epojisteni logo

Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

5. 10. 2023
|
Délka čtení: 8 min.

Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě  pojistné   události použít.

Co se týče cestování do zahraničí, Češi jsou velice zodpovědní turisté. Většina nezapomíná na  sjednání alespoň základní varianty komerčního cestovního pojištění. Otázkou je, zda si umí vybrat správně. O tom se však přesvědčí až v případě pojistné události.  

Pojistné se u cestovního pojištění pohybuje řádově v desítkách korun za jeden den pobytu v cizině. Konečná cena závisí na cílové destinaci, délce pobytu, počtu pojištěných osob i plánovaných aktivitách.  

V porovnání s finální částkou, kterou za dovolenou a na místě utratíte, a s běžnými cenami zdravotní péče v zahraničí se však jedná o zanedbatelnou částkou. V případě častých cest se vyplatí celoroční cestovní pojištění. 

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Lze si sjednat cestovní pojištění ze zahraničí?

Situace není neřešitelná ani tehdy, pokud si na cestovní pojištění vzpomenete první den na pláži. V takovém případě máte dokonce dvě možnosti záchrany. Mrkněte na svou platební kartu a zjistěte, zda je její součástí cestovní pojištění a jaké. Je-li pojištění dostačující, není důvod sjednávat další. A pro příště budete chytřejší.

Některé pojišťovny vám umožní sjednat cestovní pojištění i ze zahraničí. Má to však zádrhel v podobě karenční doby. To znamená, že pojištění začne platit až po určité době. Pojišťovny se tímto způsobem snaží ochránit před pojistnými podvody, kdy si klient uzavře pojištění po pojistné události a snaží se získat pojistné plnění. Zdaleka ne všechny pojišťovny karenční dobu uznávají a v mnoha případech pojištění začne platit následující den.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Na Evropský zdravotní průkaz pojištění se raději nespoléhejte 

Evropský průkaz pojištění se hodí na krátké cesty, například na nákupy nebo maximálně na prodloužený víkend. Sice díky němu máte nárok na zdravotní péči, ale to neznamená totéž jako plně hrazenou péči.  

Pozor na vysokou spoluúčast 

Za ošetření, zákroky, léčbu a léky zaplatíte stejně jako občané dané země. Počítejte s vyšší spoluúčastí než u nás. S největší pravděpodobností podstatnou část nákladů uhradíte vy, nikoliv pojišťovna. Omezené jsou rovněž asistenční služby. 

Žádné soukromé zdravotnické zařízení 

Také musí jít o smluvní zdravotnické zařízení a těch je například v horských oblastech méně než u moře či ve městech. Hoteloví lékaři běžně nemají smlouvu s veřejným zdravotním systém, a pokud využijete soukromé zařízení, zaplatíte z vlastní kapsy dokonce vše. 

Jak je to cestovním pojištěním k platební kartě? 

Cestovní pojištění standardně nabízí i banky k platebním kartám. Jedná se o pozitivní věc, protože de facto zdarma získáte cestovní pojištění na celý rok. Na takové pojištění se však spoléhejte pouze v případě, že máte správně nastavený rozsah pojištění, výše pojistných limitů a znáte i další podmínky.

Komerční cestovní pojištění hradí vše 

Díky komerčnímu cestovnímu pojištění za pár stovek korun můžete využít jakékoli zdravotní zařízení, veřejné i soukromé. Pojišťovna uhradí celou léčbu včetně  spoluúčasti  až do výše sjednaného pojistného limitu.

Pomoc v nouzi i širší pojistná ochrana 

Ve prospěch extra sjednaného cestovního pojištění hovoří také lepší asistenční služby a především pestrá škála doplňkových připojištění. Kvalitní pojištění ochrání nejen vaše zdraví, ale také majetek a zaplatí i škody, které v zahraničí způsobíte jiným osobám. 

