epojisteni logo
Lieky

Na cestách s cukrovkou: Důležitý je inzulín i cestovní pojištění

5. 3. 2018
|
Délka čtení: 5 min.

Na cestách s cukrovkou: Důležitý je inzulín i cestovní pojištění

Cukrovka není důvod, proč na vždy zanevřít na cestování. Podle samotných diabetiků i lékařů je důležité být dobře připraven na nejrůznější situace. Základem je mít sebou dostatečné množství správných léků a být dobře pojištěn na cesty.


Nejprve začněme pár slovy o cukrovce jako takové. Na mysli máme především cukrovku (diabetes mellitus) prvního typu, která vzniká v dětství či během dospívání. Nemocní trpí absolutním nedostatkem hormonu inzulínu, který musí tělu dodávat externě. Jedná se o autoimunní onemocnění, při kterém nehraje roli výživa ani tělesná váha. Nemají zatím šanci na úplné uzdravení a bez inzulínu by mohli zemřít.

To neplatí pro cukrovku druhého typu, která v minulosti postihovala zejména starší osoby. To už tak úplně neplatí a cukrovkou trpí stále více mladších osob. Proč tomu tak je? Rizikovým faktorem tohoto typu cukrovky je obezita, což znamená, že si ji můžete hladce vyhnout zdravým životní stylem.

Cestování se nebojím, říká Lukáš z Prahy

Lukášovi je necelých 30 let a cukrovkou prvního typu trpí od svých třinácti let. Dříve užíval inzulínová pera, v posledních let mu více vyhovuje inzulínová pumpa, která stimuluje funkci zdravé slinivky a inzulín vypouští do těla průběžně. Nemoc pro něho neznamená žádnou překážku a velmi rád cestuje. Je si ale vědom, že i na cestách musí dodržovat stejný režim jako doma.

„Beru s sebou vždy samozřejmě pumpu, veškerý spotřební materiál - to znamená infuzní sety, které se zavádí pod kůži, několik náhradních balení i něco navíc, kdyby se něco stalo. Beru si s sebou jednorázové jehly, kdyby náhodou pumpa přestala fungovat, ztratil jsem ji nebo mi ji ukradli. Samozřejmě balení inzulínu, glukometr na měření glykémie, náhradní měřící testovací proužky,“ popisuje Lukáš seznam věcí, bez kterých by se neobešel.

Inzulín v každém zavazadle

Mít sebou inzulín je pro diabetiky mnohem důležitější než cokoliv jiného. Vždy sebou musí mát dostatečné množství, spíše více. Důležité je mít inzulín v různých zavazadlech. Diabetik musí více než kdokoliv jiný počítat s okradením. Ztráta pasu dovolenou otráví, ale neohrozí nikoho na životě, tak jako nedostatek inzulínu. Pro všechny případe musí mít neustále při sobě informační průkazku, v níž se píše, jak velkou dávku inzulínu užívá, a kdo jej léčí.

„Měl by být například připraven na to, že bude okraden. Když bude okraden o peníze nebo pas, tak to není tak hrozné, jako když bude okraden o inzulín. Čili doporučujeme, aby si pacient, který se dostává do trochu rizikovějšího prostředí, dal inzulín přinejmenším na dvě místa ve svých zavazadlech. A aby měl jedno zavazadlo s inzulínem a druhé zavazadlo také s inzulínem,” vysvětluje diabetolog Michal Anděl z pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Diabetikům se rovněž doporučuje absolvovat očkování proti břišnímu tyfu, tetanu, oběma typům žloutenky, chřipce a pneumokokovým nákazám.

Na cestovním seznamu každého diabetika by nemělo chybět ani cestovní pojištění. Pojišťovny cukrovku neberou jako problém a mohou si tak sjednat klasické cestovní pojištění za normální cenu. Důležité je si ověřit, co vše cestovní pojištění kryje a do jaké výše.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • mlady-par-na-ture-vychod-slunce
    02. října 2024|Petr Pohůdka
    Tipy na zábavné jednodenní výlety po Česku

    Hledáte program na víkend? Zapomeňte na kino, ZOO a další obvyklé aktivity. Česká republika nabízí nepřeberné množství možností pro jednodenní výlety. Zvládnete je s dětmi a často i omezeným rozpočtem. Podívejte se, kam vyrazit na výlet. Jistě mezi našimi tipy najdete místa, která dosud unikala vaší pozornosti.

