epojisteni logo
dalnice-zelen

Kolik stojí dálniční známka na Slovensku? - 2. díl

20. 7. 2019
|
Délka čtení: 8 min.

V minulé části článku jsme se zaměřili na dálniční známky ve Slovenské republice. V další části si přiblížíme systém kontrol dálničních známek, a také výše pokuty, která vám v případě nezakoupení dálniční známky hrozí.

Systém kontroly je promyšlený

Někteří lidé by mohli namítat, že při průjezdu placeným úsekem dálnic nikdo na první pohled nepozná, jestli jste si elektronickou slovenskou dálniční známku  koupili nebo ne. Takto to ale nefunguje.

Za kontrolou dálničních známek zodpovídá Národní dálniční společnost (NDS), která na slovenských dálnicích rozmístila kamery. Ty následně registrují veškeré poznávací značky automobilů, které po dálnici projedou. Systém kontroly je tedy mnohem přesnější, než u nás.

Systém následně zaregistrované značky porovná se značkami, které jsou uvedeny v databázi zakoupených známek. Pokud vaše SPZ v databázi nebude, odešle systém údaje o vašem voze do jednotného informačního systému silniční dopravy. 

Tento systém spravuje ministerstvo dopravy, které následně zjistí provozovatele vozidla (tedy vás), a následně na příslušný okresní soud odešle podklady pro odeslání pokuty.

Kolik zaplatíte na pokutě?

Pokuta kterou vám NDS či policie vyměří, činí 150 eur (cca 3825 Kč). Můžete si ji vlastní aktivitou snížit na 100 eur (2550 Kč), a to když ji zaplatíte do 15 dnů.

Stejně tak si naopak pokutu můžete zvýšit, když spolupracovat nebudete a do placení se nepohrnete. Když s placením budete otálet, nebo se dopustíte dalšího přestupku, může se pokuta vyšplhat až na 500 eur (12 750 Kč).

Můžete se jí ale vyhnout

Pokutě se ale v určité chvíli můžete legálně vyhnout. Pokud už se pohybujete na slovenské dálnici a až se zpožděním jste si uvědomili, že jste si dálniční známku nezakoupili, neznamená to, že nutně musíte platit pokutu.

Stačí, když do konce daného dne provedete platbu a dálniční známku si koupíte.  A to i když vás už ten den kamery zachytily a vaši SPZ v databázi nenašli. Pravidla pro pořízení dálniční známky totiž říkají, že platbu za dálniční známku musíte odeslat v daný den. Nehovoří se ale o konkrétním čase ani o tom, že musíte počkat, až platba dorazí, než vyrazíte na slovenské silnice.

Takovou variantu ale můžete použít pouze v případě, že vás ještě nezastavilo jedno ze šesti vozidel NDS nebo policejní kontrola.  Pokud vás zastaví a vy nemáte dálniční známku zaplacenou, jedná se o přestupek. Ten je pak vždy řešen na místě a to právě pokutou.

Rada na závěr

Dálniční známku na slovenské dálnice si zakoupíte jen elektronicky. Chcete-li si vše vyřešit sami, můžete si ji zakoupit přes webový prohlížeč či mobilní aplikaci. Pokud chcete k nákupu raději asistenci prodavače, můžete navštívit jedno z výše uvedených míst a dálniční známku si zakoupit osobně.

Pokud na nákup  dálniční známky na Slovensko  zapomenete, ale ještě vás nezastavila kontrola a ještě není po půlnoci, můžete si známku koupit dodatečně.  Pokud do půlnoci daného dne stihnete platbu odeslat, pokutu platit nebudete.

Ušetřete na autopojištění až 50 %

Naši zákazníci s námi ušetří až 50 % za povinné ručení. Buďte mezi nimi i vy. Zelenou kartu obdržíte do pár minut na e-mail.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • policejni-kontrola-dva
    17. června 2023|Monika Šaríková
    Co je bodový systém a jak funguje?

    Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel.

  • kladivko-modely-auticek-nehoda
    27. ledna 2023|Jana Březinová
    Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

    Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?

  • 28. prosince 2022|ePojisteni
    Bude Evropská unie tolerovat propadlé řidičáky a STK?

    Ministerstvo dopravy uvedlo, že platnost řidičských průkazů a STK končících v období mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020 bude prodloužena o sedm měsíců. Řidiči, kterých se tato zpráva týká, mohou po tuto dobu jezdit s propadlými doklady. Toto nařízení by mělo údajně platit v rámci celé EU. Podle redakce iROZHLAS to však není tak úplně jednoznačné.

  • 31. srpna 2022|ePojisteni
    Havárie v zahraničí. Jak postupovat v různých státech Evropy

    Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.

  • 11. července 2022|ePojisteni
    BESIP trvá na nulové toleranci. Alkohol za volant prostě nepatří

    Roky se diskutuje o uvolnění nulové tolerance alkoholu u řidičů podobně, jako je tomu ve vybraných evropských státech. SO BESIP jde tvrdě proti a na pomoc si bere nepříznivé policejní statistiky. Ty potvrzují, že počty smrtelných nehod zaviněných pod vlivem alkoholu rostou.

  • zena-oprena-o-nabijici-se-elektromobil
    15. června 2022|Marek Drahorád
    Konec spalovacích motorů. Kdy si budeme muset pořídit elektromobil?

    Mohou elektromobily nahradit auta se spalovacími motory? Přijdeme o možnost vlastnit auto, pokud si vůz s elektrickým pohonem nebudeme moci dovolit? Přečtěte si, co se v blízké budoucnosti chystá.

  • autobazar
    18. února 2022|Marek Drahorád
    Na co nezapomenout, když si koupíte ojeté auto

    Koupě ojetého vozidla přináší řadu výhod, z nichž nejdůležitější je finanční úspora. I za rok starý vůz totiž zaplatíte výrazně nižší částku než za nové vozidlo. Při koupi ojetého vozidla je důležitý zejména pečlivý výběr nejlépe za dohledu odborníka, díky kterému se vyvarujete koupi ojetého vozidla se spoustu úmyslně skrytých vad. Pokud už jste si v bazaru ojetý vůz vyhlédli, máme pro vás pár užitečných tipů.

  • autobazar
    18. února 2022|Marek Drahorád
    Dovoz auta z Německa: Návod krok za krokem...

    Nabídka ojetých vozů je dnes v Česku bohatá. Hodně lidí ale stále preferuje dovoz aut z Německa. Důvodem je lepší nabídka specifických modelů, často lepší technický stav i nižší cena a profesionální přístup.

  • zelena-karta-v-mobilu-za-volantem
    20. ledna 2022|Monika Šaríková
    Nově by si řidiči měli vystačit se zelenou kartu i v elektronické podobě

    Zelená karta v listinné podobě už nebude v Česku třeba. Ministerstvo financí na konci roku podpořilo řidiče, který v rámci silniční kontroly jako doklad o povinném ručení předložil dokument uložený v mobilním telefonu. Řidiči, kteří se k podobnému kroku odhodlají, by však měli být připraveni na to, že policie nemusí být ještě informována.

  • muz-meni-kolo-na-kraji-silnice
    17. ledna 2022|Marek Drahorád
    Povinná výbava auta i motorky v roce 2022

    Ať už vyrážíte na pouhý nákup či na okružní cestu po republice, povinnou výbavu musíte mít vždy u sebe. Při silniční kontrole jde spolu s doklady o často kontrolovaný prvek, který se nevyplatí zanedbávat. Za nekompletní povinnou výbavu hrozí pokuta až 2 000 Kč.