epojisteni logo
planovani-na-mape

Jak na dovolenou bez cestovky? 3. díl

3. 4. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

V minulém článku jsme si přiblížili, jak začít plánovat dovolenou bez cestovní kanceláře. Zejména fakt, že nejprve je dobré si prověřit situaci v zemích, kam se chystáte, a následně jako první koupit letenky. Nyní se podíváme, jaké kroky by měly následovat.

I zařízení víza zabere čas

Pokud potřebujete vízum, není dobré čekat na poslední chvíli. Někdy jeho zařízení trvá poměrně dlouho. 

Varianty, jak získat vízum, jsou v zásadě 3. Tím nejtradičnějším je návštěva zastupitelského úřadu země, kam se chystáte. O něco pokrokovější varianta je zažádat o víza online ještě před odletem na dovolenou. Takovou možnost ale nenabízejí všechny státy, je jich pouze pár. I tak jde o velmi bezpečnou variantu, protože stejně jako v prvním případě, i tady odlétáte na dovolenou s vědomím, že vstup do země vám byl udělen. Třetí možností je požádat o vízum až po příletu či příjezdu do země.

Pokud můžete o vízum zažádat online, je to ta nejsnazší varianta. Pouze vyplníte online formulář, zaplatíte poplatek a na e-mail vám přijde vízum. To si vytisknete a následně předložíte po příletu v dané zemi.

Naopak žádat o vízum až na místě je risk. Seznam zemí, které toto umožňují a podmínky, za kterých je to možné, se totiž neustále mění. Může se vám tak stát i to, že ačkoli máte informaci o tom, že daná země umožňuje žádat o vízum až po příletu, není to možné na všech letištích či hraničních přechodech daného státu. Obecně se proto doporučuje si víza zajistit ještě před odletem a vyhnout se nepříjemnostem a stresu.

Nejkomplikovanější je situace, kdy musíte pro vízum do zahraničí. Pokud se například chystáte na dovolenou do Mali, Namibie či Burundi, musíte pro vízum osobně do Berlína. Ve výjimečných případech se pak vaše cesta za vízy protáhne. Například Kamerun, ČAD a Sierra Leone mají nejbližší konzuláty až v Moskvě. Bhútán, Libérie a Gambie v Bruselu.

V takovém případě vám zařízení víza zabere i několik týdnů.

Podrobně jsme se této problematice věnovali ve článku “Do jakých zemí potřebujete vízum?”

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Cestovní pojištění nepodceňte

Před cestou je rovněž více než vhodné si zařídit  cestovní pojištění.  Při něm myslete primárně na pojištění léčebných výloh. Při cestách po okolních státech vám postačí limit okolo 1 500 000 Kč. Mimo státy EU se obecně doporučuje limit alespoň 5 000 000 Kč. A pokud cestujete do USA, doporučuje se sjednat si cestovní pojištění u pojišťovny, která nabízí neomezený limit krytí léčebných výloh. USA jsou mimo jiné pověstné i tím, že lékařská péče je u nich velmi drahá. I za obyčejný rentgen můžete platit několik stovek dolarů.

Dále je pak možné si připlatit i za úrazové pojištění, pojištění zavazadel, odpovědnosti, sportovního vybavení, rizikových sportů,  storna  cesty a další. Podrobně jsme tuto problematiku rozebrali ve článku “Co nezahrnuje základní cestovní pojištění”. 

Někdy si cestovní pojištění budete muset sjednat ještě před žádostí o víza. Například Lybie vyžaduje, abyste společně se žádostí o vízum předložili i doklad o tom, že máte sjednané cestovní pojištění.

departures

Vše je na vás - i případné řešení trablů

Pokud cestujete s cestovní kanceláří, případné potíže na vaší cestě za vás řeší ona. Zpožděný kufr, zrušený odlet, opožděný odlet a další nepříjemnosti. Při cestování na vlastní pěst je všechno na vás. Při těchto situacích máte často nárok i na nějaké odškodnění či kompenzaci. V některých situacích se o vás musí postarat letecká společnost. Pokud je váš let opožděn, velmi záleží na tom, o kolik hodin. Od toho se odvíjí následná kompenzace, o kterou můžete žádat. Na základě zpoždění letu máte právo žádat o:

 • asistenci,

 • proplacení výdajů na zpáteční let,

 • proplacení původní letenky na onen zpožděný let,

 • finanční kompenzaci.

