epojisteni logo

Kam na hory? 6 tipů na nejlepší horská střediska bez tlačenic

30. 1. 2020
|
Délka čtení: 10 min.

Jakmile propukne zima, vyhlášená evropská zimní střediska se zaplní návštěvníky k prasknutí. Střediska jsou to sice krásná a okolní příroda ještě více, méně nadšení už ale vzbuzují přeplněné sjezdovky, fronty na lanovky i narvané restaurace. Naštěstí se najde ještě pár míst, které turisté lačnící po zimních radovánkách neobjevili.

V Česku nemáme zrovna nejvyšší hory a tak na otázku “kam na hory v ČR” zazní nejčastěji v odpověď Krkonoše, Krušné hory, Orlické hory, Jeseníky či Šumava. Mnohem zajímavěji tak zní nabídka zimní dovolené na horách v zahraničí.

1. Warth-Schröcken v Rakousku

Hledáte-li klidné místo pro strávení pohodové zimní dovolené, vyzkoušejte letos rakouské středisko Warth-Schröcken nacházející se vedle slavnějšího lyžařského areálu Arlberg. V této oblasti bývá  největší sněhová nadílka a Warth-Schröcken nabízí méně turistů, nádhernou přírody a pro milovníky lyžování krásné široké sjezdovky. 

Na rozdíl od vyhlášenějších zimních středisek si Warth drží tradiční tvář, je velmi klidný a na své si zde přijdou rodiny i lidé, kteří k pohodové dovolené nepotřebují rušné diskotéky a bary. Celkem je k dispozici 66 km sjezdovek se 14 moderními lanovkami a vleky. V roce 2018 byl Warth-Schröcken propojen se zmiňovaným Arlbergem a na obě střediska tak lze použít jeden skipass.


2. Serafus v Rakousku

Malebná horská vesnička Serafus leží v údolí rakouské řeky Inn hned vedle vesnic Fiss a Ladis, s nimž tvoří jedno zimní lyžařské středisko. 

Oproti nim má však jednu vyhlášenou “atrakci” a tou je vůbec nejkratší metro na světě. Díky podzemní dráze dlouhé 1280 metrů nemá Serafus problémy s zácpami a vlastně se můžete těšit na příjemné horské prostředí bez všudypřítomných a smradlavých aut. Serafuské metro má čtyři stanice a hravě rozveze všechny návštěvníky až k lanovkám. 

Neobyčejný adrenalinový zážitek v Serafusu pak nabízí zipline, která vás z výšky 2000 m.n.m. svze do výšky 400 metrů v rychlosti 65 km/h a to přímo nad sjezdovkami.

3. Champoluc v Itálii

O trochu dál si na své přijdou zejména milovníci freeridu a volné jízdy v hlubokém prašanu. V údolí u města Aosta na severu Itálie se nachází útulný areál Champoluc s sjezdovkami ve výši až 3 300 m.n.m. Není to zrovna malé středisko a je známé široko daleko. Podařilo se mu však zachovat klidnou a příjemnou atmosféru. Středisko si prý hodně užívají i nadšení začátečníci, kteří si nejvíce pochvalují červené sjezdovky.


4. Pralognan-la-Vanoise ve Francii

Uprostřed francouzského národního parku Vanoise (Savojské Alpy) pod vrcholem impozantní hory Grand Cass leží poklidné menší zimní středisko Pralognan. Více než moderní zimní areál je to spíše tradiční francouzská vesnice s nejúžasnějšími horskými panoramaty s konzervativní duší. 

Zimní areál Pralognan-la-Vanoise se nechlubí moderními bary, diskotékami a rušným nočním životem ale návštěvníkům raději nabízí autentické prostředí, tradiční atmosféru a ekologii nakloněný přístup v srdci nádherné horské přírody. Chcete-li si dopřát nevšední zážitek, navštivte horskou restauraci a chatu Refuge des Balmettes ve výšce 2 010 m.n.n. se skvostnou vyhlídkou.

5. Sainte-Foy ve Francii

Pro freeridery, kteří si chtějí užít svobodnou jízdu bez masového lyžování, máme tip na skvělou zimní dovolenou. Sainte-Foy je menší avšak velmi příjemné lyžařské středisko, kde si užijete pohodovou jízdu bez davů a tlačenic. Je tu sice “jen” 23 sjezdovek a 6 vleků a žádné extra moderní a luxusní hotely. 

A právě proto je Sainte-Foy tak krásné místo. Těšit se můžete na útulné savojské prostředí s menšími penziony postavenými v rustikálním stylu. Stejně tradičně vypadají také obchody a restaurace. 

