epojisteni logo
muz-na-cestach

Jak na dovolenou bez cestovky? 2. díl

20. 3. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

V minulém článku  jsme si přiblížili, jak začít plánovat dovolenou bez cestovní kanceláře. Zejména fakt, že nejprve je dobré si prověřit situaci v zemích, kam se chystáte, a následně jako první koupit letenky. Nyní se podíváme, jaké kroky by měly následovat.

K půjčení auta potřebujete kreditku

Dalším krokem po koupi letenek by mělo být řešení dopravy. Některé státy mají výbornou infrastrukturu a na téměř všechna místa se dostanete veřejnou dopravou. Například Mauricius, ale i Srí Lanka, mají hustou síť autobusů, a tak se obejdete i bez půjčení vozu.

Naproti tomu například na Réunionu, který spadá pod Francii, operuje 6 různých autobusových dopravců, kteří nejsou navzájem provázaní a doprava v rámci ostrova je poměrně komplikovaná. Mnohem snazší je půjčit si auto a vybraná místa navštívit touto formou.

To vše je třeba si zjistit, než se rozhodnete, jakou formu dopravy zvolíte. Pokud si plánujete v místě dovolené půjčit auto, zarezervujte si jej co nejdříve.

Rezervace půjčení auta dopředu má řadu výhod. Můžete si zpravidla vybrat z velkého počtu aut s různými parametry. Pokud vám jde primárně o cenu, seženete takto dopředu i velice levnou variantu. Kromě toho budete vědět, že ihned po příletu na vás bude půjčené auto čekat, pouze podepíšete papíry, zaplatíte depozit a můžete odjet.

Ušetříte tím peníze i čas, kdy nebudete muset půjčení auta řešit až po příletu.

Počítejte s tím, že za půjčení auta na dovolené budete muset půjčovně dát depozit. Ten může činit i okolo 50 000 Kč a nejčastěji jej půjčovny chtějí z kreditní karty. Pokud ji nemáte, velice špatně budete půjčování vozu zařizovat. Vyplatí se proto si ji před cestou pořídit, pokud si chcete auto půjčit.

Některé půjčovny aut akceptují i debetní kartu, ale počítejte s tím, že vám na ní zablokují příslušnou částku a k odblokování dojde až například 14 dní po vrácení vozu.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

A ubytování až naposled

Až se zařízenými letenkami a vyřešenou dopravou vybírejte ubytování. I lokalita, kde budete bydlet, se totiž může lišit podle toho, jestli máte auto, nebo cestujete místní dopravou. 

V případě, že máte na místě půjčené auto, vám nebude vadit si zajet i do odlehlejší oblasti, kde mohou být krásné soukromé malé pláže, klid a ticho, ale nejezdí tam místní autobusy. A stejně tak pro vás nebude problém jet autem do několik kilometrů vzdáleného supermarketu pro jídlo.

V případě, že jste naopak odkázáni na místní dopravu, budete vybírat z míst, která nejsou daleko od zastávek autobusu. Málokoho baví chodit denně několik kilometrů na zastávku a zpět, když jede na výlet či jen na nákup. 

Totéž platí i v případě přesunů. Někteří cestovatelé netráví celou dovolenou v jednom ubytování, ale přesouvají se podle toho, která místa už navštívili, a která ne, aby to měli blíže. A někteří rádi zkouší více variant ubytování. Mnoho komplikovaných přesunů s kufrem či krosnou místní dopravou vám ale zážitek z dovolené může narušit.

Určitě neodlétejte bez zajištěného ubytování

Řada pronajímatelů uvolňuje kapacity svých ubytovacích zařízení postupně, například maximálně na měsíc dopředu. Vybírat ubytování tak můžete v podstatě do poslední chvíle.