Záleží ovšem i na tom, jestli je let opožděn na odletu, na příletu, či na obojím. A také odkud kam letíte

Využijte mobilní aplikace

Na dovolené vám mohou situaci usnadnit i různé mobilní aplikace. Typicky offline mapy vám pomohou v případě, že si nechcete kupovat místní SIM kartu s daty. Na vyhledávání místních veřejných wifi-sítí pak slouží aplikace Wifi Map.

Na TripAdvisoru, Triposu  nebo na Google Trips  zase najdete tipy na výlety a zajímavá místa. A pokud byste chtěli zažít místní kulturu z pohledu místních obyvatel, aplikace Showaround vás propojí s místními, kteří vás často vezmou i na místa, která nejsou turisticky známá.

Rada na závěr

Při plánovaní nezapomeňte i na další “drobnosti”. Například si rozmyslete, jak na místě budete vybírat hotovost či platit. Připravte se na to, jak budete řešit situaci, kdy vás například někdo okrade.

Pokud cestujete do exotické destinace, informujte o tom svou banku. Jinak by se mohlo stát, že až kartu na druhém konci světa použijete, banka ji preventivně zablokuje pro podezření z podvodu.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 14. června 2024|Jana Březinová
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Letní prázdniny jsou za dveřmi, a to znamená čas na rodinnou dovolenou. Ať už plánujete výlet do zahraničí nebo dovolenou v tuzemsku, měli byste si být vědomi rizik, která na vaše ratolesti číhají. Děti jsou náchylnější na úrazy i onemocnění, a proto by vám nemělo chybět kvalitní cestovní pojištění.

 • Cestovní pojištění - pas a stetoskop
  13. června 2024|Jana Březinová
  Cestovní doklady pro děti

  Už dávno neplatí, že je nutné dítě zapsat do občanského průkazu nebo cestovního pasu jednoho z rodičů, aby mohlo vyrazit za hranice. Dítě potřebuje svůj vlastní cestovní doklad. Pro cesty po EU stačí občanský průkaz, do světa je nutný cestovní pas.

 • 07. června 2024|Petr Pohůdka
  Jaké pojištění sjednat na dovolenou k moři

  Říkáte si, co by se vám mohlo stát na dovolené u moře? Vždyť budete akorát v hotelu, na pláži, párkrát vyrazíte na procházku do města nebo na lehký výlet v blízkém okolí. Bohužel i dovolenou u moře ale může zkomplikovat náhlá nemoc či úraz. V tu chvíli oceníte cestovní pojištění, které vám pokryje náklady na ošetření. Dobře zvolené pojištění vás však dostane i z dalších nepříjemností.

 • cestovni-pas-mapa-sveta
  06. června 2024|Petr Pohůdka
  Cestovní pas: Kde vám jej vydají a za kolik

  Chystáte se za hranice Evropské unie nebo Schengenského prostoru? Pak se neobejdete bez platného cestovního pasu. Kde si o doklad zažádat, na kolik vás vyjde a jak dlouho si na vyřízení pasu počkáte?

 • clovek-za-stolem-a-ikona-letadla
  31. května 2024|Petr Pohůdka
  Pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů

  Zabalené kufry, všechno zařízené i zaplacené, celá rodina natěšená. Jenže pak přijde nečekaná chřipka nebo zlomenina a vysněná dovolená je nenávratně pryč. V těchto případech oceníte pojištění storna zájezdu či pojištění letenek, díky kterému zachráníte velkou část vynaložených peněz. Na co se při pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů zaměřit?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?