epojisteni logo
cestovni-pojisteni-letni-brigada

Letní brigáda v zahraničí: Kam se vydat a co sjednat?

9. 1. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

Během letních prázdnin současní studenti vysokých škol využít celou řadu možností. Možností, o jakých se předchozím generacím ani nesnilo. Mohou si jen tak užívat volno nebo vyrazit za prací do zahraničí, poznat svět, zažít dobrodružství, přiučit se něčemu novému a vydělat si peníze.

Jak si najít brigádu v zahraničí?

Práce v zahraniční přes léto je vhodná pro studenty starší 18 let. Práci si mohou vyhledat sami na vlastní pěst, ale jistější a bezpečnější je využít speciální agentury zabývající se zprostředkováním práce či brigády v zahraničí. To platí hlavně pro studenty, kteří s prací v zahraniční neměli dosud žádné zkušenosti.

Pozorně vybírejte i agenturu, která vám brigádu zprostředkuje. Každý  zprostředkovatel  práce v zahraničí by měl mít povolení udělené Ministerstvem práce a sociálních věcí.  Pokud agentura toto povolení nemá nebo jej nechce ukázat, je lepší hledat dál. To samé platí pro agentury, které po zájemcích o brigádu požadují peníze za zprostředkování brigády. Zprostředkovatelské agentury jsou totiž výhradně placené zaměstnavatelem, a tudíž by jednaly v rozporu se zákonem.

5 rad, jak si najít brigádu v zahraničí:

 1. Letní brigádu v zahraničí si hledejte s dostatečným předstihem.

 2. Zprostředkovatelskou agenturu si vždy prověřte.

 3. Před podpisem pracovní smlouvy si důkladně přečtěte pracovní a další podmínky.

 4. Před odjezdem se ujistěte, že máte všechny potřebné doklady a povolení (víza, potvrzení o očkování, pracovní povolení apod.).

 5. Nezapomeňte si přibalit peníze alespoň do první výplaty, abyste měli z čeho žít, než obdržíte první výplatu.

ovoce

Tipy na sezónní práce v zahraničí

Největší zájem o sezónní práce v zahraničí je během letních prázdnin. Pro podobné letní brigády v zahraničí jsou oblíbené země Evropské unie, kde není nutné žádné speciální pracovní povolení díky volnému pohybu pracovníků. 

S potřebnou dokumentací studentům naštěstí pomůže zprostředkovatelská agentura.  Studenti cestující na vlastní pěst by se měli předem ujistit, co vše budou ve vybrané zemi potřebovat (vízum, pracovní povolení, očkování). Studentům a mladým lidem pobyt a práci v zahraničí usnadňuje program Work and Travel. 

 • USA, Kanada, Japonsko, Izrael, Chile, Jižní Korea, Taiwan a další vyžadují pracovní povolení.

 • Nový Zéland navíc požaduje, aby žadatelé o pracovní vízum měly již uzavřenou dohodu se zaměstnavatelem (pro mladé lidí je ideální working holiday vízum).

 

Mezi oblíbené brigády patří práce v pohostinství a hotelech nebo sběr ovoce a jiných plodin.  Hlavní výhodou těchto brigád je to, že nevyžadují žádné zvláštní dovednosti ani znalosti, pouze chuť pracovat. Lenoši ale nejsou tolerováni ani v zahraničí. Takže pokud si chcete spíše odpočinout, vyrazte na dovolenou.

zahraničí

Kolik si v zahraničí vyděláte?

Výši výdělku ovlivňuje celá řada faktorů jak místo brigády, délka pobytu a samozřejmě druh činnosti. Platí, že v zahraničí si studenti vydělají více. Vyšší však bývají také náklady na život a studenti si samozřejmě svůj pobyt v zahraničí chtějí zároveň užít, nejen odpracovat. Domů si tak často přivezou především nové zkušenosti a zážitky z cest.

Jako příklad můžeme uvést au pair, který si může přivydělat až 260 až 450 EUR měsíčně (Německo 260 EUR, Itálie a Finsko 280 EUR, Holandsko 300 EUR, Francie 320 EUR a Belgie až 450 EUR).

