epojisteni logo

Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

5. 10. 2023
|
Délka čtení: 6 min.

Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

O tom, proč je cestovní pojištění na zahraničních cestách důležité, se už diskuse příliš často nevedou. Většina zodpovědných cestovatelů si velmi dobře uvědomuje rizika cestování mimo hranice ČR. Cestovní pojištění stojící pár korun jim poskytuje jistotu, že v případě nemoci či úrazu v zahraničí o ně bude postaráno a náklady uhradí pojišťovna. Na co by si ale měli dávat dobrý pozor, je obsah vybraného cestovní pojištění.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Základní cestovní pojištění na hory hradí léčebné výdaje

Už jenom samotné základní pojištění stačí, protože kryje léčebné výdaje spojené s léčbou nemoci či úrazu. Právě na horách v období zimních dovolených dochází k častým zlomeninám a opravdu vážným úrazům. Lyžaři a snowboardisté se nejčastěji potýkají se zlomeninami končetin, ale neobvyklé bohužel nejsou ani úrazy páteře či hlavy. Každou zimu se desítky lidí zraní nebo dokonce zahynou pod lavinami. 

Co všechno kryje pojištění do hor?

 • ošetření na místě

 • zásah horské služby

 • převoz do zdravotního zařízení

 • hospitalizace na nezbytně dlouhou dobu

 • další nutné převozy

 • nutné zákroky a léky

 • repatriace neboli převoz zpět do ČR

 • základní asistenční služby

Hory


Cestovní pojištění na hory v ČR ale především v zahraničí se obvykle vztahuje na úrazy, k nimž dojde na vyznačených trasách a sjezdovkách. Pro dobrodružnější povahy, které se s oblibou vydávají mimo dostupné sjezdovky a běžkařské tratě je silně doporučeno pojištění extrémních sportů.

Pokud cestujete do slovenských Tater, myslete také na pojištění zásahu horské záchranné služby. Ta bývají v tomto případě vyjmuta z běžného cestovního pojištění a je třeba si tuto službu připojistit navíc. Zásah horské služby stojí desítky tisíc korun, které by pojištěný  jinak musel zaplatit ze svého.

Cestovní pojištění do hor vybírejte na míru 

Výhodou moderního pojišťovnictví je ohromná různorodost nabídek a jejich další možnosti přizpůsobení. Na českém trhu působí hned několik pojišťoven a každá z nich nabízí několik variant cestovního pojištění. Vybrat si tak lze cestovní pojištění vhodné pro poznávací dovolenou, služební cesty, pojištění pro celou rodinu i sportovní dovolenou na horách

Jakmile je vybraný vhodný základní balíček cestovního pojištění, je dobré prohlédnout si nabídku připojištění. Téměř povinné by mělo být pojištění odpovědnosti vztahující se na škody, které můžete způsobit vy. Vhodné je rovněž připojištění  úrazu a hodí se i rozšířené asistenční služby. Pojištění storna je diskutabilní, jelikož nehradí veškeré již utracené náklady na dovolenou. Podrobnosti vám vždy sdělí pracovník pojišťovny.

 • Pojištění odpovědnosti za škodu -  úraz se nemusí stát pouze vám. Škodu na zdraví nebo majetku můžete také zavinit vy. A poškozený  bude požadovat náhradu. Právě pro tyto případy je důležité mít sjednané pojištění odpovědnosti.

 • Připojištění úrazu  – základní cestovní pojištění se postará o léčbu. Jenomže úraz může mít dlouhodobé někdy až trvalé následky. Pro takové případy se hodí mít sjednané úrazové pojištění.

 • Rozšířené asistenční služby – základní asistence pomůže s vyhledáním vhodného zdravotnického zařízení apod., rozšířené obvykle zahrnují překladatelské služby, náhradní ubytování, vůz a další nadstandardní služby.

 • Připojištění zavazadel  – vztahuje se na věci osobní potřeby, které jsou vypsané v pojistných podmínkách.

 • Připojištění storna – kryje poplatky, které požaduje cestovní kancelář při zrušení cesty pouze z důvodů vyjmenovaných v pojistných podmínkách.

 • Připojištění extrémních sportů - důležité je mít pojištěny všechny sportovní aktivity, zejména ty rizikové (např. alpinismus, lyžování a snowboarding mimo sjezdovky apod.).

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Když žijete sami, vyrazit do světa na blind představuje správné dobrodružství. S malými dětmi už to ale taková sranda není. Dovolená s dětmi vyžaduje plánování a přípravu. Platí to nejen pro výběr destinace a vhodného ubytování, ale také pro cestovní pojištění.

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

 • levna-dovolena-more
  05. října 2023|ePojisteni
  Je libo cestovní pojištění zdarma?

  Když se řekne dovolená, vybavíme si především moře nových zážitků. Méně nadšeně už se tváříme v momentech, kdy přijde řada na placení. Za některé věci utrácíme peníze raději než za jiné. Do skupiny “nechci, ale je to nutné” patří třeba cestovní pojištění. O to lákavěji zní možnost získat cestovní pojištění zadarmo. Jak na to?

 • cyklistka
  15. září 2022|Monika Šaríková
  Cyklistické desatero pro bezpečnou jízdu na kole

  Každý cyklista se po nasednutí na kolo stává účastníkem silničního provozu stejně jako řidiči motorových vozidel a chodci. S tím souvisí spousta povinnosti, které by měli všichni cyklisté v zájmu bezpečnosti všech účastníků dodržovat.

 • veci-na-dovolenou
  10. srpna 2022|Jana Březinová
  Na co nezapomenout před odjezdem na dovolenou

  Těšíte se na nadcházející dovolenou? Ještě než za sebou zabouchnete dveře a vyrazíte za odpočinkem, vyplatí se zabezpečit svoji domácnost. Jinak na vás po návratu mohou čekat nepříjemná překvapení. Jaká rizika hrozí a na co si dát pozor před odjezdem na dovolenou?

 • rodina-na-ture-na-slovensku
  30. května 2022|Veronika Čermáková
  3 tipy na nezapomenutelnou dovolenou na Slovensku

  Abyste zažili nezapomenutelnou dovolenou, nemusíte cestovat daleko. Bohatě stačí vyrazit k našim sousedům na Slovensko. Turistická nabídka Slovenska je bohatá a různorodá. Pokud hledáte tipy, kam vyrazit na dovolenou na Slovensku, pak byste si neměli nechat ujít náš další článek.