Řidiči pozor! Zelená karta mění od 1. července barvu

Řidiči pozor! Zelená karta mění od 1. července barvu

výhody cestování letadlem

Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (lidově nesprávně označované jako „povinné ručení“) musí mít každé vozidlo, kterému byla přidělena registrační značka, technický průkaz nebo je používáno na veřejných komunikacích. To, že je vozidlo řádně pojištěno, řidič dokládá tzv. zelenou kartou. Zelená karta, jako mezinárodní osvědčení o platném pojištění, byla vůbec poprvé vydána 25. ledna 1949. Její barva se ale od 1. července mění. Do budoucna by se měl změnit i její název.  

Zeleným kartám zvoní umíráček

Od prvního prázdninového dne obdrží řidiči, kteří o vydání „zelené karty“ požádají, dokument vytištěný na bílém, nikoli světle zeleném papíře. Cílem mezinárodní změny je zjednodušení zavedeného systému, který by měl v budoucnu projít rozsáhlou digitalizací. Dokument prokazující, že je vůz řádně pojištěn, tak možná máme v autě naposled. V budoucnu by si totiž měli policisté informaci hledat v digitální databázi a zelená karta ve fyzické podobě by tak nebyla vůbec nutná. 

porovnání povinného ručení

Mezi řidiči budou kolovat dvě varianty karet

Zelená karta se standardně vydává na dobu jednoho roku. Poté je potřeba její platnost obnovit. Pokud máte kartu vytištěnou na původním zeleném papíře s platností po 1. červenci, nemusíte žádat o novou. Jednoduše počkáte, až jí doběhne platnost a pojišťovna vám následně vystaví novou kartu – nyní již černobílou. Nějakou dobu tak budou mezi řidiči kolovat obě platné varianty – jak původní zelená, tak nová bílá

Doporučení, nikoliv povinnost

Změna, která vychází z evropské mezinárodní dohody je pouze doporučením, nikoli závazným nařízením. Je tak na jednotlivých státech, zda budou nově kartu tisknout na bílý papír, nebo zůstanou u toho zeleného. Všechny státy ale již nyní respektují, že od července budou motoristé po Evropě prokazovat pojištění bílou i zelenou verzí karty.

„Zelená karta“ by měla přestat existovat také v zákoně

Česká republika se v souvislosti s doporučením rozhodla pro tisk „zelené karty“ na bílý papír. Proto se nabízí otázka, zda se tomuto dokumentu bude i nadále říkat původním názvem, který je ostatně uveden také v zákoně č. 168/1999 Sb. o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla. Podle aktuálních informací by se měl název dokumentu změnit hned, jakmile to bude možné. Na jakou variantu to bude, zatím není rozhodnuto.

Dokument si jednoduše vytisknete doma

V souvislosti s výskytem nového typu koronaviru a vyhlášeným nouzovým stavem se spousta pojišťoven rozhodla zasílat dokument klientům v PDF formátu prostřednictvím elektronické komunikace. Pro ty, kdo nevlastnili barevnou tiskárnu, byl ale tisk zeleného dokumentu poměrně problematický. Nově si dokument na bílý papír vytiskne i ten, kdo barevnou tiskárnu nevlastní, což je další výhodou této dlouho očekávané změny. Možnost vyzvednout si dokument na pobočce pojišťovny či doručit ji klasicky poštou samozřejmě zůstává i nadále.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2

Sdílet na Facebooku

Archiv