epojisteni logo

Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

5. 10. 2023
|
Délka čtení: 6 min.

Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

Amazonie je rozlehlý tropický deštný prales, který zabírá menší či větší část jihoamerických zemí Brazílie, Peru, Ekvádoru, Kolumbie, Venezuely, Bolívie, Guyany, Francouzské Guyany a Surinamu. Celkem její plocha činí cca 5,5 mil. kilometrů čtverečních. Amazonie je velice cennou oblastí a nachází se zde spousta národních parků a chráněných přírodních oblastí, které patří k vyhledávaným turistickým cílům nebojácných cestovatelů.

Tipy, jak si užít cestu do Amazonie

Amazonie je velice specifická oblast, která má svá pravidla. Pokud si “návštěvu” chcete užít naplno, je třeba je respektovat.  To se týká výběru doby vhodné na cestu do Amazonie, ale i volby konkrétní oblasti (země).

Hlavní roli při rozhodování hrají klimatické podmínky. Amazonská džungle leží v tropickém pásmu, kde panují tropické teploty, vysoká vlhkost a celkově zde hodně prší. Díky vydatným dešťům je však Amazonie tak nádherně “zelená”. Nejméně vhodným obdobím pro cesty do Amazonie jsou měsíce od prosince do května. Kromě častých tropických lijáků je třeba počítat s velkým množstvím hmyzu a komárů přenášejících různé nemoci.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Základní očkování do Amazonie

Nezbytné je také zjistit si něco o konkrétní jihoamerické zemi, do které se vydáte. Důležitá je nejen aktuální politická situace a další podmínky a pravidla v konkrétní zemi, ale také informace týkající se bezpečného cestování ideálně bez zdravotních potíží a komplikací. 

S dostatečným předstihem je třeba zjistit, zda je vyžadováno nějaké povinné očkování. S předstihem proto, že očkování bývá nutno provést až několik týdnů před plánovaným odjezdem a potřeba bývá i absolvovat více aplikací, mezi kterým je nutný časový odstup. 

Všeobecně je cestovatelům mimo Evropu, ale hodí si i při cestách po Evropě, doporučeno vybavit si také jakési základní očkování, které zahrnuje očkování proti žloutence, břišnímu tyfu a případně i vzteklině.  Některé exotické země mají povinné očkování. V případě jihoamerických zemí bývá vyžadováno potvrzení o očkování proti žluté zimnici. Samozřejmou součástí cestovní lékárničky by také měly být léky proti malárii a kvalitní repelenty.

Jak vybrat cestovní pojištění do Amazonie?

Nezbytné přípravy na bezpečnou cestu do divokého amazonského pralesu zahrnují i výběr vhodného cestovního pojištění. Nenechávejte výběr cestovního pojištění na poslední chvíli a najděte si alespoň pár minut volného času. Vyplatí se to. Je ale přeci jen rozdíl, zda jedete k moři do Chorvatska nebo tropického pralesu v daleké Jižní Americe.

Na co si dát pozor u cestovního pojištění do Jižní Ameriky:

  • Územní rozsah pojištění – u zvoleného pojištění nezapomeňte vybrat variantu “celý svět” a zkontrolujte jeho platnost v zemích jižní Ameriky,

  • výše pojistných limitů – doporučené jsou vyšší, u léčebných nákladů ideálně neomezené  pojistné  limity,

  • kvalitní asistenční služby – rozsah služeb, pojistné limity apod.

  • pojištění rizikových sportů – džungle přináší vyšší riziko vzniku úrazů, to platí zejména pro ty, kteří se věnují rizikovějším sportům,

  • doplňková připojištění  doporučeno je sjednat si pojištění úrazu a pojištění odpovědnosti, smysl má i pojištění zavazadel a pojištění storno poplatků, cestujete-li s cestovní kanceláří.

    Věděli jste, že...

    V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?

  • lesní požár
    15. července 2024|ePojisteni
    Požáry v Evropě: Kde nejčastěji hoří v letních měsících?

