Cestovní pojištění na hory: Pojistěte si i extrémní sporty

Cestovní pojištění na hory: Pojistěte si i extrémní sporty

Pojištění na hory - snowboard

Není sport jako sport. Některé jsou méně nebezpečné, jiné více. Existují sporty, které jsou označované jako rizikové či dokonce extrémní. Jednoduše proto, že u nich hrozí větší riziko vzniku zranění. Pokud jsou extrémní sporty také vaší vášní, nezapomeňte si na cesty do zahraničí sjednat odpovídající připojištění.

Standardní cestovní pojištění do zahraničí se totiž nevztahuje na veškeré sportovní aktivity, které lze na horách provozovat. Ze základu jsou vyjmuty právě rizikové, adrenalinové nebo extrémní sporty. Pozor je třeba si dávat na sporty, které jsou pro pojišťovny natolik rizikové, že je odmítají pojistit.

Běžné (pojistitelné) versus extrémní (nepojistitelné) sporty na horách

Mezi běžné sporty, u kterých není nutné řešit speciální připojištění k cestovnímu pojištění na hory, patří nenáročná horská turistika či cyklistika cca do 3 000 m n.m., jednoduché ferraty s obtížností maximálně C, lyžování na sjezdovkách, běh na lyžích na vyznačených trasách a další podobné aktivity.

Do kategorie extrémních sportů jsou řazené takové sporty, které jsou nebezpečné z různých důvodů, například kvůli vysoké rychlosti, vysoké nadmořské výšce či náročnému terénu (skály, strmé srázy apod.). 

Jedná se například o lyžování mimo vyznačené trasy (extrémní skialpinismus a freeride), vysokohorská turistika ve výšce nad 5 000 m n.m, via ferraty s obtížností D a více, base jumping, paragliding, horolezectví, bouldering, snowkiting, mountain biking, speed riding a další.

Jak si správně sjednat cestovní pojištění do hor?

Pokud vyrážíte na víkend nebo dovolenou do hor, vybírejte cestovní pojištění vždy tak, aby krylo plánované aktivity. Vždy se předem ujistěte, že vybrané cestovní pojištění zahrnuje veškeré sporty. Plánujete-li běžnou turistiku, bude vám stačit základní pojištění. Pokud se však chystáte na obtížné ferraty nebo ledovec, budete potřebovat o “kapku” vylepšené cestovní pojištění.

Krok první - dobrý rozsah a vysoké pojistné limity

Prvním krokem je vybrat si, co nejlepší základní cestovní pojištění s co nejlepším rozsahem a vysokými pojistnými limity. Dnes už bývá běžnou (nikoliv však automatickou!) součástí pojištění odpovědnosti, které vás chrání před škodami, které můžete způsobit jiným osobám.

Krok druhý - vytvořte si pojištění na míru

Následuje úprava nabídky vašim potřebám. Podívejte se, jaké konkrétní možnosti vám vybraná pojišťovna nabízí. Obvyklý je výběr ze dvou a více variant cestovního pojištění, které se liší rozsahem pojištění a pojistnými limity. Doporučujeme si zvolit lepší variantu. Cenový rozdíl nebývá nijak výrazný, vyšší limity však leckdy oceníte.

Krok třetí - sjednejte si připojištění

Pokud patříte mezi adrenalinové šílence, samozřejmostí by mělo být odkliknutí rizikových a extrémních sportů. Nahlédněte do pojistných podmínek a dobře se ujistěte, že váš sport či sporty se nachází v seznamu. V případě nejistoty, si situaci ověřte přímo u pojišťovny. Daný sport by měl být vždy na seznamu pojištěných sportů. Pokud upravené cestovní pojištění odpovídá vašim potřebám, nic vám nebrání v potvrzení nabídky a uhrazení pojistného.

Uložte si dokumenty i důležité kontakty

S největší pravděpodobností se cestovní pojištění vyberete a sjednáváte online, jelikož se jedná o nejjednodušší a nejrychlejší způsob. Praktickým pomocníkem je srovnávač pojištění online. Cestovní pojištění si tak můžete sjednat doslova za pět minut dvanáct. Dokumenty a doklad o pojištění vám přijdou do emailu. Je doporučeno si je uložit tak, abyste je měli i v offline verzi. 

Do mobilního telefonu si také uložte důležitá čísla, které vám v případě potřeby usnadní přivolání odpovídající pomoci. Kromě čísel na záchranku si také uložte číslo na asistenční služby své pojišťovny, která vám poskytne pomoc a radu, jak v případě pojistné události správně postupovat.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2

Sdílet na Facebooku

Archiv