Kde koupit českou dálniční známku?

Kde koupit českou dálniční známku?

kde koupit dálniční známku

Ve většině zemí nelze využívat dálnice a další vybrané úseky bez uhrazení dálničního poplatku. V České republice jsme se po dlouhých letech, kdy zaplacení tohoto poplatku představovala dálniční známka vylepená v dolnímu rohu předního skla, dočkali elektronických dálničních známek.

Kdo dálniční známku nemá, nesmí užívat dálnice. Pokud tak učiní, hrozí mu pokuta až 20 tisíc korun. Dálniční známka se obvykle prodává v několika variantách dle doby platnosti. V České republice máme desetidenní, měsíční a roční druh dálniční známky. Není to však pravidlem. Například ve Švýcarsku lze zakoupit dálniční známku pouze s celoroční platností.

Dále se dálniční známky dělí na papírové a elektronické. Zavedení elektronických dálničních známek se v Česku několikrát odložilo, v roce 2021 se ale přešlo na elektronické známky. Nalepovací už neseženete. Zařadili jsme se tak po bok např. Slovenska. Některé země (např. Rakousko) si stále udržují obě varianty. Ve většině evropských zemí si vystačí s mýtem a dálniční známky vůbec nepoužívají. Po dálnicích se v několika zemích můžete prohánět dokonce zcela zdarma. Jinde zaplatíte jen za vjezd na vybrané mosty nebo tunely.

Chci výhodné povinné ručení

Kde koupit českou dálniční známku?

I po přechodu na elektronické dálniční známky je lze v Česku zakoupit na mnoha místech. Dálniční známku koupíte na čerpacích stanicích sítě EuroOil a na pobočkách České pošty. Hlavně v příhraničních oblastech se pak v kamenných prodejnách můžete setkat také se samoobslužnými kiosky.

Nejpohodlnější cestou je ale nákup online v e-shopu edalnice.cz. V nabídce najdete 10denní, 30denní i roční známky. Za nejkratší období zaplatíte 310 Kč, 30denní dálniční známka vás vyjde na 440 Kč a celoroční známka je za 1 500 Kč. Pokud vlastníte auto poháněné zemním plynem nebo biometanem, zaplatíte pouze polovinu plné ceny.

Jak zakoupit dálniční známku online:

  • V e-shopu edalnice.cz vyberte variantu, o kterou máte zájem.
  • V dalším kroku vyplňte SPZ a požadovaný začátek platnosti.
  • Dále vyplňte svou e-mailovou adresu, na kterou vám dorazí potvrzení o zaplacení a kód, pomocí kterého budete moci provádět změny (např. úprava SPZ či změna začátku platnosti).
  • Pak už dálniční známku stačí zaplatit. Na výběr máte platbu kartou, přes Apple Pay nebo bankovním převodem.

Kde koupit dálniční známku pro cesty do zahraničí?

Až na pár výjimek je nutné zakoupit si dálniční známku také na dálnice a vybrané silniční úseky (např. tunely a mosty) pro cestování v zahraničí. 

V případě osobního zakoupení dálniční známky v cizině jistotu obvykle nabízí čerpací stanice poblíž hraničních přechodů a samotné hraniční přechody.

Některé země umožňují online prodej elektronických dálničních známek. Obvykle je možné si dálniční známku zakoupit předem a určit si počátek doby platnosti. Elektronický systém se obejde bez viditelných samolepek. Na dálnicích jsou totiž umístěné kamery, které snímají registrační značky, a vozidlo bez uhrazeného dálničního poplatku odhalí velmi rychle a snadno.

Kde v česku koupit dálniční známky? - Čerpací stanice v noci

Kde koupit dálniční známku pro Rakousko?

Rakouské dálnice jsou českými řidiči hojně využívány především v zimě a v létě při cestách na dovolenou. Rakouské dálniční známky je proto možné koupit i přímo v Česku. Seženete je na pobočce ÚAMK v Praze. Koupíte zde také dálniční známky pro Německo, Švýcarsko a Maďarsko. V Rakousku jsou pak jistotou čerpací stanice, kde se stačí zeptat na „die vignette“.

Pokud upřednostňujete nákup online, můžete rakouskou dálniční známku koupit na webu asfinag.at, který je celý přeložen do češtiny. Z nákupu tak nemusíte mít žádné obavy. Rakouskou dálniční známku si zde můžete koupit jako soukromá osoba i podnikatel. V nabídce najdete 10denní, 2měsíční i roční známky. Platba je možná přes Amazon Pay, PayPal nebo platební kartu. V nabídce jsou i další platební metody, které jsou ale pro české zákazníky nepoužitelné. Při nákupu si vyberete začátek platnosti, takže si dálniční známku pro Rakousko můžete koupit s dostatečným předstihem. Faktura a potvrzení o úspěšném nákupu vám dorazí e-mailem.

Elektronické dálniční známky: Jak fungují a kam se s nimi můžete vydat?

Od ledna na českých dálnicích funguje elektronicky systém dálničních známek. Čeští řidiči si dálniční známky pro rok 2021 mohou online koupit od 1. prosince. Zatímco u nás jde o novinku, v zahraničí elektronické dálniční známky úspěšně fungují několik let.

Číst článek >

Ceny dálničních známek pro Rakousko jsou 9,5 € za 10denní variantu, 27,8 € za známku na dva měsíce nebo 93,8 € za celoroční dálniční známku. Ceny pro motocykly jsou výrazně nižší - 5,5 €, 13,9 € a 37,2 €. Před cestou do Rakouska nezapomeňte na kvalitní cestovní pojištění.

Nezapomeňte ani na povinné ručení.

Porovnat ceny povinného ručení

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 6

Sdílet na Facebooku

Archiv