epojisteni logo
bmw-auto

Jedinou ochranou kola před krádeží je pojištění

10. 6. 2015
|
Délka čtení: 8 min.

Jedinou ochranou kola před krádeží je pojištění

Již pár týdnů trvá letošní cyklistická sezóna. Lidé vyráží na kole nejen na výlety, ale také do práce. Příjemné cyklistické zážitky však mnohdy naruší krádež kola. Z policejních statistik vyplývá, že počet krádeží kol neustále stoupá. Až 90 procent ukradených kol se původním majitelům již nikdy nevrátí.

Krádež kola postihne každým rokem stovky až tisíce hrdých majitelů kol. Nejčastěji se kradou kola drahá, která využívají aktivní sportovci. Ceny takových kol se pohybují v řádu desítek tisíc korun. Není však neobvyklé, že zloději ukradnou i poměrně levné kolo. Na ceně však mnohdy nezáleží. Ztrátou svého dopravního prostředku trpí všichni majitelé kol stejně.


Statistika krádeží kol v letech 2011 až 2013
Kraj201120122013

PrahaPraha

1 538

1 617

2 195

Moravskoslezský

1 419

1 260

1 728

Středočeský

717

817

1 185

Jihomoravský

758

804

823

Jihočeský

481

469

630

Ústecký

450

409

548

Pardubický

284

342

506

Olomoucký

353

561

488

Královéhradecký

462

439

487

Plzeňský

252

272

310

Zlínský

293

310

281

Liberecký

205

241

248

Vysočina

74

111

171

Karlovarský

110

94

82


Zdroj: Zdroj: Policie ČR

Zámek versus pojištění

Bohužel neexistuje zámek, který by nebylo možné překonat. Pokud se zloděj rozhodne kolo ukrást, dostane se i do bytu, budete-li to nutné. Mnohem jistější je pojištění kola samostatně či v rámci pojištění domácnosti. Pojištění sice kolo neuchrání před nenechavými prsty zlodějů, ale od pojišťovny dostanete škodu uhrazenou. A kolo si tak bez velké škody zakoupíte nové. Pojištění kola je vhodné zejména pro majitele opravdu drahých kousků.

Ne vždy je pojištění kola v rámci pojištění domácnosti dostatečné. To platí zejména pro případy, kdy je kolo uchováváno (např. z důvodu nedostatku místa) ve sklepě nebo dokonce ve společné kočárkárně. Velmi často se opakuje situace, kdy se klient domníval že má kolo pojištěné i ve společných prostorech. Když mu pojišťovna odmítla vyplatit pojistné plnění  za krádež kolo, bývá velmi nemile překvapen.

Pro tyto případy je nutné mít sjednané speciální připojištění. Kolo musí být také řádně zabezpečené. Možnosti pojištění kolo jsou velmi široké a podívat se můžete do nabídek České pojišťovny, České podnikatelské pojišťovny, ČSOB i dalších. Podívejme se na tyto možnosti blíže.

 

Pojištění kola u jednotlivých pojišťoven
PojišťovnaPojištění domácnostiSamostatné pojištění kola

Allianz pojišťovna

ANO. Krádež vloupáním z pojištěných prostor (společné prostory s výjimkou otevřených prostranstvích)

NE

Česká pojišťovna

ANO. Pojištění se vztahuje na domácnost, sklep a garáž.

ANO. Pojištění se vztahuje na krádež, vandalismu a živel v bytě, sklepě, garáži i společných prostorech domu.

Česká podnikatelská pojišťovna

ANO. Pojistné plnění bude vyplaceno pouze tehdy, bylo-li kolo zabezpečeno lanovým ocelovým zámkem k pevné konstrukci.

ANO. Kolo však musí být vybaveno mikročipy ŘFID, mikročtečkami s PIN kódem, výstražnou etiketou a musí být v registru jízdních kol.

ČSOB pojišťovna

ANO. Pojištění kryje krádež kola v bytě, sklepě, kolárně a dokonce i městě. Kolo však musí být vždy uzamčeno zámkem k pevné konstrukci.

ANO ale pouze pro kola značky Merida. Pojištění se vztahuje na případ krádeže a vloupání.

Evropská pojišťovna

NE

ANO. Pojištění se vztahuje i na volná prostranství, nosiče kol na autech, poškození či zničení nehodou a při přepravě a vandalismus.

Generali pojišťovna

ANO. Pojištění se vztahuje i na společné nebytové prostory.

NE

Kooperativa pojišťovna

ANO. V rámci pojištěné domácnosti.

