Pojištění GAP: Víte, co všechno kryje a kdy má smysl uvažovat o jeho sjednání?

Pojištění GAP: Víte, co všechno kryje a kdy má smysl uvažovat o jeho sjednání?

Pojištění GAP

Vlastnit osobní automobil s sebou přináší celou řadu výhod. Rychlejší způsob dopravy, pohodlnější nákupy a celkově komfortnější život. Protože má ale každá mince dvě strany, i s pořízením vozu souvisí jisté nedostatky. Jedním z nich je skutečnost, že jen co nový vůz opustí autosalon, jeho cena zásadně klesne. Pro tyto případy je zde speciální druh pojištění s názvem GAP. Jak pojištění GAP funguje a kdo by měl o jeho sjednání uvažovat?

Jak funguje pojištění GAP?

Pod zkratkou GAP najdeme dlouhý a hůře zapamatovatelný název Guaranteed Asset Protection, což lze volně přeložit jako garantovanou ochranu majetku. Základním úkolem tohoto pojistného produktu je uchovat cenu nového vozidla na stejné výši po dobu tří let. GAP pojištění si můžete sjednat jako připojištění ke stávajícímu „havarijku“ a uplatnit ho následně můžete ve dvou situacích.

Spočítat havarijní pojištění    
               

Mohlo by vás zajímat

               

Specifikem GAP pojištění je i skutečnost, že tato pojistka kryje také spoluúčast u havarijního pojištění. To znamená, že pojištěný nahlásí pojistnou událost, počká si na vyplacení pojistného plnění, a rozdíl mu je uhrazen z pojištění GAP.

           
 

Výhody GAP pojištění:

 • Stoprocentní krytí, a to včetně spoluúčasti.
 • Pojistné plnění v případě odcizení i „totálky“.
 • GAP pojištění majiteli vozidla pomůže se splácením úvěru v případě pořízení automobilu na půjčku nebo leasing (obdržené pojistné plnění může být použito na doplacení leasingu/úvěru).
 • Pojistná částka je obvykle stanovena na základě faktury za nákup nového vozidla.
 • V případě odcizení nebo havárie si můžete pořídit nové auto za cenu původního.
 

Nevýhody GAP pojištění:

 • GAP pojištění můžete obvykle sjednat pouze na omezenou dobu (zpravidla 3 – 5 let po pořízení vozidla).
 • V drtivé většině případů je možno ho sjednat pouze k havarijnímu pojištění nového auta (existují ale i výjimky).
 • Cena GAP pojistky není zanedbatelná (čím je auto dražší, tím vyšší je pojistné).
 

Pojištění GAP: zkušenosti řidičů

Reálné zkušenosti řidičů, kteří si sjednali GAP pojištění, můžete najít v řadě internetových fór a diskuzí, kde se objevují vesměs pozitivní ohlasy:

„Na vysněný automobil jsem šetřil několik let. Proto mi dávalo smysl sjednat si k němu i GAP pojištění, což se ukázalo jako správná volba poměrně brzy po koupi. Vůz mi byl totiž odcizen. Dohledat se ho samozřejmě nepodařilo. Díky GAP pojištění jsem si ale mohl pořídit nový vůz, který mi onu ztrátu plně kompenzoval.“ Martin 35, Lovosice.

O důležitosti GAP pojištění ale hovoří i odborníci a pojišťovací experti: „Toto pojištění vnímám pozitivně, neboť rozšiřuje pojistné krytí. GAP pojištění ale není nutné mít po celou dobu trvání havarijního pojištění. Svůj smysl má v prvních letech vlastnictví vozidla a zejména při jeho koupi na úvěr," uvedl například Dušan Šídlo, analytik Partners for Life Planning.

Pojištění GAP - auto za jízdy

GAP pojištění v kostce:

 • Pomocí GAP pojištění si pojistíte pořizovací cenu vozidla.
 • Pojištění můžete uplatnit ve dvou případech: v případě totálního zničení vozidla nebo jeho odcizení.
 • Pojištění GAP lze sjednat jako připojištění k havarijnímu pojištění.
 • Pojištění GAP zajistí, aby cena nového vozidla zůstala na stejné výši po dobu tří let.
 • GAP pojištění je určeno zejména pro nové vozy. Některé pojišťovny ale umožňují pojistit i starší vozidla.
           
             

Na co dát pozor při sjednání?

             

V Česku garantovanou ochranu majetku nenabízí všechny pojišťovny. Mezi ty, které mají GAP ve své nabídce, nicméně patří:

 • Allianz,
 • AXA,
 • Česká podnikatelská pojišťovna,
 • Česká pojišťovna,
 • Generali Pojišťovna,
 • Kooperativa,
 • UNIQA.
Sjednejte si havarijní pojištění
 

Protože je ale nabídka pojistných produktů poměrně obsáhlá, je dobré mezi sebou jednotlivé pojistky porovnat. K tomu vám poslouží nezávislé online srovnávače a kalkulačky. Při výběru se ale zaměřte nikoli jen na cenu, ale zejména pojistnou ochranu a výši pojistných limitů.

Pozornost věnujte též výlukám z pojistného plnění, které vás mohou v případě pojistné události nepříjemně překvapit. Mezi specifickými výlukami najdete například škodu na mimořádném příslušenství vozidla, které nebylo v době jeho pojištění instalováno. Nutnou podmínkou také je, aby nárok na pojistné plnění vznikl z havarijního pojištění.

Pamatujte, že GAP pojištění není levnou záležitostí, proto věnujte pozornost též obchodním podmínkám, kde najdete spoustu důležitých informací. Ve finále by totiž bylo nemilé, kdybyste v případě pojistné události dostali jen zlomek ceny vašeho vozu.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 70

Sdílet na Facebooku

Články související s těmito výrazy:

Víte, jak funguje pojištění GAP? Co všechno tahle pojistka kryje a kdy má smysl o ní uvažovat? Poradíme v dnešním článku!

Archiv