epojisteni logo
zelena-karta-v-mobilu-za-volantem

O řidičský průkaz vás může připravit i zbytkový alkohol

18. 2. 2018
|
Délka čtení: 8 min.

O řidičský průkaz vás může připravit i zbytkový alkohol

Nemusíte hned sedat za volant opilí “pod obraz”, abyste přišli i řidičský průkaz. O ten vás totiž může připravit i policista, který vám při náhodné kontrole změří zbytkový alkohol v krvi. To, že už se několik hodin cítíte absolutně střízliví, nemusí hrát vůbec žádnou roli.

Kdykoliv usedáte za volant s úmyslem řídit, měli byste si být 100% jisti, že jste zcela střízliví a v krvi nemáte ani promile alkoholu. Pokud vás policisté zastaví a rozhodnou se pro kontrolu alkoholu, může vám zatopit i velmi malé naměřené množství alkoholu v krvi. Každý člověk přitom alkohol odbourává různě rychle a tento proces nelze uspíšit. Zpomalit však ano.

Faktory, které zhoršují odbourávání alkoholu z krve:

 • Ženy odbourávají alkohol hůře než muži
 • Negativní vliv má užívání některých léků.
 • Odbourávání alkoholu zpomaluje také únava a stres.
 • Déle z krve mizí alkohol vypitý na lačno.
 • Pozor na pití velkého množství alkoholu, nejste-li zvyklí.
 • Hůře zpracovávají alkohol také Asiaté.

Jedno pivo = 4 hodiny bez řízení

Dobu odbourávání alkoholu ovlivňuje také druh a množství vypitého alkoholu. Například odbourání jednoho piva (ležáku) obsahem alkoholu 5 % zdravému muži trvá cca 3 hodiny a ženě 4,5 hodiny. Všeobecně platí, že čím tvrdší alkohol a čím více, tím déle byste se měli řízení vozidla vyhnout.

Jako pomocníka lze použít alkoholtester nebo mobilní aplikace. Alkoholtestery jsou přesnější, ale orientační zbytkový alkohol výpočet provedou i aplikace, kde stačí zadat výšku, hmotnost, věk a druh a množství alkoholu.

Ušetřete na autopojištění až 50 %

Naši zákazníci s námi ušetří až 50 % za povinné ručení. Buďte mezi nimi i vy. Zelenou kartu obdržíte do pár minut na e-mail.

Pozor na zbytkový alkohol

Samozřejmě záleží na okolnostech, při kterých k měření alkoholu v krvi došlo. Řidič, který sotva drží volant, natož chodí, by měl být potrestán dostatečnou finanční pokutou i zákazem řízení.

Otázkou je, na kolik trestat řidiče, kteří za volant usedli po několika hodinách, aniž by na sobě pociťovali sebemenší vliv alkoholu. Navíc hodnota 0,2 % představuje fyziologickou hranici, kterou v sobě může mít i člověk, který vůbec žádný alkohol nepil (např. lidé trpící cukrovkou).

Česká republika má však nulovou toleranci vůči alkoholu v krvi a policisté mají právo zahájit správní řízení i při naměřené hodnotě okolo 0,3 promile. Při měření je totiž nutné počítat s tělesnou hmotností člověka, protože obyčejná dechová zkouška má orientační výsledky. Muž, kterému naměří 0,36 promile, bude mít ve skutečnosti v krvi jen 0,1 promile. I takové případy jsou známy. Řidiči si přesto odpykají ne zrovna nízký trest - pokutu a zákaz řízení až na 6 měsíců.

Ze stran kritiků se ozývají pádné argumenty mluvící ve prospěch minimální tolerance podobně jako ve Franci, kde je za volantem povoleno dokonce 0,8 promile alkoholu v krvi. 0,1 promile v alkoholu přitom na schopnost řízení prokazatelně nemá žádný znatelný vliv.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • odtah-vozu
  24. května 2024|Jana Březinová
  Pojištění GAP: Co všechno kryje a komu se vyplatí?

  Jen co nový vůz opustí autosalon, jeho hodnota rychle klesá. Za rok zhruba o 10 %. Pokud dojde k totální škodě nebo krádeži, pojišťovna vám z havarijního pojištění vyplatí pouze aktuální tržní cenu vozidla. A to i přesto, že mělo najeto jen pár kilometrů. Chcete získat plnou pořizovací cenu vozu? S tím pomůže doplňkové pojištění GAP.

 • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
  10. května 2024|Petr Pohůdka
  Novinky: 7 změn zákona v autopojištění 2024

  Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Řízení je nově možné již od 17 let, končí vydávání velkých technických průkazů a mění se také bodový systém či sazby pokut. Novinky se nevyhnuly ani pojištění vozidel. Jaké změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

 • autobazar
  29. dubna 2024|Jana Březinová
  Dovoz auta z Německa: Návod krok za krokem

  Nabídka ojetých vozů v Česku se po nedostatku z minulých let opět vrátila k normálu. Hodně lidí ale přesto preferuje dovoz aut z Německa. Důvodem je širší nabídka specifických modelů, lepší technický stav a někdy i nižší cena. Jak při nákupu auta v Německu správně postupovat?

 • nabourané auto naložené na odtah
  14. února 2024|Monika Šaríková
  4 důvody, proč se vyplatí mít havarijní pojištění

  Na rozdíl od povinného ručení není havarijní pojištění povinné ze zákona. Ve snaze snížit náklady na provoz vozidla jej zhruba dvě třetiny řidičů opomíjí. Neuvědomují si, že se jim ježdění bez kompletního pojištění může naopak prodražit. Stačí jedna větší oprava nebo několik menších.

 • policejni-kontrola-dva
  17. června 2023|Monika Šaríková
  Co je bodový systém a jak funguje?

  Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel.

 • kladivko-modely-auticek-nehoda
  27. ledna 2023|Jana Březinová
  Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

  Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?

 • 28. prosince 2022|ePojisteni
  Bude Evropská unie tolerovat propadlé řidičáky a STK?

  Ministerstvo dopravy uvedlo, že platnost řidičských průkazů a STK končících v období mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020 bude prodloužena o sedm měsíců. Řidiči, kterých se tato zpráva týká, mohou po tuto dobu jezdit s propadlými doklady. Toto nařízení by mělo údajně platit v rámci celé EU. Podle redakce iROZHLAS to však není tak úplně jednoznačné.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Havárie v zahraničí. Jak postupovat v různých státech Evropy

  Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.

 • 11. července 2022|ePojisteni
  BESIP trvá na nulové toleranci. Alkohol za volant prostě nepatří

  Roky se diskutuje o uvolnění nulové tolerance alkoholu u řidičů podobně, jako je tomu ve vybraných evropských státech. SO BESIP jde tvrdě proti a na pomoc si bere nepříznivé policejní statistiky. Ty potvrzují, že počty smrtelných nehod zaviněných pod vlivem alkoholu rostou.

 • zena-oprena-o-nabijici-se-elektromobil
  15. června 2022|Marek Drahorád
  Konec spalovacích motorů. Kdy si budeme muset pořídit elektromobil?

  Mohou elektromobily nahradit auta se spalovacími motory? Přijdeme o možnost vlastnit auto, pokud si vůz s elektrickým pohonem nebudeme moci dovolit? Přečtěte si, co se v blízké budoucnosti chystá.