  • 09. září 2024|Petr Pohůdka
    Kam na lyže a snowboard do zahraničí v roce 2024

    Na hory vyráží v zimní sezóně zhruba čtvrtina Čechů. Podstatná část z nich směřuje do zahraničí. Láká především lyžování v Rakousku, Itálii a dalších alpských zemích. Oblíbené jsou ale také slovenské Tatry nebo polské sjezdovky u hranic. Kam na lyže v roce 2024? Projděte si přehled nejlepších středisek.

  • snowboard-alpy
    06. září 2024|Petr Pohůdka
    Pojištění rizikových sportů: Co vám pojišťovna (ne)pojistí?

    Odpočinek na dovolené vám nic neříká a své volné dny raději trávíte aktivně? Před sportováním si zkontrolujte, jak na dané aktivity pohlíží vaše pojišťovna. Běžnou turistiku, běh či plavání vám cestovní pojištění pokrývá. Na adrenalinové sporty se ale většina základních pojistek nevztahuje. Jak funguje pojištění rizikových sportů?

  • Kalkulačka cestovního pojištění - počítač s mapou, brýle, muž s mobilem v ruce, globus, klobouk
    20. srpna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se cestovní pojištění sjednané u CK k zájezdu?

    Při koupi zájezdu vám v cestovní kanceláři nabídnou i cestovní pojištění. Často se tak cena zájezdu navýší o několik tisíc korun. Snaží se vám pojišťovna vnutit nevýhodný produkt, nebo se takové pojištění vyplatí?

  • 30. července 2024|Petr Pohůdka
    Jaká rizika hrozí dětem na dovolené

    Bezstarostná dovolená s dětmi vyžaduje důkladnou přípravu. Ať už jedete k moři, na hory nebo do města, je důležité znát potenciální nebezpečí. Na děti často číhají odlišná rizika než na dospělé. Náš přehled vám pomůže děti lépe chránit před nejrůznějšími hrozbami.

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?

  • lesní požár
    15. července 2024|Hana Fabianová
    Požáry v Evropě: Kde nejčastěji hoří v letních měsících?

    Pravděpodobně si i vy v souvislosti s letními požáry vybavíte požár, který v roce 2023 vypukl na řeckém ostrově Rhodos, nebo rozsáhlé lesní požáry, se kterými během léta bojovaly státy jižní Evropy. Frekvence přírodních požárů je v Evropě čím dál tím častější a odborníci se shodují na tom, že jich bude stále přibývat. Jaké jsou nejčastější příčiny lesních požárů a jak se zachovat, pokud se chystáte na dovolenou do destinace, ve které hoří?

  • 11. července 2024|Jana Březinová
    10 rizik na dovolené, která ji dokážou proměnit v noční můru

    Myslíte si, že vás na dovolené čeká jen relax a pohoda? Omyl! Vysněný odpočinek se může proměnit v horor kvůli nemoci, úrazu i zrušení letu. Zjistěte, jak se ochránit před hrozící katastrofou.

  • 10. července 2024|Hana Fabianová
    Žraloci, medúzy, ježci a další hrozby při koupání v moři

    Chcete strávit letošní dovolenou u moře v některé z evropských zemí, ale máte strach z nebezpečných mořských obyvatel, jako jsou například žraloci nebo medúzy? V následujících řádcích se společně podíváme na to, jaké druhy nebezpečných zvířat se mohou vyskytovat ve Středozemním moři a jak zajistit maximální bezpečí při plavání v moři.

  • zachranari-nakladaji-pacienta-do-sanity
    08. července 2024|Hana Fabianová
    Repatriace - převoz osob a vozidel ze zahraničí

    Odborníci se shodují na tom, že pokud chcete předejít případným nepříjemnostem na cestách, nedílnou součástí každé vaší dovolené i zahraniční cesty by mělo být cestovní pojištění. Náklady na léčbu v zahraničí totiž mohou bez pojištění dosáhnout závratných výšin, velmi nákladný může být i převoz zraněné osoby zpět do Čech. Na tyto případy myslí takzvaná repatriace, jež je součástí cestovního pojištění.