epojisteni logo
kontrola-motoru

Jízda bez STK vás může vyjít i na miliony. Proč zbytečně riskovat?

11. 10. 2021
|
Délka čtení: 7 min.

Prošlá STK může vyjít i na miliony

Vyjíždět na silnice bez  povinného ručení  a platné STK se nevyplácí. Co vám hrozí, když si technickou zapomenete prodloužit? Počítejte s tučnou pokutou a v krajním případě i zákazem řízení. Pokud navíc bez platné STK způsobíte dopravní nehodu, může vás to vyjít na mnohem víc.

Jak často je nutno kontrolu absolvovat?

Podle zákona je nutné absolvovat technickou kontrolu po čtyřech letech od první registrace vozidla. Následně je pak potřeba se na stanici společně s plechovým miláčkem vypravit každé dva roky. Aby vůz technickou prohlídkou prošel bez zbytečných zádrhelů a komplikací, je dobré ho na tuto návštěvu připravit.

V ideálním případě zavezte vůz do seriózního autoservisu nebo ke zkušenému automechanikovi, který překontroluje stav brzd, veškerých kapalin, světel, pneumatik a dalších nezbytností, které by mohly získání technické ztížit nebo dokonce úplně zhatit. Pokud je vše v pořádku, nemusíte se bát, že vám technickou neprodlouží. 

Prošlá STK – co dělat?

Pamatujte, že auto bez STK nesmí vyjíždět na silnice. Jízda bez platné STK by se vám totiž mohla pěkně prodražit, ba co víc – nehezky vám zkomplikovat život. Pokud na obnovu STK zapomenete, je nezbytně nutné se na kontrolu vozidla co nejdříve objednat. Jestliže si ale tuto skutečnost uvědomíte až za jízdy, je ideální vozidlo přestat používat, odstavit ho mimo veřejnou komunikaci a to do doby, než STK obnovíte. 

Měli byste vědět:

Veřejnou komunikací se rozumí také parkoviště před panelovým domem.

Jízda bez STK – co když vás zastaví policie?

Pokud o prošlé STK nevíte, nebo jednoduše po zjištění této skutečnosti nestihnete vůz odstavit a na cestě vás zastaví policie, vždy záleží na tom, v jakém stavu vůz bude. Pokud bude na pohled v dobrém stavu, policisté vám mohou na místě uložit pokutu do 2000 Kč. Pokud byste s přestupkem nesouhlasili a nechali ho projednat ve správním řízení, bude pokuta činit 1500 Kč až 2500 Kč. 

Jestliže je ale vůz zjevně ve špatném technickém stavu, pak je postih mnohem vyšší. V tomto případě už nebudete mít na výběr a správní řízení vás nemine. Zde vám hrozí pokuta 5000 až 10000 Kč, ale zároveň vám bude připsáno 5 bodů  do karty řidiče. Hrozí také zabavení řidičáku na 6 až 12 měsíců. Policisté vás s autem nenechají odjet a budete ho muset nechat odtáhnout. To vše samozřejmě na vlastní náklady.

Mohlo by vás zajímat:

Nespoléhejte se na to, že na známce máte platnost uvedenou v podobě kalendářního měsíce. Policisté dnes už prověřují vozy v on-line databázi, takže vidí přesný konec platnosti.


Poslední a zároveň tou nejhorší variantou je dopravní nehoda, kterou způsobí řidič auta bez STK. V případě, že se špatný technický stav vozidla ukáže jako důvod nehody, pojišťovna sice klientovi pojistné uhradí, následně jej ale může vymáhat zpět. V konečném důsledku se tak může nezodpovědný řidič dostat i do milionových dluhů. 

K této problematice se vyjádřil i Václav Bálek z pojišťovny Allianz:  „Podle zákona o povinném ručení má  pojistitel  proti pojištěnému právo na náhradu toho, co za něho plnil (regres), jestliže prokáže, že  pojištěný  provozoval vozidlo, jehož technická způsobilost nebyla schválena, to vše za podmínky, že provozování vozidla bylo v příčinné souvislosti se vznikem škody.“ 

policista-se-stopkou

Jak vybrat vhodnou stanici?

Prošlá technická nebo jízda bez platné STK vás ve finále může stát nejen body, ale v krajním případě i nemalé finanční prostředky a řidičák. Proto je dobré platnost technické průběžně kontrolovat a na další prohlídku se objednávat s dostatečným předstihem. A jak konkrétní stanici technické kontroly vybrat?

