Elektronické dálniční známky: Jak fungují a kam se s nimi můžete vydat?

Elektronické dálniční známky: Jak fungují a kam se s nimi můžete vydat?

Dálnice - dálniční známky

Od ledna na českých dálnicích funguje elektronicky systém dálničních známek. Čeští řidiči si dálniční známky pro rok 2021 mohou online koupit od 1. prosince. Zatímco u nás jde o novinku, v zahraničí elektronické dálniční známky úspěšně fungují několik let.

Česká republika se 1. ledna 2021 zařadila po boku zemí, které už několik let užívají moderní systém elektronických dálničních známek. Čeští řidiči si už nemusí lepit papírové známky na přední sklo auta a shánět je osobně po benzínových pumpách. Novou dálniční známku si jednoduše koupí online na e-shopu edalnice.cz, případně osobně na vybraných místech. 

porovnání povinného ručení

Ve kterých evropských zemích už elektronické dálniční známky fungují?

V Evropě už elektronické dálniční známky nad papírovými převažují. Nalepovací papírové dálniční známky používají už pouze Slovinci a Švýcaři. Kombinovaný systém stále platí v Rakousku, Rumunsku a Bulharsku. Čistě elektronický systém funguje na Slovensku, v Maďarsku, Moldavsku a od ledna také u nás v Česku. V ostatních zemích, ve kterých jsou dálnice placené, se používá systém mýtných bran.

Země používající elektronické dálniční známky:

 • Rakousko

 • Slovensko

 • Česko

 • Rumunsko

 • Bulharsko

 • Maďarsko

 • Moldávie

Země používající stále papírové dálniční známky:

 • Slovinsko

 • Švýcarsko

Elektronické dálniční známky na Slovensku

Na Slovensku byl elektronický systém dálničních známek zaveden už v roce 2016. Řidiči si mohou dálniční známku koupit online na webu eznamka.sk nebo na vybraných prodejních místech. Od roku 2020 je možné zakoupit i klouzavý dálniční kupón s platností 365 dní, který si lze zakoupit kdykoliv během roku.

Elektronické dálniční známky v Rakousku

Rakousko zavedlo elektronické dálniční známky v roce 2018, ale papírové zatím nezrušilo. Řidiči tak mají na výběr. Známky si lze koupit jednoduše online na webu shop.asfinag.at a na vybraných prodejních místech (např. u benzínové pumpy).

Elektronické dálniční známky v Maďarsku

Stejně jako na Slovensku také v Maďarsku už funguje jenom elektronický systém dálničních známek. Koupit ji lze také pouze online a to na webu e-matrica.hu.

Elektronické dálniční známky v ČR - jak fungují?

Přechod z papírových známek na elektronické dálniční známky je přechodný. Ještě po celý měsíc leden budou platit také původní papírové dálniční známky. Respektive řidiči mohou “dojet” známky platné z roku 2021. V prodeji však už je pouze elektronický dálniční kupón pro rok 2021.

Dálniční známku v ČR nemusí mít vozidla s pohonem:

 • na elektrickou energii,

 • na vodík,

 • v kombinaci s jiným palivem a hodnotou emisí CO2 do 50g/km,

 • historická auta se speciální registrační značkou.

Platnost elektronické dálniční známky

V prodeji stále zůstanou tři typy dálničních známek dle doby platnosti - desetidenní, měsíční a roční. Roční kupón bude přitom platný 365 dní. Pokud jej tedy koupíte například 1. dubna, bude platit do 31. března následujícího roku.

Cena elektronické dálniční známky v ČR

Cena se odvíjí od délky platnosti kupónu.

 • dálniční známka na 10 dní - 310 Kč,

 • dálniční známka na 1 měsíc - 440 Kč,

 • dálniční známka na 365 dní - 1 500 Kč.

Kde koupit dálniční známku 

Kromě toho, že se dálniční známky pro rok 2021 dají jednoduše koupit online na již výše zmíněném webu edalnice.cz, je možné známky zakoupit na vybraných místech (např. benzínové pumpy, pobočky České pošty, samoobslužné kiosky v příhraničních oblastech a další). 

 1. Při nákupu online nejprve zvolíte druh dálniční známky. Poté vyplníte SPZ svého vozidla a datum začátku platnosti. Nakonec stačí dálniční známku zaplatit (nejrychlejší je platba kartou) a známka může být platná hned od následujícího dne

Začátek platnosti lze zvolit také předem a to až tři měsíce. Majitelé vozidel s ekologickým pohonem mohou uplatnit zajímavou slevu.

 1. Při nákupu v obchodě stačí nadiktovat SPZ vozidla, vybrat druh dálničního kupónu, zvolit dobu platnosti a zaplatit. Vozidlo bude automaticky načteno do elektronického systému. Řidič obdrží pouze doklad o zaplacení, papírové známky už se nedočká.

Jak bude probíhat kontrola dálničních známek

Kontroly nových elektronických dálničních známek budou naplno spuštěny 1. února 2021. Budou ji provádět celníci a policisté za pomoci služebních vozidel vybavených speciální sledovací technikou, které bude automaticky snímat každé kolemjedoucí vozidlo. 

Kontroly mohou provádět nejen přímo na dálnici, ale také na odpočívadlech, parkovištích a benzínových pumpách kolem dálnic.Vozidlo bez zaplacené dálniční známky bude označeno červenou barvou. Hlídka je povinna auto zastavit a na místě mu uložit pokutu do výše 5 000 Kč. Pokud řidič pokutu nezaplatí na místě, bude předán do správního řízení.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 4

Sdílet na Facebooku

Archiv