Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.
Amazonie je rozlehlý tropický deštný prales, který zabírá menší či větší část jihoamerických zemí Brazílie, Peru, Ekvádoru, Kolumbie, Venezuely, Bolívie, Guyany, Francouzské Guyany a Surinamu. Celkem její plocha činí cca 5,5 mil. kilometrů čtverečních. Amazonie je velice cennou oblastí a nachází se zde spousta národních parků a chráněných přírodních oblastí, které patří k vyhledávaným turistickým cílům nebojácných cestovatelů.
Amazonie je velice specifická oblast, která má svá pravidla. Pokud si “návštěvu” chcete užít naplno, je třeba je respektovat. To se týká výběru doby vhodné na cestu do Amazonie, ale i volby konkrétní oblasti (země).
Hlavní roli při rozhodování hrají klimatické podmínky. Amazonská džungle leží v tropickém pásmu, kde panují tropické teploty, vysoká vlhkost a celkově zde hodně prší. Díky vydatným dešťům je však Amazonie tak nádherně “zelená”. Nejméně vhodným obdobím pro cesty do Amazonie jsou měsíce od prosince do května. Kromě častých tropických lijáků je třeba počítat s velkým množstvím hmyzu a komárů přenášejících různé nemoci.
Nezbytné je také zjistit si něco o konkrétní jihoamerické zemi, do které se vydáte. Důležitá je nejen aktuální politická situace a další podmínky a pravidla v konkrétní zemi, ale také informace týkající se bezpečného cestování ideálně bez zdravotních potíží a komplikací.
S dostatečným předstihem je třeba zjistit, zda je vyžadováno nějaké povinné očkování. S předstihem proto, že očkování bývá nutno provést až několik týdnů před plánovaným odjezdem a potřeba bývá i absolvovat více aplikací, mezi kterým je nutný časový odstup.
Všeobecně je cestovatelům mimo Evropu, ale hodí si i při cestách po Evropě, doporučeno vybavit si také jakési základní očkování, které zahrnuje očkování proti žloutence, břišnímu tyfu a případně i vzteklině. Některé exotické země mají povinné očkování. V případě jihoamerických zemí bývá vyžadováno potvrzení o očkování proti žluté zimnici. Samozřejmou součástí cestovní lékárničky by také měly být léky proti malárii a kvalitní repelenty.
Nezbytné přípravy na bezpečnou cestu do divokého amazonského pralesu zahrnují i výběr vhodného cestovního pojištění. Nenechávejte výběr cestovního pojištění na poslední chvíli a najděte si alespoň pár minut volného času. Vyplatí se to. Je ale přeci jen rozdíl, zda jedete k moři do Chorvatska nebo tropického pralesu v daleké Jižní Americe.
Na co si dát pozor u cestovního pojištění do Jižní Ameriky:
Územní rozsah pojištění – u zvoleného pojištění nezapomeňte vybrat variantu “celý svět” a zkontrolujte jeho platnost v zemích jižní Ameriky,
výše pojistných limitů – doporučené jsou vyšší, u léčebných nákladů ideálně neomezené pojistné limity,
kvalitní asistenční služby – rozsah služeb, pojistné limity apod.
pojištění rizikových sportů – džungle přináší vyšší riziko vzniku úrazů, to platí zejména pro ty, kteří se věnují rizikovějším sportům,
doplňková připojištění – doporučeno je sjednat si pojištění úrazu a pojištění odpovědnosti, smysl má i pojištění zavazadel a pojištění storno poplatků, cestujete-li s cestovní kanceláří.