epojisteni logo
grand-canyon-usa

Pojištění na cestách aneb čtyři hlavní rizika

18. 4. 2016
|
Délka čtení: 8 min.

Pojištění na cestách aneb čtyři hlavní rizika

Zima ještě zdaleka neskončila. Velehory leží pod sněhem a ještě pár týdnů budou výzvou pro mnohé lyžařské i turistické nadšence. A ti, kdo zimu nevyhledávají a zálibně si prohlíží zájezdy do exotických krajů, mohou vyrazit za teplem už nyní. Ať už jste příznivcem zimy či tepla, nikdy byste však neměli zapomenout přibalit cestovní pojištění.

K čemu takové cestovní pojištění je? Je opravdu důležité a vyplatí se nebo se jedná pouze o trik pojišťoven, jak z lidí vytřískat další peníze? Cestovní pojištění zadarmo samozřejmě není, nelze mu však upřít zásadní význam. Ten však ocení lidé teprve v kritických momentech. Do té doby cestovní pojištění považují za nutné zlo a někteří jej dokonce považují za zbytečnost.

Cestovní pojištění vás za minimální peníze ochrání na vašich cestách po cizích zemích. V případě úrazu či nemoci vám pomůže zajistit odpovídající pomoc a především kryje náklady související s léčbou. V opačném případě je  poškozený  povinen léčbu uhradit ze svého. A ta jej může vyjít na pár tisíc korun i na několik milionů korun v závislosti na nákladnosti léčby.

Cestovní pojištění v základním rozsahu kryje léčebné výlohy, kterými se myslí:

 • poskytnutí první pomoc

 • ošetření

 • zásah horské služby

 • hospitalizace

 • nutné operace

 • převozy a repatriace

 • léky

Léčebné výlohy však nejsou jediným rizikem, které vám na cestě mohou hrozit. Cestovní pojištění proto nabízí i další možnosti  připojištění  proti rizikům, která vás sice neohrozí na životě, ale mohou znatelně poškodit vaši peněženku. Která to jsou?

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Pojištění odpovědnosti za škodu

Stačí málo a na krku máte žalobu za škodu, kterou v lepším případě způsobíte jiné osobě na majetku, v horším na jejím zdraví či životě. Žalobu mnohdy doprovází nepříjemné soudní spory, drazí advokáti, nezbytné znalecké posudky a nemalé soudní poplatky. Chyba se přece může stát každému. Ale jak se říká, za chyby se musí platit. Není lepší být na podobné situace dobře připraven? Cestovní pojištění zahrnující i riziko odpovědnosti za vás škodu uhradí až do výše sjednaného  pojistného  limitu.

Pojištění zpoždění, poškození, ztráty nebo odcizení zavazadel

Ach, ta zavazadla. Nelze je mít neustále při sobě pod dozorem a to platí zejména pro několikahodinové cesty letadlem. Na několik hodin je ztratíte z očí a po příjezdu do cíle zůstanete stát u výdejního pasu jako poslední. Zavazadlo však není k nalezení. Co teď?

Není neobvyklé, že se zavazadlo zpozdí nebo dokonce úplně ztratí. V takovou chvíli jste se ale na vysněné dovolené ocitnuli bez vlastních věcí, které si musíte znovu nakoupit. Nejste pojištění? Smůla. Škodu samozřejmě můžete vymáhat po letecké společnosti, ale znáte to. Spousta opletaček kolem a nakonec vám vyplatí pár stovek. Bez reptání vám způsobenou škodu uhradí pouze připojištění zavazadel proti riziku poškození či zpoždění. Vhodné je, pokud pojištění rovněž kryje i riziko jejich ztráty či odcizení.

Pojištění storna zájezdu

V lednu jste si plní nadšení objednali a ihned zaplatili zájezd, na který se poté těšíte několik dalších měsíců. Jenomže ouha, čtrnáct dní před dovolenou onemocníte nebo si zlomíte nohu a se zájezdem je konec. Nejenže máte zkažené léta, ale ještě vás čeká tahání s cestovní kancelář, která vám vrátí zlomek peněz.

Cestovní kancelář totiž při zrušení zájezdu vrací pouze část peněz a to ještě v závislosti na době, kdy jste zájezd zrušili. Čím více se blíží k datu odjezdu, tím méně peněz vám vrátí. Jedinou možností, jak se podobné situaci vyhnout, je pojištění storna  zájezdu. Pojistný limit by tedy měl odpovídat celkové ceně zájezdu nebo objednaných služeb.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 07. června 2024|Petr Pohůdka
  Jaké pojištění sjednat na dovolenou k moři

  Říkáte si, co by se vám mohlo stát na dovolené u moře? Vždyť budete akorát v hotelu, na pláži, párkrát vyrazíte na procházku do města nebo na lehký výlet v blízkém okolí. Bohužel i dovolenou u moře ale může zkomplikovat náhlá nemoc či úraz. V tu chvíli oceníte cestovní pojištění, které vám pokryje náklady na ošetření. Dobře zvolené pojištění vás však dostane i z dalších nepříjemností.

 • cestovni-pas-mapa-sveta
  06. června 2024|Petr Pohůdka
  Cestovní pas: Kde vám jej vydají a za kolik

  Chystáte se za hranice Evropské unie nebo Schengenského prostoru? Pak se neobejdete bez platného cestovního pasu. Kde si o doklad zažádat, na kolik vás vyjde a jak dlouho si na vyřízení pasu počkáte?

 • clovek-za-stolem-a-ikona-letadla
  31. května 2024|Petr Pohůdka
  Pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů

  Zabalené kufry, všechno zařízené i zaplacené, celá rodina natěšená. Jenže pak přijde nečekaná chřipka nebo zlomenina a vysněná dovolená je nenávratně pryč. V těchto případech oceníte pojištění storna zájezdu či pojištění letenek, díky kterému zachráníte velkou část vynaložených peněz. Na co se při pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů zaměřit?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Když žijete sami, vyrazit do světa na blind představuje správné dobrodružství. S malými dětmi už to ale taková sranda není. Dovolená s dětmi vyžaduje plánování a přípravu. Platí to nejen pro výběr destinace a vhodného ubytování, ale také pro cestovní pojištění.

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

 • levna-dovolena-more
  05. října 2023|ePojisteni
  Je libo cestovní pojištění zdarma?

  Když se řekne dovolená, vybavíme si především moře nových zážitků. Méně nadšeně už se tváříme v momentech, kdy přijde řada na placení. Za některé věci utrácíme peníze raději než za jiné. Do skupiny “nechci, ale je to nutné” patří třeba cestovní pojištění. O to lákavěji zní možnost získat cestovní pojištění zadarmo. Jak na to?