epojisteni logo
snowboard-alpy

Cestovní pojištění na hory: Pojistěte si i extrémní sporty

14. 10. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

Není sport jako sport. Některé jsou méně nebezpečné, jiné více. Existují sporty, které jsou označované jako rizikové či dokonce extrémní. Jednoduše proto, že u nich hrozí větší riziko vzniku zranění. Pokud jsou extrémní sporty také vaší vášní, nezapomeňte si na cesty do zahraničí sjednat odpovídající připojištění.

Standardní cestovní pojištění do zahraničí se totiž nevztahuje na veškeré sportovní aktivity, které lze na horách provozovat. Ze základu jsou vyjmuty právě rizikové, adrenalinové nebo extrémní sporty. Pozor je třeba si dávat na sporty, které jsou pro pojišťovny natolik rizikové, že je odmítají pojistit.

Běžné (pojistitelné) versus extrémní (nepojistitelné) sporty na horách

Mezi běžné sporty, u kterých není nutné řešit speciální připojištění  k cestovnímu pojištění na hory,  patří nenáročná horská turistika či cyklistika cca do 3 000 m n.m., jednoduché ferraty s obtížností maximálně C, lyžování na sjezdovkách, běh na lyžích na vyznačených trasách a další podobné aktivity.

Do kategorie extrémních sportů jsou řazené takové sporty, které jsou nebezpečné z různých důvodů, například kvůli vysoké rychlosti, vysoké nadmořské výšce či náročnému terénu (skály, strmé srázy apod.). 

Jedná se například o lyžování mimo vyznačené trasy (extrémní skialpinismus a freeride), vysokohorská turistika ve výšce nad 5 000 m n.m, via ferraty s obtížností D a více, base jumping, paragliding, horolezectví, bouldering, snowkiting, mountain biking, speed riding a další.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Jak si správně sjednat cestovní pojištění do hor?

Pokud vyrážíte na víkend nebo dovolenou do hor, vybírejte cestovní pojištění vždy tak, aby krylo plánované aktivity. Vždy se předem ujistěte, že vybrané cestovní pojištění zahrnuje veškeré sporty. Plánujete-li běžnou turistiku, bude vám stačit základní pojištění. Pokud se však chystáte na obtížné ferraty nebo ledovec, budete potřebovat o “kapku” vylepšené cestovní pojištění.

Krok první - dobrý rozsah a vysoké pojistné limity

Prvním krokem je vybrat si, co nejlepší základní  cestovní pojištění  s co nejlepším rozsahem a vysokými pojistnými limity. Dnes už bývá běžnou (nikoliv však automatickou!) součástí pojištění odpovědnosti, které vás chrání před škodami, které můžete způsobit jiným osobám.

Krok druhý - vytvořte si pojištění na míru

Následuje úprava nabídky vašim potřebám. Podívejte se, jaké konkrétní možnosti vám vybraná pojišťovna nabízí. Obvyklý je výběr ze dvou a více variant cestovního pojištění, které se liší rozsahem pojištění a pojistnými limity. Doporučujeme si zvolit lepší variantu. Cenový rozdíl nebývá nijak výrazný, vyšší limity však leckdy oceníte.

Krok třetí - sjednejte si připojištění

Pokud patříte mezi adrenalinové šílence, samozřejmostí by mělo být odkliknutí rizikových a extrémních sportů. Nahlédněte do pojistných podmínek a dobře se ujistěte, že váš sport či sporty se nachází v seznamu. V případě nejistoty, si situaci ověřte přímo u pojišťovny. Daný sport by měl být vždy na seznamu pojištěných sportů. Pokud upravené cestovní pojištění odpovídá vašim potřebám, nic vám nebrání v potvrzení nabídky a uhrazení pojistného.

Uložte si dokumenty i důležité kontakty

S největší pravděpodobností se  cestovní pojištění  vyberete a sjednáváte online, jelikož se jedná o nejjednodušší a nejrychlejší způsob. Praktickým pomocníkem je srovnávač pojištění online. Cestovní pojištění si tak můžete sjednat doslova za pět minut dvanáct. Dokumenty a  doklad o pojištění  vám přijdou do emailu. Je doporučeno si je uložit tak, abyste je měli i v offline verzi. 

Do mobilního telefonu si také uložte důležitá čísla, které vám v případě potřeby usnadní přivolání odpovídající pomoci. Kromě čísel na záchranku si také uložte číslo na asistenční služby své pojišťovny, která vám poskytne pomoc a radu, jak v případě pojistné  události správně postupovat.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 14. června 2024|Jana Březinová
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Letní prázdniny jsou za dveřmi, a to znamená čas na rodinnou dovolenou. Ať už plánujete výlet do zahraničí nebo dovolenou v tuzemsku, měli byste si být vědomi rizik, která na vaše ratolesti číhají. Děti jsou náchylnější na úrazy i onemocnění, a proto by vám nemělo chybět kvalitní cestovní pojištění.

 • Cestovní pojištění - pas a stetoskop
  13. června 2024|Jana Březinová
  Cestovní doklady pro děti

  Už dávno neplatí, že je nutné dítě zapsat do občanského průkazu nebo cestovního pasu jednoho z rodičů, aby mohlo vyrazit za hranice. Dítě potřebuje svůj vlastní cestovní doklad. Pro cesty po EU stačí občanský průkaz, do světa je nutný cestovní pas.

 • 07. června 2024|Petr Pohůdka
  Jaké pojištění sjednat na dovolenou k moři

  Říkáte si, co by se vám mohlo stát na dovolené u moře? Vždyť budete akorát v hotelu, na pláži, párkrát vyrazíte na procházku do města nebo na lehký výlet v blízkém okolí. Bohužel i dovolenou u moře ale může zkomplikovat náhlá nemoc či úraz. V tu chvíli oceníte cestovní pojištění, které vám pokryje náklady na ošetření. Dobře zvolené pojištění vás však dostane i z dalších nepříjemností.

 • cestovni-pas-mapa-sveta
  06. června 2024|Petr Pohůdka
  Cestovní pas: Kde vám jej vydají a za kolik

  Chystáte se za hranice Evropské unie nebo Schengenského prostoru? Pak se neobejdete bez platného cestovního pasu. Kde si o doklad zažádat, na kolik vás vyjde a jak dlouho si na vyřízení pasu počkáte?

 • clovek-za-stolem-a-ikona-letadla
  31. května 2024|Petr Pohůdka
  Pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů

  Zabalené kufry, všechno zařízené i zaplacené, celá rodina natěšená. Jenže pak přijde nečekaná chřipka nebo zlomenina a vysněná dovolená je nenávratně pryč. V těchto případech oceníte pojištění storna zájezdu či pojištění letenek, díky kterému zachráníte velkou část vynaložených peněz. Na co se při pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů zaměřit?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?