Kam na hory? 6 tipů na nejlepší horská střediska bez tlačenic

Kam na hory? 6 tipů na nejlepší horská střediska bez tlačenic

pojištění

Jakmile propukne zima, vyhlášená evropská zimní střediska se zaplní návštěvníky k prasknutí. Střediska jsou to sice krásná a okolní příroda ještě více, méně nadšení už ale vzbuzují přeplněné sjezdovky, fronty na lanovky i narvané restaurace. Naštěstí se najde ještě pár míst, které turisté lačnící po zimních radovánkách neobjevili.

V Česku nemáme zrovna nejvyšší hory a tak na otázku “kam na hory v ČR” zazní nejčastěji v odpověď Krkonoše, Krušné hory, Orlické hory, Jeseníky či Šumava. Mnohem zajímavěji tak zní nabídka zimní dovolené na horách v zahraničí.

1. Warth-Schröcken v Rakousku

Hledáte-li klidné místo pro strávení pohodové zimní dovolené, vyzkoušejte letos rakouské středisko Warth-Schröcken nacházející se vedle slavnějšího lyžařského areálu Arlberg. V této oblasti bývá největší sněhová nadílka a Warth-Schröcken nabízí méně turistů, nádhernou přírody a pro milovníky lyžování krásné široké sjezdovky. 

Na rozdíl od vyhlášenějších zimních středisek si Warth drží tradiční tvář, je velmi klidný a na své si zde přijdou rodiny i lidé, kteří k pohodové dovolené nepotřebují rušné diskotéky a bary. Celkem je k dispozici 66 km sjezdovek se 14 moderními lanovkami a vleky. V roce 2018 byl Warth-Schröcken propojen se zmiňovaným Arlbergem a na obě střediska tak lze použít jeden skipass.

cestovní

2. Serafus v Rakousku

Malebná horská vesnička Serafus leží v údolí rakouské řeky Inn hned vedle vesnic Fiss a Ladis, s nimž tvoří jedno zimní lyžařské středisko. 

Oproti nim má však jednu vyhlášenou “atrakci” a tou je vůbec nejkratší metro na světě. Díky podzemní dráze dlouhé 1280 metrů nemá Serafus problémy s zácpami a vlastně se můžete těšit na příjemné horské prostředí bez všudypřítomných a smradlavých aut. Serafuské metro má čtyři stanice a hravě rozveze všechny návštěvníky až k lanovkám. 

Neobyčejný adrenalinový zážitek v Serafusu pak nabízí zipline, která vás z výšky 2000 m.n.m. svze do výšky 400 metrů v rychlosti 65 km/h a to přímo nad sjezdovkami.

3. Champoluc v Itálii

O trochu dál si na své přijdou zejména milovníci freeridu a volné jízdy v hlubokém prašanu. V údolí u města Aosta na severu Itálie se nachází útulný areál Champoluc s sjezdovkami ve výši až 3 300 m.n.m. Není to zrovna malé středisko a je známé široko daleko. Podařilo se mu však zachovat klidnou a příjemnou atmosféru. Středisko si prý hodně užívají i nadšení začátečníci, kteří si nejvíce pochvalují červené sjezdovky.

hory

4. Pralognan-la-Vanoise ve Francii

Uprostřed francouzského národního parku Vanoise (Savojské Alpy) pod vrcholem impozantní hory Grand Cass leží poklidné menší zimní středisko Pralognan. Více než moderní zimní areál je to spíše tradiční francouzská vesnice s nejúžasnějšími horskými panoramaty s konzervativní duší. 

Zimní areál Pralognan-la-Vanoise se nechlubí moderními bary, diskotékami a rušným nočním životem ale návštěvníkům raději nabízí autentické prostředí, tradiční atmosféru a ekologii nakloněný přístup v srdci nádherné horské přírody. Chcete-li si dopřát nevšední zážitek, navštivte horskou restauraci a chatu Refuge des Balmettes ve výšce 2 010 m.n.n. se skvostnou vyhlídkou.

5. Sainte-Foy ve Francii

Pro freeridery, kteří si chtějí užít svobodnou jízdu bez masového lyžování, máme tip na skvělou zimní dovolenou. Sainte-Foy je menší avšak velmi příjemné lyžařské středisko, kde si užijete pohodovou jízdu bez davů a tlačenic. Je tu sice “jen” 23 sjezdovek a 6 vleků a žádné extra moderní a luxusní hotely. 

A právě proto je Sainte-Foy tak krásné místo. Těšit se můžete na útulné savojské prostředí s menšími penziony postavenými v rustikálním stylu. Stejně tradičně vypadají také obchody a restaurace. 

6. Val d´Anniviers ve Švýcarsku

V alpském údolí mezi čtyřtisícovkami leží klidné zimní středisko, kde si zimní radovánky užijete bez lidského davu. Středisko je vhodné pro lyžaře i snowboardisté a na své si přijdou i nadšenci do volné jízdy mimo tratě. Velký zážitek poskytuje návštěva jedné z nejvýše položené evropské horské vesnice Grimentz s tradičními chalupami nebo do ledových jeskyň vytvořených v horách.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2

Sdílet na Facebooku

Archiv