epojisteni logo
muz-na-cestach

Jak na dovolenou bez cestovky? 2. díl

20. 3. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

V minulém článku  jsme si přiblížili, jak začít plánovat dovolenou bez cestovní kanceláře. Zejména fakt, že nejprve je dobré si prověřit situaci v zemích, kam se chystáte, a následně jako první koupit letenky. Nyní se podíváme, jaké kroky by měly následovat.

K půjčení auta potřebujete kreditku

Dalším krokem po koupi letenek by mělo být řešení dopravy. Některé státy mají výbornou infrastrukturu a na téměř všechna místa se dostanete veřejnou dopravou. Například Mauricius, ale i Srí Lanka, mají hustou síť autobusů, a tak se obejdete i bez půjčení vozu.

Naproti tomu například na Réunionu, který spadá pod Francii, operuje 6 různých autobusových dopravců, kteří nejsou navzájem provázaní a doprava v rámci ostrova je poměrně komplikovaná. Mnohem snazší je půjčit si auto a vybraná místa navštívit touto formou.

To vše je třeba si zjistit, než se rozhodnete, jakou formu dopravy zvolíte. Pokud si plánujete v místě dovolené půjčit auto, zarezervujte si jej co nejdříve.

Rezervace půjčení auta dopředu má řadu výhod. Můžete si zpravidla vybrat z velkého počtu aut s různými parametry. Pokud vám jde primárně o cenu, seženete takto dopředu i velice levnou variantu. Kromě toho budete vědět, že ihned po příletu na vás bude půjčené auto čekat, pouze podepíšete papíry, zaplatíte depozit a můžete odjet.

Ušetříte tím peníze i čas, kdy nebudete muset půjčení auta řešit až po příletu.

Počítejte s tím, že za půjčení auta na dovolené budete muset půjčovně dát depozit. Ten může činit i okolo 50 000 Kč a nejčastěji jej půjčovny chtějí z kreditní karty. Pokud ji nemáte, velice špatně budete půjčování vozu zařizovat. Vyplatí se proto si ji před cestou pořídit, pokud si chcete auto půjčit.

Některé půjčovny aut akceptují i debetní kartu, ale počítejte s tím, že vám na ní zablokují příslušnou částku a k odblokování dojde až například 14 dní po vrácení vozu.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

A ubytování až naposled

Až se zařízenými letenkami a vyřešenou dopravou vybírejte ubytování. I lokalita, kde budete bydlet, se totiž může lišit podle toho, jestli máte auto, nebo cestujete místní dopravou. 

V případě, že máte na místě půjčené auto, vám nebude vadit si zajet i do odlehlejší oblasti, kde mohou být krásné soukromé malé pláže, klid a ticho, ale nejezdí tam místní autobusy. A stejně tak pro vás nebude problém jet autem do několik kilometrů vzdáleného supermarketu pro jídlo.

V případě, že jste naopak odkázáni na místní dopravu, budete vybírat z míst, která nejsou daleko od zastávek autobusu. Málokoho baví chodit denně několik kilometrů na zastávku a zpět, když jede na výlet či jen na nákup. 

Totéž platí i v případě přesunů. Někteří cestovatelé netráví celou dovolenou v jednom ubytování, ale přesouvají se podle toho, která místa už navštívili, a která ne, aby to měli blíže. A někteří rádi zkouší více variant ubytování. Mnoho komplikovaných přesunů s kufrem či krosnou místní dopravou vám ale zážitek z dovolené může narušit.

Určitě neodlétejte bez zajištěného ubytování

Řada pronajímatelů uvolňuje kapacity svých ubytovacích zařízení postupně, například maximálně na měsíc dopředu. Vybírat ubytování tak můžete v podstatě do poslední chvíle.

Určitě ale necestujte na dovolenou s tím, že ubytování nemáte zajištěno. Na letišti po vás mohou chtít prokázat, že máte kde bydlet, a tak je dobré mít například vytištěný rezervační e-mail, který prokazuje, od kdy do kdy budete bydlet v jakém hotelu či jiném ubytovacím zařízení.

aplikace s ubytováním

Udělejte si inventuru očkování

Poté, co máte zajištěné letenky, dopravu na místě i ubytování, přichází na řadu očkování. V cestovatelské mluvě existuje něco, co můžeme nazvat základním souborem očkování. Označuje ta očkování, která byste měli mít v každém případě, ať cestujete kamkoli.

Mezi základní soubor očkování se řadí očkování proti žloutence typu A a B, proti tetanu, břišnímu tyfu, spalničkám, záškrtu, zarděnkám a příušnicím.

Většinu těchto očkování už pravděpodobně máte z minulosti. Před každou cestou je pak dobré provést jakousi inventuru těchto očkování s vaším lékařem. 

