epojisteni logo

Podomní nabídka pojištění – podvodná praktika?

Nabídka produktů pomocí podomního prodeje se může zdát jako zastaralá praktika, nicméně i přes rozšířený zákaz se stále hojně využívá. Dle plošných statistik je podomní prodej v naprosté většině případů spojen se zamlčováním kompletních podmínek zřízení služby a přestože ne každá společnost musí být nutně podvodná, chování samotných prodejců v zájmu dodavatelů (neplést se samotným distributorem, viz. níže) je spojeno s nátlakem a mnohdy i podvodným jednáním.

Podle § 58 odst. 4 zákona o obcích hrozí za podomní prodej pokuta až 200 000 Kč. Ani to však dodavatele od této praktiky neodrazuje. Podomní prodejci působí solidně, jsou dobře oblečení, usměvaví a „zaručeně“ nabízí ty nejlevnější produkty na trhu. Mezi nimi ostatně i pojištění.

Předem je třeba zdůraznit, že uzavírat jakékoliv pojištění před úplným obeznámením s jeho podmínkami je velmi riskantní. Podomní prodejci v tomto případě na možného klienta vyvíjejí nátlak s tím, že nabídka je omezená pouze na tento den nebo že rozhodně neexistuje výhodnější varianta. Pojištění je ve velké míře spojeno s nabídkou energií, tedy plynu a elektřiny, přičemž podvodní prodejci nemusejí klientovi vůbec sdělit, že mu pojištění zřizují. Jednoduše ho doplní do smlouvy a klient pak zbytečně platí měsíčně stovky korun za službu, kterou vůbec nepotřebuje, nebo ji už dávno má – nejčastěji pojištění elektrospotřebičů či domácnosti.

Pokud vás nicméně nabídka podomního prodejce zaujala a podomní prodej je ve vaší obci povolen (seznam obcí, ve kterých je zakázán, naleznete  ZDE), držte se následujících kroků, abyste předešli možnosti, že se stanete obětí podvodu:

-  Nikdy nic nepodepisujte, dokud si nepřečtete kompletní znění podmínek. Na jakoukoliv věc, které nebudete rozumět, se detailně zeptejte prodejce. Pokud se bude vymlouvat na nedostatek času nebo jakkoliv jinak odmítat vám informace poskytnout, okamžitě jej pošlete pryč.

-  Distributor a dodavatel nejsou to samé. Dodavatel pouze obchoduje se službou zprostředkovanou distributorem (samotnou společností). Rozlišujte mezi nimi.

-  Vyžádejte si lhůtu na rozmyšlenou. Pokud vám ji prodejce nechce poskytnout, pošlete ho pryč. Každý solidní společnost vám poskytne možnost si smlouvu promyslet bez ohledu na to, zda je nabídka časově omezená.

-  Zkontrolujte si nabídku prodejců na internetu. Vyžádejte si přesné znění nabízené služby (například název pojištění) a vyhledejte si společně s prodejcem zkušenosti ostatních zákazníků. Pokud se bude prodejce zdráhat, pošlete ho pryč.

Jestliže jste se i přesto stanete obětí podvodného podomního prodeje, máte ze zákona (§ 57 odst. 1 občanského zákoníku) právo na odstoupení do 14  dnů od uzavření smlouvy. Odstoupení podejte písemně formou doporučeného dopisu a pro jistotu si zřiďte dodejku, díky čemuž se ujistíte, že dopis došel včas.

V případě sjednávání pojištění je nejlepší obrátit se na odborníky a ne na prodejce, jejichž jediným cílem je uzavřít co nejvíce smluv kvůli vyšší provizi. Jestliže potřebujete poradit s jakýmkoliv druhem pojištění, neváhejte se obrátit přímo na ePojisteni.cz, kde vám ochotně a rádi poradíme.

Online srovnání

Srovnejte si aktuální nabídku

Hledáte co nejlevnější půjčku nebo se chcete ujistit, že je vaše stávající půjčka stále výhodná? Vyzkoušejte náš online srovnávač půjček.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • 23. července 2024|Petr Pohůdka
    Parametry výpočtu ceny povinného ručení a havarijního pojištění

    Pojištění vozidla tvoří nedílnou součást výdajů spojených s jeho provozem. Povinné ručení musí mít podle zákona sjednané každý provozovatel vozidla. Havarijní pojištění sice povinné není, ale zejména u novějších a dražších vozů by mělo být samozřejmostí. Ceny pojistek se u různých vozidel a osob značně liší. Jak pojišťovny vypočítají cenu povinného ručení a havarijního pojištění?

