Bulharsko, Řecko, Itálie či Španělsko: Jaká je situace pro cestování?

Kvůli celosvětové hrozbě koronaviru jsou možnosti cestování pro letošní rok hodně omezené. Hranice většiny zemí jsou turistům nadále uzavřené. Občané EU mohou sice od poloviny června svobodně cestovat v rámci zemí EU, ne vždy se to ale obejde bez omezení. Situace se navíc velmi rychle může změnit.
Většina členských zemí EU hlásí volný vstup bez omezení. Cestovní kanceláře vesele prodávají letenky a zájezdy do oblíbených evropských destinací, ne vždy to ale je tak jednoduché, jak se uvádí.
Pokud jste například na dovolené v Bulharsku a chtěli byste se podívat k řeckému moři, bez negativního testu na koronavirus vás přes hranice nepustí. A to ani autem, ani letecky. Dobrat se aktuálních informací je tak často otázkou náhody. Než se někam vydáte, ověřte si, jaká situace panuje v dané zemi či zemích. Nejlepším zdrojem jsou stránky Ministerstva zahraničních věcí.
Orientovat se podle vládního “semaforu” nestačí
Česká vláda vytvořila tzv. semafor, který dle rizika možné nákazy barevně odlišuje země EU na tři kategorie - bezpečné (zelená barva), středně rizikové (oranžová barva) a vysoce rizikové (červená barva). Podle semaforu aktualizovaného 24. července je bezpečno v celé EU. Všechny země jsou vyznačené zelenou barvu.
To však neznamená, že Češi mohou cestovat, kam se jim zlíbí. Vlastní pravidla mají nastavené jednotlivé země. Není tomu tak dlouho, co například Slovinsko za rizikovou zemi označilo Českou republiku a Češi byli do země vpuštěni pouze s negativním testem na koronavirus nebo museli zůstat 14 dní v karanténě. Někdy také záleží na tom, zda cestujete autem nebo letecky. S sebou si rozhodně přibalte roušku pro všechny případy.
Jak je situace ve vybraných turistických destinacích?
Při cestování do vyhlášených turistických zemí neověřujte pouze situaci na hranicích cílové destinace a vztah této země vůči ČR a naopak. Důležitý je stav i v ostatních zemích, kterými plánujete projíždět, a kde můžete na hranicích strávit x hodin navíc kvůli omezením, namátkové kontrole teploty nebo provádění testů na koronavirus.
Řecko
Oficiálně je cesta do Řecka otevřená a bez omezení. Žádné problémy nemusíte očekávat, pokud do země dorazíte letecky nebo lodní dopravou. Jediné, co vám hrozí, je namátkový test na koronavirus. Pokud by byl pozitivní, budete převezení do speciálního karanténního zařízení. Pokud byste namátkový test odmítli, pravděpodobně nebudete vpuštěni do země.
Jiné je to v případě cestování autem, případně autobusem. Při pozemní cestě jsou turisté od 14. července povinni předložit negativní test na koronavirus, který nesmí být starší 72 hodin. Pokud test nemáte, do země nebude vpuštěni. Negativní test či karanténa je požadována od 28. července také na přílety z Bulharska a Rumunska.

Itálie
Itálie je z této čtveřice jedinou zemí, která neklade vůbec žádná omezení pro turisty z Čech. Češi tedy mohou do Itálie cestovat bez omezení. Je přitom jedno, zda míří na dovolenou do hor nebo k moři.
Cestující jsou však povinni vyplnit čestné prohlášení, které najdou na stránkách českého Ministerstva zahraničních věcí. V případě Sardinie je nutné dotazník vyplnit 48 předem. Na základě vyplněného dotazník turista obdrží QR kód, který slouží k jeho prokázání u dopravce.
Pokud byste 14 dní před vstupem do Itálie navštívili Rumunsko nebo Bulharsko, musíte po příjezdu nastoupit 14denní karanténu. Na ostrově Capri je povinné nošení roušek i venku a je možné, že v brzké době stejné opatření zavedou také další regiony
Španělsko
Bez problému se také dostanete do slunného Španělska, kde byl nouzový stav ukončen k 21. červnu. Omezeno je sousední Portugalsko, které bylo i z pohledu ČR dlouho považováno za rizikovou zemi. Češi nepotřebují k přechodu hranice do Španělska negativní test na koronavirus.
Na letišti je však čeká kontrola teploty, což může protáhnout dobu strávenou na španělském letišti po příletu i na několik hodin. Pokud by bylo měření teploty pozitivní, bude turista převezen do karanténního zařízení stejně jako v případě Řecka. Dále je nutné odevzdat vyplněný zvláštní sanitární dotazník. Vyplnit jej lze na místě i předem online, nebo v bezplatné aplikaci SpTH (SPAIN TRAVEL HEALTH).
S ohledem na vznik nových ohnisek nákazy většina autonomních oblastí zavádí povinnost užívání roušek na veřejných místech.

Bulharsko
Do Bulharska se Češi dostanou bez problému, jedou-li z Rumunska nebo Srbska. Vyžadován není negativní test, ani pobyt v karanténě po příjezdu do země. Problém by nastala pouze při příjezdu z Turecka nebo Severní Makedonie, kdy je požadován negativní test nebo pobyt v karanténě.
Výjimku také představují cestující, kteřído Bulharska přicestují z Velké Británie a Severního Irska, Švédska, Norska, Islandu, Švýcarska, Lichtenštejnska, Černé Hory, Bosny a Hercegoviny, Andorry, San Marina, Vatikánu a také Monaka. Podstatné přitom je, kde byla cesta zahájena, ne kde se cestující krátce zastavil například kvůli přestupu na jiné letadlo.