epojisteni logo
podavani-ruky-pojistka

Má smysl uzavírat životní pojištění, když jste single?

11. 8. 2021
|
Délka čtení: 8 min.

O důležitosti pojištění asi netřeba dlouze spekulovat. Vybrat to kvalitní byste měli při odjezdu na dovolenou nebo třeba v nové práci, kde zodpovídáte za firemní automobil nebo služební notebook. Jsou ovšem i životní situace, které nás o nutnosti pojištění nutí objektivně přemýšlet. Jednou takovou je třeba single život a potřeba životního pojištění. Má smysl ho uzavírat nebo ne?

Pár slov o životním pojištění

Jak už název tohoto produktu napovídá, životní pojištění kryje v prvním případě především rizika ohrožující zdraví a život. Je konstruováno tak, aby vyplacené  pojistné  plnění v případě úrazu nebo invalidity  pojištěnému  ulehčilo řešit následné složité životní situace, nebo v případě jeho smrti zabezpečilo rodinu či blízké. Tady je potřeba zmínit, že blízkými osobami nemáme na mysli pouze manžela, manželku nebo děti. Může jít o jakoukoli osobu, kterou pojistník  označí za tzv. „obmyšlenou“. V tomto případě je to osoba určená pojistníkem, které vznikne právo na pojistné plnění  v případě pojistné události.

Hledáte bezpečnou půjčku?

Spočítejte si, kolik zvládnete splácet. Následně vám srovnáme nabídky pouze od ověřených poskytovatelů.

Základní druhy životního pojištění

 • Investiční životní pojištění 

 • Kapitálové životní pojištění 

 • Rizikové životní pojištění 

 • Důchodové pojištění 

 • Vkladové pojištění 

 • Univerzální (flexibilní) pojištění 

 • Pojištění ve prospěch dítěte

Mnoho pojistníků se mylně domnívá, že životní pojištění je zejména spořícím produktem. To ale není pravda. U tohoto produktu je vždy na prvním místě pojistná ochrana a možnost spoření je až druhořadá. Pojistku si ale samozřejmě můžete sjednat také se spořící nebo investiční složkou. Základní pojistnou ochranu lze dokonce rozšířit formou připojištění (doplňkového pojištění) pro případ úrazu, vážných chorob, invalidity, zproštění od placení, nemoci (denní dávky při pracovní neschopnosti, pro případ pobytu v nemocnici nebo regulačního poplatku při pobytu v nemocnici) nebo dalších situací.

Komu je životní pojištění určeno?

Tento produkt by si měli sjednat primárně ekonomicky aktivní jedinci, na jejichž výdělku jsou závislé další osoby, například děti, rodiče nebo partner/manžel. Jeho smyslem je zamezit, nebo alespoň odlehčit finanční dopady dlouhodobých či trvalých zranění (v krajním případě smrti), kvůli kterým pak nebudete schopni plnohodnotně nebo vůbec vykonávat své dřívější povolání.

Náš tip

Mohlo by vás zajímat:

V České republice každý rok zemře přibližně 110 000 lidí. Z toho je přibližně 22 000 ekonomicky aktivních, tedy ve věku 15 až 64 let, proto je potřeba o životním pojištění aktivně přemýšlet. 

Ano nebo ne? Zodpovězte si následující otázky

I přesto, že žijete single životem, pro vás může být životní pojistka vhodnou volbou v několika případech, které by vás za normální situace možná ani nenapadly. Pojištění totiž může pokrýt případné dluhy a závazky, které by za vás v případě smrti nebo trvalých následků znemožňující výdělek museli zaplatit rodiče, případně výdaje související s pohřbem, které – zvláště v posledních letech – nepatří k nejnižším. Na jaké otázky je proto dobré si odpovědět?

 • Máte závazky, které nechcete nechat svým blízkým, jako je hypotéka, úvěry a jiné dluhy? 

 • Je na vás někdo (děti, partner, rodiče, apod.) finančně závislý? 

 • Bude pro někoho výpadek vašeho příjmu problém? 

 • Chcete svému okolí splnit nějaké cíle, například financovat studium dětí, koupit jim byt nebo koupit manželce cestu kolem světa?

 • Nemáte vyřešenou rezervu na náklady s pohřbem?

Pokud jste minimálně na jednu z výše uvedených otázek odpověděli kladně, pak má smysl o uzavření životního pojištění vážně uvažovat. I tady se ale vyplatí bezpečně zorientovat mezi jednotlivými typy.  Pokud stojíte o čistě jednoduchou pojistnou ochranu, sjednejte si  rizikové životní pojištění, které je nejlevnější. 

Bojíte se následků v případě vážného úrazu? Nezapomeňte na pojištění tělesného poškození organismu, pojištění úrazu s trvalými následky či pojištění invalidity. Chybět by nemělo ani pojištění pro případ smrti. Chcete, aby vám pojistka i něco vydělala? V takovém případě volte kapitálové nebo investiční životní pojištění. 

Smysl životního pojištění - Životní pojištění pro seniory

Pojistku je potřeba správně nastavit

I tady, stejně jako v kterékoli jiné oblasti pojistných produktů platí, že nejlevnější nerovná se automaticky nejlepší pojistka. Při výběru vhodného produktu je proto potřeba jednotlivé nabídky vzájemně porovnat, k čemuž vám poslouží nejrůznější online srovnávače. 

