epojisteni logo
kontrola-motoru

Jízda bez STK vás může vyjít i na miliony. Proč zbytečně riskovat?

11. 10. 2021
|
Délka čtení: 7 min.

Prošlá STK může vyjít i na miliony

Vyjíždět na silnice bez  povinného ručení  a platné STK se nevyplácí. Co vám hrozí, když si technickou zapomenete prodloužit? Počítejte s tučnou pokutou a v krajním případě i zákazem řízení. Pokud navíc bez platné STK způsobíte dopravní nehodu, může vás to vyjít na mnohem víc.

Jak často je nutno kontrolu absolvovat?

Podle zákona je nutné absolvovat technickou kontrolu po čtyřech letech od první registrace vozidla. Následně je pak potřeba se na stanici společně s plechovým miláčkem vypravit každé dva roky. Aby vůz technickou prohlídkou prošel bez zbytečných zádrhelů a komplikací, je dobré ho na tuto návštěvu připravit.

V ideálním případě zavezte vůz do seriózního autoservisu nebo ke zkušenému automechanikovi, který překontroluje stav brzd, veškerých kapalin, světel, pneumatik a dalších nezbytností, které by mohly získání technické ztížit nebo dokonce úplně zhatit. Pokud je vše v pořádku, nemusíte se bát, že vám technickou neprodlouží. 

Prošlá STK – co dělat?

Pamatujte, že auto bez STK nesmí vyjíždět na silnice. Jízda bez platné STK by se vám totiž mohla pěkně prodražit, ba co víc – nehezky vám zkomplikovat život. Pokud na obnovu STK zapomenete, je nezbytně nutné se na kontrolu vozidla co nejdříve objednat. Jestliže si ale tuto skutečnost uvědomíte až za jízdy, je ideální vozidlo přestat používat, odstavit ho mimo veřejnou komunikaci a to do doby, než STK obnovíte. 

Měli byste vědět:

Veřejnou komunikací se rozumí také parkoviště před panelovým domem.

Jízda bez STK – co když vás zastaví policie?

Pokud o prošlé STK nevíte, nebo jednoduše po zjištění této skutečnosti nestihnete vůz odstavit a na cestě vás zastaví policie, vždy záleží na tom, v jakém stavu vůz bude. Pokud bude na pohled v dobrém stavu, policisté vám mohou na místě uložit pokutu do 2000 Kč. Pokud byste s přestupkem nesouhlasili a nechali ho projednat ve správním řízení, bude pokuta činit 1500 Kč až 2500 Kč. 

Jestliže je ale vůz zjevně ve špatném technickém stavu, pak je postih mnohem vyšší. V tomto případě už nebudete mít na výběr a správní řízení vás nemine. Zde vám hrozí pokuta 5000 až 10000 Kč, ale zároveň vám bude připsáno 5 bodů  do karty řidiče. Hrozí také zabavení řidičáku na 6 až 12 měsíců. Policisté vás s autem nenechají odjet a budete ho muset nechat odtáhnout. To vše samozřejmě na vlastní náklady.

Mohlo by vás zajímat:

Nespoléhejte se na to, že na známce máte platnost uvedenou v podobě kalendářního měsíce. Policisté dnes už prověřují vozy v on-line databázi, takže vidí přesný konec platnosti.


Poslední a zároveň tou nejhorší variantou je dopravní nehoda, kterou způsobí řidič auta bez STK. V případě, že se špatný technický stav vozidla ukáže jako důvod nehody, pojišťovna sice klientovi pojistné uhradí, následně jej ale může vymáhat zpět. V konečném důsledku se tak může nezodpovědný řidič dostat i do milionových dluhů. 

K této problematice se vyjádřil i Václav Bálek z pojišťovny Allianz:  „Podle zákona o povinném ručení má  pojistitel  proti pojištěnému právo na náhradu toho, co za něho plnil (regres), jestliže prokáže, že  pojištěný  provozoval vozidlo, jehož technická způsobilost nebyla schválena, to vše za podmínky, že provozování vozidla bylo v příčinné souvislosti se vznikem škody.“ 

policista-se-stopkou

Jak vybrat vhodnou stanici?

Prošlá technická nebo jízda bez platné STK vás ve finále může stát nejen body, ale v krajním případě i nemalé finanční prostředky a řidičák. Proto je dobré platnost technické průběžně kontrolovat a na další prohlídku se objednávat s dostatečným předstihem. A jak konkrétní stanici technické kontroly vybrat?

