epojisteni logo
cyklistka

Cyklistické desatero pro bezpečnou jízdu na kole

15. 9. 2022
|
Délka čtení: 8 min.

Každý cyklista se po nasednutí na kolo stává účastníkem silničního provozu stejně jako řidiči motorových vozidel a chodci. S tím souvisí spousta povinnosti, které by měli všichni cyklisté v zájmu bezpečnosti všech účastníků dodržovat.

Základem bezpečné jízdy je přizpůsobení jízdy svým schopnostem a vnějším podmínkám, neohrožovat a neomezovat ostatní účastníky provozu. Cyklisté by také měli znát základní cyklistické desatero  předtím, než vyrazí do provozu.

Znáte cyklistické desatero?

1. Dbejte na dobrý stav a výbavu kola

Před každou jízdou zkontrolujte důležité součásti kola, zejména brzdy a světla. Při jízdě na hlavě mějte helmu, ať už je vám 15, 40 nebo 60 let, byť je nošení helmy ze zákona povinné pouze pro děti do 18 let.

2. Buďte vždy dobře vidět

Při jízdě za tmy, v noci a za snížené viditelnosti během dne mějte zapnuté světlo vpředu na kole a červené světlo vzadu na kole takzvanou blikačku. Na sobě mějte reflexní prvky, díky nimž vás řidič uvidí na více než 200 metrů. Na kole by neměly chybět ani odrazky ve výpletu předního i zadního kola.

3. Dodržujte zákaz pití alkoholu

Vyhněte se alkoholu a omamným látkám, pokud plánujete jízdu na kole. Nepatří za volant ani za řídítka.

4. Plánujte cestu dopředu

Zejména delší výlety na kole plánujte tak, abyste je vždy zvládli. Nevystavujte sebe a ostatní zbytečně rizikovým situacím. V případě únavy využijte možnost přepravy sebe i kola vlakem.

5. Sledujte okolí a předvídejte

Při jízdě sledujte provoz a okolí, neposlouchejte hudbu ze sluchátek ani nepoužívejte telefon za jízdy. S předstihem dávejte ostatním účastníkům znát, že budete odbočovat či jinak měnit směr jízdy. Vždy počítejte s tím, že chybovat mohou i ostatní.

6. Jezděte vpravo a ve skupině za sebou

Na silnici i cyklostezce jezděte zásadně vpravo. Jede-li vás více, na silnici jeďte za sebou po pravé krajnici. Vždy dodržujte bezpečný odstup od překážek. Při předjíždění dávejte pozor, abyste nevjeli do cesty za vámi jedoucího vozidla.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

7. Jezděte primárně po cyklostezkách

Využívejte jízdní pruhy, cyklostezky a jiné vymezené prostory pro cyklisty. Jízda po chodníku je zakázána  s výjimkou děti do 10 let. Jezdit se nesmí ani do protisměru jednosměrných ulic, pokud to nedovoluje značka.

8. Buďte vždy ohleduplní

Neohrožujte ani neomezujte svou jízdou ostatní cyklisty a chodce, zejména děti a osoby s omezenou schopností pohybu a orientace. Vždy jezděte tak, abyste měli kolo pod kontrolou, dokázali jej rychle zastavit nebo se vyhnout nečekané překážce.

9. Dodržujte dopravní předpisy

Jako účastníci provozu jste povinni znát a dodržovat platné předpisy. Znát byste měli hlavně dopravní značky, které se bezprostředně týkají cyklistů.

10. Dávejte pozor na mrtvý úhel

Nepodjíždějte odbočující vozidla, protože vás může řidič přehlédnout kvůli mrtvému úhlu ve zpětném zrcátku. Ze zvýšenou opatrností můžete předjet auto, které stojí při pravém okraji vozovky nebo se pohybuje velmi pomalu. S řidičem udržujte kontakt, abyste oba věděli, co se druhý chystá dělat.

Co dělat, když dojde ke srážce auta a cyklisty

Při kolizi cyklisty a auta je nutné zavolat záchrannou službu, je-li při nehodě někdo zraněn, případně dojde k vysoké majetkové škodě. Ze zřejmých důvodů ve větším ohrožení bývá cyklista. 

Dojde-li ke škodě na majetku či zdraví, řeší se míra zavinění. Je-li viníkem řidič vozidla, je povinen cyklistovi zaplatit vzniklou škodu a naopak. Řeší-li nehodu policie, je nutné sepsat záznam o nehodě, který by měl obsahovat přesný popis události, totožnost všech účastníků včetně svědků, jsou-li nějací. Nezbytná je i fotodokumentace. 

