epojisteni logo
bmw-auto

Jedinou ochranou kola před krádeží je pojištění

10. 6. 2015
|
Délka čtení: 8 min.

Jedinou ochranou kola před krádeží je pojištění

Již pár týdnů trvá letošní cyklistická sezóna. Lidé vyráží na kole nejen na výlety, ale také do práce. Příjemné cyklistické zážitky však mnohdy naruší krádež kola. Z policejních statistik vyplývá, že počet krádeží kol neustále stoupá. Až 90 procent ukradených kol se původním majitelům již nikdy nevrátí.

Krádež kola postihne každým rokem stovky až tisíce hrdých majitelů kol. Nejčastěji se kradou kola drahá, která využívají aktivní sportovci. Ceny takových kol se pohybují v řádu desítek tisíc korun. Není však neobvyklé, že zloději ukradnou i poměrně levné kolo. Na ceně však mnohdy nezáleží. Ztrátou svého dopravního prostředku trpí všichni majitelé kol stejně.


Statistika krádeží kol v letech 2011 až 2013
Kraj201120122013

PrahaPraha

1 538

1 617

2 195

Moravskoslezský

1 419

1 260

1 728

Středočeský

717

817

1 185

Jihomoravský

758

804

823

Jihočeský

481

469

630

Ústecký

450

409

548

Pardubický

284

342

506

Olomoucký

353

561

488

Královéhradecký

462

439

487

Plzeňský

252

272

310

Zlínský

293

310

281

Liberecký

205

241

248

Vysočina

74

111

171

Karlovarský

110

94

82


Zdroj: Zdroj: Policie ČR


Zámek versus pojištění

Bohužel neexistuje zámek, který by nebylo možné překonat. Pokud se zloděj rozhodne kolo ukrást, dostane se i do bytu, budete-li to nutné. Mnohem jistější je pojištění kola samostatně či v rámci pojištění domácnosti. Pojištění sice kolo neuchrání před nenechavými prsty zlodějů, ale od pojišťovny dostanete škodu uhrazenou. A kolo si tak bez velké škody zakoupíte nové. Pojištění kola je vhodné zejména pro majitele opravdu drahých kousků.

Ne vždy je pojištění kola v rámci pojištění domácnosti dostatečné. To platí zejména pro případy, kdy je kolo uchováváno (např. z důvodu nedostatku místa) ve sklepě nebo dokonce ve společné kočárkárně. Velmi často se opakuje situace, kdy se klient domníval že má kolo pojištěné i ve společných prostorech. Když mu pojišťovna odmítla vyplatit pojistné plnění  za krádež kolo, bývá velmi nemile překvapen.

Pro tyto případy je nutné mít sjednané speciální připojištění. Kolo musí být také řádně zabezpečené. Možnosti pojištění kolo jsou velmi široké a podívat se můžete do nabídek České pojišťovny, České podnikatelské pojišťovny, ČSOB i dalších. Podívejme se na tyto možnosti blíže.

 

Pojištění kola u jednotlivých pojišťoven
PojišťovnaPojištění domácnostiSamostatné pojištění kola

Allianz pojišťovna

ANO. Krádež vloupáním z pojištěných prostor (společné prostory s výjimkou otevřených prostranstvích)

NE

Česká pojišťovna

ANO. Pojištění se vztahuje na domácnost, sklep a garáž.

ANO. Pojištění se vztahuje na krádež, vandalismu a živel v bytě, sklepě, garáži i společných prostorech domu.

Česká podnikatelská pojišťovna

ANO. Pojistné plnění bude vyplaceno pouze tehdy, bylo-li kolo zabezpečeno lanovým ocelovým zámkem k pevné konstrukci.

ANO. Kolo však musí být vybaveno mikročipy ŘFID, mikročtečkami s PIN kódem, výstražnou etiketou a musí být v registru jízdních kol.

ČSOB pojišťovna

ANO. Pojištění kryje krádež kola v bytě, sklepě, kolárně a dokonce i městě. Kolo však musí být vždy uzamčeno zámkem k pevné konstrukci.

ANO ale pouze pro kola značky Merida. Pojištění se vztahuje na případ krádeže a vloupání.

Evropská pojišťovna

NE

ANO. Pojištění se vztahuje i na volná prostranství, nosiče kol na autech, poškození či zničení nehodou a při přepravě a vandalismus.

Generali pojišťovna

ANO. Pojištění se vztahuje i na společné nebytové prostory.

NE

Kooperativa pojišťovna

ANO. V rámci pojištěné domácnosti.

NE

Uniqa pojišťovna

ANO. V rámci pojištění domácnosti.