Jakmile konkrétní produkt vyberete, vždy se nezapomeňte informovat o rozsahu a výši pojistného plnění, ale třeba též o výlukách. A pamatujte, že i zdánlivě nevyhnutelná životní událost, jakou je například smrt, může nastat mnohými způsoby. Ne všechny bývají v těch nejlevnějších pojistkách pokryté. Pokud si v této oblasti nevíte rady, je na místě oslovit pojišťovacího specialistu, který s vámi probere aktuální situaci, namodeluje ji a navrhne nejvýhodnější pojistku. 

Online srovnání

Srovnejte si aktuální nabídku

Hledáte co nejlevnější půjčku nebo se chcete ujistit, že je vaše stávající půjčka stále výhodná? Vyzkoušejte náš online srovnávač půjček.

Vendula Flassig VráblováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

 • manzele-u-pojistovaka
  Životní pojištění a daně: Poradíme, jak uplatnit slevy a další výhody

  Platíte si soukromé životní pojištění a budete letos odevzdávat daňové přiznání? V tom případě si uhrazené příspěvky nezapomeňte odečíst od základu daně a tím snížit případnou daňovou povinnost. Jaké odečitatelné pojistky u životního pojištění existují a jak je uplatnit?

 • blog-kooperace
  Významné pojišťovny spojily síly: AXA nově součástí skupiny UNIQA!

  15. ledna 2021 skupina UNIQA Insurance Group oficiálně dokončí převzetí společností AXA na trzích České republiky, Slovenska a Polska. Dva významní hráči na poli pojišťovnictví tak spojili síly a posílili své tržní pozice na růstových trzích střední a východní Evropy. Akvizice, která nemá svým objemem v odvětví rakouského pojišťovnictví ve střední a východní Evropě obdoby, byla i navzdory náročné situaci a platným cestovním omezením finalizována za rekordních osm měsíců. Co to znamená pro klienty zmíněných pojišťoven?

 • 02. září 2020|Monika Šaríková
  Dovolená u moře na podzim: Kam vyrazit po letních prázdninách?

  Představy o ideální letní dovolené bývají různé. Spousta lidí volí pobyty u moře, protože je tam krásně a báječně si tam odpočinou. Tento relax však většinou kazí mraky lidí, kterým se lze vyhnout jediným způsobem - vyrazit k moři mimo sezonu. Protože  dovolená u moředovolená u moře  po letních prázdninách má doslova moře výhod.

 • Lieky
  05. března 2018|ePojisteni
  Na cestách s cukrovkou: Důležitý je inzulín i cestovní pojištění

  Cukrovka není důvod, proč na vždy zanevřít na cestování. Podle samotných diabetiků i lékařů je důležité být dobře připraven na nejrůznější situace. Základem je mít sebou dostatečné množství správných léků a být dobře pojištěn na cesty.Cukrovka není důvod, proč na vždy zanevřít na cestování. Podle samotných diabetiků i lékařů je důležité být dobře připraven na nejrůznější situace. Základem je mít sebou dostatečné množství správných léků a být dobře pojištěn na cesty.

 • vymena-olejeI
  15. října 2017|ePojisteni
  Kouříte? Za životní pojištění zaplatíte více

  Při sjednávání životního pojištění a stanovení výše pojistného hraje stále důležitější roli i to, zda je klient kuřák či nikoliv. Některé pojišťovny za kouření přičítají rizikovou přirážku, jiné nekuřáky zvýhodňují a dávají jim slevy. Velmi podobné je to i s nadváhou, která má na celkové zdraví vliv také.

 • cestovni-pojisteni-gruzie
  03. srpna 2017|ePojisteni
  Podomní nabídka pojištění – podvodná praktika?

  Nabídka produktů pomocí podomního prodeje se může zdát jako zastaralá praktika, nicméně i přes rozšířený zákaz se stále hojně využívá. Dle plošných statistik je podomní prodej v naprosté většině případů spojen se zamlčováním kompletních podmínek zřízení služby a přestože ne každá společnost musí být nutně podvodná, chování samotných prodejců v zájmu dodavatelů (neplést se samotným distributorem, viz. níže) je spojeno s nátlakem a mnohdy i podvodným jednáním.

 • připojištění
  21. července 2017|ePojisteni
  Kouříte? Za životní pojištění zaplatíte více

  Mezinárodní den nekuřáků připadá na 31. května. Letos v tento den také začal v České republice platit protikuřácký zákon, o kterém se vedou diskuse již řadu let. Někteří jej hodnotí pozitivně, jiní na něm vidí příliš mnoho nedostatků. To nic nemění na tom, že kouření má na zdraví člověka prokazatelně špatný vliv. Bohužel negativně ovlivňuje i životní pojištění.

 • cestovni-pojisteni-gruzie
  03. července 2017|ePojisteni
  Netradiční pojistky od tradičních pojišťoven

  Pojištění majetku a domácnosti, životní pojištění či pojištění odpovědnosti patří mezi běžné pojistné produkty, nad kterými se nikdo nepozastaví. Proč také. Pojistit je ale možné i poněkud netradiční předmět jako luxusní šaty na soutěžích Miss, špičkové hudební nástroje, a dokonce i hřbitovní stavby. Halali pojišťovna je zase určená pouze myslivcům. Zdá se vám to málo kuriózní?