  • havarijní pojištění bez spoluúčasti
    22. července 2024|Jana Březinová
    Připojištění k havarijnímu pojištění

    Havarijní pojištění sice není povinné, ale jeho sjednání vám zajistí komplexní ochranu vozidla i pasažérů. Obzvlášť, když si sjednáte praktická připojištění – skel, zavazadel, úrazu nebo právní ochrany. Jak přesně jednotlivá připojištění fungují?

  • dva-kluci-u-auta
    17. července 2024|Petr Pohůdka
    Krátkodobé havarijní pojištění nejen na dovolenou

    Vyrážíte na dovolenou nebo dlouhou služební cestu a rádi byste auto chránili pomocí havarijka? Pokud nestojíte o celoroční pojistku, můžete si vyřídit krátkodobé havarijní pojištění. Určitou formu ochrany vám zajistí i připojištění auta na dovolenou. V čem spočívají výhody krátkodobých pojištění a kde podobné produkty naráží na své limity?

  • blg-srt-spz
    12. července 2024|Petr Woff
    Krádeže vozidel v ČR: Statistiky a tipy pro každý kraj

    Zloději každoročně ukradnou tisíce českých aut, přičemž některé lokality a modely vyhledávají častěji než jiné. Mezi nejrizikovější oblasti patří Praha, Liberecký nebo Ústecký kraj. Nejohroženějšími značkami jsou Škoda, Volkswagen a Ford. Krádeže aut zachycujeme v regionálních, celostátních a mezinárodních statistikách, které odhalují zajímavé trendy.

  • 03. července 2024|Petr Pohůdka
    Alkohol a dovolená: Na co si dát pozor (nejen za volantem)

    Nedovedete si představit dovolenou bez sklenky místního vína nebo koktejlu na pláži? I jinak sladký nápoj vám může pořádně zhořknout, pokud zároveň dojde k pojistné události. Problémy vám nezpůsobí jen alkohol za volantem, promile v krvi uškodí také při řešení úrazů nebo poškození cizího majetku. Co byste měli vědět, než si v zahraničí objednáte první drink?

  • dalnice-aktualita
    30. června 2024|Petr Pohůdka
    Dálniční známky v ČR a Evropě 2024

    Ve většině evropských zemí je stejně jako v ČR zpoplatněné užívání dálnic a dalších vybraných vozovek. Některé státy využívají dálniční známky, jinde funguje systém mýtného. V několika zemích mohou řidiči jezdit po dálnicích dokonce zadarmo. Jaké jsou ceny dálničních známek v Evropě, jak se dálniční známky kontrolují a kde zjistíte jejich platnost?

  • odtah-vozu
    24. května 2024|Jana Březinová
    Pojištění GAP: Co všechno kryje a komu se vyplatí?

    Jen co nový vůz opustí autosalon, jeho hodnota rychle klesá. Za rok zhruba o 10 %. Pokud dojde k totální škodě nebo krádeži, pojišťovna vám z havarijního pojištění vyplatí pouze aktuální tržní cenu vozidla. A to i přesto, že mělo najeto jen pár kilometrů. Chcete získat plnou pořizovací cenu vozu? S tím pomůže doplňkové pojištění GAP.

  • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
    10. května 2024|Petr Pohůdka
    Novinky: 7 změn zákona v autopojištění 2024

    Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Řízení je nově možné již od 17 let, končí vydávání velkých technických průkazů a mění se také bodový systém či sazby pokut. Novinky se nevyhnuly ani pojištění vozidel. Jaké změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

  • nabourané auto naložené na odtah
    14. února 2024|ePojisteni
    7 případů, kdy se vyplatí havarijní pojištění

    Zatímco povinnost povinného ručení určuje zákon, havarijní pojištění si řidiči sjednávají dobrovolně. Tomu odpovídá i jeho nabídka, která nepokrývá všechny skupiny řidičů. Kdy se vyplatí havarijní pojištění a co všechno kryje?

  • blg-srt-hory
    05. října 2023|ePojisteni
    Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

    V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?