NE

Uniqa pojišťovna

ANO. V rámci pojištění domácnosti.

NE


Zdroj: Pojišťovny

Jak se řeší pojistné události

Krádež kola sama o sobě není veselou záležitostí. O nic lepší nemusí být ani řešení pojistné události pojišťovnou. Aby pojišťovna vyplatila pojistné plnění, musí být splněné pojistné podmínky (např. zabezpečení kola, zajištění prostor, atd.). Stačí, aby nebyla kolárna uzamčená a pojišťovna pojistné plnění nevyplatí.Krádež kola musí být vždy včas ohlášená a to včetně policie. Učiňte tak nejlépe ihned, co krádež zjistíte. Nejpozději však do 15 dnů.

Srovnejte si ceny autopojištění a mějte přehled

Díky naší kalkulačce vám srovnáme nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Pojištění, které se vám bude zamlouvat nejvíce, vám naši specialisté pomůžou rovnou i sjednat. A to jednoduše na pár kliků.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • odtah-vozu
  24. května 2024|Jana Březinová
  Pojištění GAP: Co všechno kryje a komu se vyplatí?

  Jen co nový vůz opustí autosalon, jeho hodnota rychle klesá. Za rok zhruba o 10 %. Pokud dojde k totální škodě nebo krádeži, pojišťovna vám z havarijního pojištění vyplatí pouze aktuální tržní cenu vozidla. A to i přesto, že mělo najeto jen pár kilometrů. Chcete získat plnou pořizovací cenu vozu? S tím pomůže doplňkové pojištění GAP.

 • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
  10. května 2024|Petr Pohůdka
  Novinky: 7 změn zákona v autopojištění 2024

  Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Řízení je nově možné již od 17 let, končí vydávání velkých technických průkazů a mění se také bodový systém či sazby pokut. Novinky se nevyhnuly ani pojištění vozidel. Jaké změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

 • autobazar
  29. dubna 2024|Jana Březinová
  Dovoz auta z Německa: Návod krok za krokem

  Nabídka ojetých vozů v Česku se po nedostatku z minulých let opět vrátila k normálu. Hodně lidí ale přesto preferuje dovoz aut z Německa. Důvodem je širší nabídka specifických modelů, lepší technický stav a někdy i nižší cena. Jak při nákupu auta v Německu správně postupovat?

 • nabourané auto naložené na odtah
  14. února 2024|Monika Šaríková
  4 důvody, proč se vyplatí mít havarijní pojištění

  Na rozdíl od povinného ručení není havarijní pojištění povinné ze zákona. Ve snaze snížit náklady na provoz vozidla jej zhruba dvě třetiny řidičů opomíjí. Neuvědomují si, že se jim ježdění bez kompletního pojištění může naopak prodražit. Stačí jedna větší oprava nebo několik menších.

 • policejni-kontrola-dva
  17. června 2023|Monika Šaríková
  Co je bodový systém a jak funguje?

  Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel.

 • kladivko-modely-auticek-nehoda
  27. ledna 2023|Jana Březinová
  Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

  Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?

 • 28. prosince 2022|ePojisteni
  Bude Evropská unie tolerovat propadlé řidičáky a STK?

  Ministerstvo dopravy uvedlo, že platnost řidičských průkazů a STK končících v období mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020 bude prodloužena o sedm měsíců. Řidiči, kterých se tato zpráva týká, mohou po tuto dobu jezdit s propadlými doklady. Toto nařízení by mělo údajně platit v rámci celé EU. Podle redakce iROZHLAS to však není tak úplně jednoznačné.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Havárie v zahraničí. Jak postupovat v různých státech Evropy

  Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.

 • 11. července 2022|ePojisteni
  BESIP trvá na nulové toleranci. Alkohol za volant prostě nepatří

  Roky se diskutuje o uvolnění nulové tolerance alkoholu u řidičů podobně, jako je tomu ve vybraných evropských státech. SO BESIP jde tvrdě proti a na pomoc si bere nepříznivé policejní statistiky. Ty potvrzují, že počty smrtelných nehod zaviněných pod vlivem alkoholu rostou.

 • zena-oprena-o-nabijici-se-elektromobil
  15. června 2022|Marek Drahorád
  Konec spalovacích motorů. Kdy si budeme muset pořídit elektromobil?

  Mohou elektromobily nahradit auta se spalovacími motory? Přijdeme o možnost vlastnit auto, pokud si vůz s elektrickým pohonem nebudeme moci dovolit? Přečtěte si, co se v blízké budoucnosti chystá.