Vyšší odškodné znamená dražší pojistky
Vyšší odškodné znamená dražší pojistky
Nový občanský zákoník změnil metodiku výpočtu výše odškodného za zdravotní újmy, které budou znatelně vyšší. Pojišťovny jsou nuceny vyplácet vyšší náhrady a to znamená, že pojistky celkové zdraží o desítky i stovky korun. Pojišťovny chtějí peníze na vyšší náhrady získat právě od svých klientů.
Pojišťovny a Česká kancelář pojistitelů odhadují zvýšení nákladů v důsledku vyšších náhrad až o 2 miliardy korun ročně. "Už loni jsme upozornili na to, že náklady pojišťoven nejen kvůli novému zákoníku vzrostou o pětinu," říká Aleš Povr, mluvčí České kanceláře pojistitelů. Toto navýšení nákladů se s největší pravděpodobností odrazí také na výši pojistek. To platí nejen pro povinné ručení, ale také pro pojištění odpovědnosti za škodu.
Stanovení výše odškodného podle zásad slušnosti
Dle nového občanského zákoníku by se u stanovování výše odškodného mělo postupovat podle zásad slušnosti. Nejvyšší soud připravil doporučení, podle kterého se pojišťovny a soudy mohou řídit. "Allianz se touto metodikou bude řídit. Je velmi pravděpodobné, že tyto změny budou představovat velký tlak na sazby pojistného. Ale to opravdu ukáže až čas," potvrzuje názor většiny českých pojišťoven Václav Bálek, mluvčí pojišťovny Allianz.
Nejvyšší soud a jeho zástupci zároveň vyčíslili ztížení společenského uplatnění. Podle nich stojí totální ztráta lidského zdraví a schopností 10 051 200 korun. Tato částka byla vypočítána na základě průměrné hrubé měsíční mzdy. "Jde o částku, která představuje naprosté znehodnocení lidského života. Tedy že se ze zdravého člověka stane invalida, který se nemůže pohnout," uvedl předseda senátu Nejvyššího soudu Petr Vojtek.
Dostanou poškození to, co jim opravdu náleží?
Podle všeho by nově stanovené odškodné mělo být ve prospěch poškozených. "Podle původní vyhlášky bylo odškodné nemravně nízké. Například za odškodnění pacienta, který se stal kvadruplegikem, tedy ochrnul na všechny končetiny, byla částka půl milionu. Nyní se bude pohybovat kolem osmi až devíti milionů," vysvětluje lékařka Jolana Těšinová z Univerzity Karlovy, která se podílela na přípravě metodiky výpočtu odškodného.
V minulých letech se poškození, kteří nesouhlasili s výší odškodného obracet na soudy. Soudní řízení trvala měsíce. "Ve většině případů dostali násobek částky. Metodika tak zarazí nepředvídatelné násobky ze soudní praxe – podle toho, jestli šlo o soudce v Praze, či Olomouci," říká Roman Žďárek ze Společnosti medicínského práva.
Navíc konečně vznikl konkrétní návod, jak hodnotit trvalé následky. Nově se hodnotí, zda může poškozený vykonávat činnosti, které činil před úrazem. Na vyšší odškodného se také podílí věk a větší talent před úrazem či zlý úmysl a výsměch viníka.
David Holý, ePojisteni.cz