Kolik stojí dálniční známka na Slovensku? - 2. díl

Kolik stojí dálniční známka na Slovensku? - 2. díl

Dálniční známky na Slovensku

V minulé části článku jsme se zaměřili na dálniční známky ve Slovenské republice. V další části si přiblížíme systém kontrol dálničních známek, a také výše pokuty, která vám v případě nezakoupení dálniční známky hrozí.

Systém kontroly je promyšlený

Někteří lidé by mohli namítat, že při průjezdu placeným úsekem dálnic nikdo na první pohled nepozná, jestli jste si elektronickou slovenskou dálniční známku koupili nebo ne. Takto to ale nefunguje.

Za kontrolou dálničních známek zodpovídá Národní dálniční společnost (NDS), která na slovenských dálnicích rozmístila kamery. Ty následně registrují veškeré poznávací značky automobilů, které po dálnici projedou. Systém kontroly je tedy mnohem přesnější, než u nás.

Systém následně zaregistrované značky porovná se značkami, které jsou uvedeny v databázi zakoupených známek. Pokud vaše SPZ v databázi nebude, odešle systém údaje o vašem voze do jednotného informačního systému silniční dopravy. 

Tento systém spravuje ministerstvo dopravy, které následně zjistí provozovatele vozidla (tedy vás), a následně na příslušný okresní soud odešle podklady pro odeslání pokuty.

Kolik zaplatíte na pokutě?

Pokuta kterou vám NDS či policie vyměří, činí 150 eur (cca 3825 Kč). Můžete si ji vlastní aktivitou snížit na 100 eur (2550 Kč), a to když ji zaplatíte do 15 dnů.

Stejně tak si naopak pokutu můžete zvýšit, když spolupracovat nebudete a do placení se nepohrnete. Když s placením budete otálet, nebo se dopustíte dalšího přestupku, může se pokuta vyšplhat až na 500 eur (12 750 Kč).

Můžete se jí ale vyhnout

Pokutě se ale v určité chvíli můžete legálně vyhnout. Pokud už se pohybujete na slovenské dálnici a až se zpožděním jste si uvědomili, že jste si dálniční známku nezakoupili, neznamená to, že nutně musíte platit pokutu.

Stačí, když do konce daného dne provedete platbu a dálniční známku si koupíte. A to i když vás už ten den kamery zachytily a vaši SPZ v databázi nenašli. Pravidla pro pořízení dálniční známky totiž říkají, že platbu za dálniční známku musíte odeslat v daný den. Nehovoří se ale o konkrétním čase ani o tom, že musíte počkat, až platba dorazí, než vyrazíte na slovenské silnice.

Takovou variantu ale můžete použít pouze v případě, že vás ještě nezastavilo jedno ze šesti vozidel NDS nebo policejní kontrola. Pokud vás zastaví a vy nemáte dálniční známku zaplacenou, jedná se o přestupek. Ten je pak vždy řešen na místě a to právě pokutou.

Rada na závěr

Dálniční známku na slovenské dálnice si zakoupíte jen elektronicky. Chcete-li si vše vyřešit sami, můžete si ji zakoupit přes webový prohlížeč či mobilní aplikaci. Pokud chcete k nákupu raději asistenci prodavače, můžete navštívit jedno z výše uvedených míst a dálniční známku si zakoupit osobně.

Pokud na nákup dálniční známky na Slovensko zapomenete, ale ještě vás nezastavila kontrola a ještě není po půlnoci, můžete si známku koupit dodatečně. Pokud do půlnoci daného dne stihnete platbu odeslat, pokutu platit nebudete.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 3

Sdílet na Facebooku

Archiv