epojisteni logo
připojištění

Kouříte? Za životní pojištění zaplatíte více

21. 7. 2017
|
Délka čtení: 8 min.

Kouříte? Za životní pojištění zaplatíte více

Mezinárodní den nekuřáků připadá na 31. května. Letos v tento den také začal v České republice platit protikuřácký zákon, o kterém se vedou diskuse již řadu let. Někteří jej hodnotí pozitivně, jiní na něm vidí příliš mnoho nedostatků. To nic nemění na tom, že kouření má na zdraví člověka prokazatelně špatný vliv. Bohužel negativně ovlivňuje i životní pojištění.

Počet kuřáků v EU klesl o 3 %

Než se vrhneme na souvislost mezi kouřením a životním pojištěním, podívejme se na pár čísel o kouření. Celosvětové statistiky hovoří o 1,3 miliardy kuřáků na celém světě. Z toho 5 milionů kuřáků každý rok zemře na následky tohoto zlozvyku. Nejvíce kuřáků přitom žije v zemích se středním a nižším HDP a patří do nízkopříjmových skupin obyvatelstva.

To znamená, že vyspělé země daleko více podporují zdravý životní styl. Jejich občané si stále častěji uvědomují důsledky této nezdravé vášně a kouření omezují. Například v zemích EU klesl počet kuřáků o 3 procenta za poslední 4 roky. Nejvíce kuřáků žije v Řecku a na Balkáně, nejméně pak ve skandinávských zemích.

V České republice kouří až 150 000 dětí a mladistvých

V České republice kouří zhruba 25 % lidí. Mezi kuřáky se bohužel nachází i poměrně velké množství dětí a mladistvých, mezi kterým převažují mladé dívky. Ročně zemře na nemoci související s kouřením cca 180 000 osob. Statistiky také uvádí, že celoživotní kuřáci žijí v průměru o 15 let méně než nekuřáci. Více než 65 % kuřáků umírá před dosažením 65 let.

Bohužel kouření ovlivňuje i nekuřáky a tisíce lidí onemocní nebo umírají na následky pasivního kouření. Nejvíce se to týká osoby, které pracují v kuřáckém prostředí nebo v jejich domácnosti žije silný kuřák. Také u nich je riziko rakoviny, infarktu či mrtvice několikanásobně vyšší.

Domov v bezpečí

Chraňte svůj domov před špatným počasím

Máte strach, že váš domov zasáhne požár, povodeň, tornádo či jiný živel? Pojištění majetku vám pomůže s vyrovnáním těchto finančních škod na vašem majetku. Sjednejte si výhodnou nabídku pojištění přes naši online kalkulačku. Jednoduše do pár minut.


Kouření ovlivní životní pojištění

Jelikož životní pojištění představuje pojistnou ochranu proti úmrtí, úrazu a nemoci, pojišťovny se při vytváření nabídky pídí i po zdravotním stavu zájemce. Zajímají se o celkový zdravotní stav, prodělané nemoci, úrazy i životní styl. Kouření patří mezi faktory, které cenu pojištění zvyšují, a to až o několik desítek procent. Naopak člověk žijící zdravě má šanci získat nemalou slevu na pojištění.

“Pokud je zachycen výskyt takových onemocnění u blízkých kuřáka, ten musí počítat s příplatkem podle četnosti, případně s výlukou na příslušné choroby. Přirážka se pohybuje v průměru v nízkých desítkách procent,” potvrdila Eva Svobodová z pojišťovny UNIQA.

Pozor na nedostatečné nebo lživé údaje

Pojišťovny uvádí, že zájemce nemá při vyplňovaní dotazníků informace o zdravotním stavu zatajovat nebo dokonce lhát. Pokud se totiž prokáže, že klient pojišťovny lhal, má pojišťovna právo odmítnout vyplatit pojistné plnění nebo dokonce odstoupit od podepsané smlouvy.

“Například u mladistvých a dětí se tento neduh nedá systematicky sledovat vůbec. Nicméně dojde-li k pojistné události z připojištění závažných chorob, u níž je souvislost s kouřením pravděpodobná, ověřuje se osobní situace i anamnéza pojištěného zpětně. Ukáže-li se, že vědomě uvedl nepravdivé údaje, může pojišťovna odstoupit od sjednané smlouvy od počátku nebo odmítnout  pojistné plnění  s tím, že by ji bývala vůbec nesjednala, kdyby znala všechna zdravotní rizika,” dodala Eva Svobodová.

Podobně jako kouření, může životní pojištění ovlivnit také nadváha a obezita, vysoký krevní tlak či cholesterol. Hodně rizikové klienty může pojišťovna dokonce odmítnout pojistit, nebo si u nich naúčtovat opravdu vysokou přirážku.