NE


Zdroj: Pojišťovny

Jak se řeší pojistné události

Krádež kola sama o sobě není veselou záležitostí. O nic lepší nemusí být ani řešení pojistné události pojišťovnou. Aby pojišťovna vyplatila pojistné plnění, musí být splněné pojistné podmínky (např. zabezpečení kola, zajištění prostor, atd.). Stačí, aby nebyla kolárna uzamčená a pojišťovna pojistné plnění nevyplatí.Krádež kola musí být vždy včas ohlášená a to včetně policie. Učiňte tak nejlépe ihned, co krádež zjistíte. Nejpozději však do 15 dnů.

Srovnejte si ceny autopojištění a mějte přehled

Díky naší kalkulačce vám srovnáme nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Pojištění, které se vám bude zamlouvat nejvíce, vám naši specialisté pomůžou rovnou i sjednat. A to jednoduše na pár kliků.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • policejni-kontrola-dva
  17. června 2023|Monika Šaríková
  Co je bodový systém a jak funguje?

  Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel.

 • kladivko-modely-auticek-nehoda
  27. ledna 2023|Jana Březinová
  Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

  Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?

 • 28. prosince 2022|ePojisteni
  Bude Evropská unie tolerovat propadlé řidičáky a STK?

  Ministerstvo dopravy uvedlo, že platnost řidičských průkazů a STK končících v období mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020 bude prodloužena o sedm měsíců. Řidiči, kterých se tato zpráva týká, mohou po tuto dobu jezdit s propadlými doklady. Toto nařízení by mělo údajně platit v rámci celé EU. Podle redakce iROZHLAS to však není tak úplně jednoznačné.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Havárie v zahraničí. Jak postupovat v různých státech Evropy

  Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.

 • 11. července 2022|ePojisteni
  BESIP trvá na nulové toleranci. Alkohol za volant prostě nepatří

  Roky se diskutuje o uvolnění nulové tolerance alkoholu u řidičů podobně, jako je tomu ve vybraných evropských státech. SO BESIP jde tvrdě proti a na pomoc si bere nepříznivé policejní statistiky. Ty potvrzují, že počty smrtelných nehod zaviněných pod vlivem alkoholu rostou.

 • zena-oprena-o-nabijici-se-elektromobil
  15. června 2022|Marek Drahorád
  Konec spalovacích motorů. Kdy si budeme muset pořídit elektromobil?

  Mohou elektromobily nahradit auta se spalovacími motory? Přijdeme o možnost vlastnit auto, pokud si vůz s elektrickým pohonem nebudeme moci dovolit? Přečtěte si, co se v blízké budoucnosti chystá.

 • autobazar
  18. února 2022|Marek Drahorád
  Na co nezapomenout, když si koupíte ojeté auto

  Koupě ojetého vozidla přináší řadu výhod, z nichž nejdůležitější je finanční úspora. I za rok starý vůz totiž zaplatíte výrazně nižší částku než za nové vozidlo. Při koupi ojetého vozidla je důležitý zejména pečlivý výběr nejlépe za dohledu odborníka, díky kterému se vyvarujete koupi ojetého vozidla se spoustu úmyslně skrytých vad. Pokud už jste si v bazaru ojetý vůz vyhlédli, máme pro vás pár užitečných tipů.

 • autobazar
  18. února 2022|Marek Drahorád
  Dovoz auta z Německa: Návod krok za krokem...

  Nabídka ojetých vozů je dnes v Česku bohatá. Hodně lidí ale stále preferuje dovoz aut z Německa. Důvodem je lepší nabídka specifických modelů, často lepší technický stav i nižší cena a profesionální přístup.

 • zelena-karta-v-mobilu-za-volantem
  20. ledna 2022|Monika Šaríková
  Nově by si řidiči měli vystačit se zelenou kartu i v elektronické podobě

  Zelená karta v listinné podobě už nebude v Česku třeba. Ministerstvo financí na konci roku podpořilo řidiče, který v rámci silniční kontroly jako doklad o povinném ručení předložil dokument uložený v mobilním telefonu. Řidiči, kteří se k podobnému kroku odhodlají, by však měli být připraveni na to, že policie nemusí být ještě informována.

 • muz-meni-kolo-na-kraji-silnice
  17. ledna 2022|Marek Drahorád
  Povinná výbava auta i motorky v roce 2022

  Ať už vyrážíte na pouhý nákup či na okružní cestu po republice, povinnou výbavu musíte mít vždy u sebe. Při silniční kontrole jde spolu s doklady o často kontrolovaný prvek, který se nevyplatí zanedbávat. Za nekompletní povinnou výbavu hrozí pokuta až 2 000 Kč.