Jak připravit vůz na STK?

Jak připravit vůz na STK?

Jak se připravit?

Kdy nechat auto zkontrolovat na STK se dozvíte z na zadní SPZ, nebo se podívejte do velkého technického průkazu.

STK kontroluje celkový stav vozidla. Pokud je vůz starší, rozhodně se vyplatí jej dát předem seřídit do servisu, kde vám také poradí, co případně opravit. Většina autoservisů nabízí servis před STK jako běžný úkon v nabídce, takže nemusíte nic zdlouhavě hledat. Nezapomeňte na základní povinnou výbavu v autě. Nechybí vám v autolékárničce nůžky? Je rezerva v pořádku?

Spočítat
povinné ručení

Na kontrolu si vezměte oba technické průkazy (velký i malý) a zelenou kartu. Pokud jste již s automobilem na nějaké STK byli, vezměte si s sebou také kartu pro měření emisí. Jestliže jste na STK ještě nebyli, dostanete tuto kartu po prvním měření. Při kontrole bystě měli být celou dobu přítomni

Cena STK

Co se týče ceny, ta bývá různá. V menších obcích stojí většinou kolem tisícovky, velká města pak nabízejí prohlídku za cenu kolem 1.500 Kč. Do ceny se započítává i měření emisí. Pokud jezdí váš automobil na naftu, počítejte s přirážkou. Více zaplatíte také při měření emisí z automobilů s plynovým pohonem. Pokud nechcete být cenou nepříjemně překvapeni, zjistěte si je předem na webových stránkách servisu. Získáte tak i lepší přehled o cenách.

Za propásnutí STK hrozí při silniční kontrole pokuta až 10.000 Kč. Pojišťovna vám také nevyplatí jistinu při vzniklé škodě, a nezáleží na tom, zda jste viníky či poškozenými. Náklady se pak mohou vyšplhat až na stovky tisíc korun, proto STK rozhodně neodkládejte - s neplatnou STK nesmíte dle zákona jezdit!

Zamítnuté STK – co dál?

Pokud dojde k nalezení vady, nemusíte ještě ztrácet naději. Dělí se totiž na tři typy podle závažnosti.

Lehké vady jsou sice zapsány do protokolu o kontrole, nicméně pokud sami nechcete, nemusíte je nijak řešit.

Při vážné závadě je to trochu horší – v takovém případě je automobilu odebrána STK nálepka, místo které dostane dočasnou 30 denní. V této lhůtě musíte nechat závadu opravit. Poté znovu necháte automobil zkontrolovat, ale kontroluje se jen nalezený problém a to, že je vyřešen.

Jestliže je na automobilu nalezena nebezpečná vada, automobil okamžitě ztrácí právo jízdy a musí být ze servisu odtaženo. Opět zde běží 30 denní lhůta, ve které je nutné nechat závady opravit.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 3

Mluví se o nás