    Pravděpodobně si i vy v souvislosti s letními požáry vybavíte požár, který v roce 2023 vypukl na řeckém ostrově Rhodos, nebo rozsáhlé lesní požáry, se kterými během léta bojovaly státy jižní Evropy. Frekvence přírodních požárů je v Evropě čím dál tím častější a odborníci se shodují na tom, že jich bude stále přibývat. Jaké jsou nejčastější příčiny lesních požárů a jak se zachovat, pokud se chystáte na dovolenou do destinace, ve které hoří?

  • 11. července 2024|Jana Březinová
    10 rizik na dovolené, která ji dokážou proměnit v noční můru

    Myslíte si, že vás na dovolené čeká jen relax a pohoda? Omyl! Vysněný odpočinek se může proměnit v horor kvůli nemoci, úrazu i zrušení letu. Zjistěte, jak se ochránit před hrozící katastrofou.

  • 10. července 2024|ePojisteni
    Žraloci, medúzy, ježci a další hrozby při koupání v moři

    Chcete strávit letošní dovolenou u moře v některé z evropských zemí, ale máte strach z nebezpečných mořských obyvatel, jako jsou například žraloci nebo medúzy? V následujících řádcích se společně podíváme na to, jaké druhy nebezpečných zvířat se mohou vyskytovat ve Středozemním moři a jak zajistit maximální bezpečí při plavání v moři.

  • zachranari-nakladaji-pacienta-do-sanity
    08. července 2024|ePojisteni
    Repatriace - převoz osob a vozidel ze zahraničí

    Odborníci se shodují na tom, že pokud chcete předejít případným nepříjemnostem na cestách, nedílnou součástí každé vaší dovolené i zahraniční cesty by mělo být cestovní pojištění. Náklady na léčbu v zahraničí totiž mohou bez pojištění dosáhnout závratných výšin, velmi nákladný může být i převoz zraněné osoby zpět do Čech. Na tyto případy myslí takzvaná repatriace, jež je součástí cestovního pojištění.

  • 07. července 2024|ePojisteni
    Cestovní lékárnička: Jaké léky si zabalit na dovolenou

    Základem každé zahraniční cesty by mělo být kvalitní cestovní pojištění, které vám bude krýt záda v případě nemoci nebo úrazu. Kromě pojištění byste si však měli do kufru přibalit i lékárničku, díky které vás na dovolené nezaskočí průjem, drobné poranění nebo třeba alergie.

  • na-letisti-s-kufrem
    06. července 2024|ePojisteni
    Cestování letadlem – rozměry a váha zavazadel

    Co vše je možné s sebou vzít na palubu letadla? Jaký je rozdíl mezi příručním a odbaveným zavazadlem? Tápete v moři informací, které se týkají zavazadel do letadla? Shrnuli jsme pro vás nejdůležitější informace včetně povolených rozměrů a hmotnostních limitů u několika vybraných aerolinek.

  • Výlet na motorce
    05. července 2024|ePojisteni
    Dovolená na motorce a cestovní pojištění

    Cestování na motorce je v poslední době na vzestupu. Dovolená na motorce dávno není výsadou pravověrných motorkářů. Motocykly a skútry si na dovolené půjčují i řidiči, kteří jinak jezdí osobním vozidlem. Jak pojistit sebe i motorku před dovolenou?

  • 03. července 2024|Petr Pohůdka
    Alkohol a dovolená: Na co si dát pozor (nejen za volantem)

    Nedovedete si představit dovolenou bez sklenky místního vína nebo koktejlu na pláži? I jinak sladký nápoj vám může pořádně zhořknout, pokud zároveň dojde k pojistné události. Problémy vám nezpůsobí jen alkohol za volantem, promile v krvi uškodí také při řešení úrazů nebo poškození cizího majetku. Co byste měli vědět, než si v zahraničí objednáte první drink?

  • sbalene-kufry-zadny-odjezd
    01. července 2024|ePojisteni
    Jak funguje pojištění proti úpadku cestovní kanceláře

    Odjezd na dovolenou si řada z nás spojuje s velkým očekáváním a hlavně několika dny nebo týdny zaslouženého odpočinku. Pokud pravidelně cestujete s cestovní kanceláří, určitě jste již nejednou narazili na tzv. pojištění proti úpadku. K čemu tohle pojištění slouží a jak získat peníze zpět v případě krachu cestovky?