epojisteni logo

Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

5. 10. 2023
|
Délka čtení: 6 min.

Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

Amazonie je rozlehlý tropický deštný prales, který zabírá menší či větší část jihoamerických zemí Brazílie, Peru, Ekvádoru, Kolumbie, Venezuely, Bolívie, Guyany, Francouzské Guyany a Surinamu. Celkem její plocha činí cca 5,5 mil. kilometrů čtverečních. Amazonie je velice cennou oblastí a nachází se zde spousta národních parků a chráněných přírodních oblastí, které patří k vyhledávaným turistickým cílům nebojácných cestovatelů.

Tipy, jak si užít cestu do Amazonie

Amazonie je velice specifická oblast, která má svá pravidla. Pokud si “návštěvu” chcete užít naplno, je třeba je respektovat.  To se týká výběru doby vhodné na cestu do Amazonie, ale i volby konkrétní oblasti (země).

Hlavní roli při rozhodování hrají klimatické podmínky. Amazonská džungle leží v tropickém pásmu, kde panují tropické teploty, vysoká vlhkost a celkově zde hodně prší. Díky vydatným dešťům je však Amazonie tak nádherně “zelená”. Nejméně vhodným obdobím pro cesty do Amazonie jsou měsíce od prosince do května. Kromě častých tropických lijáků je třeba počítat s velkým množstvím hmyzu a komárů přenášejících různé nemoci.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Základní očkování do Amazonie

Nezbytné je také zjistit si něco o konkrétní jihoamerické zemi, do které se vydáte. Důležitá je nejen aktuální politická situace a další podmínky a pravidla v konkrétní zemi, ale také informace týkající se bezpečného cestování ideálně bez zdravotních potíží a komplikací. 

S dostatečným předstihem je třeba zjistit, zda je vyžadováno nějaké povinné očkování. S předstihem proto, že očkování bývá nutno provést až několik týdnů před plánovaným odjezdem a potřeba bývá i absolvovat více aplikací, mezi kterým je nutný časový odstup. 

Všeobecně je cestovatelům mimo Evropu, ale hodí si i při cestách po Evropě, doporučeno vybavit si také jakési základní očkování, které zahrnuje očkování proti žloutence, břišnímu tyfu a případně i vzteklině.  Některé exotické země mají povinné očkování. V případě jihoamerických zemí bývá vyžadováno potvrzení o očkování proti žluté zimnici. Samozřejmou součástí cestovní lékárničky by také měly být léky proti malárii a kvalitní repelenty.

Jak vybrat cestovní pojištění do Amazonie?

Nezbytné přípravy na bezpečnou cestu do divokého amazonského pralesu zahrnují i výběr vhodného cestovního pojištění. Nenechávejte výběr cestovního pojištění na poslední chvíli a najděte si alespoň pár minut volného času. Vyplatí se to. Je ale přeci jen rozdíl, zda jedete k moři do Chorvatska nebo tropického pralesu v daleké Jižní Americe.

Na co si dát pozor u cestovního pojištění do Jižní Ameriky:

 • Územní rozsah pojištění – u zvoleného pojištění nezapomeňte vybrat variantu “celý svět” a zkontrolujte jeho platnost v zemích jižní Ameriky,

 • výše pojistných limitů – doporučené jsou vyšší, u léčebných nákladů ideálně neomezené  pojistné  limity,

 • kvalitní asistenční služby – rozsah služeb, pojistné limity apod.

 • pojištění rizikových sportů – džungle přináší vyšší riziko vzniku úrazů, to platí zejména pro ty, kteří se věnují rizikovějším sportům,

 • doplňková připojištění  doporučeno je sjednat si pojištění úrazu a pojištění odpovědnosti, smysl má i pojištění zavazadel a pojištění storno poplatků, cestujete-li s cestovní kanceláří.

  Věděli jste, že...

  V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Když žijete sami, vyrazit do světa na blind představuje správné dobrodružství. S malými dětmi už to ale taková sranda není. Dovolená s dětmi vyžaduje plánování a přípravu. Platí to nejen pro výběr destinace a vhodného ubytování, ale také pro cestovní pojištění.

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

 • levna-dovolena-more
  05. října 2023|ePojisteni
  Je libo cestovní pojištění zdarma?

  Když se řekne dovolená, vybavíme si především moře nových zážitků. Méně nadšeně už se tváříme v momentech, kdy přijde řada na placení. Za některé věci utrácíme peníze raději než za jiné. Do skupiny “nechci, ale je to nutné” patří třeba cestovní pojištění. O to lákavěji zní možnost získat cestovní pojištění zadarmo. Jak na to?

 • cyklistka
  15. září 2022|Monika Šaríková
  Cyklistické desatero pro bezpečnou jízdu na kole

  Každý cyklista se po nasednutí na kolo stává účastníkem silničního provozu stejně jako řidiči motorových vozidel a chodci. S tím souvisí spousta povinnosti, které by měli všichni cyklisté v zájmu bezpečnosti všech účastníků dodržovat.

 • veci-na-dovolenou
  10. srpna 2022|Jana Březinová
  Na co nezapomenout před odjezdem na dovolenou

  Těšíte se na nadcházející dovolenou? Ještě než za sebou zabouchnete dveře a vyrazíte za odpočinkem, vyplatí se zabezpečit svoji domácnost. Jinak na vás po návratu mohou čekat nepříjemná překvapení. Jaká rizika hrozí a na co si dát pozor před odjezdem na dovolenou?

 • rodina-na-ture-na-slovensku
  30. května 2022|Veronika Čermáková
  3 tipy na nezapomenutelnou dovolenou na Slovensku

  Abyste zažili nezapomenutelnou dovolenou, nemusíte cestovat daleko. Bohatě stačí vyrazit k našim sousedům na Slovensko. Turistická nabídka Slovenska je bohatá a různorodá. Pokud hledáte tipy, kam vyrazit na dovolenou na Slovensku, pak byste si neměli nechat ujít náš další článek.