6. Val d´Anniviers ve Švýcarsku

V alpském údolí mezi čtyřtisícovkami leží klidné zimní středisko, kde si zimní radovánky užijete bez lidského davu. Středisko je vhodné pro lyžaře i snowboardisté a na své si přijdou i nadšenci do volné jízdy mimo tratě. Velký zážitek poskytuje návštěva jedné z nejvýše položené evropské horské vesnice Grimentz s tradičními chalupami nebo do ledových jeskyň vytvořených v horách.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?

  • lesní požár
    15. července 2024|ePojisteni
    Požáry v Evropě: Kde nejčastěji hoří v letních měsících?

    Pravděpodobně si i vy v souvislosti s letními požáry vybavíte požár, který v roce 2023 vypukl na řeckém ostrově Rhodos, nebo rozsáhlé lesní požáry, se kterými během léta bojovaly státy jižní Evropy. Frekvence přírodních požárů je v Evropě čím dál tím častější a odborníci se shodují na tom, že jich bude stále přibývat. Jaké jsou nejčastější příčiny lesních požárů a jak se zachovat, pokud se chystáte na dovolenou do destinace, ve které hoří?

  • 11. července 2024|Jana Březinová
    10 rizik na dovolené, která ji dokážou proměnit v noční můru

    Myslíte si, že vás na dovolené čeká jen relax a pohoda? Omyl! Vysněný odpočinek se může proměnit v horor kvůli nemoci, úrazu i zrušení letu. Zjistěte, jak se ochránit před hrozící katastrofou.

  • 10. července 2024|ePojisteni
    Žraloci, medúzy, ježci a další hrozby při koupání v moři

    Chcete strávit letošní dovolenou u moře v některé z evropských zemí, ale máte strach z nebezpečných mořských obyvatel, jako jsou například žraloci nebo medúzy? V následujících řádcích se společně podíváme na to, jaké druhy nebezpečných zvířat se mohou vyskytovat ve Středozemním moři a jak zajistit maximální bezpečí při plavání v moři.

  • zachranari-nakladaji-pacienta-do-sanity
    08. července 2024|ePojisteni
    Repatriace - převoz osob a vozidel ze zahraničí

    Odborníci se shodují na tom, že pokud chcete předejít případným nepříjemnostem na cestách, nedílnou součástí každé vaší dovolené i zahraniční cesty by mělo být cestovní pojištění. Náklady na léčbu v zahraničí totiž mohou bez pojištění dosáhnout závratných výšin, velmi nákladný může být i převoz zraněné osoby zpět do Čech. Na tyto případy myslí takzvaná repatriace, jež je součástí cestovního pojištění.

  • 07. července 2024|ePojisteni
    Cestovní lékárnička: Jaké léky si zabalit na dovolenou

    Základem každé zahraniční cesty by mělo být kvalitní cestovní pojištění, které vám bude krýt záda v případě nemoci nebo úrazu. Kromě pojištění byste si však měli do kufru přibalit i lékárničku, díky které vás na dovolené nezaskočí průjem, drobné poranění nebo třeba alergie.

  • na-letisti-s-kufrem
    06. července 2024|ePojisteni
    Cestování letadlem – rozměry a váha zavazadel

    Co vše je možné s sebou vzít na palubu letadla? Jaký je rozdíl mezi příručním a odbaveným zavazadlem? Tápete v moři informací, které se týkají zavazadel do letadla? Shrnuli jsme pro vás nejdůležitější informace včetně povolených rozměrů a hmotnostních limitů u několika vybraných aerolinek.

  • Výlet na motorce
    05. července 2024|ePojisteni
    Dovolená na motorce a cestovní pojištění

    Cestování na motorce je v poslední době na vzestupu. Dovolená na motorce dávno není výsadou pravověrných motorkářů. Motocykly a skútry si na dovolené půjčují i řidiči, kteří jinak jezdí osobním vozidlem. Jak pojistit sebe i motorku před dovolenou?

  • 03. července 2024|Petr Pohůdka
    Alkohol a dovolená: Na co si dát pozor (nejen za volantem)

    Nedovedete si představit dovolenou bez sklenky místního vína nebo koktejlu na pláži? I jinak sladký nápoj vám může pořádně zhořknout, pokud zároveň dojde k pojistné události. Problémy vám nezpůsobí jen alkohol za volantem, promile v krvi uškodí také při řešení úrazů nebo poškození cizího majetku. Co byste měli vědět, než si v zahraničí objednáte první drink?

  • sbalene-kufry-zadny-odjezd
    01. července 2024|ePojisteni
    Jak funguje pojištění proti úpadku cestovní kanceláře

    Odjezd na dovolenou si řada z nás spojuje s velkým očekáváním a hlavně několika dny nebo týdny zaslouženého odpočinku. Pokud pravidelně cestujete s cestovní kanceláří, určitě jste již nejednou narazili na tzv. pojištění proti úpadku. K čemu tohle pojištění slouží a jak získat peníze zpět v případě krachu cestovky?