epojisteni logo

Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

5. 10. 2023
|
Délka čtení: 8 min.

Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě  pojistné   události použít.

Co se týče cestování do zahraničí, Češi jsou velice zodpovědní turisté. Většina nezapomíná na  sjednání alespoň základní varianty komerčního cestovního pojištění. Otázkou je, zda si umí vybrat správně. O tom se však přesvědčí až v případě pojistné události.  

Pojistné se u cestovního pojištění pohybuje řádově v desítkách korun za jeden den pobytu v cizině. Konečná cena závisí na cílové destinaci, délce pobytu, počtu pojištěných osob i plánovaných aktivitách.  

V porovnání s finální částkou, kterou za dovolenou a na místě utratíte, a s běžnými cenami zdravotní péče v zahraničí se však jedná o zanedbatelnou částkou. V případě častých cest se vyplatí celoroční cestovní pojištění. 

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Lze si sjednat cestovní pojištění ze zahraničí?

Situace není neřešitelná ani tehdy, pokud si na cestovní pojištění vzpomenete první den na pláži. V takovém případě máte dokonce dvě možnosti záchrany. Mrkněte na svou platební kartu a zjistěte, zda je její součástí cestovní pojištění a jaké. Je-li pojištění dostačující, není důvod sjednávat další. A pro příště budete chytřejší.

Některé pojišťovny vám umožní sjednat cestovní pojištění i ze zahraničí. Má to však zádrhel v podobě karenční doby. To znamená, že pojištění začne platit až po určité době. Pojišťovny se tímto způsobem snaží ochránit před pojistnými podvody, kdy si klient uzavře pojištění po pojistné události a snaží se získat pojistné plnění. Zdaleka ne všechny pojišťovny karenční dobu uznávají a v mnoha případech pojištění začne platit následující den.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Na Evropský zdravotní průkaz pojištění se raději nespoléhejte 

Evropský průkaz pojištění se hodí na krátké cesty, například na nákupy nebo maximálně na prodloužený víkend. Sice díky němu máte nárok na zdravotní péči, ale to neznamená totéž jako plně hrazenou péči.  

Pozor na vysokou spoluúčast 

Za ošetření, zákroky, léčbu a léky zaplatíte stejně jako občané dané země. Počítejte s vyšší spoluúčastí než u nás. S největší pravděpodobností podstatnou část nákladů uhradíte vy, nikoliv pojišťovna. Omezené jsou rovněž asistenční služby. 

Žádné soukromé zdravotnické zařízení 

Také musí jít o smluvní zdravotnické zařízení a těch je například v horských oblastech méně než u moře či ve městech. Hoteloví lékaři běžně nemají smlouvu s veřejným zdravotním systém, a pokud využijete soukromé zařízení, zaplatíte z vlastní kapsy dokonce vše. 

Jak je to cestovním pojištěním k platební kartě? 

Cestovní pojištění standardně nabízí i banky k platebním kartám. Jedná se o pozitivní věc, protože de facto zdarma získáte cestovní pojištění na celý rok. Na takové pojištění se však spoléhejte pouze v případě, že máte správně nastavený rozsah pojištění, výše pojistných limitů a znáte i další podmínky.

Komerční cestovní pojištění hradí vše 

Díky komerčnímu cestovnímu pojištění za pár stovek korun můžete využít jakékoli zdravotní zařízení, veřejné i soukromé. Pojišťovna uhradí celou léčbu včetně  spoluúčasti  až do výše sjednaného pojistného limitu.

Pomoc v nouzi i širší pojistná ochrana 

Ve prospěch extra sjednaného cestovního pojištění hovoří také lepší asistenční služby a především pestrá škála doplňkových připojištění. Kvalitní pojištění ochrání nejen vaše zdraví, ale také majetek a zaplatí i škody, které v zahraničí způsobíte jiným osobám. 

Co dělat, když… 

Na dovolené může dojít k situacím, které vaše cestovní pojištění nekryje. Aby se tak nestalo, seznamte se s možnými komplikacemi, na které se lze připravit předem. 

Pojištění extrémních sportů 

Základní varianta cestovního pojištění kryje pouze běžné sportovní aktivity, jako je například běh, turistika, cyklistika či plavání.  

Pokud však tíhnete k rizikovějším a adrenalinovějším sportům, nezapomeňte na připojištění rizikových sportů. Nejčastěji se jedná o sjíždění divoké vody, horolezectví, vysokohorskou turistiku a ferraty, jízda na kole v terénu, paragliding a podobně.  

Na co si dát pozor: Ujistěte se v pojistných podmínkách, že pojištění kryje všechny plánované aktivity. 

Cestovní pojištění a chronické nemoci 

Standardně se cestovní pojištění vztahuje na nenadále události. Pokud však trpíte nějakou chronickou nemocí, připravte si pro pojišťovnou potvrzení od lékaře, že jste poslední rok netrpěli žádnými zdravotními problémy.  

