Dovolená na Slovensku: jak je to s dálniční známkou?

Dovolená na Slovensku: jak je to s dálniční známkou?

Dovolená Slovensko - Bratislava

Slovensko je kouzelná země, která se může pochlubit hektary neprostupných lesů, majestátnými horami, vyhlášenými wellness resorty, malebnými údolími, skvělým jídlem a především srdečnými lidmi, které nelze nemilovat. Pokud vyrážíte na Slovensko autem a chcete tady strávit pár dnů volna nebo třeba zimní dovolenou, měli byste vědět, jak je to se slovenskou dálniční známkou.

Síť slovenských dálnic má zhruba 380 kilometrů

I přes to, že není síť slovenských dálnic bůhvíjak dlouhá, je zcela nutné (stejně jako u nás) zakoupit pro jízdu po těchto komunikacích platnou dálniční známku. Celkem se jedná o cca 380 kilometrů zpoplatněných dálnic, na které bez platné známky nesmíte. Nebo můžete, ale riskujete tím celkem zbytečnou pokutu. 

Původní pokuta za jízdu po dálnici nebo rychlostní silnici bez dálniční známky ve vozidle do 3,5 tuny byla snížena z 300 eur na 150 eur. Nově také platí, že pokud zaplatíte pokutu za jízdu, kdy nemáte uhrazené dálniční poplatky do 15 dnů, sníží se vám tato částka na 100 eur.

Jakou známku koupit a kde?

Slovenská dálniční známka bývá stejně jako u nás dostupná na vybraných obchodních místech, mezi která spadají například hraničních přechody, benzinové pumpy, některé autoservisy, ÚAMK – Žlutý Anděl, pobočky Cash Point, některé provozovny ABA, vybrané pošty a další místa označená logem s nápisem eznamka. Nejjednodušším způsobem je ale koupit si dálniční známku v předstihu na webových stránkách eznamka.sk. 

porovnání cestovního pojištění

Jak eznamku koupit?

Velice snadno a jednoduše. Celý proces nákupu slovenské dálniční známky je nesmírně intuitivní a zabere vám jen pár minut volného času. V první řadě si vyberete, jestli chcete známku na auto či přípojný vozík a zvolíte si typ známky, tedy desetidenní, měsíční nebo roční. Vše je zadáno zcela logicky a intuitivně a nemůžete se splést. K dispozici je navíc také instruktážní video, kdybyste přece jen tápali.

  • Mohlo by vás zajímat: Desetidenní dálniční známka stojí 10 €, měsíční 14 € a roční 50 €.

Kam známku umístit?

Tuto informaci vždy najdete na rubové straně dálniční známky, kterou si koupíte ve fyzické podobě na vybraných obchodních místech. Pokud si ale známku objednáváte online, na e-mail obdržíte doklad ve formě PDF s potvrzením o zaplacení elektronické dálniční známky. Známku ve fyzické podobě už nedostanete a nemusíte ji ani nikam lepit. Vaše vozidlo je v registru a žádné potvrzení pravděpodobně již potřebovat nebudete. Přesto je dobré si potvrzení pro jistotu vytisknout a sbalit k ostatním dokumentům. 

Náš tip: Pokud si kupujete fyzickou (nalepovací) dálniční známku, před tím, než ji na sklo nalepíte, přilepte ji nejprve na džínové kalhoty. Při následném sundávání známky se skla se pak už tolik nenadřete. 

Bonusový tip závěrem

Aby vaše dovolená nebo cesta k našim slovenským sousedům a zpět proběhla bez zbytečných komplikací, neopomeňte důležitost cestovního pojištění do zahraničí. To za vás pokryje náklady na léčbu či ošetření, a pokud zvolíte také možnost připojištění, hradit nemusíte třeba ani zásah Horské služby a v případě hospitalizace získáte třeba denní odškodné. Více informací najdete u nabídek vybraných pojišťoven.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2

Sdílet na Facebooku

Archiv