epojisteni logo
podpis-zmluvy

Pojistné podvody za desítky milionů

21. 3. 2017
|
Délka čtení: 10 min.

Pojistné podvody za desítky milionů

Pardubická policie ve spolupráci s Pojišťovnou České spořitelny před pár dny zveřejnila informace o odhalení jednoho z největších pojistných podvodů u nás. Organizovaná skupina fingovala úrazy za účelem získání peněz z pojišťoven. Celkem si tímto způsobem přišli na neuvěřitelných 28 milionů korun.

Na základě informace Pojišťovny České spořitelny, která podvodné jednání odhalila, obvinila policie ČR celkem dvacet osob. Do vazby bylo umístěno šest osob. "Jde o největší případ se znaky podvodného jednání v historii nejen naší pojišťovny, ale v životním pojištění vůbec," řekla Jana Jirásková, mluvčí Pojišťovny České spořitelny.

Organizovaná skupina, kterou tvořili převážně lékaři, úmyslně fingovala úrazy a inkasovala pojistné plnění od šesti českých pojišťoven již od roku 2010. "Šlo o specialisty, ortopedy, chirurgy, lékaře z traumatologie. Minimálně ve svém okolí byli renomovanými uznávanými odborníky. Rozhodně to nebyli lidé, kteří by byli v sociální nouzi či na konci profesní kariéry. Šlo o špičky v oboru," uvedl David Kakrda z pardubické kriminálky.

Obviněným byl zabaven movitý i nemovitý majetek (byty, domy, pozemky, auta, cenné papíry, hotovost i prostředky na bankovních účtech) v celkové výši 36 milionů korun. Nyní probíhá vyšetřování a všem obviněným hrozí trest odnětí svobody v délce od pěti do deseti let.

Pardubická policie případ pojistného podvodu v takovémto rozsahu doposud neřešila. "V měřítku Krajského ředitelství policie Pardubického kraje jde o ojedinělou akci jak svým rozsahem, tak počtem nasazených policistů," říká Markéta Janovská, mluvčí pardubické policie.

Podváděli lékaři, pojišťovací agenti i samotní pacienti

V rozsáhlém organizovaném podvodu “spolupracovali” nejen lékaři, ale také pojišťovací zprostředkovatelé a také pacienti. Pojišťovací agenti nejprve uzavřeli pojistnou smlouvu na úrazové pojištění s vytipovanou osobu. Pojistné částky se vždy pohybovaly v řádu stovek tisíců a milionů korun. Vysoké pojistné platili hlavní podezřelí a nedlouho po uzavření smlouvy byly u pojišťoven uplatněny pojistné události.

Za pomoci osmi lékařů a dvou rehabilitačních pracovnic buď úrazy od počátky fingovali nebo zveličovali reálné úrazy a protahovali jejich léčení. Valná většina pacientů byla o podvodné činnosti informována a souhlasila s ní. Součástí organizované skupiny byli tzv. vodiči, kteří pojištěné celým procesem provázeli.

"Za prvé to byly úrazy zcela vymyšlené, nikdy se nestaly. Druhým způsobem bylo oznámení starých neléčených zranění. A třetím způsobem byly skutečné úrazy s účelově prodlužovaným léčením a rehabilitací," vyjmenovává Markéta Janovská.

Lékaři úrazy fingovali i úmyslně protahovali léčení

Organizovaná skupina měla vše velmi dobře připravené a odhalení policii rozhodně nezjednodušila. "Podvodníci měli vše dokonale připravené a nezavdali nám pro podezírání mnoho důvodů. Proto i samotné odhalení rozvětvené organizované skupiny bylo složité," uvedl František Mareš, náměstek generálního ředitele Pojišťovny České spořitelny.

Jejich činnost byla odhalena až po třech letech podvodů. Odhalil je interní systém pojišťovny, který u vícero pojistných smluv poukázal na podezření z podvodného jednání. Další šetření odhalilo neuvěřitelně rozsáhlý pojistný podvod, do něhož byly zapojeni poradci, lékaři, rehabilitační pracovníci a desítky klientů v rámci celé České republiky. Pojišťovna ihned informovala policii a varovala další pojišťovny.

Pod krycím názvem policejní akce Medical, která probíhala 16 měsíců bylo celkem obviněno na 20 osob z pěti krajů - Pardubickém, Středočeském, Libereckém a Ústeckém kraji a v Praze. "Vzhledem k charakteru věcí nalezených při prohlídkách a dále s ohledem na další doposud zjištěné skutečnosti, nelze vyloučit, že v průběhu vyšetřování dojde k obvinění dalších osob a navýšení škody způsobené trestným činem," dodává Markéta Janovská na závěr.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

 • manzele-u-pojistovaka
  Životní pojištění a daně: Poradíme, jak uplatnit slevy a další výhody

  Platíte si soukromé životní pojištění a budete letos odevzdávat daňové přiznání? V tom případě si uhrazené příspěvky nezapomeňte odečíst od základu daně a tím snížit případnou daňovou povinnost. Jaké odečitatelné pojistky u životního pojištění existují a jak je uplatnit?

