epojisteni logo
cestovni-pojisteni-letni-brigada

Letní brigáda v zahraničí: Kam se vydat a co sjednat?

9. 1. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

Během letních prázdnin současní studenti vysokých škol využít celou řadu možností. Možností, o jakých se předchozím generacím ani nesnilo. Mohou si jen tak užívat volno nebo vyrazit za prací do zahraničí, poznat svět, zažít dobrodružství, přiučit se něčemu novému a vydělat si peníze.

Jak si najít brigádu v zahraničí?

Práce v zahraniční přes léto je vhodná pro studenty starší 18 let. Práci si mohou vyhledat sami na vlastní pěst, ale jistější a bezpečnější je využít speciální agentury zabývající se zprostředkováním práce či brigády v zahraničí. To platí hlavně pro studenty, kteří s prací v zahraniční neměli dosud žádné zkušenosti.

Pozorně vybírejte i agenturu, která vám brigádu zprostředkuje. Každý  zprostředkovatel  práce v zahraničí by měl mít povolení udělené Ministerstvem práce a sociálních věcí.  Pokud agentura toto povolení nemá nebo jej nechce ukázat, je lepší hledat dál. To samé platí pro agentury, které po zájemcích o brigádu požadují peníze za zprostředkování brigády. Zprostředkovatelské agentury jsou totiž výhradně placené zaměstnavatelem, a tudíž by jednaly v rozporu se zákonem.

5 rad, jak si najít brigádu v zahraničí:

  1. Letní brigádu v zahraničí si hledejte s dostatečným předstihem.

  2. Zprostředkovatelskou agenturu si vždy prověřte.

  3. Před podpisem pracovní smlouvy si důkladně přečtěte pracovní a další podmínky.

  4. Před odjezdem se ujistěte, že máte všechny potřebné doklady a povolení (víza, potvrzení o očkování, pracovní povolení apod.).

  5. Nezapomeňte si přibalit peníze alespoň do první výplaty, abyste měli z čeho žít, než obdržíte první výplatu.

ovoce

Tipy na sezónní práce v zahraničí

Největší zájem o sezónní práce v zahraničí je během letních prázdnin. Pro podobné letní brigády v zahraničí jsou oblíbené země Evropské unie, kde není nutné žádné speciální pracovní povolení díky volnému pohybu pracovníků. 

S potřebnou dokumentací studentům naštěstí pomůže zprostředkovatelská agentura.  Studenti cestující na vlastní pěst by se měli předem ujistit, co vše budou ve vybrané zemi potřebovat (vízum, pracovní povolení, očkování). Studentům a mladým lidem pobyt a práci v zahraničí usnadňuje program Work and Travel. 

  • USA, Kanada, Japonsko, Izrael, Chile, Jižní Korea, Taiwan a další vyžadují pracovní povolení.

  • Nový Zéland navíc požaduje, aby žadatelé o pracovní vízum měly již uzavřenou dohodu se zaměstnavatelem (pro mladé lidí je ideální working holiday vízum).

 

Mezi oblíbené brigády patří práce v pohostinství a hotelech nebo sběr ovoce a jiných plodin.  Hlavní výhodou těchto brigád je to, že nevyžadují žádné zvláštní dovednosti ani znalosti, pouze chuť pracovat. Lenoši ale nejsou tolerováni ani v zahraničí. Takže pokud si chcete spíše odpočinout, vyrazte na dovolenou.

zahraničí

Kolik si v zahraničí vyděláte?

Výši výdělku ovlivňuje celá řada faktorů jak místo brigády, délka pobytu a samozřejmě druh činnosti. Platí, že v zahraničí si studenti vydělají více. Vyšší však bývají také náklady na život a studenti si samozřejmě svůj pobyt v zahraničí chtějí zároveň užít, nejen odpracovat. Domů si tak často přivezou především nové zkušenosti a zážitky z cest.

Jako příklad můžeme uvést au pair, který si může přivydělat až 260 až 450 EUR měsíčně (Německo 260 EUR, Itálie a Finsko 280 EUR, Holandsko 300 EUR, Francie 320 EUR a Belgie až 450 EUR).

Jak vybrat cestovní pojištění?

Ať už cestujete do zahraničí za zábavou, odpočinkem, sportem či prací, zapomínat byste neměli na odpovídající cestovní pojištění. Brigáda není totéž co zaměstnání, takže student stále zůstává účastníkem českého zdravotního pojištění. Připlatit by si však měl za komerční cestovní pojištění. 

Spoléhat se na evropský průkaz pojištěnce (EHIC) není rozumné, protože v cizině není lékařská péče zdaleka tak výhodná jako u nás. Především jej však lze použít pouze ve veřejných zdravotnických zařízeních, v soukromých tento průkaz neplatí vůbec.  Proplaceny jsou pouze některé zákroky, přičemž pojišťovna neplatí spoluúčasti, doplatky na léky apod.. 

