Jezdíte často na služební cesty? Nezapomínejte na kvalitní cestovní pojištění

Jezdíte často na služební cesty? Nezapomínejte na kvalitní cestovní pojištění

Jezdíte často na služební cesty? Nezapomínejte na kvalitní cestovní pojištění

Pobyt v zahraničí sebou nese mnohá rizika. Je zcela jedno, zda se jedná o soukromou či služební cestu. Každá taková cesta však vyžaduje odpovídající cestovní pojištění. Běžné cestovní pojištění totiž zdaleka nekryje všechna možná rizika, které sebou nesou právě služební cesty.

Cestovní pojištění by mělo být součástí jakékoliv cesty do zahraničí. V každém případě by však mělo odpovídat náplni cesty a jejím rizikům. Služební cesta skýtá zcela odlišná rizika od cesty soukromé. Kromě úrazů a nemocí Vás mohou potkat i jiné záludnosti.

Velmi snadno lze například způsobit škodu na majetku či zdraví jiné osoby nebo dokonce společnosti, kterou v zahraničí navštívíte. Pokud máte svěřené drahé pracovní vybavení, zodpovídáte za něj také. Jeho ztráta, poškození či zničení by Vás bez náležitého pojištění mohlo přijít velmi draho. Ani v jednom případě by Vám běžné turistické cestovní pojištění nestačilo.

Pojištění služebních cest na míru

A právě proto některé pojišťovny přišly s rozšířením produktové nabídky o speciální pojištění služebních cest, které kryje podstatně více rizik. Pojištění bývá flexibilní a umožňuje individuální nastavení. Dle své profese, zaměření, destinaci, hrozícím rizikům i zvoleným pojistným limitům si zákazník zvolí pojištění přesně svým požadavků.

Konkrétně takové pojištění nabízí ERV pojišťovna, specialista na cestovní pojištění, která přišla s pojištěním služebních cest Business Travel. „Obsahuje krytí léčebných výloh, nonstop asistenční služby zajišťované vlastní sítí Euro-Center po celém světě, pojištění osobních i firemních věcí či ztráty zavazadel,“ říká Vlastimil Divoký, manažer komunikace ERV Evropské pojišťovny.

Pojištění jako takové nabízí široké možnosti připojištění. Pojistit je možné například vyslání náhradního pracovníka, opatrovníka při nemoci, přerušení či zrušení služební cesty, zpoždění letu i možná bezpečnostní rizika. Samozřejmostí je zahrnutí pracovního vybavení, kam patří mobilní telefon, tablet, notebook a podobně. Do pojištění je možné také zahrnout svěřenou hotovost a to do výše akceptované vybranou pojišťovnou. Obvykle se částka pohybuje kolem 5 000 korun.

Obvyklou součástí je také pojištění odpovědnosti pro případy, kdy zaměstnanec může způsobit škodu jiné osobě. „Tyto škody mohou dosáhnout velmi vysokých částek. Z poslední doby máme případ, kdy náš klient na pracovní cestě v Německu vytopil z napouštěné vany čtyři další hotelové pokoje a způsobil tak škodu za téměř dva miliony korun,“ vysvětluje Vlastimil Divoký.

Vysoce rizikové oblasti i teambuildingové akce vyžadují speciální pojištění

Služebně se cestuje i do méně bezpečných oblastí. Typickým příkladem jsou zaměstnanci světoznámé humanitární organizace Člověk v tísni, která vyžadují opravdu specifické podmínky. „U klientů, jejichž pracovníci cestují do rizikových a válečných oblastí, sestavujeme spolu s naší vlastní asistenční službou předem scénáře pro případnou pomoc, protože její organizace v nestabilních zemích bývá velmi komplikovaná,“ pokračuje Vlastimil Divoký.

Objevují se také nabídky na pojištění pracovních cest na území České republiky, které zahrnují například zábavné a sportovní teambuildingové akce. Tato pojištění nejčastěji zahrnují zdravotní komplikace a pracovní úrazy. Běžné je, že společnosti uzavřou s pojišťovnou rámcovou pojistnou smlouvu a tím jednoduše vyřeší služební cesty všech zaměstnanců. Navíc je to pro firmu cenově výhodnější a administrativně snazší. Pojistné události jsou až na výjimky vyřešené během pár dnů až týdnů.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 20
Sdílet na Facebooku

Archiv