 • podavani-ruky-pojistka
  Má smysl uzavírat životní pojištění, když jste single?

  O důležitosti pojištění asi netřeba dlouze spekulovat. Vybrat to kvalitní byste měli při odjezdu na dovolenou nebo třeba v nové práci, kde zodpovídáte za firemní automobil nebo služební notebook. Jsou ovšem i životní situace, které nás o nutnosti pojištění nutí objektivně přemýšlet. Jednou takovou je třeba single život a potřeba životního pojištění. Má smysl ho uzavírat nebo ne?

 • blog-kooperace
  Významné pojišťovny spojily síly: AXA nově součástí skupiny UNIQA!

  15. ledna 2021 skupina UNIQA Insurance Group oficiálně dokončí převzetí společností AXA na trzích České republiky, Slovenska a Polska. Dva významní hráči na poli pojišťovnictví tak spojili síly a posílili své tržní pozice na růstových trzích střední a východní Evropy. Akvizice, která nemá svým objemem v odvětví rakouského pojišťovnictví ve střední a východní Evropě obdoby, byla i navzdory náročné situaci a platným cestovním omezením finalizována za rekordních osm měsíců. Co to znamená pro klienty zmíněných pojišťoven?

 • 02. září 2020|Monika Šaríková
  Dovolená u moře na podzim: Kam vyrazit po letních prázdninách?

  Představy o ideální letní dovolené bývají různé. Spousta lidí volí pobyty u moře, protože je tam krásně a báječně si tam odpočinou. Tento relax však většinou kazí mraky lidí, kterým se lze vyhnout jediným způsobem - vyrazit k moři mimo sezonu. Protože  dovolená u moředovolená u moře  po letních prázdninách má doslova moře výhod.

 • Lieky
  05. března 2018|ePojisteni
  Na cestách s cukrovkou: Důležitý je inzulín i cestovní pojištění

  Cukrovka není důvod, proč na vždy zanevřít na cestování. Podle samotných diabetiků i lékařů je důležité být dobře připraven na nejrůznější situace. Základem je mít sebou dostatečné množství správných léků a být dobře pojištěn na cesty.Cukrovka není důvod, proč na vždy zanevřít na cestování. Podle samotných diabetiků i lékařů je důležité být dobře připraven na nejrůznější situace. Základem je mít sebou dostatečné množství správných léků a být dobře pojištěn na cesty.

 • vymena-olejeI
  15. října 2017|ePojisteni
  Kouříte? Za životní pojištění zaplatíte více

  Při sjednávání životního pojištění a stanovení výše pojistného hraje stále důležitější roli i to, zda je klient kuřák či nikoliv. Některé pojišťovny za kouření přičítají rizikovou přirážku, jiné nekuřáky zvýhodňují a dávají jim slevy. Velmi podobné je to i s nadváhou, která má na celkové zdraví vliv také.

 • cestovni-pojisteni-gruzie
  03. srpna 2017|ePojisteni
  Podomní nabídka pojištění – podvodná praktika?

  Nabídka produktů pomocí podomního prodeje se může zdát jako zastaralá praktika, nicméně i přes rozšířený zákaz se stále hojně využívá. Dle plošných statistik je podomní prodej v naprosté většině případů spojen se zamlčováním kompletních podmínek zřízení služby a přestože ne každá společnost musí být nutně podvodná, chování samotných prodejců v zájmu dodavatelů (neplést se samotným distributorem, viz. níže) je spojeno s nátlakem a mnohdy i podvodným jednáním.

 • připojištění
  21. července 2017|ePojisteni
  Kouříte? Za životní pojištění zaplatíte více

  Mezinárodní den nekuřáků připadá na 31. května. Letos v tento den také začal v České republice platit protikuřácký zákon, o kterém se vedou diskuse již řadu let. Někteří jej hodnotí pozitivně, jiní na něm vidí příliš mnoho nedostatků. To nic nemění na tom, že kouření má na zdraví člověka prokazatelně špatný vliv. Bohužel negativně ovlivňuje i životní pojištění.

 • cestovni-pojisteni-gruzie
  03. července 2017|ePojisteni
  Netradiční pojistky od tradičních pojišťoven

  Pojištění majetku a domácnosti, životní pojištění či pojištění odpovědnosti patří mezi běžné pojistné produkty, nad kterými se nikdo nepozastaví. Proč také. Pojistit je ale možné i poněkud netradiční předmět jako luxusní šaty na soutěžích Miss, špičkové hudební nástroje, a dokonce i hřbitovní stavby. Halali pojišťovna je zase určená pouze myslivcům. Zdá se vám to málo kuriózní?