Kolik stojí dálniční známka na Slovensku? - 1. díl

Kolik stojí dálniční známka na Slovensku? - 1. díl

Dálniční známky na Slovensku

Dálniční známku budete potřebovat nejen při cestě po dálnicích České republiky, ale i v zahraničí. Bohužel však platí, že dálniční známka je pro každý stát unikátní, a každý stát má své ceny a svůj systém, jak za průjezd dálnicemi vybírat peníze. V dnešním článku si rozebereme, jak funguje tento systém na Slovensku.

V jakém případě musíte mít dálniční známku?

Dálniční známky platné pro Slovenskou republiku se dělí do dvou kategorií. První kategorií je dálniční známka pro vozidlo. Tu musí mít:

  • všechna dvoustopá vozidla,

  • jízdní soupravy do 3,5 tuny,

  • všechna dvoustopá motorová vozidla kategorie M1.

V případě dvoustopých vozidel kategorie M1 se myslí vozidla určena na přepravu cestujících s maximálně 8 sedadly plus sedadlem pro řidiče, a nepřihlíží se k maximální přípustné celkové hmotnosti. 

Druhou kategorií je dálniční známka pro přípojné vozidlo. Tuto známku musí mít každé přípojné vozidlo kategorie O1 a O2, které je umístěné za motorovým vozidlem kategorie M1, N1, M1G nebo N1G. Opět platí, že hmotnost celé soupravy, tedy vozidla a přípojného vozidla, musí být do 3,5 tuny.

Vozidla kategorie M1 jsme si definovali výše. Vozidly kategorie N1 se myslí taková, která jsou projektovaná na přepravu zboží a jejichž maximální přípustná hmotnost je do 3,5 tuny. Označení M1G a N1G označují terénní vozidla. 

Platí, že pokud cestujete s přívěsným vozidlem, musíte koupit dálniční známky dvě. Jednu pro automobil a druhou pro přípojný vozík.

Jak se dálniční známka řeší v ostatních případech?

Výše jsme uvedli pouze případy, kdy je potřeba zakoupit slovenskou dálniční známku elektronicky. Nastat však mohou ještě další situace.

Pokud cestujete na motorce, dálniční známku na území Slovenské republiky nepotřebujete. Pokud jedete vozem nad 3,5 tuny, elektronicko dálniční známku si koupit nemůžete. Nemůžete ale ani projet bezplatně. Musíte zaplatit mýtné pomocí elektronického zařízení, které máte umístěné na palubní desce.

Dálniční známky jen elektronicky

Slovenskou dálniční známku si můžete zakoupit jen v elektronické podobě, a to například na specializovaném webu. Pokud už cestujete v autě a máte po ruce jen mobilní telefon, můžete si dálniční známku zakoupit přes mobilní aplikaci.

Ta je k dispozici pro chytré telefony s operačním systémem Android a iOS a je pochopitelně bezplatná. 

Pro jiné operační systémy chytrých telefonů bohužel aplikace k dispozici není. V takových případech musíte dálniční známku zakoupit přes webové rozhraní, viz výše.

Ale nákup je možný i osobně

Pokud by vám takový systém nevyhovoval, můžete si elektronickou dálniční známku zakoupit i osobně. 

Takovou možnost nabízí například Ústřední auto moto klub (ÚAMK) na své pražské centrále. Běžně ji zakoupíte i na pohraničních benzinových pumpách, pobočkách Cash Point či ve středisku ABA (Autoklub Bohemia Assistance).

Nákup proběhne tak, že vás do systému zaregistruje pracovník dané pobočky. Vám následně vystaví doklad o zaplacení, který je vhodné si ponechat, abyste věděli, kdy vám platnost dálniční známky končí.

Kolik zaplatíte za dálniční známku?

Dálniční známky pro rok 2020 jsou v prodeji od soboty 21. prosince 2019, a to v následující podobě. Pro vozidlo i přípojný vozík můžete zakoupit dálniční známku ve 3 variantách:

  • 10 denní za 10 eur (cca 255 Kč),

  • 30 denní za 14 eur (cca 357 Kč),

  • roční za 50 eur (cca 1275 Kč).

Desetidenní a třicetidenní dálniční známka platí 10 či 30 dní ode dne označení včetně. Pokud jste si ji zakoupili v prosinci 2019, platí vám i uvedený počet dní, i kdyby to bylo až do nového roku. Roční dálniční známka platí od 1. ledna 2020 do 31. ledna 2021.

Dejte si pozor na to, že výhody průkazu ZTP/P platí pouze na území České republiky. Na Slovensku tak za průjezd po dálnici musíte platit.

Jiné je to s Evropským parkovacím průkazem, který vás opravňuje k využívání parkovacích míst vyhrazených pro invalidy po celé EU.

V následujícím článku se podíváme blíže na to, jak Slovenská republika zakoupení dálničních známek kontroluje, a jak jejich absenci pokutuje. Systém je v mnohém promyšlenější, než u nás.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2

Sdílet na Facebooku

Archiv