Podle charakteru cesty a výběru země pak možná budete potřebovat i jiná očkování. Některé africké země mají očkování proti vybraným nemocem jako podmínku vstupu do země. Například při cestě do Angoly, Nigeru, ČADu, Burundi, Guyany a Středoafrické republiky máte povinnost nechat se očkovat proti žluté zimnici. Burkina Faso navíc vyžaduje, aby toto očkování bylo platné 10 let.

Pokud pojedete do Kamerunu, musíte se kromě žluté zimnice nechat očkovat i proti obrně. Toto očkování ale naopak nesmí být více než rok staré.

Zařiďte si mezinárodní očkovací průkaz

Pokud země, do které se chystáte, nějaké očkování vyžaduje, pak ho velmi pravděpodobně bude ověřovat. To platí hlavně v případě očkování proti žluté zimnici, kterou je nutné mít zapsanou v tzv. mezinárodním očkovacím průkazu. 

Tento průkaz je tvořen dvěma dokumenty – certifikátem o platném očkování a vlastním mezinárodním očkovacím průkazem. Vystaví vám ho například v očkovacím centru, kam se před cestou půjdete nechat očkovat. Jeho vystavení může být zpoplatněno, většinou v řádech 100 – 200 Kč. Pokud budete chtít ušetřit, dá se očkovací průkaz zakoupit i zvlášť a pouze jej lékaři předložit k vyplnění.

Výhodou tohoto průkazu je, že je psaný v anglickém či francouzském jazyce, přičemž je vždy lepší, když vám jej vystaví v angličtině.. Na letišti či hraničním přechodu by tak celník neměl mít problém ověřit, co se v dokumentu píše. 

Někdy je lepší věc probrat s lékařem

Pokud si nejste jisti, jaká očkování ano a jaká ne, obraťte se na svého praktického lékaře nebo na lékaře v očkovacím centru. Ten vám dle vašeho itineráře doporučí konkrétní očkování a podle charakteru cesty doporučí možná i některá další. Často se stává, že pokud se plánujete pohybovat jen ve městech, doporučí vám lékař méně očkování, než pokud budete pobývat i na vesnicích.

Pokud budete potřebovat více očkování, je potřeba mezi nimi dělat alespoň 14 denní rozestupy. Také nesmíte být nemocní a někdy ani nachlazení, aby šlo očkování aplikovat. Někdy se tak série očkování protáhne i na několik týdnů až měsíců, s čímž je potřeba dopředu počítat.

Podrobně jsme se tématu očkování věnovali ve článku “Na kterou dovolenou je lepší se nechat před odletem očkovat?”

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • 05. října 2023|ePojisteni
    Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

    Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

  • 05. října 2023|ePojisteni
    Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

    Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

  • 05. října 2023|ePojisteni
    Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

    Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

  • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
    05. října 2023|ePojisteni
    Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

    Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

  • 05. října 2023|ePojisteni
    Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

    Když žijete sami, vyrazit do světa na blind představuje správné dobrodružství. S malými dětmi už to ale taková sranda není. Dovolená s dětmi vyžaduje plánování a přípravu. Platí to nejen pro výběr destinace a vhodného ubytování, ale také pro cestovní pojištění.

  • blg-srt-hory
    05. října 2023|ePojisteni
    Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

    V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

  • levna-dovolena-more
    05. října 2023|ePojisteni
    Je libo cestovní pojištění zdarma?

    Když se řekne dovolená, vybavíme si především moře nových zážitků. Méně nadšeně už se tváříme v momentech, kdy přijde řada na placení. Za některé věci utrácíme peníze raději než za jiné. Do skupiny “nechci, ale je to nutné” patří třeba cestovní pojištění. O to lákavěji zní možnost získat cestovní pojištění zadarmo. Jak na to?

  • cyklistka
    15. září 2022|Monika Šaríková
    Cyklistické desatero pro bezpečnou jízdu na kole

    Každý cyklista se po nasednutí na kolo stává účastníkem silničního provozu stejně jako řidiči motorových vozidel a chodci. S tím souvisí spousta povinnosti, které by měli všichni cyklisté v zájmu bezpečnosti všech účastníků dodržovat.

  • veci-na-dovolenou
    10. srpna 2022|Jana Březinová
    Na co nezapomenout před odjezdem na dovolenou

    Těšíte se na nadcházející dovolenou? Ještě než za sebou zabouchnete dveře a vyrazíte za odpočinkem, vyplatí se zabezpečit svoji domácnost. Jinak na vás po návratu mohou čekat nepříjemná překvapení. Jaká rizika hrozí a na co si dát pozor před odjezdem na dovolenou?

  • rodina-na-ture-na-slovensku
    30. května 2022|Veronika Čermáková
    3 tipy na nezapomenutelnou dovolenou na Slovensku

    Abyste zažili nezapomenutelnou dovolenou, nemusíte cestovat daleko. Bohatě stačí vyrazit k našim sousedům na Slovensko. Turistická nabídka Slovenska je bohatá a různorodá. Pokud hledáte tipy, kam vyrazit na dovolenou na Slovensku, pak byste si neměli nechat ujít náš další článek.