Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.
O tom, proč je cestovní pojištění na zahraničních cestách důležité, se už diskuse příliš často nevedou. Většina zodpovědných cestovatelů si velmi dobře uvědomuje rizika cestování mimo hranice ČR. Cestovní pojištění stojící pár korun jim poskytuje jistotu, že v případě nemoci či úrazu v zahraničí o ně bude postaráno a náklady uhradí pojišťovna. Na co by si ale měli dávat dobrý pozor, je obsah vybraného cestovní pojištění.
Už jenom samotné základní pojištění stačí, protože kryje léčebné výdaje spojené s léčbou nemoci či úrazu. Právě na horách v období zimních dovolených dochází k častým zlomeninám a opravdu vážným úrazům. Lyžaři a snowboardisté se nejčastěji potýkají se zlomeninami končetin, ale neobvyklé bohužel nejsou ani úrazy páteře či hlavy. Každou zimu se desítky lidí zraní nebo dokonce zahynou pod lavinami.
Co všechno kryje pojištění do hor?
ošetření na místě
zásah horské služby
převoz do zdravotního zařízení
hospitalizace na nezbytně dlouhou dobu
další nutné převozy
nutné zákroky a léky
repatriace neboli převoz zpět do ČR
základní asistenční služby
Cestovní pojištění na hory v ČR ale především v zahraničí se obvykle vztahuje na úrazy, k nimž dojde na vyznačených trasách a sjezdovkách. Pro dobrodružnější povahy, které se s oblibou vydávají mimo dostupné sjezdovky a běžkařské tratě je silně doporučeno pojištění extrémních sportů.
Pokud cestujete do slovenských Tater, myslete také na pojištění zásahu horské záchranné služby. Ta bývají v tomto případě vyjmuta z běžného cestovního pojištění a je třeba si tuto službu připojistit navíc. Zásah horské služby stojí desítky tisíc korun, které by pojištěný jinak musel zaplatit ze svého.
Výhodou moderního pojišťovnictví je ohromná různorodost nabídek a jejich další možnosti přizpůsobení. Na českém trhu působí hned několik pojišťoven a každá z nich nabízí několik variant cestovního pojištění. Vybrat si tak lze cestovní pojištění vhodné pro poznávací dovolenou, služební cesty, pojištění pro celou rodinu i sportovní dovolenou na horách.
Jakmile je vybraný vhodný základní balíček cestovního pojištění, je dobré prohlédnout si nabídku připojištění. Téměř povinné by mělo být pojištění odpovědnosti vztahující se na škody, které můžete způsobit vy. Vhodné je rovněž připojištění úrazu a hodí se i rozšířené asistenční služby. Pojištění storna je diskutabilní, jelikož nehradí veškeré již utracené náklady na dovolenou. Podrobnosti vám vždy sdělí pracovník pojišťovny.
Pojištění odpovědnosti za škodu - úraz se nemusí stát pouze vám. Škodu na zdraví nebo majetku můžete také zavinit vy. A poškozený bude požadovat náhradu. Právě pro tyto případy je důležité mít sjednané pojištění odpovědnosti.
Připojištění úrazu – základní cestovní pojištění se postará o léčbu. Jenomže úraz může mít dlouhodobé někdy až trvalé následky. Pro takové případy se hodí mít sjednané úrazové pojištění.
Rozšířené asistenční služby – základní asistence pomůže s vyhledáním vhodného zdravotnického zařízení apod., rozšířené obvykle zahrnují překladatelské služby, náhradní ubytování, vůz a další nadstandardní služby.
Připojištění zavazadel – vztahuje se na věci osobní potřeby, které jsou vypsané v pojistných podmínkách.
Připojištění storna – kryje poplatky, které požaduje cestovní kancelář při zrušení cesty pouze z důvodů vyjmenovaných v pojistných podmínkách.
Připojištění extrémních sportů - důležité je mít pojištěny všechny sportovní aktivity, zejména ty rizikové (např. alpinismus, lyžování a snowboarding mimo sjezdovky apod.).