Majitel vozidla si může zvolit jakoukoli stanici technické kontroly, ve které nechá vůz překontrolovat. Není tak vázán bydlištěm ani registrační značkou vozidla. Konkrétní stanici proto může vybírat podle vzdálenosti nebo ceny, kterou si za prohlídku vozu vybraná STK účtuje. A na kolik vás tato kontrola vyjde? Ceny se liší dle jednotlivých stanic, měst i okresů. Za prohlídku osobního automobilu ale obvykle zaplatíte od 900 do 1200 korun. 

Vendula Flassig VráblováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • zvire-na-silnici
    25. listopadu 2024|Jana Březinová
    Srážka se zvěří: Jak postupovat a jak se pojistit?

    Každý den se na českých silnicích stane 40–50 nehod se zvěří. Největší riziko číhá na lesních úsecích silnic v brzkých ranních a večerních hodinách. Průměrná škoda na vozidle dosahuje 40 000 Kč, ale povinné ručení ji nepokryje. Jak se srážce se zvěří vyhnout a jak se na takové situace pojistit?

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • autem na hory
    11. listopadu 2024|Petr Pohůdka
    Autem na hory: Jak připravit vůz na cestu?

    Chystáte se autem na hory? Dovolená na horách vyžaduje pečlivou přípravu, a to i na samotnou cestu. Co s sebou na hory vzít, jak vypadá zimní výbava do auta a jaký typ pojištění si před cestou sjednat?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • autonehoda v zahraničí
    09. října 2024|Jana Březinová
    Pojistná událost v zahraničí: Jak správně postupovat

    Cestování do zahraničí přináší úžasné zážitky, ale občas i nečekané problémy. Ať se jedná o úraz, krádež nebo dopravní nehodu, zachrání vás vhodné pojištění. Ale jak správně postupovat při pojistné události, aby vám pojišťovna peníze vyplatila?

  • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
    16. září 2024|Petr Pohůdka
    Změny v autopojištění 2024: Platba ihned a další novinky v zákoně

    Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Další nastávají od 1. října 2024. Řidiči musí zaplatit povinné ručení hned při sjednání, aby bylo platné. Na cestách po ČR už ale nemusí vozit zelenou kartu. Jaké další změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

  • autonehoda-rozcileny-muz-ukazuje-ulomeny-kus-auta-zene
    06. srpna 2024|Jana Březinová
    Jak nejlépe pojistit firemní vozidla

    Máte ve firmě několik vozidel? Na jejich pojištění výrazně ušetříte, když si sjednáte flotilové pojištění. Jak přesně funguje a co ovlivňuje jeho cenu?

  • 23. července 2024|Petr Pohůdka
    Parametry výpočtu ceny povinného ručení a havarijního pojištění

    Pojištění vozidla tvoří nedílnou součást výdajů spojených s jeho provozem. Povinné ručení musí mít podle zákona sjednané každý provozovatel vozidla. Havarijní pojištění sice povinné není, ale zejména u novějších a dražších vozů by mělo být samozřejmostí. Ceny pojistek se u různých vozidel a osob značně liší. Jak pojišťovny vypočítají cenu povinného ručení a havarijního pojištění?

  • blg-srt-spz
    12. července 2024|Petr Woff
    Krádeže vozidel v ČR: Statistiky a tipy pro každý kraj

    Zloději každoročně ukradnou tisíce českých aut, přičemž některé lokality a modely vyhledávají častěji než jiné. Mezi nejrizikovější oblasti patří Praha, Liberecký nebo Ústecký kraj. Nejohroženějšími značkami jsou Škoda, Volkswagen a Ford. Krádeže aut zachycujeme v regionálních, celostátních a mezinárodních statistikách, které odhalují zajímavé trendy.

  • 03. července 2024|Petr Pohůdka
    Alkohol a dovolená: Na co si dát pozor (nejen za volantem)

    Nedovedete si představit dovolenou bez sklenky místního vína nebo koktejlu na pláži? I jinak sladký nápoj vám může pořádně zhořknout, pokud zároveň dojde k pojistné události. Problémy vám nezpůsobí jen alkohol za volantem, promile v krvi uškodí také při řešení úrazů nebo poškození cizího majetku. Co byste měli vědět, než si v zahraničí objednáte první drink?