Poškrábané auto
Škrábance a drobné oděrky na laku auta nejsou ve větším provozu nic neobvyklého. To se prostě stává. Nejčastěji k poškození laku auta dochází při parkování na ulici i veřejných parkovištích, při neopatrném otevírání dveří či při pohybu s ostřejšími předměty kolem auta. Ve většině případů ,nejde o úmyslný čin a viník si svého provinění mnohdy ani nevšimne.
Samozřejmě záleží na velikost poškrábání laku. Některé drobné oděrky a škrábance nejsou téměř vidět, jiných si majitel všimne už na první pohled ze vzdálenosti několika metrů. Není-li viník známý, opravu lze účtovat pojišťovně pouze v případě, máte-li uzavřené odpovídající pojištění (pojištění vandalismu).
Poškrábaný lak na autě
Oprava poškozeného laku na autě bývá poměrně drahá záležitost. I kvůli malému poškrábání je často nutné přelakovat celý díl (např. přední nebo zadní dveře). Takové přelakování vyjde až na několik tisíc korun. Při opravě poškrábaného laku na celém autě, stojí oprava až desítky tisíc korun v závislosti na značce a typu vozidla. Většina řidičů, která nemá sjednané pojištění vandalismu, proto raději jezdí s poškrábaným lakem.
K poškrábání laku na autě přitom dochází velice snadno. Stačí, když řidič nebo jiný člen posádky u vedle zaparkovaného auta prudce otevře dveře a narazí do vašich dveří. Někdy stačí, když se v malém prostoru mezi auty chce protáhnout člověk v džínách, na jejichž zadních kapsách jsou malé kovové cvočky. Ty dokážou na laku auta nadělat pořádnou neplechu, aniž by si toho všimli.
Poškrábané auto klíčem
Nejhorší samozřejmě je, když se vám na lak auta podívá nějaký dobře naladěný člověk zblízka. S oblibou kvalitu laku testují vandalové pomocí klíčů nebo jiných ostrých předmětů. Stačí mít štěstí a zaparkovat auto na místo, které bude stát v cestě opilému vandalovi, jenž si na vaše autě vylije vztek nebo prostě jen zažene nebývalou nudu.
Ráno můžete objevit vůz sice na stejném místě, ale celé objeté klíčem. Škody mohou být i brutálnější rázu. Neobvyklé nejsou velmi hluboké rýhy a někteří vandalové auto doslova probodají nožem. Takto poničené auto klíčem nebo nožem znamená silně a viditelně poškozený lak, který je třeba opravit. Oprava poškozeného laku může vyjít na desítky tisíc korun.
Havarijní pojištění doporučujeme i pro starší vozy
Poškrábané auto během parkování na nákupu
Nejčastěji dochází k poškození laku na autě při parkování na veřejných parkovištích například u velkých nákupních center. Parkoviště jsou ohromná a zaparkovaná auta se rychle střídají. Odhalit viníka, pokud na sebe nenechá číslo za stěračem, je téměř nemožné. K poškrábání laku na cizím autě přitom dojde velice snadno.
Škrábance, oděrky a díry v laku auta vzniknou často při nárazu dveří o dveře. Dojít k nim může také, pokud má člověk ruce plné nákupu a klíčů, to se pak o jiné auto snadno zavadí. Málokdo ale chce dobrovolně platit škodu na jiném autě, pokud to nemusí. I přesto, že ji způsobil.
Ke škodě dochází často při vyjíždění z parkovacího místa. Stačí chvilka nepozornosti a neopatrnosti, a jeden vůz se otře o druhý. Není nic jednoduššího, než místo činu co nejrychleji opustit. Poškozený přijde k autu a nemá šanci dohledat viníka. Opravu poškozeného auta bude muset zaplatit ze svého, pokud nemá sjednané havarijní pojištění zahrnující pojištění vandalismu.