epojisteni logo
manzele-u-pojistovaka

Životní pojištění a daně: Poradíme, jak uplatnit slevy a další výhody

20. 3. 2022
|
Délka čtení: 8 min.

Platíte si soukromé životní pojištění a budete letos odevzdávat daňové přiznání? V tom případě si uhrazené příspěvky nezapomeňte odečíst od základu daně a tím snížit případnou daňovou povinnost. Jaké odečitatelné  pojistky  u životního pojištění existují a jak je uplatnit?

Co si můžete od daní odečíst?

Mezi odečitatelné položky (= tj. položky, které snižují základ daně) patří nejen výše uhrazeného pojistného na komerční životní pojištění, ale také třeba úroky z hypotečního úvěru anebo příspěvky na penzijní připojištění, či doplňkové penzijní spoření. Abyste mohli slevu v souvislosti s komerčním životním pojištěním uplatnit, je potřeba splnit několik základních podmínek.

 • Výplata pojistného je sjednána až po 60 kalendářních měsících od uzavření smlouvy.

 • K výplatě pojistného může dojít nejdříve v roce, kdy je u pojistníka dosaženo 60 let.

 • V rámci sjednané smlouvy o životní pojistce nesmí být umožněn průběžný výběr  finančních prostředků.

 • Smlouvu je potřeba uzavřít u pojišťovny, která je oprávněna k tomu, aby provozovala pojišťovací činnost na území České republiky na základě zvláštního právního předpisu.

 • Smlouvu ale můžete uzavřít také u pojišťovny, která funguje na území členského státu EU nebo EHP (= evropského hospodářského prostoru).

 • Pojištěný musí být zároveň také pojistníkem.

Náš tip

Věděli jste, že?

Pokud vám na životní pojištění přispívá zaměstnavatel, jeho příspěvky se pro účely uplatnění daňového odpočtu nehodnotí. Počítají se pouze vlastní vklady pojistníka.

Jaký je maximální odpočet pojistného na životní pojištění?

Za rok 2021 si můžete odečíst maximálně 24 000 Kč. Jedná se o stejnou částku, která platí i pro odpočet penzijního připojištění  a doplňkového penzijního spoření. Toto maximum navíc nelze nijak navýšit ani přesáhnout. A to ani v případě, kdy si platíte životní pojištění u několika různých pojišťoven. Výsledná maximální částka pak konečnou daň k zaplacení sníží o 3 600 Kč.

 • Tip pro vás: Pokud si platíte životní pojištění jednorázově a ne každý měsíc, pojistné se rozpočte na příslušné zdaňovací období s přesností na dny s ohledem na délku pojištění.

Jak slevu uplatnit?

V první řadě je potřeba získat od pojišťovny, u níž si komerční životní pojištění platíte, tzv. potvrzení o zaplaceném pojistném ke smlouvě životního pojištění. Tento dokument slouží jako výkaz uhrazených částek na životní pojištění pro uplatnění daňového odpočtu.

Zaměstnanci tento dokument předávají mzdové účetní k zohlednění při provedení ročního zúčtování daně. OSVČ ho pak přikládají jako povinnou přílohu k daňovému přiznání.  Pojišťovny dokument za rok 2021 zpravidla zasílají začátkem roku 2022 automaticky. V opačném případě není problém o potvrzení jednoduše zažádat telefonicky nebo e-mailem.

Pozor na předčasné zrušení životního pojištění

Pokud jste z nějakého důvodu sjednané životní pojištění v průběhu roku 2021 zrušili, pamatujte, že musíte uplatněné daňové výhody v předchozích letech zpětně dodanit, a to podle § 10 zákona o dani z příjmů. O souhrnnou částku daňových odpočtů je následně vyšší celkový daňový základ a pojistník  musí podat daňové přiznání, k němuž použije standardní čtyřstránkový daňový formulář.

Náš tip

Mohlo by vás zajímat:

V případě, že jste smlouvu zrušili předčasně a čerpali jste na ni příspěvek od zaměstnavatele, je nutné dodanit i tyto částky, a to od roku 2015. Dle zákona jde totiž o příjem ze závislé činnosti a zvyšuje se tedy základ daně dle § 6 zákona o dani z příjmů.

Jak vybrat to nejvýhodnější životní pojištění?

S ohledem na výše uvedené proto vždy doporučujeme číst detailně smlouvy a obchodní podmínky každého produktu, který si hodláte sjednat. Protože je ale nabídka životního pojištění na našem trhu poměrně bohatá, je dobré mezi sebou jednotlivé pojistky vzájemně porovnat. K tomu vám poslouží náš nezávislý online srovnávač, který pro vás najde nejvýhodnější životní pojištění dle zadaných parametrů.

Pamatujte, že cena by v tomto případě měla být jedním, nikoli jediným parametrem výběru. Mnohem důležitější je výše pojistného plnění, výluky, na základě kterých může pojišťovna  pojistné plnění krátit nebo ho dokonce vůbec nevyplatit, a rozsah pojistného krytí, stejně jako možnost budoucího zhodnocování finančních prostředků (investiční  a kapitálové životní pojištění).