Určitě ale necestujte na dovolenou s tím, že ubytování nemáte zajištěno. Na letišti po vás mohou chtít prokázat, že máte kde bydlet, a tak je dobré mít například vytištěný rezervační e-mail, který prokazuje, od kdy do kdy budete bydlet v jakém hotelu či jiném ubytovacím zařízení.

aplikace s ubytováním

Udělejte si inventuru očkování

Poté, co máte zajištěné letenky, dopravu na místě i ubytování, přichází na řadu očkování. V cestovatelské mluvě existuje něco, co můžeme nazvat základním souborem očkování. Označuje ta očkování, která byste měli mít v každém případě, ať cestujete kamkoli.

Mezi základní soubor očkování se řadí očkování proti žloutence typu A a B, proti tetanu, břišnímu tyfu, spalničkám, záškrtu, zarděnkám a příušnicím.

Většinu těchto očkování už pravděpodobně máte z minulosti. Před každou cestou je pak dobré provést jakousi inventuru těchto očkování s vaším lékařem. 

Podle charakteru cesty a výběru země pak možná budete potřebovat i jiná očkování. Některé africké země mají očkování proti vybraným nemocem jako podmínku vstupu do země. Například při cestě do Angoly, Nigeru, ČADu, Burundi, Guyany a Středoafrické republiky máte povinnost nechat se očkovat proti žluté zimnici. Burkina Faso navíc vyžaduje, aby toto očkování bylo platné 10 let.

Pokud pojedete do Kamerunu, musíte se kromě žluté zimnice nechat očkovat i proti obrně. Toto očkování ale naopak nesmí být více než rok staré.

Zařiďte si mezinárodní očkovací průkaz

Pokud země, do které se chystáte, nějaké očkování vyžaduje, pak ho velmi pravděpodobně bude ověřovat. To platí hlavně v případě očkování proti žluté zimnici, kterou je nutné mít zapsanou v tzv. mezinárodním očkovacím průkazu. 

Tento průkaz je tvořen dvěma dokumenty – certifikátem o platném očkování a vlastním mezinárodním očkovacím průkazem. Vystaví vám ho například v očkovacím centru, kam se před cestou půjdete nechat očkovat. Jeho vystavení může být zpoplatněno, většinou v řádech 100 – 200 Kč. Pokud budete chtít ušetřit, dá se očkovací průkaz zakoupit i zvlášť a pouze jej lékaři předložit k vyplnění.

Výhodou tohoto průkazu je, že je psaný v anglickém či francouzském jazyce, přičemž je vždy lepší, když vám jej vystaví v angličtině.. Na letišti či hraničním přechodu by tak celník neměl mít problém ověřit, co se v dokumentu píše. 

Někdy je lepší věc probrat s lékařem

Pokud si nejste jisti, jaká očkování ano a jaká ne, obraťte se na svého praktického lékaře nebo na lékaře v očkovacím centru. Ten vám dle vašeho itineráře doporučí konkrétní očkování a podle charakteru cesty doporučí možná i některá další. Často se stává, že pokud se plánujete pohybovat jen ve městech, doporučí vám lékař méně očkování, než pokud budete pobývat i na vesnicích.

Pokud budete potřebovat více očkování, je potřeba mezi nimi dělat alespoň 14 denní rozestupy. Také nesmíte být nemocní a někdy ani nachlazení, aby šlo očkování aplikovat. Někdy se tak série očkování protáhne i na několik týdnů až měsíců, s čímž je potřeba dopředu počítat.

Podrobně jsme se tématu očkování věnovali ve článku “Na kterou dovolenou je lepší se nechat před odletem očkovat?”

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 11. července 2024|Jana Březinová
  10 rizik na dovolené, která ji dokážou proměnit v noční můru

  Myslíte si, že vás na dovolené čeká jen relax a pohoda? Omyl! Vysněný odpočinek se může proměnit v horor kvůli nemoci, úrazu i zrušení letu. Zjistěte, jak se ochránit před hrozící katastrofou.

