epojisteni logo
blg-srt-hory

Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

5. 10. 2023
|
Délka čtení: 5 min.

V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

Celá zima je obecně velmi příhodným obdobím pro úrazy, zejména v souvislosti s náledím na chodnících. Počet úrazů ale narůstá hlavně v období nástupu jarních prázdnin, kdy se skokově zvyšuje koncentrace lidí v horských střediscích. V ohrožení jsou především děti, u nichž by měla být při sjezdovém lyžování samozřejmostí nejen ochranná přilba, ale také reflexní vesta. V případě úrazu v tuzemsku je ošetření samozřejmě hrazeno z veřejného zdravotního systému. Pokud máte úrazové pojištění, dostanete další peníze navíc jako kompenzaci od pojišťovny. V případě, že vyrazíte na hory do zahraničí, je nutné mít sjednáno cestovní pojištění. Alespoň základní varianta vám totiž zajistí úhradu různých poplatků, spoluúčasti  či léků. Lékařská péče v zahraničí totiž vůbec není levnou záležitostí, jak jsme nedávno psali v tomto článku: Jedete na lyže? Nezapomeňte na cestovní pojištění.

Cestujte naplno

Cestovní pojištění se vyplatí i Česku

Pojištění na prodloužený víkend po České republice stojí okolo 100 Kč a navíc vám pokryje rizikové sporty, pojištění domácích mazlíčků či autoasistenci. Buďte připraveni na všechny možné nástrahy i ve vaší zemi.

Top 6 zimních úrazů

Více než polovinu „zimních úrazů“ tvoří šest typů poranění, kterým je ve většině případů možné zabránit prevencí. „Bohužel velmi častou příčinou vzniku úrazu ať už lehčího či těžšího je přecenění vlastních sil a schopností, včetně toho, že se lidé vydávají mimo vyznačené sjezdové či běžkařské tratě,“ popisuje Sylva Svobodová z ČSOB Pojišťovny.

Typ úrazuPodílové zastoupení dospělí/děti

Tržné rány a odřeniny

14% / 15%

Pohmoždění končetiny

11% / 11%

Pohmožděniny svalů

10% / 9%

Podvrtnutý kotník

9% / 10%

Podvrtnuté koleno

9% / 5%

Podvrtnutí kloubů horní končetiny

8% / 12%

Poznámka: V tabulce jsou uvedeny nejčastější úrazy (vyjádřeno v % a rozděleno na děti a dospělé) dle statistik ČSOB Pojišťovny za roky 2010 – 2014 v období od prosince do března.Poznámka: V tabulce jsou uvedeny nejčastější úrazy (vyjádřeno v % a rozděleno na děti a dospělé) dle statistik ČSOB Pojišťovny za roky 2010 – 2014 v období od prosince do března.

6 základní pravidel prevence nejčastějších zimních úrazů

• na lyžích či bruslích používejte vždy ochranné pomůcky   (přilbu, reflexní vestu, rukavice, chrániče...)

• neopouštějte značenou sjezdovou či běžkařskou trať

• délku běžeckých, sjezdových a turistických tras volte přiměřeně svým schopnostem   (často za vznikem úrazu stojí únava)

• při plánování běžecké či turistické trasy berte v potaz zkrácený čas denního světla • věnujte pozornost technickému stavu svého zimního vybavení   (tupé hrany, neseřízené vázání...)

• vyvarujte se konzumace alkoholických nápojů během sportovně-rekreačních aktivit   (navíc pojistné  plnění za úrazy pod vlivem alkoholu pojišťovny buď krátí, nebo vůbec nehradí!)

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?

  • lesní požár
    15. července 2024|ePojisteni
    Požáry v Evropě: Kde nejčastěji hoří v letních měsících?

    Pravděpodobně si i vy v souvislosti s letními požáry vybavíte požár, který v roce 2023 vypukl na řeckém ostrově Rhodos, nebo rozsáhlé lesní požáry, se kterými během léta bojovaly státy jižní Evropy. Frekvence přírodních požárů je v Evropě čím dál tím častější a odborníci se shodují na tom, že jich bude stále přibývat. Jaké jsou nejčastější příčiny lesních požárů a jak se zachovat, pokud se chystáte na dovolenou do destinace, ve které hoří?