Komerční cestovní pojištění není drahé a kryje léčebné náklady související s léčbou nečekané nemoci či úrazu vzniklého v zahraničí. Běžné cestovní pojištění se například vztahuje na ošetření bolesti zubů, zlomenin končetin, nebo i úrazy hlavy a zad, a to až do výše sjednaného  pojistného  limitu. Pozor je však třeba si dávat na výluky z pojištění, jejichž seznam najdete v pojistných podmínkách (např. úraz vzniklý v důsledku požití alkoholu, drog či jiných omamných látek apod.).

Velmi často pojišťovny nabízí speciální balíčky obsahující cestovní pojištění pro studenty jedoucí na delší pobyt do zahraničí za prací či brigádou. Cestovní pojištění pro studenty nabízí zejména celoroční variant s neomezeným počtem cest do zahraničí za výhodnější “studentské” ceny.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?

  • lesní požár
    15. července 2024|ePojisteni
    Požáry v Evropě: Kde nejčastěji hoří v letních měsících?

    Pravděpodobně si i vy v souvislosti s letními požáry vybavíte požár, který v roce 2023 vypukl na řeckém ostrově Rhodos, nebo rozsáhlé lesní požáry, se kterými během léta bojovaly státy jižní Evropy. Frekvence přírodních požárů je v Evropě čím dál tím častější a odborníci se shodují na tom, že jich bude stále přibývat. Jaké jsou nejčastější příčiny lesních požárů a jak se zachovat, pokud se chystáte na dovolenou do destinace, ve které hoří?

  • 11. července 2024|Jana Březinová
    10 rizik na dovolené, která ji dokážou proměnit v noční můru

    Myslíte si, že vás na dovolené čeká jen relax a pohoda? Omyl! Vysněný odpočinek se může proměnit v horor kvůli nemoci, úrazu i zrušení letu. Zjistěte, jak se ochránit před hrozící katastrofou.

  • 10. července 2024|ePojisteni
    Žraloci, medúzy, ježci a další hrozby při koupání v moři

    Chcete strávit letošní dovolenou u moře v některé z evropských zemí, ale máte strach z nebezpečných mořských obyvatel, jako jsou například žraloci nebo medúzy? V následujících řádcích se společně podíváme na to, jaké druhy nebezpečných zvířat se mohou vyskytovat ve Středozemním moři a jak zajistit maximální bezpečí při plavání v moři.

  • zachranari-nakladaji-pacienta-do-sanity
    08. července 2024|ePojisteni
    Repatriace - převoz osob a vozidel ze zahraničí

    Odborníci se shodují na tom, že pokud chcete předejít případným nepříjemnostem na cestách, nedílnou součástí každé vaší dovolené i zahraniční cesty by mělo být cestovní pojištění. Náklady na léčbu v zahraničí totiž mohou bez pojištění dosáhnout závratných výšin, velmi nákladný může být i převoz zraněné osoby zpět do Čech. Na tyto případy myslí takzvaná repatriace, jež je součástí cestovního pojištění.

  • 07. července 2024|ePojisteni
    Cestovní lékárnička: Jaké léky si zabalit na dovolenou

    Základem každé zahraniční cesty by mělo být kvalitní cestovní pojištění, které vám bude krýt záda v případě nemoci nebo úrazu. Kromě pojištění byste si však měli do kufru přibalit i lékárničku, díky které vás na dovolené nezaskočí průjem, drobné poranění nebo třeba alergie.

  • na-letisti-s-kufrem
    06. července 2024|ePojisteni
    Cestování letadlem – rozměry a váha zavazadel

    Co vše je možné s sebou vzít na palubu letadla? Jaký je rozdíl mezi příručním a odbaveným zavazadlem? Tápete v moři informací, které se týkají zavazadel do letadla? Shrnuli jsme pro vás nejdůležitější informace včetně povolených rozměrů a hmotnostních limitů u několika vybraných aerolinek.

  • Výlet na motorce
    05. července 2024|ePojisteni
    Dovolená na motorce a cestovní pojištění

    Cestování na motorce je v poslední době na vzestupu. Dovolená na motorce dávno není výsadou pravověrných motorkářů. Motocykly a skútry si na dovolené půjčují i řidiči, kteří jinak jezdí osobním vozidlem. Jak pojistit sebe i motorku před dovolenou?

  • 03. července 2024|Petr Pohůdka
    Alkohol a dovolená: Na co si dát pozor (nejen za volantem)

    Nedovedete si představit dovolenou bez sklenky místního vína nebo koktejlu na pláži? I jinak sladký nápoj vám může pořádně zhořknout, pokud zároveň dojde k pojistné události. Problémy vám nezpůsobí jen alkohol za volantem, promile v krvi uškodí také při řešení úrazů nebo poškození cizího majetku. Co byste měli vědět, než si v zahraničí objednáte první drink?

  • sbalene-kufry-zadny-odjezd
    01. července 2024|ePojisteni
    Jak funguje pojištění proti úpadku cestovní kanceláře

    Odjezd na dovolenou si řada z nás spojuje s velkým očekáváním a hlavně několika dny nebo týdny zaslouženého odpočinku. Pokud pravidelně cestujete s cestovní kanceláří, určitě jste již nejednou narazili na tzv. pojištění proti úpadku. K čemu tohle pojištění slouží a jak získat peníze zpět v případě krachu cestovky?