 • 10. července 2024|ePojisteni
  Žraloci, medúzy, ježci a další hrozby při koupání v moři

  Chcete strávit letošní dovolenou u moře v některé z evropských zemí, ale máte strach z nebezpečných mořských obyvatel, jako jsou například žraloci nebo medúzy? V následujících řádcích se společně podíváme na to, jaké druhy nebezpečných zvířat se mohou vyskytovat ve Středozemním moři a jak zajistit maximální bezpečí při plavání v moři.

 • zachranari-nakladaji-pacienta-do-sanity
  08. července 2024|ePojisteni
  Repatriace - převoz osob a vozidel ze zahraničí

  Odborníci se shodují na tom, že pokud chcete předejít případným nepříjemnostem na cestách, nedílnou součástí každé vaší dovolené i zahraniční cesty by mělo být cestovní pojištění. Náklady na léčbu v zahraničí totiž mohou bez pojištění dosáhnout závratných výšin, velmi nákladný může být i převoz zraněné osoby zpět do Čech. Na tyto případy myslí takzvaná repatriace, jež je součástí cestovního pojištění.

 • 07. července 2024|ePojisteni
  Cestovní lékárnička: Jaké léky si zabalit na dovolenou

  Základem každé zahraniční cesty by mělo být kvalitní cestovní pojištění, které vám bude krýt záda v případě nemoci nebo úrazu. Kromě pojištění byste si však měli do kufru přibalit i lékárničku, díky které vás na dovolené nezaskočí průjem, drobné poranění nebo třeba alergie.

 • na-letisti-s-kufrem
  06. července 2024|ePojisteni
  Cestování letadlem – rozměry a váha zavazadel

  Co vše je možné s sebou vzít na palubu letadla? Jaký je rozdíl mezi příručním a odbaveným zavazadlem? Tápete v moři informací, které se týkají zavazadel do letadla? Shrnuli jsme pro vás nejdůležitější informace včetně povolených rozměrů a hmotnostních limitů u několika vybraných aerolinek.

 • Výlet na motorce
  05. července 2024|ePojisteni
  Dovolená na motorce a cestovní pojištění

  Cestování na motorce je v poslední době na vzestupu. Dovolená na motorce dávno není výsadou pravověrných motorkářů. Motocykly a skútry si na dovolené půjčují i řidiči, kteří jinak jezdí osobním vozidlem. Jak pojistit sebe i motorku před dovolenou?

 • 03. července 2024|Petr Pohůdka
  Alkohol a dovolená: Na co si dát pozor (nejen za volantem)

  Nedovedete si představit dovolenou bez sklenky místního vína nebo koktejlu na pláži? I jinak sladký nápoj vám může pořádně zhořknout, pokud zároveň dojde k pojistné události. Problémy vám nezpůsobí jen alkohol za volantem, promile v krvi uškodí také při řešení úrazů nebo poškození cizího majetku. Co byste měli vědět, než si v zahraničí objednáte první drink?

 • sbalene-kufry-zadny-odjezd
  01. července 2024|ePojisteni
  Jak funguje pojištění proti úpadku cestovní kanceláře

  Odjezd na dovolenou si řada z nás spojuje s velkým očekáváním a hlavně několika dny nebo týdny zaslouženého odpočinku. Pokud pravidelně cestujete s cestovní kanceláří, určitě jste již nejednou narazili na tzv. pojištění proti úpadku. K čemu tohle pojištění slouží a jak získat peníze zpět v případě krachu cestovky?

 • afrika-ockovani
  28. června 2024|Jana Březinová
  Očkování na dovolenou: Proti jakým nemocem se chránit v zahraničí?

  Očkování před cestou do zahraničí je nezbytné pro prevenci vážných a smrtelných nemocí. Vakcinaci byste si měli zajistit hlavně před dovolenou v exotických a rozvojových zemích. Jaké očkování vám nesmí chybět?

 • 25. června 2024|Jana Březinová
  Dovolená se psem

  Dovolenou se psem si užijete vy i váš mazlíček, pokud se na ni dobře připravíte. Poradíme vám, jaké dokumenty a očkování váš pes potřebuje, jak ho bezpečně přepravovat i co mu na dovolenou sbalit.