O řidičský průkaz vás může připravit i zbytkový alkohol

O řidičský průkaz vás může připravit i zbytkový alkohol

O řidičský průkaz vás může připravit i zbytkový alkohol

Nemusíte hned sedat za volant opilí “pod obraz”, abyste přišli i řidičský průkaz. O ten vás totiž může připravit i policista, který vám při náhodné kontrole změří zbytkový alkohol v krvi. To, že už se několik hodin cítíte absolutně střízliví, nemusí hrát vůbec žádnou roli.

Spočítat
povinné ručení

Kdykoliv usedáte za volant s úmyslem řídit, měli byste si být 100% jisti, že jste zcela střízliví a v krvi nemáte ani promile alkoholu. Pokud vás policisté zastaví a rozhodnou se pro kontrolu alkoholu, může vám zatopit i velmi malé naměřené množství alkoholu v krvi. Každý člověk přitom alkohol odbourává různě rychle a tento proces nelze uspíšit. Zpomalit však ano.

Faktory, které zhoršují odbourávání alkoholu z krve:

  • • Ženy odbourávají alkohol hůře než muži.
  • • Negativní vliv má užívání některých léků.
  • • Odbourávání alkoholu zpomaluje také únava a stres.
  • • Déle z krve mizí alkohol vypitý na lačno.
  • • Pozor na pití velkého množství alkoholu, nejste-li zvyklí.
  • • Hůře zpracovávají alkohol také Asiaté.

Jedno pivo = 4 hodiny bez řízení

Dobu odbourávání alkoholu ovlivňuje také druh a množství vypitého alkoholu. Například odbourání jednoho piva (ležáku) obsahem alkoholu 5 % zdravému muži trvá cca 3 hodiny a ženě 4,5 hodiny. Všeobecně platí, že čím tvrdší alkohol a čím více, tím déle byste se měli řízení vozidla vyhnout.

Jako pomocníka lze použít alkoholtester nebo mobilní aplikace. Alkoholtestery jsou přesnější, ale orientační zbytkový alkohol výpočet provedou i aplikace, kde stačí zadat výšku, hmotnost, věk a druh a množství alkoholu.

Pozor na zbytkový alkohol

Samozřejmě záleží na okolnostech, při kterých k měření alkoholu v krvi došlo. Řidič, který sotva drží volant, natož chodí, by měl být potrestán dostatečnou finanční pokutou i zákazem řízení.

Otázkou je, na kolik trestat řidiče, kteří za volant usedli po několika hodinách, aniž by na sobě pociťovali sebemenší vliv alkoholu. Navíc hodnota 0,2 % představuje fyziologickou hranici, kterou v sobě může mít i člověk, který vůbec žádný alkohol nepil (např. lidé trpící cukrovkou).

Česká republika má však nulovou toleranci vůči alkoholu v krvi a policisté mají právo zahájit správní řízení i při naměřené hodnotě okolo 0,3 promile. Při měření je totiž nutné počítat s tělesnou hmotností člověka, protože obyčejná dechová zkouška má orientační výsledky. Muž, kterému naměří 0,36 promile, bude mít ve skutečnosti v krvi jen 0,1 promile. I takové případy jsou známy. Řidiči si přesto odpykají ne zrovna nízký trest - pokutu a zákaz řízení až na 6 měsíců.

Ze stran kritiků se ozývají pádné argumenty mluvící ve prospěch minimální tolerance podobně jako ve Franci, kde je za volantem povoleno dokonce 0,8 promile alkoholu v krvi. 0,1 promile v alkoholu přitom na schopnost řízení prokazatelně nemá žádný znatelný vliv.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 20
Sdílet na Facebooku

Články související s těmito výrazy:

Alkohol za volantem, Pokuty, Nehody

Archiv