  • 11. července 2024|Jana Březinová
    10 rizik na dovolené, která ji dokážou proměnit v noční můru

    Myslíte si, že vás na dovolené čeká jen relax a pohoda? Omyl! Vysněný odpočinek se může proměnit v horor kvůli nemoci, úrazu i zrušení letu. Zjistěte, jak se ochránit před hrozící katastrofou.

  • 10. července 2024|ePojisteni
    Žraloci, medúzy, ježci a další hrozby při koupání v moři

    Chcete strávit letošní dovolenou u moře v některé z evropských zemí, ale máte strach z nebezpečných mořských obyvatel, jako jsou například žraloci nebo medúzy? V následujících řádcích se společně podíváme na to, jaké druhy nebezpečných zvířat se mohou vyskytovat ve Středozemním moři a jak zajistit maximální bezpečí při plavání v moři.

  • zachranari-nakladaji-pacienta-do-sanity
    08. července 2024|ePojisteni
    Repatriace - převoz osob a vozidel ze zahraničí

    Odborníci se shodují na tom, že pokud chcete předejít případným nepříjemnostem na cestách, nedílnou součástí každé vaší dovolené i zahraniční cesty by mělo být cestovní pojištění. Náklady na léčbu v zahraničí totiž mohou bez pojištění dosáhnout závratných výšin, velmi nákladný může být i převoz zraněné osoby zpět do Čech. Na tyto případy myslí takzvaná repatriace, jež je součástí cestovního pojištění.

  • 07. července 2024|ePojisteni
    Cestovní lékárnička: Jaké léky si zabalit na dovolenou

    Základem každé zahraniční cesty by mělo být kvalitní cestovní pojištění, které vám bude krýt záda v případě nemoci nebo úrazu. Kromě pojištění byste si však měli do kufru přibalit i lékárničku, díky které vás na dovolené nezaskočí průjem, drobné poranění nebo třeba alergie.

  • na-letisti-s-kufrem
    06. července 2024|ePojisteni
    Cestování letadlem – rozměry a váha zavazadel

    Co vše je možné s sebou vzít na palubu letadla? Jaký je rozdíl mezi příručním a odbaveným zavazadlem? Tápete v moři informací, které se týkají zavazadel do letadla? Shrnuli jsme pro vás nejdůležitější informace včetně povolených rozměrů a hmotnostních limitů u několika vybraných aerolinek.

  • Výlet na motorce
    05. července 2024|ePojisteni
    Dovolená na motorce a cestovní pojištění

    Cestování na motorce je v poslední době na vzestupu. Dovolená na motorce dávno není výsadou pravověrných motorkářů. Motocykly a skútry si na dovolené půjčují i řidiči, kteří jinak jezdí osobním vozidlem. Jak pojistit sebe i motorku před dovolenou?

  • 03. července 2024|Petr Pohůdka
    Alkohol a dovolená: Na co si dát pozor (nejen za volantem)

    Nedovedete si představit dovolenou bez sklenky místního vína nebo koktejlu na pláži? I jinak sladký nápoj vám může pořádně zhořknout, pokud zároveň dojde k pojistné události. Problémy vám nezpůsobí jen alkohol za volantem, promile v krvi uškodí také při řešení úrazů nebo poškození cizího majetku. Co byste měli vědět, než si v zahraničí objednáte první drink?

  • sbalene-kufry-zadny-odjezd
    01. července 2024|ePojisteni
    Jak funguje pojištění proti úpadku cestovní kanceláře

    Odjezd na dovolenou si řada z nás spojuje s velkým očekáváním a hlavně několika dny nebo týdny zaslouženého odpočinku. Pokud pravidelně cestujete s cestovní kanceláří, určitě jste již nejednou narazili na tzv. pojištění proti úpadku. K čemu tohle pojištění slouží a jak získat peníze zpět v případě krachu cestovky?