epojisteni logo
dalnice-z-mostu

Kolik stojí dálniční známka na Slovensku? - 1. díl

17. 7. 2019
|
Délka čtení: 8 min.

Dálniční známku budete potřebovat nejen při cestě po dálnicích České republiky, ale i v zahraničí. Bohužel však platí, že  dálniční známka  je pro každý stát unikátní, a každý stát má své ceny a svůj systém, jak za průjezd dálnicemi vybírat peníze. V dnešním článku si rozebereme, jak funguje tento systém na Slovensku.

V jakém případě musíte mít dálniční známku?

Dálniční známky platné pro Slovenskou republiku  se dělí do dvou kategorií. První kategorií je dálniční známka pro vozidlo. Tu musí mít:

 • všechna dvoustopá vozidla,

 • jízdní soupravy do 3,5 tuny,

 • všechna dvoustopá motorová vozidla kategorie M1.

V případě dvoustopých vozidel kategorie M1 se myslí vozidla určena na přepravu cestujících s maximálně 8 sedadly plus sedadlem pro řidiče, a nepřihlíží se k maximální přípustné celkové hmotnosti. 

Druhou kategorií je dálniční známka pro přípojné vozidlo. Tuto známku musí mít každé přípojné vozidlo kategorie O1 a O2, které je umístěné za motorovým vozidlem kategorie M1, N1, M1G nebo N1G. Opět platí, že hmotnost celé soupravy, tedy vozidla a přípojného vozidla, musí být do 3,5 tuny.

Vozidla kategorie M1 jsme si definovali výše. Vozidly kategorie N1 se myslí taková, která jsou projektovaná na přepravu zboží a jejichž maximální přípustná hmotnost je do 3,5 tuny. Označení M1G a N1G označují terénní vozidla. 

Platí, že pokud cestujete s přívěsným vozidlem, musíte koupit dálniční známky dvě. Jednu pro automobil a druhou pro přípojný vozík.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Jak se dálniční známka řeší v ostatních případech?

Výše jsme uvedli pouze případy, kdy je potřeba zakoupit slovenskou dálniční známku  elektronicky. Nastat však mohou ještě další situace.

Pokud cestujete na motorce, dálniční známku na území Slovenské republiky nepotřebujete. Pokud jedete vozem nad 3,5 tuny, elektronicko dálniční známku si koupit nemůžete. Nemůžete ale ani projet bezplatně. Musíte zaplatit mýtné pomocí elektronického zařízení, které máte umístěné na palubní desce.

Dálniční známky jen elektronicky

Slovenskou dálniční známku si můžete zakoupit jen v elektronické podobě, a to například na specializovaném webu. Pokud už cestujete v autě a máte po ruce jen mobilní telefon, můžete si dálniční známku zakoupit přes mobilní aplikaci.

Ta je k dispozici pro chytré telefony s operačním systémem Android a  iOS a je pochopitelně bezplatná. 

Pro jiné operační systémy chytrých telefonů bohužel aplikace k dispozici není. V takových případech musíte dálniční známku zakoupit přes webové rozhraní, viz výše.

Ale nákup je možný i osobně

Pokud by vám takový systém nevyhovoval, můžete si elektronickou dálniční známku zakoupit i osobně. 

Takovou možnost nabízí například Ústřední auto moto klub (ÚAMK) na své pražské centrále. Běžně ji zakoupíte i na pohraničních benzinových pumpách, pobočkách Cash Point či ve středisku ABA (Autoklub Bohemia Assistance).

Nákup proběhne tak, že vás do systému zaregistruje pracovník dané pobočky. Vám následně vystaví doklad o zaplacení, který je vhodné si ponechat, abyste věděli, kdy vám platnost dálniční známky končí.

Kolik zaplatíte za dálniční známku?

Dálniční známky pro rok 2020 jsou v prodeji od soboty 21. prosince 2019, a to v následující podobě. Pro vozidlo i přípojný vozík můžete zakoupit dálniční známku ve 3 variantách:

 • 10 denní za 10 eur (cca 255 Kč),

 • 30 denní za 14 eur (cca 357 Kč),

 • roční za 50 eur (cca 1275 Kč).

Desetidenní a třicetidenní dálniční známka platí 10 či 30 dní ode dne označení včetně. Pokud jste si ji zakoupili v prosinci 2019, platí vám i uvedený počet dní, i kdyby to bylo až do nového roku. Roční dálniční známka platí od 1. ledna 2020 do 31. ledna 2021.