Online srovnání

Srovnejte si aktuální nabídku

Hledáte co nejlevnější půjčku nebo se chcete ujistit, že je vaše stávající půjčka stále výhodná? Vyzkoušejte náš online srovnávač půjček.

Vendula Flassig VráblováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

 • podavani-ruky-pojistka
  Má smysl uzavírat životní pojištění, když jste single?

  O důležitosti pojištění asi netřeba dlouze spekulovat. Vybrat to kvalitní byste měli při odjezdu na dovolenou nebo třeba v nové práci, kde zodpovídáte za firemní automobil nebo služební notebook. Jsou ovšem i životní situace, které nás o nutnosti pojištění nutí objektivně přemýšlet. Jednou takovou je třeba single život a potřeba životního pojištění. Má smysl ho uzavírat nebo ne?

 • blog-kooperace
  Významné pojišťovny spojily síly: AXA nově součástí skupiny UNIQA!

  15. ledna 2021 skupina UNIQA Insurance Group oficiálně dokončí převzetí společností AXA na trzích České republiky, Slovenska a Polska. Dva významní hráči na poli pojišťovnictví tak spojili síly a posílili své tržní pozice na růstových trzích střední a východní Evropy. Akvizice, která nemá svým objemem v odvětví rakouského pojišťovnictví ve střední a východní Evropě obdoby, byla i navzdory náročné situaci a platným cestovním omezením finalizována za rekordních osm měsíců. Co to znamená pro klienty zmíněných pojišťoven?

 • 02. září 2020|Monika Šaríková
  Dovolená u moře na podzim: Kam vyrazit po letních prázdninách?

  Představy o ideální letní dovolené bývají různé. Spousta lidí volí pobyty u moře, protože je tam krásně a báječně si tam odpočinou. Tento relax však většinou kazí mraky lidí, kterým se lze vyhnout jediným způsobem - vyrazit k moři mimo sezonu. Protože  dovolená u moředovolená u moře  po letních prázdninách má doslova moře výhod.

 • Lieky
  05. března 2018|ePojisteni
  Na cestách s cukrovkou: Důležitý je inzulín i cestovní pojištění

  Cukrovka není důvod, proč na vždy zanevřít na cestování. Podle samotných diabetiků i lékařů je důležité být dobře připraven na nejrůznější situace. Základem je mít sebou dostatečné množství správných léků a být dobře pojištěn na cesty.Cukrovka není důvod, proč na vždy zanevřít na cestování. Podle samotných diabetiků i lékařů je důležité být dobře připraven na nejrůznější situace. Základem je mít sebou dostatečné množství správných léků a být dobře pojištěn na cesty.

 • vymena-olejeI
  15. října 2017|ePojisteni
  Kouříte? Za životní pojištění zaplatíte více

  Při sjednávání životního pojištění a stanovení výše pojistného hraje stále důležitější roli i to, zda je klient kuřák či nikoliv. Některé pojišťovny za kouření přičítají rizikovou přirážku, jiné nekuřáky zvýhodňují a dávají jim slevy. Velmi podobné je to i s nadváhou, která má na celkové zdraví vliv také.

 • cestovni-pojisteni-gruzie
  03. srpna 2017|ePojisteni
  Podomní nabídka pojištění – podvodná praktika?

  Nabídka produktů pomocí podomního prodeje se může zdát jako zastaralá praktika, nicméně i přes rozšířený zákaz se stále hojně využívá. Dle plošných statistik je podomní prodej v naprosté většině případů spojen se zamlčováním kompletních podmínek zřízení služby a přestože ne každá společnost musí být nutně podvodná, chování samotných prodejců v zájmu dodavatelů (neplést se samotným distributorem, viz. níže) je spojeno s nátlakem a mnohdy i podvodným jednáním.

 • připojištění
  21. července 2017|ePojisteni
  Kouříte? Za životní pojištění zaplatíte více

  Mezinárodní den nekuřáků připadá na 31. května. Letos v tento den také začal v České republice platit protikuřácký zákon, o kterém se vedou diskuse již řadu let. Někteří jej hodnotí pozitivně, jiní na něm vidí příliš mnoho nedostatků. To nic nemění na tom, že kouření má na zdraví člověka prokazatelně špatný vliv. Bohužel negativně ovlivňuje i životní pojištění.

 • cestovni-pojisteni-gruzie
  03. července 2017|ePojisteni
  Netradiční pojistky od tradičních pojišťoven

  Pojištění majetku a domácnosti, životní pojištění či pojištění odpovědnosti patří mezi běžné pojistné produkty, nad kterými se nikdo nepozastaví. Proč také. Pojistit je ale možné i poněkud netradiční předmět jako luxusní šaty na soutěžích Miss, špičkové hudební nástroje, a dokonce i hřbitovní stavby. Halali pojišťovna je zase určená pouze myslivcům. Zdá se vám to málo kuriózní?