Mějte klid na duši s pojištěním majetku

Doma vás může překvapit špatné počasí, vandalové nebo třeba neohleduplní sousedé. Sjednejte si s námi pojištění majetku s pomocí online kalkulačky a buďte připraveni na všechny nástrahy. Vybranou nabídku vám sjednáme do pár minut z pohodlí domova.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

 • manzele-u-pojistovaka
  Životní pojištění a daně: Poradíme, jak uplatnit slevy a další výhody

  Platíte si soukromé životní pojištění a budete letos odevzdávat daňové přiznání? V tom případě si uhrazené příspěvky nezapomeňte odečíst od základu daně a tím snížit případnou daňovou povinnost. Jaké odečitatelné pojistky u životního pojištění existují a jak je uplatnit?

 • podavani-ruky-pojistka
  Má smysl uzavírat životní pojištění, když jste single?

  O důležitosti pojištění asi netřeba dlouze spekulovat. Vybrat to kvalitní byste měli při odjezdu na dovolenou nebo třeba v nové práci, kde zodpovídáte za firemní automobil nebo služební notebook. Jsou ovšem i životní situace, které nás o nutnosti pojištění nutí objektivně přemýšlet. Jednou takovou je třeba single život a potřeba životního pojištění. Má smysl ho uzavírat nebo ne?

 • blog-kooperace
  Významné pojišťovny spojily síly: AXA nově součástí skupiny UNIQA!

  15. ledna 2021 skupina UNIQA Insurance Group oficiálně dokončí převzetí společností AXA na trzích České republiky, Slovenska a Polska. Dva významní hráči na poli pojišťovnictví tak spojili síly a posílili své tržní pozice na růstových trzích střední a východní Evropy. Akvizice, která nemá svým objemem v odvětví rakouského pojišťovnictví ve střední a východní Evropě obdoby, byla i navzdory náročné situaci a platným cestovním omezením finalizována za rekordních osm měsíců. Co to znamená pro klienty zmíněných pojišťoven?

 • 02. září 2020|Monika Šaríková
  Dovolená u moře na podzim: Kam vyrazit po letních prázdninách?

  Představy o ideální letní dovolené bývají různé. Spousta lidí volí pobyty u moře, protože je tam krásně a báječně si tam odpočinou. Tento relax však většinou kazí mraky lidí, kterým se lze vyhnout jediným způsobem - vyrazit k moři mimo sezonu. Protože  dovolená u moředovolená u moře  po letních prázdninách má doslova moře výhod.

 • Lieky
  05. března 2018|ePojisteni
  Na cestách s cukrovkou: Důležitý je inzulín i cestovní pojištění

  Cukrovka není důvod, proč na vždy zanevřít na cestování. Podle samotných diabetiků i lékařů je důležité být dobře připraven na nejrůznější situace. Základem je mít sebou dostatečné množství správných léků a být dobře pojištěn na cesty.Cukrovka není důvod, proč na vždy zanevřít na cestování. Podle samotných diabetiků i lékařů je důležité být dobře připraven na nejrůznější situace. Základem je mít sebou dostatečné množství správných léků a být dobře pojištěn na cesty.

 • vymena-olejeI
  15. října 2017|ePojisteni
  Kouříte? Za životní pojištění zaplatíte více

  Při sjednávání životního pojištění a stanovení výše pojistného hraje stále důležitější roli i to, zda je klient kuřák či nikoliv. Některé pojišťovny za kouření přičítají rizikovou přirážku, jiné nekuřáky zvýhodňují a dávají jim slevy. Velmi podobné je to i s nadváhou, která má na celkové zdraví vliv také.

 • cestovni-pojisteni-gruzie
  03. srpna 2017|ePojisteni
  Podomní nabídka pojištění – podvodná praktika?

  Nabídka produktů pomocí podomního prodeje se může zdát jako zastaralá praktika, nicméně i přes rozšířený zákaz se stále hojně využívá. Dle plošných statistik je podomní prodej v naprosté většině případů spojen se zamlčováním kompletních podmínek zřízení služby a přestože ne každá společnost musí být nutně podvodná, chování samotných prodejců v zájmu dodavatelů (neplést se samotným distributorem, viz. níže) je spojeno s nátlakem a mnohdy i podvodným jednáním.

 • cestovni-pojisteni-gruzie
  03. července 2017|ePojisteni
  Netradiční pojistky od tradičních pojišťoven

  Pojištění majetku a domácnosti, životní pojištění či pojištění odpovědnosti patří mezi běžné pojistné produkty, nad kterými se nikdo nepozastaví. Proč také. Pojistit je ale možné i poněkud netradiční předmět jako luxusní šaty na soutěžích Miss, špičkové hudební nástroje, a dokonce i hřbitovní stavby. Halali pojišťovna je zase určená pouze myslivcům. Zdá se vám to málo kuriózní?