Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním tohoto webu s jejich používáním souhlasíte.   Více informací  

Kde koupit dálniční známku?

Kde koupit dálniční známku?

kde koupit dálniční známku

Ve většině zemí včetně České republiky nelze využívat dálnice a další vybrané úseky bez uhrazení tzv. dálničního poplatku. V České republice potvrzení o zaplacení tohoto poplatku představuje dálniční známka vylepená v dolnímu rohu na předním skle motorového vozidla. 

Kdo dálniční známku nemá, nesmí užívat dálnice. Pokud tak učiní, hrozí v případě “chycení” nemalá finanční pokuta. Dálniční známka se obvykle prodává v několika variantách dle doby platnosti. V České republice tak máme desetidenní, měsíční a roční druh dálniční známky. Není to však pravidlem. Například ve Švýcarsku lze zakoupit dálniční známku pouze s celoroční platností. 

Dále se dálniční známky dělí na papírové a elektronické. Česká republiky má zatím papírové nalepovací dálniční známky, které by však v roce 2021 měly nahradit elektronické známky. Některé země vedou pouze elektronický systém (např. Slovensko), jiný stále nabízí obě varianty najednou (např. Rakousko).

kde koupím dálniční známku?

Kde koupit českou dálniční známku?

V České republice lze dálniční známku zakoupit na mnoha místech. Prodejní místa lze jednoduše poznat podle označení příslušnou samolepkou. Dálniční známka obsahuje dvě části. Jedna se lepí na sklo a je nutné na ni nejprve doplnit SPZ vozidla. Druhá část slouží jako kontrolní ústřižek. Součástí bývá také informační leták.

Nejčastěji jsou využívané benzínové pumpy jednoduše proto, že jsou “po cestě”. Dále se české dálniční známky prodávají na pobočkách České pošty či na hraničních přechodech. 

Seznam všech míst, kde lze koupit dálniční známku ČR:

  • benzínové pumpy

  • pobočky České pošty

  • ÚAMK – Žlutý Anděl

  • Cash Point

  • některé provozovny ABA (lze zakoupit online)

  • jiná nálepkou označená místa (trafiky, supermarkety apod.)

Kde koupit dálniční známku pro cesty do zahraničí?

Až na pár výjimek (např. Německo, které by mělo zavést dálniční známky na podzim 2020) je nutné zakoupit si dálniční známku také na dálnice a vybrané silniční úseky (např. tunely a mosty) pro cestování v zahraničí. 

V případě osobního zakoupení dálniční známky v cizině jistotu obvykle nabízí čerpací stanice poblíž hraničních přechodů a samotné hraniční přechody.

Některé země umožňují online prodej elektronických dálničních známek. Obvykle je možné si dálniční známku zakoupit předem a určit si počátek doby platnosti. Elektronický systém se obejde bez viditelných samolepek. Na dálnicích jsou totiž umístěné kamery, které snímají registrační značky, a vozidlo bez uhrazeného dálničního poplatku odhalí velmi rychle a snadno.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2

Sdílet na Facebooku

Archiv