Jak vybrat cestovní pojištění?

Ať už cestujete do zahraničí za zábavou, odpočinkem, sportem či prací, zapomínat byste neměli na odpovídající cestovní pojištění. Brigáda není totéž co zaměstnání, takže student stále zůstává účastníkem českého zdravotního pojištění. Připlatit by si však měl za komerční cestovní pojištění. 

Spoléhat se na evropský průkaz pojištěnce (EHIC) není rozumné, protože v cizině není lékařská péče zdaleka tak výhodná jako u nás. Především jej však lze použít pouze ve veřejných zdravotnických zařízeních, v soukromých tento průkaz neplatí vůbec.  Proplaceny jsou pouze některé zákroky, přičemž pojišťovna neplatí spoluúčasti, doplatky na léky apod.. 

Komerční cestovní pojištění není drahé a kryje léčebné náklady související s léčbou nečekané nemoci či úrazu vzniklého v zahraničí. Běžné cestovní pojištění se například vztahuje na ošetření bolesti zubů, zlomenin končetin, nebo i úrazy hlavy a zad, a to až do výše sjednaného  pojistného  limitu. Pozor je však třeba si dávat na výluky z pojištění, jejichž seznam najdete v pojistných podmínkách (např. úraz vzniklý v důsledku požití alkoholu, drog či jiných omamných látek apod.).

Velmi často pojišťovny nabízí speciální balíčky obsahující cestovní pojištění pro studenty jedoucí na delší pobyt do zahraničí za prací či brigádou. Cestovní pojištění pro studenty nabízí zejména celoroční variant s neomezeným počtem cest do zahraničí za výhodnější “studentské” ceny.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 14. června 2024|Jana Březinová
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Letní prázdniny jsou za dveřmi, a to znamená čas na rodinnou dovolenou. Ať už plánujete výlet do zahraničí nebo dovolenou v tuzemsku, měli byste si být vědomi rizik, která na vaše ratolesti číhají. Děti jsou náchylnější na úrazy i onemocnění, a proto by vám nemělo chybět kvalitní cestovní pojištění.

 • Cestovní pojištění - pas a stetoskop
  13. června 2024|Jana Březinová
  Cestovní doklady pro děti

  Už dávno neplatí, že je nutné dítě zapsat do občanského průkazu nebo cestovního pasu jednoho z rodičů, aby mohlo vyrazit za hranice. Dítě potřebuje svůj vlastní cestovní doklad. Pro cesty po EU stačí občanský průkaz, do světa je nutný cestovní pas.

 • 07. června 2024|Petr Pohůdka
  Jaké pojištění sjednat na dovolenou k moři

  Říkáte si, co by se vám mohlo stát na dovolené u moře? Vždyť budete akorát v hotelu, na pláži, párkrát vyrazíte na procházku do města nebo na lehký výlet v blízkém okolí. Bohužel i dovolenou u moře ale může zkomplikovat náhlá nemoc či úraz. V tu chvíli oceníte cestovní pojištění, které vám pokryje náklady na ošetření. Dobře zvolené pojištění vás však dostane i z dalších nepříjemností.

 • cestovni-pas-mapa-sveta
  06. června 2024|Petr Pohůdka
  Cestovní pas: Kde vám jej vydají a za kolik

  Chystáte se za hranice Evropské unie nebo Schengenského prostoru? Pak se neobejdete bez platného cestovního pasu. Kde si o doklad zažádat, na kolik vás vyjde a jak dlouho si na vyřízení pasu počkáte?

 • clovek-za-stolem-a-ikona-letadla
  31. května 2024|Petr Pohůdka
  Pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů

  Zabalené kufry, všechno zařízené i zaplacené, celá rodina natěšená. Jenže pak přijde nečekaná chřipka nebo zlomenina a vysněná dovolená je nenávratně pryč. V těchto případech oceníte pojištění storna zájezdu či pojištění letenek, díky kterému zachráníte velkou část vynaložených peněz. Na co se při pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů zaměřit?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?