Co vše musí být v autolékárničce od roku 2019

10. 9. 2019
|
Délka čtení: 5 min.

Autolékárnička je nezbytnou součástí povinné výbavy každého motorového vozidla, ať už se jedná o motocykl, osobní auto nebo autobus. Její obsah je stanoven vyhláškou, jejíž nejnovější verze č. 206/2018 Sb. o povinné výbavě včetně obsahu autolékárničky pochází z roku 2018 a zůstává stejná pro rok 2019 a zatím i 2020.

Povinná výbava je častým předmětem nečekané silniční kontroly. Proto by mělo být v zájmu každého motoristy, aby měl tuto část výbavy v naprostém pořádku. Pokud by policejní hlídka provádějící kontrolu našla nedostatky, hrozí motoristovi finanční pokuta. 

Nová vyhláška byla uvedena v platnost 1. října 2018

Od 1. října  2018 platí vyhláška č. 206/2018 Sb., která nahradila vyhlášku z roku 2014 o povinné výbavě auta. Nová vyhláška učinila povinnou výbavu štíhlejší o pár položek a pár změn se objevilo i v obsahu autolékárničky.

 

*Tyto tři věci musí být v autě, které není vybaveno koly pro nouzové dojetí, nebo je vybavenou opravnou sadu pro nouzovou opravu defektu, případně má  vlastníkvlastník  auta zajištěnou odpovídající asistenční službu nonstop.

Obsah autolékárničky od 1. října 2018

Co se týče autolékárničky, i ta se po dlouhých letech dočkala změn. Nejjednodušší je si koupit již vybavenou autolékárničku určenou pro osobní vozidla nebo motorky. Lze ji koupit na čerpacích stanicích nebo ve specializovaných prodejnách. Díky tomu budete mít jistotu, že obsahuje vše, co dle zákona má.

Expirace autolékárničky už druhou sezónu nehraje roli

Kromě změny obsahu autolékárničky se změna týká také doby expirace. Do 1. října 2018 patřilo mezi podmínky uvedené datum expirace (platnosti) autolékárničky. To už neplatí, ale to neznamená, že lze v autě vozit autolékárničku v jakémkoliv stavu. V případě porušení obalu je nutné vyměnit celou lékárničku nebo nahradit novým použitý komponent.

Sdílet článek

Související články

  • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
    21. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Novinky pro řidiče 2025: Dražší dálniční známky i další digitalizace

    Loňský rok byl pro řidiče v mnoha ohledech přelomový. Přinesl zrušení velkých techničáků, jízdu bez zelené karty nebo nutnost zaplatit povinné ručení předem. Také v roce 2025 se připravte na řadu novinek. Některé vás jistě potěší, kvůli jiným budete muset sáhnout hlouběji do kapsy. Co vás letos čeká na českých silnicích?

  • servis-vozidla
    20. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Jak vypadá pravidelný servis auta a proč se mu nevyhýbat

    U nového vozidla řidiči na pravidelné servisní prohlídky většinou nezapomínají, přišli by totiž o záruky. V případě starších aut je údržba vozidla už často zanedbávaná. Jejich majitelé se poté diví, když jim na stole přistane mastný účet za opravy. Přitom mnoha závadám lze předejít včasným odhalením. Jak na servis auta, kolik stojí a proč zdaleka nestačí výměna oleje?

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • zvire-na-silnici
    25. listopadu 2024|Jana Březinová
    Srážka se zvěří: Jak postupovat a jak se pojistit?

    Každý den se na českých silnicích stane 40–50 nehod se zvěří. Největší riziko číhá na lesních úsecích silnic v brzkých ranních a večerních hodinách. Průměrná škoda na vozidle dosahuje 40 000 Kč, ale povinné ručení ji nepokryje. Jak se srážce se zvěří vyhnout a jak se na takové situace pojistit?

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?