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?

  • lesní požár
    15. července 2024|ePojisteni
    Požáry v Evropě: Kde nejčastěji hoří v letních měsících?

    Pravděpodobně si i vy v souvislosti s letními požáry vybavíte požár, který v roce 2023 vypukl na řeckém ostrově Rhodos, nebo rozsáhlé lesní požáry, se kterými během léta bojovaly státy jižní Evropy. Frekvence přírodních požárů je v Evropě čím dál tím častější a odborníci se shodují na tom, že jich bude stále přibývat. Jaké jsou nejčastější příčiny lesních požárů a jak se zachovat, pokud se chystáte na dovolenou do destinace, ve které hoří?

  • 11. července 2024|Jana Březinová
    10 rizik na dovolené, která ji dokážou proměnit v noční můru

    Myslíte si, že vás na dovolené čeká jen relax a pohoda? Omyl! Vysněný odpočinek se může proměnit v horor kvůli nemoci, úrazu i zrušení letu. Zjistěte, jak se ochránit před hrozící katastrofou.

  • 10. července 2024|ePojisteni
    Žraloci, medúzy, ježci a další hrozby při koupání v moři

    Chcete strávit letošní dovolenou u moře v některé z evropských zemí, ale máte strach z nebezpečných mořských obyvatel, jako jsou například žraloci nebo medúzy? V následujících řádcích se společně podíváme na to, jaké druhy nebezpečných zvířat se mohou vyskytovat ve Středozemním moři a jak zajistit maximální bezpečí při plavání v moři.

  • zachranari-nakladaji-pacienta-do-sanity
    08. července 2024|ePojisteni
    Repatriace - převoz osob a vozidel ze zahraničí

    Odborníci se shodují na tom, že pokud chcete předejít případným nepříjemnostem na cestách, nedílnou součástí každé vaší dovolené i zahraniční cesty by mělo být cestovní pojištění. Náklady na léčbu v zahraničí totiž mohou bez pojištění dosáhnout závratných výšin, velmi nákladný může být i převoz zraněné osoby zpět do Čech. Na tyto případy myslí takzvaná repatriace, jež je součástí cestovního pojištění.

  • 07. července 2024|ePojisteni
    Cestovní lékárnička: Jaké léky si zabalit na dovolenou

    Základem každé zahraniční cesty by mělo být kvalitní cestovní pojištění, které vám bude krýt záda v případě nemoci nebo úrazu. Kromě pojištění byste si však měli do kufru přibalit i lékárničku, díky které vás na dovolené nezaskočí průjem, drobné poranění nebo třeba alergie.

  • na-letisti-s-kufrem
    06. července 2024|ePojisteni
    Cestování letadlem – rozměry a váha zavazadel

    Co vše je možné s sebou vzít na palubu letadla? Jaký je rozdíl mezi příručním a odbaveným zavazadlem? Tápete v moři informací, které se týkají zavazadel do letadla? Shrnuli jsme pro vás nejdůležitější informace včetně povolených rozměrů a hmotnostních limitů u několika vybraných aerolinek.

  • Výlet na motorce
    05. července 2024|ePojisteni
    Dovolená na motorce a cestovní pojištění

    Cestování na motorce je v poslední době na vzestupu. Dovolená na motorce dávno není výsadou pravověrných motorkářů. Motocykly a skútry si na dovolené půjčují i řidiči, kteří jinak jezdí osobním vozidlem. Jak pojistit sebe i motorku před dovolenou?

  • 03. července 2024|Petr Pohůdka
    Alkohol a dovolená: Na co si dát pozor (nejen za volantem)

    Nedovedete si představit dovolenou bez sklenky místního vína nebo koktejlu na pláži? I jinak sladký nápoj vám může pořádně zhořknout, pokud zároveň dojde k pojistné události. Problémy vám nezpůsobí jen alkohol za volantem, promile v krvi uškodí také při řešení úrazů nebo poškození cizího majetku. Co byste měli vědět, než si v zahraničí objednáte první drink?

  • sbalene-kufry-zadny-odjezd
    01. července 2024|ePojisteni
    Jak funguje pojištění proti úpadku cestovní kanceláře

    Odjezd na dovolenou si řada z nás spojuje s velkým očekáváním a hlavně několika dny nebo týdny zaslouženého odpočinku. Pokud pravidelně cestujete s cestovní kanceláří, určitě jste již nejednou narazili na tzv. pojištění proti úpadku. K čemu tohle pojištění slouží a jak získat peníze zpět v případě krachu cestovky?