epojisteni logo
lp-nehoda

Poradíme Vám, jak postupovat při dopravní nehodě v zahraničí

Poradíme Vám, jak postupovat při dopravní nehodě v zahraničí

Dopravní nehoda je nepříjemná pokaždé. To platí dvojnásob pro nehody, které se přihodí na dlouho očekávané zahraniční dovolené. Abychom Vám řešení takové nehody usnadnili co nejvíce, připravili jsme si pro Vás několik důležitých rad, jak postupovat.

Základem je důkladná příprava na cesty

Plánovaná cesta do zahraničí by měla zahrnovat také přípravu vozidla. To platí pro  povinné ručení, ale také pro technický stav vozidla. Dokladem o povinném ručení je zelená karta, která je považována za  mezinárodní doklad. Některé země však mohou být z krytí vyjmuty. Které to jsou, zjistíte u Vaší pojišťovny.

Důležité je tak  osobní pojišťení. Na cesty do zahraničí se proto vždy doporučeje komerční cestovní pojištění, které standardně kryje léčebné náklady. Lékařská péče je totiž v zahraničí velmi drahá a pohybuje se v desítkách i ve stovkách tisíc korun. Veškeré kontakty, které se vztahují k pojištění Vašeho vozidla a i cestujících, je vhodné mít neustále u sebe.

Příprava se týká také technického stavu vozidla, které by mělo  odpovídat standardům zemí, kterým bude projíždět. V žádném případě se nevydávejte na cesty s vozidlem, jehož technický stav není zcela v pořádku. Výrazně tak zvýšíte bezpečnost své posadky i ostatních účatníků provozu.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Při dopravní nehodě zachovejte klid a chladnou hlavu

Dopravní nehoda je silným emočním zažitkem. Proto je důležité, aby alespoň jedná osoba dokázala  zachovat chladnou hlavu a uklidnila zbytek posádky vozidla. Samozřejmostí je poskytnutí první pomoci, došlo-li ke zranění, a přivolání policie a záchranné služby.  Univerzální nouzové číslo 112 by mělo fungovat ve všech evropských zemích.

Místo dopravní nehody bezpečně označte výstražným trojúhelníkem a všichní členové posádky by si měli obléknout reflexní vestu. Je-li to možné, posádku odvěďte mimo silnici na bezpečné místo. To platí zejména pro děti, které nesmí zůstat bez dozoru.

Co nejrychleji  kontaktujte svou pojišťovnu, jejíž zástupce Vám poradí, jak se zachovat a co vše musíte vyplnit. Samozřejmostí by mělo být správné vyplnění tzv. ;;mezinárodního evropského protokolu o zápisu nehody.

„Vyžádejte si jména a údaje řidičů ostatních vozidel, kteří byli účastníky nehody. Opište si registrační značky, značku a model auta, případně barvu. Pořiďte fotodokumentaci místa nehody. Pomůže vám to potom při jednání s pojišťovnou. Vyfoťte zejména místo nehody, poškození zůčastněných vozidel a jejich registrační značky. Dejte si pozor, jestli pojišťovna, kterou vám hlásí jiný účastník nehody, existuje. Pokud si nejste jistí, zda příslušná pojišťovna existuje, kontaktujte svou pojišťovnu, aby vše prověřila,” říká Tomáš Svoboda, ředitel služeb Auto ESA.

Pokud by se vás  místní policie snažila obvinit, obráťte se raději na konzulární oddělení příslušného zastupitelského úřadu v zahraničí. Služby konzulátu jsou zdarma. Týkají se však pouze závažných obvinění policíí, zatečení či úmrtí občana ČR. Nepočítejte s tím, že Vám pomůže vyřešit banální ťukanec na parkovišti.

Přednostní je vždy právní řád příslušné země

Pokud v zemi, v níž se občan České republiky nachází, není zřízen zastupitelský úřad České republiky, může se občan České republiky obrátit na zastupitelský úřad některého z členských států Evropské unie, který v zemi sídlí,“ uvádí na svých stránkách Ministerstvo vnitra. To znamená, že veškeré správní řízení, pokuty a jiné prohřešky se řeší na základě právního řadu země, v níž k dopravní nehodě došlo.

Nezapomínejte na to při jednání s místní policií. V žádném případě nebuďte vulgární nebo dokonce agresivní a vždy jednejte v klidu a s rozvahou. Ale to neznamená, že si necháte vše líbit. „Nepodepisujte nic, čemu nerozumíte! Do jakéhokoli protokolu, kterému nerozumíte, napište česky své vlastní vyjádření k události,“ důrazně varuje Tomáš Svoboda z Auto ESA.

Havarijní pojištění doporučujeme i pro starší vozy

Kvůli růstu cen oprav, náhradních dílů i lidské práce se v dnešní době vyplatí sjednat havarijní pojištění i pro starší vozy. Buďte připraveni na všechny možné nástrahy na silnici. Rádi vám pomůžeme s výběrem i sjednáním nejlepší nabídky pro váš ojetý vůz.

Sdílet článek

Související články

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?

  • autoskola
    22. října 2024|Jana Březinová
    Jak hravě zvládnout testy do autoškoly

    Chystáte se do autoškoly a děsí vás představa teoretické zkoušky? Nemusíte se bát! Testy do autoškoly jsou sice výzva, ale s dobře zvolenou strategií a správnými zdroji je hravě zvládnete. Připravili jsme pro vás důležité informace, jak testy probíhají, z jakých materiálů se učit i na jaké chytáky si dát pozor.

  • autonehoda v zahraničí
    09. října 2024|Jana Březinová
    Pojistná událost v zahraničí: Jak správně postupovat

    Cestování do zahraničí přináší úžasné zážitky, ale občas i nečekané problémy. Ať se jedná o úraz, krádež nebo dopravní nehodu, zachrání vás vhodné pojištění. Ale jak správně postupovat při pojistné události, aby vám pojišťovna peníze vyplatila?

  • 30. září 2024|Jana Březinová
    7 užitečných tipů, jak ušetřit na havarijním pojištění

    Nikdy nevíte, kdy může dojít k nečekané události – nehodě, živelné pohromě nebo krádeži. Havarijní pojištění vám v takových situacích dokáže ušetřit i stovky tisíc korun za opravy. Není to ale levná záležitost, obzvlášť u dražších vozů. Proto se vyplatí vědět, jak na havarijním pojištění ušetřit.

  • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
    16. září 2024|Petr Pohůdka
    Změny v autopojištění 2024: Platba ihned a další novinky v zákoně

    Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Další nastávají od 1. října 2024. Řidiči musí zaplatit povinné ručení hned při sjednání, aby bylo platné. Na cestách po ČR už ale nemusí vozit zelenou kartu. Jaké další změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

  • 05. září 2024|Jana Březinová
    Kdy vám může policie zabavit řidičský průkaz okamžitě

    Každý řidič by měl znát nejen pravidla silničního provozu, ale i možné důsledky jejich porušení. Jedním z nejzávažnějších trestů je okamžité zabavení řidičského průkazu. Podívejte se na situace, kdy k němu může dojít a jak následně postupovat.

  • 21. srpna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se havarijní pojištění u ojetého vozidla?

    V ČR má havarijní pojištění zhruba třetina řidičů, a to hlavně na nová vozidla. Ostatním se zdá pojištění zbytečně drahé, nebo si myslí, že ho pojišťovny na ojetiny ani nenabízí. To ale není tak docela pravda. Kdy o havarijním pojištění na ojeté auto uvažovat?