Dejte si pozor na to, že výhody průkazu ZTP/P platí pouze na území České republiky. Na Slovensku tak za průjezd po dálnici musíte platit.

Jiné je to s Evropským parkovacím průkazem, který vás opravňuje k využívání parkovacích míst vyhrazených pro invalidy po celé EU.

V následujícím článku  se podíváme blíže na to, jak Slovenská republika zakoupení dálničních známek kontroluje, a jak jejich absenci pokutuje. Systém je v mnohém promyšlenější, než u nás.

Srovnejte si ceny autopojištění a mějte přehled

Díky naší kalkulačce vám srovnáme nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Pojištění, které se vám bude zamlouvat nejvíce, vám naši specialisté pomůžou rovnou i sjednat. A to jednoduše na pár kliků.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • policejni-kontrola-dva
  17. června 2023|Monika Šaríková
  Co je bodový systém a jak funguje?

  Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel.

 • kladivko-modely-auticek-nehoda
  27. ledna 2023|Jana Březinová
  Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

  Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?

 • 28. prosince 2022|ePojisteni
  Bude Evropská unie tolerovat propadlé řidičáky a STK?

  Ministerstvo dopravy uvedlo, že platnost řidičských průkazů a STK končících v období mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020 bude prodloužena o sedm měsíců. Řidiči, kterých se tato zpráva týká, mohou po tuto dobu jezdit s propadlými doklady. Toto nařízení by mělo údajně platit v rámci celé EU. Podle redakce iROZHLAS to však není tak úplně jednoznačné.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Havárie v zahraničí. Jak postupovat v různých státech Evropy

  Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.

 • 11. července 2022|ePojisteni
  BESIP trvá na nulové toleranci. Alkohol za volant prostě nepatří

  Roky se diskutuje o uvolnění nulové tolerance alkoholu u řidičů podobně, jako je tomu ve vybraných evropských státech. SO BESIP jde tvrdě proti a na pomoc si bere nepříznivé policejní statistiky. Ty potvrzují, že počty smrtelných nehod zaviněných pod vlivem alkoholu rostou.

 • zena-oprena-o-nabijici-se-elektromobil
  15. června 2022|Marek Drahorád
  Konec spalovacích motorů. Kdy si budeme muset pořídit elektromobil?

  Mohou elektromobily nahradit auta se spalovacími motory? Přijdeme o možnost vlastnit auto, pokud si vůz s elektrickým pohonem nebudeme moci dovolit? Přečtěte si, co se v blízké budoucnosti chystá.

 • autobazar
  18. února 2022|Marek Drahorád
  Na co nezapomenout, když si koupíte ojeté auto

  Koupě ojetého vozidla přináší řadu výhod, z nichž nejdůležitější je finanční úspora. I za rok starý vůz totiž zaplatíte výrazně nižší částku než za nové vozidlo. Při koupi ojetého vozidla je důležitý zejména pečlivý výběr nejlépe za dohledu odborníka, díky kterému se vyvarujete koupi ojetého vozidla se spoustu úmyslně skrytých vad. Pokud už jste si v bazaru ojetý vůz vyhlédli, máme pro vás pár užitečných tipů.

 • autobazar
  18. února 2022|Marek Drahorád
  Dovoz auta z Německa: Návod krok za krokem...

  Nabídka ojetých vozů je dnes v Česku bohatá. Hodně lidí ale stále preferuje dovoz aut z Německa. Důvodem je lepší nabídka specifických modelů, často lepší technický stav i nižší cena a profesionální přístup.

 • zelena-karta-v-mobilu-za-volantem
  20. ledna 2022|Monika Šaríková
  Nově by si řidiči měli vystačit se zelenou kartu i v elektronické podobě

  Zelená karta v listinné podobě už nebude v Česku třeba. Ministerstvo financí na konci roku podpořilo řidiče, který v rámci silniční kontroly jako doklad o povinném ručení předložil dokument uložený v mobilním telefonu. Řidiči, kteří se k podobnému kroku odhodlají, by však měli být připraveni na to, že policie nemusí být ještě informována.

 • muz-meni-kolo-na-kraji-silnice
  17. ledna 2022|Marek Drahorád
  Povinná výbava auta i motorky v roce 2022

  Ať už vyrážíte na pouhý nákup či na okružní cestu po republice, povinnou výbavu musíte mít vždy u sebe. Při silniční kontrole jde spolu s doklady o často kontrolovaný prvek, který se nevyplatí zanedbávat. Za nekompletní povinnou výbavu hrozí pokuta až 2 000 Kč.