epojisteni logo
Lieky

Na cestách s cukrovkou: Důležitý je inzulín i cestovní pojištění

5. 3. 2018
|
Délka čtení: 5 min.

Na cestách s cukrovkou: Důležitý je inzulín i cestovní pojištění

Cukrovka není důvod, proč na vždy zanevřít na cestování. Podle samotných diabetiků i lékařů je důležité být dobře připraven na nejrůznější situace. Základem je mít sebou dostatečné množství správných léků a být dobře pojištěn na cesty.


Nejprve začněme pár slovy o cukrovce jako takové. Na mysli máme především cukrovku (diabetes mellitus) prvního typu, která vzniká v dětství či během dospívání. Nemocní trpí absolutním nedostatkem hormonu inzulínu, který musí tělu dodávat externě. Jedná se o autoimunní onemocnění, při kterém nehraje roli výživa ani tělesná váha. Nemají zatím šanci na úplné uzdravení a bez inzulínu by mohli zemřít.

To neplatí pro cukrovku druhého typu, která v minulosti postihovala zejména starší osoby. To už tak úplně neplatí a cukrovkou trpí stále více mladších osob. Proč tomu tak je? Rizikovým faktorem tohoto typu cukrovky je obezita, což znamená, že si ji můžete hladce vyhnout zdravým životní stylem.

Cestování se nebojím, říká Lukáš z Prahy

Lukášovi je necelých 30 let a cukrovkou prvního typu trpí od svých třinácti let. Dříve užíval inzulínová pera, v posledních let mu více vyhovuje inzulínová pumpa, která stimuluje funkci zdravé slinivky a inzulín vypouští do těla průběžně. Nemoc pro něho neznamená žádnou překážku a velmi rád cestuje. Je si ale vědom, že i na cestách musí dodržovat stejný režim jako doma.

„Beru s sebou vždy samozřejmě pumpu, veškerý spotřební materiál - to znamená infuzní sety, které se zavádí pod kůži, několik náhradních balení i něco navíc, kdyby se něco stalo. Beru si s sebou jednorázové jehly, kdyby náhodou pumpa přestala fungovat, ztratil jsem ji nebo mi ji ukradli. Samozřejmě balení inzulínu, glukometr na měření glykémie, náhradní měřící testovací proužky,“ popisuje Lukáš seznam věcí, bez kterých by se neobešel.

Inzulín v každém zavazadle

Mít sebou inzulín je pro diabetiky mnohem důležitější než cokoliv jiného. Vždy sebou musí mát dostatečné množství, spíše více. Důležité je mít inzulín v různých zavazadlech. Diabetik musí více než kdokoliv jiný počítat s okradením. Ztráta pasu dovolenou otráví, ale neohrozí nikoho na životě, tak jako nedostatek inzulínu. Pro všechny případe musí mít neustále při sobě informační průkazku, v níž se píše, jak velkou dávku inzulínu užívá, a kdo jej léčí.

„Měl by být například připraven na to, že bude okraden. Když bude okraden o peníze nebo pas, tak to není tak hrozné, jako když bude okraden o inzulín. Čili doporučujeme, aby si pacient, který se dostává do trochu rizikovějšího prostředí, dal inzulín přinejmenším na dvě místa ve svých zavazadlech. A aby měl jedno zavazadlo s inzulínem a druhé zavazadlo také s inzulínem,” vysvětluje diabetolog Michal Anděl z pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Diabetikům se rovněž doporučuje absolvovat očkování proti břišnímu tyfu, tetanu, oběma typům žloutenky, chřipce a pneumokokovým nákazám.

Na cestovním seznamu každého diabetika by nemělo chybět ani cestovní pojištění. Pojišťovny cukrovku neberou jako problém a mohou si tak sjednat klasické cestovní pojištění za normální cenu. Důležité je si ověřit, co vše cestovní pojištění kryje a do jaké výše.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 14. června 2024|Jana Březinová
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Letní prázdniny jsou za dveřmi, a to znamená čas na rodinnou dovolenou. Ať už plánujete výlet do zahraničí nebo dovolenou v tuzemsku, měli byste si být vědomi rizik, která na vaše ratolesti číhají. Děti jsou náchylnější na úrazy i onemocnění, a proto by vám nemělo chybět kvalitní cestovní pojištění.

 • Cestovní pojištění - pas a stetoskop
  13. června 2024|Jana Březinová
  Cestovní doklady pro děti

  Už dávno neplatí, že je nutné dítě zapsat do občanského průkazu nebo cestovního pasu jednoho z rodičů, aby mohlo vyrazit za hranice. Dítě potřebuje svůj vlastní cestovní doklad. Pro cesty po EU stačí občanský průkaz, do světa je nutný cestovní pas.

 • 07. června 2024|Petr Pohůdka
  Jaké pojištění sjednat na dovolenou k moři

  Říkáte si, co by se vám mohlo stát na dovolené u moře? Vždyť budete akorát v hotelu, na pláži, párkrát vyrazíte na procházku do města nebo na lehký výlet v blízkém okolí. Bohužel i dovolenou u moře ale může zkomplikovat náhlá nemoc či úraz. V tu chvíli oceníte cestovní pojištění, které vám pokryje náklady na ošetření. Dobře zvolené pojištění vás však dostane i z dalších nepříjemností.

 • cestovni-pas-mapa-sveta
  06. června 2024|Petr Pohůdka
  Cestovní pas: Kde vám jej vydají a za kolik

  Chystáte se za hranice Evropské unie nebo Schengenského prostoru? Pak se neobejdete bez platného cestovního pasu. Kde si o doklad zažádat, na kolik vás vyjde a jak dlouho si na vyřízení pasu počkáte?

 • clovek-za-stolem-a-ikona-letadla
  31. května 2024|Petr Pohůdka
  Pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů

  Zabalené kufry, všechno zařízené i zaplacené, celá rodina natěšená. Jenže pak přijde nečekaná chřipka nebo zlomenina a vysněná dovolená je nenávratně pryč. V těchto případech oceníte pojištění storna zájezdu či pojištění letenek, díky kterému zachráníte velkou část vynaložených peněz. Na co se při pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů zaměřit?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?