabku. Ta si hravě poradí s nečistotami a připáleninami na desce a zároveň je skvělým pomocníkem při sundavání dálniční známky, aniž by hrozilo poškození skla jako v případě žiletky.

Na všechno existují chytrá “udělátka” a dálniční známka není výjimkou. Na benzínových pumpách nebo v obchodech s autopotřebami si můžete za pár korun koupit speciální škrabku určenou na sundávání dálniční známek. Tuhle vychytávku ocení nejen jednotlivci, ale i firmy, kde má výměnu dálničních známek na starosti jeden člověk.

Náš tip

TIP na závěr:

Odlepování dálniční známky jde mnohem snáze, když ji nejprve nahřejete fénem. Teplo z énu rozehřeje lepidlo a známku bude dole rychleji, než řeknete švec.


jak odstranit dálniční známku

Jak odstranit poslední zbytky lepidla

To, že na skle zůstanou zbytky lepidla, je téměř vždy samozřejmost. I když je odstraňování zbytků otrava, nenechávejte jej tam a nepřelepujte novou dálniční známkou. Čisté sklo je důležité pro lepší vzhled i čitelnost nové známky.

Používat obyčejnou vodu je absolutně zbytečné. Z běžných kuchyňských zásob je účinný olej, ocet, případně majonéza. Výrobky obsahující olej však sklo zanechávají mastné a je nutné jej důkladně odmastit a osušit, aby na místě nová dálniční známka držela.

Lepší a hlavně bezpečnější volbou je obyčejný líh. Odstranění lepidla sice trochu trvá, ale zase nehrozí, že líh kápne jinam a poškodí palubní desku či čalounění. A navíc nijak nezapáchá. Podobně funguje technický benzín. 

Použít lze i ředidlo nebo aceton. Zde si však dávejte velký pozor, aby vám neukapl jinam. Aceton i ředidlo mohou poškodit plasty i čalounění. Navíc docela silně zapáchají a je tedy nutné auto důkladně vyvětrat. Zápach je totiž nejen nepříjemný, ale při dlouhodobém působení může vyvolat nevolnost.

Jak správně nalepit dálniční známku

Pokud chcete potížím s odlepováním dálniční známky předejít,  je důležité ji správně už nalepit. Nezapomeňte vyplnit SPZ vozidla tak, aby byla čitelná. 

Poté sundejte fólii a známku několikrát přiložte k oblečení, které máte zrovna na sobě. Pozor si dávejte na hodně chlupaté oblečení, jako je svetr nebo čepice. Lepší je obyčejné tričko, košile, mikina, sukně či kalhoty. Na známku se přichytí jemné chloupky a ty sníží přilnavost použitého lepidla. Buďte opatrní, abyste známku nepoškodili a nepotrhali.

Nepodceňujte havarijní pojištění

I ti nejlepší řidiči se někdy mohou dostat do potíží. Naštěstí havarijní pojištění vám pomůže s vyrovnáním škod i na vašem vozidle. Sjednejte si jej dříve, než bude pozdě. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • policejni-kontrola-dva
    17. června 2023|Monika Šaríková
    Co je bodový systém a jak funguje?

    Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel.

  • kladivko-modely-auticek-nehoda
    27. ledna 2023|Jana Březinová
    Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

    Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?

  • 28. prosince 2022|ePojisteni
    Bude Evropská unie tolerovat propadlé řidičáky a STK?

    Ministerstvo dopravy uvedlo, že platnost řidičských průkazů a STK končících v období mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020 bude prodloužena o sedm měsíců. Řidiči, kterých se tato zpráva týká, mohou po tuto dobu jezdit s propadlými doklady. Toto nařízení by mělo údajně platit v rámci celé EU. Podle redakce iROZHLAS to však není tak úplně jednoznačné.

  • 31. srpna 2022|ePojisteni
    Havárie v zahraničí. Jak postupovat v různých státech Evropy

    Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.

  • 11. července 2022|ePojisteni
    BESIP trvá na nulové toleranci. Alkohol za volant prostě nepatří

    Roky se diskutuje o uvolnění nulové tolerance alkoholu u řidičů podobně, jako je tomu ve vybraných evropských státech. SO BESIP jde tvrdě proti a na pomoc si bere nepříznivé policejní statistiky. Ty potvrzují, že počty smrtelných nehod zaviněných pod vlivem alkoholu rostou.

  • zena-oprena-o-nabijici-se-elektromobil
    15. června 2022|Marek Drahorád
    Konec spalovacích motorů. Kdy si budeme muset pořídit elektromobil?

    Mohou elektromobily nahradit auta se spalovacími motory? Přijdeme o možnost vlastnit auto, pokud si vůz s elektrickým pohonem nebudeme moci dovolit? Přečtěte si, co se v blízké budoucnosti chystá.

  • autobazar
    18. února 2022|Marek Drahorád
    Na co nezapomenout, když si koupíte ojeté auto

    Koupě ojetého vozidla přináší řadu výhod, z nichž nejdůležitější je finanční úspora. I za rok starý vůz totiž zaplatíte výrazně nižší částku než za nové vozidlo. Při koupi ojetého vozidla je důležitý zejména pečlivý výběr nejlépe za dohledu odborníka, díky kterému se vyvarujete koupi ojetého vozidla se spoustu úmyslně skrytých vad. Pokud už jste si v bazaru ojetý vůz vyhlédli, máme pro vás pár užitečných tipů.

  • autobazar
    18. února 2022|Marek Drahorád
    Dovoz auta z Německa: Návod krok za krokem...

    Nabídka ojetých vozů je dnes v Česku bohatá. Hodně lidí ale stále preferuje dovoz aut z Německa. Důvodem je lepší nabídka specifických modelů, často lepší technický stav i nižší cena a profesionální přístup.

  • zelena-karta-v-mobilu-za-volantem
    20. ledna 2022|Monika Šaríková
    Nově by si řidiči měli vystačit se zelenou kartu i v elektronické podobě

    Zelená karta v listinné podobě už nebude v Česku třeba. Ministerstvo financí na konci roku podpořilo řidiče, který v rámci silniční kontroly jako doklad o povinném ručení předložil dokument uložený v mobilním telefonu. Řidiči, kteří se k podobnému kroku odhodlají, by však měli být připraveni na to, že policie nemusí být ještě informována.

  • muz-meni-kolo-na-kraji-silnice
    17. ledna 2022|Marek Drahorád
    Povinná výbava auta i motorky v roce 2022

    Ať už vyrážíte na pouhý nákup či na okružní cestu po republice, povinnou výbavu musíte mít vždy u sebe. Při silniční kontrole jde spolu s doklady o často kontrolovaný prvek, který se nevyplatí zanedbávat. Za nekompletní povinnou výbavu hrozí pokuta až 2 000 Kč.