Cestování do zahraničí během těhotenství 

Pojišťovny těhotenství nevnímají jako zdravotní problém a s pojištěním těhotné ženy nemají problém zhruba do 28. týdne. Pak už to přece jen začíná být trochu riskantní. Od 36. týdne už všechny pojišťovny od budoucích maminek dávají "ruce pryč".. 

Alkohol 

Pozor je třeba si dávat na nadměrné pití alkoholu. Je to zábavné, dokud se nepřihodí něco zlého. Kromě komplikací na dovolené a zdravotních potíží  má pojišťovna právo odmítnout vyplatit pojistné plnění, došlo-li k události pod vlivem alkoholu. Jedná se o standardní výluku u pojištění všeobecně. 

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?

  • lesní požár
    15. července 2024|ePojisteni
    Požáry v Evropě: Kde nejčastěji hoří v letních měsících?

    Pravděpodobně si i vy v souvislosti s letními požáry vybavíte požár, který v roce 2023 vypukl na řeckém ostrově Rhodos, nebo rozsáhlé lesní požáry, se kterými během léta bojovaly státy jižní Evropy. Frekvence přírodních požárů je v Evropě čím dál tím častější a odborníci se shodují na tom, že jich bude stále přibývat. Jaké jsou nejčastější příčiny lesních požárů a jak se zachovat, pokud se chystáte na dovolenou do destinace, ve které hoří?

  • 11. července 2024|Jana Březinová
    10 rizik na dovolené, která ji dokážou proměnit v noční můru

    Myslíte si, že vás na dovolené čeká jen relax a pohoda? Omyl! Vysněný odpočinek se může proměnit v horor kvůli nemoci, úrazu i zrušení letu. Zjistěte, jak se ochránit před hrozící katastrofou.

  • 10. července 2024|ePojisteni
    Žraloci, medúzy, ježci a další hrozby při koupání v moři

    Chcete strávit letošní dovolenou u moře v některé z evropských zemí, ale máte strach z nebezpečných mořských obyvatel, jako jsou například žraloci nebo medúzy? V následujících řádcích se společně podíváme na to, jaké druhy nebezpečných zvířat se mohou vyskytovat ve Středozemním moři a jak zajistit maximální bezpečí při plavání v moři.

  • zachranari-nakladaji-pacienta-do-sanity
    08. července 2024|ePojisteni
    Repatriace - převoz osob a vozidel ze zahraničí

    Odborníci se shodují na tom, že pokud chcete předejít případným nepříjemnostem na cestách, nedílnou součástí každé vaší dovolené i zahraniční cesty by mělo být cestovní pojištění. Náklady na léčbu v zahraničí totiž mohou bez pojištění dosáhnout závratných výšin, velmi nákladný může být i převoz zraněné osoby zpět do Čech. Na tyto případy myslí takzvaná repatriace, jež je součástí cestovního pojištění.

  • 07. července 2024|ePojisteni
    Cestovní lékárnička: Jaké léky si zabalit na dovolenou

    Základem každé zahraniční cesty by mělo být kvalitní cestovní pojištění, které vám bude krýt záda v případě nemoci nebo úrazu. Kromě pojištění byste si však měli do kufru přibalit i lékárničku, díky které vás na dovolené nezaskočí průjem, drobné poranění nebo třeba alergie.

  • na-letisti-s-kufrem
    06. července 2024|ePojisteni
    Cestování letadlem – rozměry a váha zavazadel

    Co vše je možné s sebou vzít na palubu letadla? Jaký je rozdíl mezi příručním a odbaveným zavazadlem? Tápete v moři informací, které se týkají zavazadel do letadla? Shrnuli jsme pro vás nejdůležitější informace včetně povolených rozměrů a hmotnostních limitů u několika vybraných aerolinek.

  • Výlet na motorce
    05. července 2024|ePojisteni
    Dovolená na motorce a cestovní pojištění

    Cestování na motorce je v poslední době na vzestupu. Dovolená na motorce dávno není výsadou pravověrných motorkářů. Motocykly a skútry si na dovolené půjčují i řidiči, kteří jinak jezdí osobním vozidlem. Jak pojistit sebe i motorku před dovolenou?

  • 03. července 2024|Petr Pohůdka
    Alkohol a dovolená: Na co si dát pozor (nejen za volantem)

    Nedovedete si představit dovolenou bez sklenky místního vína nebo koktejlu na pláži? I jinak sladký nápoj vám může pořádně zhořknout, pokud zároveň dojde k pojistné události. Problémy vám nezpůsobí jen alkohol za volantem, promile v krvi uškodí také při řešení úrazů nebo poškození cizího majetku. Co byste měli vědět, než si v zahraničí objednáte první drink?

  • sbalene-kufry-zadny-odjezd
    01. července 2024|ePojisteni
    Jak funguje pojištění proti úpadku cestovní kanceláře

    Odjezd na dovolenou si řada z nás spojuje s velkým očekáváním a hlavně několika dny nebo týdny zaslouženého odpočinku. Pokud pravidelně cestujete s cestovní kanceláří, určitě jste již nejednou narazili na tzv. pojištění proti úpadku. K čemu tohle pojištění slouží a jak získat peníze zpět v případě krachu cestovky?