Na cestách s cukrovkou: Důležitý je inzulín i cestovní pojištění
Na cestách s cukrovkou: Důležitý je inzulín i cestovní pojištění
Cukrovka není důvod, proč na vždy zanevřít na cestování. Podle samotných diabetiků i lékařů je důležité být dobře připraven na nejrůznější situace. Základem je mít sebou dostatečné množství správných léků a být dobře pojištěn na cesty.
Nejprve začněme pár slovy o cukrovce jako takové. Na mysli máme především cukrovku (diabetes mellitus) prvního typu, která vzniká v dětství či během dospívání. Nemocní trpí absolutním nedostatkem hormonu inzulínu, který musí tělu dodávat externě. Jedná se o autoimunní onemocnění, při kterém nehraje roli výživa ani tělesná váha. Nemají zatím šanci na úplné uzdravení a bez inzulínu by mohli zemřít.
To neplatí pro cukrovku druhého typu, která v minulosti postihovala zejména starší osoby. To už tak úplně neplatí a cukrovkou trpí stále více mladších osob. Proč tomu tak je? Rizikovým faktorem tohoto typu cukrovky je obezita, což znamená, že si ji můžete hladce vyhnout zdravým životní stylem.
Cestování se nebojím, říká Lukáš z Prahy
Lukášovi je necelých 30 let a cukrovkou prvního typu trpí od svých třinácti let. Dříve užíval inzulínová pera, v posledních let mu více vyhovuje inzulínová pumpa, která stimuluje funkci zdravé slinivky a inzulín vypouští do těla průběžně. Nemoc pro něho neznamená žádnou překážku a velmi rád cestuje. Je si ale vědom, že i na cestách musí dodržovat stejný režim jako doma.
„Beru s sebou vždy samozřejmě pumpu, veškerý spotřební materiál - to znamená infuzní sety, které se zavádí pod kůži, několik náhradních balení i něco navíc, kdyby se něco stalo. Beru si s sebou jednorázové jehly, kdyby náhodou pumpa přestala fungovat, ztratil jsem ji nebo mi ji ukradli. Samozřejmě balení inzulínu, glukometr na měření glykémie, náhradní měřící testovací proužky,“ popisuje Lukáš seznam věcí, bez kterých by se neobešel.
Inzulín v každém zavazadle
Mít sebou inzulín je pro diabetiky mnohem důležitější než cokoliv jiného. Vždy sebou musí mát dostatečné množství, spíše více. Důležité je mít inzulín v různých zavazadlech. Diabetik musí více než kdokoliv jiný počítat s okradením. Ztráta pasu dovolenou otráví, ale neohrozí nikoho na životě, tak jako nedostatek inzulínu. Pro všechny případe musí mít neustále při sobě informační průkazku, v níž se píše, jak velkou dávku inzulínu užívá, a kdo jej léčí.
„Měl by být například připraven na to, že bude okraden. Když bude okraden o peníze nebo pas, tak to není tak hrozné, jako když bude okraden o inzulín. Čili doporučujeme, aby si pacient, který se dostává do trochu rizikovějšího prostředí, dal inzulín přinejmenším na dvě místa ve svých zavazadlech. A aby měl jedno zavazadlo s inzulínem a druhé zavazadlo také s inzulínem,” vysvětluje diabetolog Michal Anděl z pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Diabetikům se rovněž doporučuje absolvovat očkování proti břišnímu tyfu, tetanu, oběma typům žloutenky, chřipce a pneumokokovým nákazám.
Na cestovním seznamu každého diabetika by nemělo chybět ani cestovní pojištění. Pojišťovny cukrovku neberou jako problém a mohou si tak sjednat klasické cestovní pojištění za normální cenu. Důležité je si ověřit, co vše cestovní pojištění kryje a do jaké výše.