Co dělat, když… 

Na dovolené může dojít k situacím, které vaše cestovní pojištění nekryje. Aby se tak nestalo, seznamte se s možnými komplikacemi, na které se lze připravit předem. 

Pojištění extrémních sportů 

Základní varianta cestovního pojištění kryje pouze běžné sportovní aktivity, jako je například běh, turistika, cyklistika či plavání.  

Pokud však tíhnete k rizikovějším a adrenalinovějším sportům, nezapomeňte na připojištění rizikových sportů. Nejčastěji se jedná o sjíždění divoké vody, horolezectví, vysokohorskou turistiku a ferraty, jízda na kole v terénu, paragliding a podobně.  

Na co si dát pozor: Ujistěte se v pojistných podmínkách, že pojištění kryje všechny plánované aktivity. 

Cestovní pojištění a chronické nemoci 

Standardně se cestovní pojištění vztahuje na nenadále události. Pokud však trpíte nějakou chronickou nemocí, připravte si pro pojišťovnou potvrzení od lékaře, že jste poslední rok netrpěli žádnými zdravotními problémy.  

Cestování do zahraničí během těhotenství 

Pojišťovny těhotenství nevnímají jako zdravotní problém a s pojištěním těhotné ženy nemají problém zhruba do 28. týdne. Pak už to přece jen začíná být trochu riskantní. Od 36. týdne už všechny pojišťovny od budoucích maminek dávají "ruce pryč".. 

Alkohol 

Pozor je třeba si dávat na nadměrné pití alkoholu. Je to zábavné, dokud se nepřihodí něco zlého. Kromě komplikací na dovolené a zdravotních potíží  má pojišťovna právo odmítnout vyplatit pojistné plnění, došlo-li k události pod vlivem alkoholu. Jedná se o standardní výluku u pojištění všeobecně. 

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Když žijete sami, vyrazit do světa na blind představuje správné dobrodružství. S malými dětmi už to ale taková sranda není. Dovolená s dětmi vyžaduje plánování a přípravu. Platí to nejen pro výběr destinace a vhodného ubytování, ale také pro cestovní pojištění.

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

 • levna-dovolena-more
  05. října 2023|ePojisteni
  Je libo cestovní pojištění zdarma?

  Když se řekne dovolená, vybavíme si především moře nových zážitků. Méně nadšeně už se tváříme v momentech, kdy přijde řada na placení. Za některé věci utrácíme peníze raději než za jiné. Do skupiny “nechci, ale je to nutné” patří třeba cestovní pojištění. O to lákavěji zní možnost získat cestovní pojištění zadarmo. Jak na to?

 • cyklistka
  15. září 2022|Monika Šaríková
  Cyklistické desatero pro bezpečnou jízdu na kole

  Každý cyklista se po nasednutí na kolo stává účastníkem silničního provozu stejně jako řidiči motorových vozidel a chodci. S tím souvisí spousta povinnosti, které by měli všichni cyklisté v zájmu bezpečnosti všech účastníků dodržovat.

 • veci-na-dovolenou
  10. srpna 2022|Jana Březinová
  Na co nezapomenout před odjezdem na dovolenou

  Těšíte se na nadcházející dovolenou? Ještě než za sebou zabouchnete dveře a vyrazíte za odpočinkem, vyplatí se zabezpečit svoji domácnost. Jinak na vás po návratu mohou čekat nepříjemná překvapení. Jaká rizika hrozí a na co si dát pozor před odjezdem na dovolenou?

 • rodina-na-ture-na-slovensku
  30. května 2022|Veronika Čermáková
  3 tipy na nezapomenutelnou dovolenou na Slovensku

  Abyste zažili nezapomenutelnou dovolenou, nemusíte cestovat daleko. Bohatě stačí vyrazit k našim sousedům na Slovensko. Turistická nabídka Slovenska je bohatá a různorodá. Pokud hledáte tipy, kam vyrazit na dovolenou na Slovensku, pak byste si neměli nechat ujít náš další článek.