epojisteni logo

Kam na hory? 6 tipů na nejlepší horská střediska bez tlačenic

30. 1. 2020
|
Délka čtení: 10 min.

Jakmile propukne zima, vyhlášená evropská zimní střediska se zaplní návštěvníky k prasknutí. Střediska jsou to sice krásná a okolní příroda ještě více, méně nadšení už ale vzbuzují přeplněné sjezdovky, fronty na lanovky i narvané restaurace. Naštěstí se najde ještě pár míst, které turisté lačnící po zimních radovánkách neobjevili.

V Česku nemáme zrovna nejvyšší hory a tak na otázku “kam na hory v ČR” zazní nejčastěji v odpověď Krkonoše, Krušné hory, Orlické hory, Jeseníky či Šumava. Mnohem zajímavěji tak zní nabídka zimní dovolené na horách v zahraničí.

1. Warth-Schröcken v Rakousku

Hledáte-li klidné místo pro strávení pohodové zimní dovolené, vyzkoušejte letos rakouské středisko Warth-Schröcken nacházející se vedle slavnějšího lyžařského areálu Arlberg. V této oblasti bývá  největší sněhová nadílka a Warth-Schröcken nabízí méně turistů, nádhernou přírody a pro milovníky lyžování krásné široké sjezdovky. 

Na rozdíl od vyhlášenějších zimních středisek si Warth drží tradiční tvář, je velmi klidný a na své si zde přijdou rodiny i lidé, kteří k pohodové dovolené nepotřebují rušné diskotéky a bary. Celkem je k dispozici 66 km sjezdovek se 14 moderními lanovkami a vleky. V roce 2018 byl Warth-Schröcken propojen se zmiňovaným Arlbergem a na obě střediska tak lze použít jeden skipass.


2. Serafus v Rakousku

Malebná horská vesnička Serafus leží v údolí rakouské řeky Inn hned vedle vesnic Fiss a Ladis, s nimž tvoří jedno zimní lyžařské středisko. 

Oproti nim má však jednu vyhlášenou “atrakci” a tou je vůbec nejkratší metro na světě. Díky podzemní dráze dlouhé 1280 metrů nemá Serafus problémy s zácpami a vlastně se můžete těšit na příjemné horské prostředí bez všudypřítomných a smradlavých aut. Serafuské metro má čtyři stanice a hravě rozveze všechny návštěvníky až k lanovkám. 

Neobyčejný adrenalinový zážitek v Serafusu pak nabízí zipline, která vás z výšky 2000 m.n.m. svze do výšky 400 metrů v rychlosti 65 km/h a to přímo nad sjezdovkami.

3. Champoluc v Itálii

O trochu dál si na své přijdou zejména milovníci freeridu a volné jízdy v hlubokém prašanu. V údolí u města Aosta na severu Itálie se nachází útulný areál Champoluc s sjezdovkami ve výši až 3 300 m.n.m. Není to zrovna malé středisko a je známé široko daleko. Podařilo se mu však zachovat klidnou a příjemnou atmosféru. Středisko si prý hodně užívají i nadšení začátečníci, kteří si nejvíce pochvalují červené sjezdovky.


4. Pralognan-la-Vanoise ve Francii

Uprostřed francouzského národního parku Vanoise (Savojské Alpy) pod vrcholem impozantní hory Grand Cass leží poklidné menší zimní středisko Pralognan. Více než moderní zimní areál je to spíše tradiční francouzská vesnice s nejúžasnějšími horskými panoramaty s konzervativní duší. 

Zimní areál Pralognan-la-Vanoise se nechlubí moderními bary, diskotékami a rušným nočním životem ale návštěvníkům raději nabízí autentické prostředí, tradiční atmosféru a ekologii nakloněný přístup v srdci nádherné horské přírody. Chcete-li si dopřát nevšední zážitek, navštivte horskou restauraci a chatu Refuge des Balmettes ve výšce 2 010 m.n.n. se skvostnou vyhlídkou.

5. Sainte-Foy ve Francii

Pro freeridery, kteří si chtějí užít svobodnou jízdu bez masového lyžování, máme tip na skvělou zimní dovolenou. Sainte-Foy je menší avšak velmi příjemné lyžařské středisko, kde si užijete pohodovou jízdu bez davů a tlačenic. Je tu sice “jen” 23 sjezdovek a 6 vleků a žádné extra moderní a luxusní hotely. 

A právě proto je Sainte-Foy tak krásné místo. Těšit se můžete na útulné savojské prostředí s menšími penziony postavenými v rustikálním stylu. Stejně tradičně vypadají také obchody a restaurace. 

6. Val d´Anniviers ve Švýcarsku

V alpském údolí mezi čtyřtisícovkami leží klidné zimní středisko, kde si zimní radovánky užijete bez lidského davu. Středisko je vhodné pro lyžaře i snowboardisté a na své si přijdou i nadšenci do volné jízdy mimo tratě. Velký zážitek poskytuje návštěva jedné z nejvýše položené evropské horské vesnice Grimentz s tradičními chalupami nebo do ledových jeskyň vytvořených v horách.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Když žijete sami, vyrazit do světa na blind představuje správné dobrodružství. S malými dětmi už to ale taková sranda není. Dovolená s dětmi vyžaduje plánování a přípravu. Platí to nejen pro výběr destinace a vhodného ubytování, ale také pro cestovní pojištění.

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

 • levna-dovolena-more
  05. října 2023|ePojisteni
  Je libo cestovní pojištění zdarma?

  Když se řekne dovolená, vybavíme si především moře nových zážitků. Méně nadšeně už se tváříme v momentech, kdy přijde řada na placení. Za některé věci utrácíme peníze raději než za jiné. Do skupiny “nechci, ale je to nutné” patří třeba cestovní pojištění. O to lákavěji zní možnost získat cestovní pojištění zadarmo. Jak na to?

 • cyklistka
  15. září 2022|Monika Šaríková
  Cyklistické desatero pro bezpečnou jízdu na kole

  Každý cyklista se po nasednutí na kolo stává účastníkem silničního provozu stejně jako řidiči motorových vozidel a chodci. S tím souvisí spousta povinnosti, které by měli všichni cyklisté v zájmu bezpečnosti všech účastníků dodržovat.

 • veci-na-dovolenou
  10. srpna 2022|Jana Březinová
  Na co nezapomenout před odjezdem na dovolenou

  Těšíte se na nadcházející dovolenou? Ještě než za sebou zabouchnete dveře a vyrazíte za odpočinkem, vyplatí se zabezpečit svoji domácnost. Jinak na vás po návratu mohou čekat nepříjemná překvapení. Jaká rizika hrozí a na co si dát pozor před odjezdem na dovolenou?

 • rodina-na-ture-na-slovensku
  30. května 2022|Veronika Čermáková
  3 tipy na nezapomenutelnou dovolenou na Slovensku

  Abyste zažili nezapomenutelnou dovolenou, nemusíte cestovat daleko. Bohatě stačí vyrazit k našim sousedům na Slovensko. Turistická nabídka Slovenska je bohatá a různorodá. Pokud hledáte tipy, kam vyrazit na dovolenou na Slovensku, pak byste si neměli nechat ujít náš další článek.