epojisteni logo
snowboard-alpy

Cestovní pojištění na hory: Pojistěte si i extrémní sporty

14. 10. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

Není sport jako sport. Některé jsou méně nebezpečné, jiné více. Existují sporty, které jsou označované jako rizikové či dokonce extrémní. Jednoduše proto, že u nich hrozí větší riziko vzniku zranění. Pokud jsou extrémní sporty také vaší vášní, nezapomeňte si na cesty do zahraničí sjednat odpovídající připojištění.

Standardní cestovní pojištění do zahraničí se totiž nevztahuje na veškeré sportovní aktivity, které lze na horách provozovat. Ze základu jsou vyjmuty právě rizikové, adrenalinové nebo extrémní sporty. Pozor je třeba si dávat na sporty, které jsou pro pojišťovny natolik rizikové, že je odmítají pojistit.

Běžné (pojistitelné) versus extrémní (nepojistitelné) sporty na horách

Mezi běžné sporty, u kterých není nutné řešit speciální připojištění  k cestovnímu pojištění na hory,  patří nenáročná horská turistika či cyklistika cca do 3 000 m n.m., jednoduché ferraty s obtížností maximálně C, lyžování na sjezdovkách, běh na lyžích na vyznačených trasách a další podobné aktivity.

Do kategorie extrémních sportů jsou řazené takové sporty, které jsou nebezpečné z různých důvodů, například kvůli vysoké rychlosti, vysoké nadmořské výšce či náročnému terénu (skály, strmé srázy apod.). 

Jedná se například o lyžování mimo vyznačené trasy (extrémní skialpinismus a freeride), vysokohorská turistika ve výšce nad 5 000 m n.m, via ferraty s obtížností D a více, base jumping, paragliding, horolezectví, bouldering, snowkiting, mountain biking, speed riding a další.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Jak si správně sjednat cestovní pojištění do hor?

Pokud vyrážíte na víkend nebo dovolenou do hor, vybírejte cestovní pojištění vždy tak, aby krylo plánované aktivity. Vždy se předem ujistěte, že vybrané cestovní pojištění zahrnuje veškeré sporty. Plánujete-li běžnou turistiku, bude vám stačit základní pojištění. Pokud se však chystáte na obtížné ferraty nebo ledovec, budete potřebovat o “kapku” vylepšené cestovní pojištění.

Krok první - dobrý rozsah a vysoké pojistné limity

Prvním krokem je vybrat si, co nejlepší základní  cestovní pojištění  s co nejlepším rozsahem a vysokými pojistnými limity. Dnes už bývá běžnou (nikoliv však automatickou!) součástí pojištění odpovědnosti, které vás chrání před škodami, které můžete způsobit jiným osobám.

Krok druhý - vytvořte si pojištění na míru

Následuje úprava nabídky vašim potřebám. Podívejte se, jaké konkrétní možnosti vám vybraná pojišťovna nabízí. Obvyklý je výběr ze dvou a více variant cestovního pojištění, které se liší rozsahem pojištění a pojistnými limity. Doporučujeme si zvolit lepší variantu. Cenový rozdíl nebývá nijak výrazný, vyšší limity však leckdy oceníte.

Krok třetí - sjednejte si připojištění

Pokud patříte mezi adrenalinové šílence, samozřejmostí by mělo být odkliknutí rizikových a extrémních sportů. Nahlédněte do pojistných podmínek a dobře se ujistěte, že váš sport či sporty se nachází v seznamu. V případě nejistoty, si situaci ověřte přímo u pojišťovny. Daný sport by měl být vždy na seznamu pojištěných sportů. Pokud upravené cestovní pojištění odpovídá vašim potřebám, nic vám nebrání v potvrzení nabídky a uhrazení pojistného.

Uložte si dokumenty i důležité kontakty

S největší pravděpodobností se  cestovní pojištění  vyberete a sjednáváte online, jelikož se jedná o nejjednodušší a nejrychlejší způsob. Praktickým pomocníkem je srovnávač pojištění online. Cestovní pojištění si tak můžete sjednat doslova za pět minut dvanáct. Dokumenty a  doklad o pojištění  vám přijdou do emailu. Je doporučeno si je uložit tak, abyste je měli i v offline verzi. 

Do mobilního telefonu si také uložte důležitá čísla, které vám v případě potřeby usnadní přivolání odpovídající pomoci. Kromě čísel na záchranku si také uložte číslo na asistenční služby své pojišťovny, která vám poskytne pomoc a radu, jak v případě pojistné  události správně postupovat.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?

