Zkontrolujte si povinnou výbavu u svého vozidla

Zkontrolujte si povinnou výbavu u svého vozidla

POV

Zkontrolujte si povinnou výbavu u svého vozidla

Ruku na srdce. Kdy naposledy jste kontrolovali stav autolékárničky nebo sadu žárovek? A jste si jisti, že náhradní žárovky a pojistky jsou ještě součástí povinné výbavy? Pojďme si společně zkontrolovat povinnou výbavu od A do Z.

Auto je úžasná věc, která nás rychle dopraví z bodu A do bodu B. Aby přesun proběhl rychle, bez problémů a bezpečně, je třeba auto neustále udržovat v dobrém technickém stavu. S tím souvisí i povinná výbava, díky které máme potřebné věci po ruce. Například když nám bouchne pneumatika nebo si nehoda vyžádá rychlé ošetření.

Spočítat
povinné ručení

Změny v povinné výbavě od 1. října 2018

Poslední významnější změna povinné výbavy motorových vozidel a motocyklů proběhla loni na podzim ke dni 1. října 2018. Z povinné výbavy byly konečně odstraněny náhradní žárovky a pojistky, které si stejně většina řidičů neuměla a neumí vyměnit. U nových a moderních aut výměnu navíc zvládne provést pouze odborný servis.

K dalším změnám patří zrušení expirace u lékárniček. Lékárničku tedy není nutné vyhazovat kvůli vypršení expirační lhůty. Změny proběhly i ve vybavení lékárničky. Změnilo se také ustanovení týkající se rezervy a sady určené na opravu poškozeného kola.

„Vozit povinně v autě žárovky nebo pojistky už je v současnosti zbytečné, u nových aut řidiči stejně nechávají výměnu světel na servisu. Stejně tak po domluvě s ministerstvem zdravotnictví jsme se rozhodli, že pro první pomoc postačí lékárnička bez roušky, nebo náplastí s polštářkem a už jí nebude nutné měnit kvůli expiraci,“ uvedl loni Dan Ťok, ministr dopravy.

Povinná výbava v roce 2019

Aktuálně povinnou výbavu tvoří autolékárnička, reflexní vesta a výstražný trojúhelník. Náhradní kolo (rezervu) s nářadím potřebnou k výměně (tj. příruční zvedák neboli hever a klíč na matice) jsou povinni vozit pouze řidiči, jejichž vozidla nepoužívají pneumatiky umožňující nouzové dojetí, řidiči, kteří nemají sadu pro bezmontážní opravu vzniklého defektu a jako poslední řidiči, kteří mají sjednanou nonstop asistenční službu k povinnému ručení či havarijnímu pojištění.

K odlehčení došlo u autolékárničky, z jejíhož obsahu byly vyjmuty následující tři věci - trojcípý šátek, náplast s polštářkem a plastová rouška. Podle druhu motorového vozidla je třeba zvolit odpovídající typ lékárničky

3 typy velikosti lékárničky dle druhu vozidla:

Velikost I - pro vozidla se 4 koly a více - lékárnička musí obsahovat 3x obvaz hotový s 1 polštářkem, 3x obvaz hotový se 2 polštářky, hladkou náplast v cívce, škrtící pryžové obinadlo, pryžové rukavice, nůžky a izotermickou fólii

Velikost II - vozidla pro hromadnou přepravu maximálně 80 cestujících včetně, lékárnička musí obsahovat 5x obvaz hotový s 1 polštářkem, 5x obvaz hotový se 2 polštářky, 2x hladkou náplast v cívce, 3x škrtící pryžové obinadlo, 2x pryžové rukavice, nůžky a izotermickou fólii

Velikost II - vozidla pro hromadnou přepravu více než 80 cestujících, lékárnička musí obsahovat 10x obvaz hotový s 1 polštářkem, 10x obvaz hotový se 2 polštářky, 4x hladkou náplast v cívce, 5x škrtící pryžové obinadlo, 4x pryžové rukavice, nůžky a izotermickou fólii

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 3
Sdílet na Facebooku

Články související s těmito výrazy:

Povinná výbava, Nehody, Pokuty

Archiv