Majitel vozidla si může zvolit jakoukoli stanici technické kontroly, ve které nechá vůz překontrolovat. Není tak vázán bydlištěm ani registrační značkou vozidla. Konkrétní stanici proto může vybírat podle vzdálenosti nebo ceny, kterou si za prohlídku vozu vybraná STK účtuje. A na kolik vás tato kontrola vyjde? Ceny se liší dle jednotlivých stanic, měst i okresů. Za prohlídku osobního automobilu ale obvykle zaplatíte od 900 do 1200 korun. 

Vendula Flassig VráblováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
  10. května 2024|Petr Pohůdka
  Novinky: 7 změn zákona v autopojištění 2024

  Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Řízení je nově možné již od 17 let, končí vydávání velkých technických průkazů a mění se také bodový systém či sazby pokut. Novinky se nevyhnuly ani pojištění vozidel. Jaké změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

 • kladivko-modely-auticek-nehoda
  27. ledna 2023|Jana Březinová
  Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

  Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?

 • 28. prosince 2022|ePojisteni
  Bude Evropská unie tolerovat propadlé řidičáky a STK?

  Ministerstvo dopravy uvedlo, že platnost řidičských průkazů a STK končících v období mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020 bude prodloužena o sedm měsíců. Řidiči, kterých se tato zpráva týká, mohou po tuto dobu jezdit s propadlými doklady. Toto nařízení by mělo údajně platit v rámci celé EU. Podle redakce iROZHLAS to však není tak úplně jednoznačné.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Havárie v zahraničí. Jak postupovat v různých státech Evropy

  Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Počet nehod, od kterých ujedou viníci, roste

  Ujet z místa nehody je nezákonné. Nejhorší je však opustit místo vážné dopravní nehody a neposkytnout nebo nezavolat první pomoc poškozeným osobám. Ti mohou kvůli neposkytnuté včasné pomoci i zemřít. Bohužel se nejedná o výjimečné chování. Podle statistik ujede viník v průměru od každé 6 nehody.

 • praskle-celni-sklo
  Zdražení cen povinného ručení pokračuje. Můžou za něj dražší díly i energie

  Na řidiče se řítí další zdražování. Podle prognóz analytiků i zástupců pojišťoven ho pocítí mnohem důrazněji než v předchozích měsících. Důvodem je nejen rostoucí cena práce a materiálu v servisech, ale také vyšší škoda v případě nehody, která se musí zákonitě promítnout do cen povinného i havarijního pojištění.

 • dalnice-aktualita
  15. srpna 2022|Marek Drahorád
  Cena dálničních známek u nás a v cizině

  Většina evropských zemí má stejně jako Česko zpoplatněno užívání dálnic a dalších vybraných úseků. Některé země využívají systém dálničních známek, jiné vybírají dálniční poplatky (mýto) při každém průjezdu. Existuje ale také několik zemí, které dálnice vůbec nezpoplatňují.

 • 11. července 2022|ePojisteni
  BESIP trvá na nulové toleranci. Alkohol za volant prostě nepatří

  Roky se diskutuje o uvolnění nulové tolerance alkoholu u řidičů podobně, jako je tomu ve vybraných evropských státech. SO BESIP jde tvrdě proti a na pomoc si bere nepříznivé policejní statistiky. Ty potvrzují, že počty smrtelných nehod zaviněných pod vlivem alkoholu rostou.

 • zena-oprena-o-nabijici-se-elektromobil
  15. června 2022|Marek Drahorád
  Konec spalovacích motorů. Kdy si budeme muset pořídit elektromobil?

  Mohou elektromobily nahradit auta se spalovacími motory? Přijdeme o možnost vlastnit auto, pokud si vůz s elektrickým pohonem nebudeme moci dovolit? Přečtěte si, co se v blízké budoucnosti chystá.

 • autobazar
  18. února 2022|Marek Drahorád
  Na co nezapomenout, když si koupíte ojeté auto

  Koupě ojetého vozidla přináší řadu výhod, z nichž nejdůležitější je finanční úspora. I za rok starý vůz totiž zaplatíte výrazně nižší částku než za nové vozidlo. Při koupi ojetého vozidla je důležitý zejména pečlivý výběr nejlépe za dohledu odborníka, díky kterému se vyvarujete koupi ojetého vozidla se spoustu úmyslně skrytých vad. Pokud už jste si v bazaru ojetý vůz vyhlédli, máme pro vás pár užitečných tipů.