  • lesní požár
    15. července 2024|ePojisteni
    Požáry v Evropě: Kde nejčastěji hoří v letních měsících?

    Pravděpodobně si i vy v souvislosti s letními požáry vybavíte požár, který v roce 2023 vypukl na řeckém ostrově Rhodos, nebo rozsáhlé lesní požáry, se kterými během léta bojovaly státy jižní Evropy. Frekvence přírodních požárů je v Evropě čím dál tím častější a odborníci se shodují na tom, že jich bude stále přibývat. Jaké jsou nejčastější příčiny lesních požárů a jak se zachovat, pokud se chystáte na dovolenou do destinace, ve které hoří?

  • 11. července 2024|Jana Březinová
    10 rizik na dovolené, která ji dokážou proměnit v noční můru

    Myslíte si, že vás na dovolené čeká jen relax a pohoda? Omyl! Vysněný odpočinek se může proměnit v horor kvůli nemoci, úrazu i zrušení letu. Zjistěte, jak se ochránit před hrozící katastrofou.

  • 10. července 2024|ePojisteni
    Žraloci, medúzy, ježci a další hrozby při koupání v moři

    Chcete strávit letošní dovolenou u moře v některé z evropských zemí, ale máte strach z nebezpečných mořských obyvatel, jako jsou například žraloci nebo medúzy? V následujících řádcích se společně podíváme na to, jaké druhy nebezpečných zvířat se mohou vyskytovat ve Středozemním moři a jak zajistit maximální bezpečí při plavání v moři.

  • zachranari-nakladaji-pacienta-do-sanity
    08. července 2024|ePojisteni
    Repatriace - převoz osob a vozidel ze zahraničí

    Odborníci se shodují na tom, že pokud chcete předejít případným nepříjemnostem na cestách, nedílnou součástí každé vaší dovolené i zahraniční cesty by mělo být cestovní pojištění. Náklady na léčbu v zahraničí totiž mohou bez pojištění dosáhnout závratných výšin, velmi nákladný může být i převoz zraněné osoby zpět do Čech. Na tyto případy myslí takzvaná repatriace, jež je součástí cestovního pojištění.

  • 07. července 2024|ePojisteni
    Cestovní lékárnička: Jaké léky si zabalit na dovolenou

    Základem každé zahraniční cesty by mělo být kvalitní cestovní pojištění, které vám bude krýt záda v případě nemoci nebo úrazu. Kromě pojištění byste si však měli do kufru přibalit i lékárničku, díky které vás na dovolené nezaskočí průjem, drobné poranění nebo třeba alergie.

  • na-letisti-s-kufrem
    06. července 2024|ePojisteni
    Cestování letadlem – rozměry a váha zavazadel

    Co vše je možné s sebou vzít na palubu letadla? Jaký je rozdíl mezi příručním a odbaveným zavazadlem? Tápete v moři informací, které se týkají zavazadel do letadla? Shrnuli jsme pro vás nejdůležitější informace včetně povolených rozměrů a hmotnostních limitů u několika vybraných aerolinek.

  • Výlet na motorce
    05. července 2024|ePojisteni
    Dovolená na motorce a cestovní pojištění

    Cestování na motorce je v poslední době na vzestupu. Dovolená na motorce dávno není výsadou pravověrných motorkářů. Motocykly a skútry si na dovolené půjčují i řidiči, kteří jinak jezdí osobním vozidlem. Jak pojistit sebe i motorku před dovolenou?

  • 03. července 2024|Petr Pohůdka
    Alkohol a dovolená: Na co si dát pozor (nejen za volantem)

    Nedovedete si představit dovolenou bez sklenky místního vína nebo koktejlu na pláži? I jinak sladký nápoj vám může pořádně zhořknout, pokud zároveň dojde k pojistné události. Problémy vám nezpůsobí jen alkohol za volantem, promile v krvi uškodí také při řešení úrazů nebo poškození cizího majetku. Co byste měli vědět, než si v zahraničí objednáte první drink?

  • sbalene-kufry-zadny-odjezd
    01. července 2024|ePojisteni
    Jak funguje pojištění proti úpadku cestovní kanceláře

    Odjezd na dovolenou si řada z nás spojuje s velkým očekáváním a hlavně několika dny nebo týdny zaslouženého odpočinku. Pokud pravidelně cestujete s cestovní kanceláří, určitě jste již nejednou narazili na tzv. pojištění proti úpadku. K čemu tohle pojištění slouží a jak získat peníze zpět v případě krachu cestovky?