epojisteni logo
Lieky

Na cestách s cukrovkou: Důležitý je inzulín i cestovní pojištění

5. 3. 2018
|
Délka čtení: 5 min.

Na cestách s cukrovkou: Důležitý je inzulín i cestovní pojištění

Cukrovka není důvod, proč na vždy zanevřít na cestování. Podle samotných diabetiků i lékařů je důležité být dobře připraven na nejrůznější situace. Základem je mít sebou dostatečné množství správných léků a být dobře pojištěn na cesty.


Nejprve začněme pár slovy o cukrovce jako takové. Na mysli máme především cukrovku (diabetes mellitus) prvního typu, která vzniká v dětství či během dospívání. Nemocní trpí absolutním nedostatkem hormonu inzulínu, který musí tělu dodávat externě. Jedná se o autoimunní onemocnění, při kterém nehraje roli výživa ani tělesná váha. Nemají zatím šanci na úplné uzdravení a bez inzulínu by mohli zemřít.

To neplatí pro cukrovku druhého typu, která v minulosti postihovala zejména starší osoby. To už tak úplně neplatí a cukrovkou trpí stále více mladších osob. Proč tomu tak je? Rizikovým faktorem tohoto typu cukrovky je obezita, což znamená, že si ji můžete hladce vyhnout zdravým životní stylem.

Cestování se nebojím, říká Lukáš z Prahy

Lukášovi je necelých 30 let a cukrovkou prvního typu trpí od svých třinácti let. Dříve užíval inzulínová pera, v posledních let mu více vyhovuje inzulínová pumpa, která stimuluje funkci zdravé slinivky a inzulín vypouští do těla průběžně. Nemoc pro něho neznamená žádnou překážku a velmi rád cestuje. Je si ale vědom, že i na cestách musí dodržovat stejný režim jako doma.

„Beru s sebou vždy samozřejmě pumpu, veškerý spotřební materiál - to znamená infuzní sety, které se zavádí pod kůži, několik náhradních balení i něco navíc, kdyby se něco stalo. Beru si s sebou jednorázové jehly, kdyby náhodou pumpa přestala fungovat, ztratil jsem ji nebo mi ji ukradli. Samozřejmě balení inzulínu, glukometr na měření glykémie, náhradní měřící testovací proužky,“ popisuje Lukáš seznam věcí, bez kterých by se neobešel.

Inzulín v každém zavazadle

Mít sebou inzulín je pro diabetiky mnohem důležitější než cokoliv jiného. Vždy sebou musí mát dostatečné množství, spíše více. Důležité je mít inzulín v různých zavazadlech. Diabetik musí více než kdokoliv jiný počítat s okradením. Ztráta pasu dovolenou otráví, ale neohrozí nikoho na životě, tak jako nedostatek inzulínu. Pro všechny případe musí mít neustále při sobě informační průkazku, v níž se píše, jak velkou dávku inzulínu užívá, a kdo jej léčí.

„Měl by být například připraven na to, že bude okraden. Když bude okraden o peníze nebo pas, tak to není tak hrozné, jako když bude okraden o inzulín. Čili doporučujeme, aby si pacient, který se dostává do trochu rizikovějšího prostředí, dal inzulín přinejmenším na dvě místa ve svých zavazadlech. A aby měl jedno zavazadlo s inzulínem a druhé zavazadlo také s inzulínem,” vysvětluje diabetolog Michal Anděl z pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Diabetikům se rovněž doporučuje absolvovat očkování proti břišnímu tyfu, tetanu, oběma typům žloutenky, chřipce a pneumokokovým nákazám.

Na cestovním seznamu každého diabetika by nemělo chybět ani cestovní pojištění. Pojišťovny cukrovku neberou jako problém a mohou si tak sjednat klasické cestovní pojištění za normální cenu. Důležité je si ověřit, co vše cestovní pojištění kryje a do jaké výše.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Když žijete sami, vyrazit do světa na blind představuje správné dobrodružství. S malými dětmi už to ale taková sranda není. Dovolená s dětmi vyžaduje plánování a přípravu. Platí to nejen pro výběr destinace a vhodného ubytování, ale také pro cestovní pojištění.

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

 • levna-dovolena-more
  05. října 2023|ePojisteni
  Je libo cestovní pojištění zdarma?

  Když se řekne dovolená, vybavíme si především moře nových zážitků. Méně nadšeně už se tváříme v momentech, kdy přijde řada na placení. Za některé věci utrácíme peníze raději než za jiné. Do skupiny “nechci, ale je to nutné” patří třeba cestovní pojištění. O to lákavěji zní možnost získat cestovní pojištění zadarmo. Jak na to?

 • cyklistka
  15. září 2022|Monika Šaríková
  Cyklistické desatero pro bezpečnou jízdu na kole

  Každý cyklista se po nasednutí na kolo stává účastníkem silničního provozu stejně jako řidiči motorových vozidel a chodci. S tím souvisí spousta povinnosti, které by měli všichni cyklisté v zájmu bezpečnosti všech účastníků dodržovat.

 • veci-na-dovolenou
  10. srpna 2022|Jana Březinová
  Na co nezapomenout před odjezdem na dovolenou

  Těšíte se na nadcházející dovolenou? Ještě než za sebou zabouchnete dveře a vyrazíte za odpočinkem, vyplatí se zabezpečit svoji domácnost. Jinak na vás po návratu mohou čekat nepříjemná překvapení. Jaká rizika hrozí a na co si dát pozor před odjezdem na dovolenou?

 • rodina-na-ture-na-slovensku
  30. května 2022|Veronika Čermáková
  3 tipy na nezapomenutelnou dovolenou na Slovensku

  Abyste zažili nezapomenutelnou dovolenou, nemusíte cestovat daleko. Bohatě stačí vyrazit k našim sousedům na Slovensko. Turistická nabídka Slovenska je bohatá a různorodá. Pokud hledáte tipy, kam vyrazit na dovolenou na Slovensku, pak byste si neměli nechat ujít náš další článek.