epojisteni logo
autobazar

Praktické rady pro penzijní připojištění

24. 4. 2012
|
Délka čtení: 8 min.

Obecné výhody a vlastnosti penzijního připojištění jsou propírány všude a vždy – i lidé, kteří si ho ještě nesjednali, mají většinou představu, jak penzijní připojištění funguje. My se teď ale zaměříme na konkrétní otázky (a odpovědi), které by mohli při a před sjednáváním každému pomoct.

Výsluhová penze

Pod možná trochu matoucím názvem se na každé smlouvě o penzijním připojištění skrývá možnost zvolit si výsluhovou penzi. Co to je? Máte si to nechat zaškrtnout?

Aniž bychom chtěli rozhodovat za vás, tak výsluhovou penzi vždy zaškrtněte, protože jde o zajímavou možnost, které lze zvolit pouze při podpisu nové smlouvy, takže když si to rozmyslíte později, budete mít smůlu.

Výsluhová penze znamená, že po 15 letech penzijního připojištění vám vzniká právo čerpat až 50 % všech peněz ze svého účtu penzijního spoření. Včetně zhodnocení, státních příspěvků,... Navíc můžete výsluhovou penzi využít i později (ale vždy jen jednou!) a vždy bude limit 50 % počítán ze všech peněz, které máte naspořeny. S výsluhovou penzí tedy máte po 15 letech spoření dostupnou výraznou rezervu, kterou kdykoliv a k čemukoliv můžete použít. A nebo nemusíte a všechny peníze vám zbudou do řádné výplaty, do které se budou dále zhodnocovat.

Jediná nevýhoda výsluhové penze je, že se vám po vyčerpání části peněz tato část už nezhodnocuje, ale to je logické – navíc to nastává až když skutečně peníze čerpáte, proto by měla být výsluhová penze zaškrtnutá na každé smlouvě o penzijním připojištění.

Náš tip

Výsluhová penze je jediným způsobem, jak z penzijního připojištění čerpat peníze bez zrušení celého spoření.

Jaký fond si zvolit?

Mnoho lidí si sjednává penzijní připojištění jako součást ochrany budoucnosti rodiny – tedy s životním pojištěním u pojišťovny, které věří, nebo u banky, se kterou má dotyčný dobré zkušenosti.

Pokud si však vybíráte penzijní připojištění samostatně, můžete se dostat do problémů – nebudete totiž vědět, který penzijní fond zvolit. Každý fond „má něco“, pro každý najdete několik důvodů, proč ho zvolit. Fondy se však mohou v zásadě pochlubit 4 vlastnostmi a výhodami:

 •  Fond je velký a měl by tedy poskytovat silné zázemí a stabilitu, ale nenechte se zlákat zjednodušeným závěrem, že „když ho používá hodně lidí, je nejlepší“. To nemusí být pravda – lidé si hojně volili penzijní připojištění od prvního fondu, který je oslovil, takže největší fondy v ČR nemívají zrovna nejlepší výsledky.

 •  Fond má skvělé zhodnocení za posledních pět let. Ano, obzvláště v době, kdy mnoho fondů v ekonomické krizi připisuje „nuly“, se některé fondy jeví jako mnohem lepší, než jiné. Je však potřeba uvažovat i nad tím, že penzijní připojištění je dlouhodobý produkt a fondy už existují více než 15 let. A co se počítá, je celkové zhodnocení za celou dobu penzijního připojištění, tedy nejčastěji za desítky let v budoucnosti.

 •  Fond má vysoké průměrné zhodnocení za celou dobu své existence. Že by nejlepší argument? Dlouhodobé průměrné zhodnocení je přece to, o co v penzijním připojištění jde. Bohužel, ani tady to není jednoznačné – fondy, které začaly opravdu brzy zachytily silný ekonomický růst, kdy kolem poloviny 90. let připisovaly zhodnocení kolem 15 % ročně, což výrazně zvedá průměr.

 •  Fond poskytuje další užitečné služby – výhody pro stálé klienty, bonusy při uzavření penzijního připojištění, nebo třeba kreditní karty, které nám do penzijního připojištění spoří až 10 % z plateb kartou provedených. I to je dnes způsob, jak získat výhodu. Obzvláště kreditní karty mohou za desítky let na účtu penzijního připojištění „vykouzlit“ desetitisíce až statisíce korun.

Takže rada na závěr: k první a poslední výhodě můžete přihlížet, ale jsou to dvě prostřední, týkající se zhodnocení, se kterými byste se měli pořádně seznámit, než se rozhodnete, který penzijní fond si zvolit.


Domov v bezpečí

Chraňte svůj domov před špatným počasím

Máte strach, že váš domov zasáhne požár, povodeň, tornádo či jiný živel? Pojištění majetku vám pomůže s vyrovnáním těchto finančních škod na vašem majetku. Sjednejte si výhodnou nabídku pojištění přes naši online kalkulačku. Jednoduše do pár minut.


Renata BedalíkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

 • manzele-u-pojistovaka
  Životní pojištění a daně: Poradíme, jak uplatnit slevy a další výhody

  Platíte si soukromé životní pojištění a budete letos odevzdávat daňové přiznání? V tom případě si uhrazené příspěvky nezapomeňte odečíst od základu daně a tím snížit případnou daňovou povinnost. Jaké odečitatelné pojistky u životního pojištění existují a jak je uplatnit?

 • podavani-ruky-pojistka
  Má smysl uzavírat životní pojištění, když jste single?

  O důležitosti pojištění asi netřeba dlouze spekulovat. Vybrat to kvalitní byste měli při odjezdu na dovolenou nebo třeba v nové práci, kde zodpovídáte za firemní automobil nebo služební notebook. Jsou ovšem i životní situace, které nás o nutnosti pojištění nutí objektivně přemýšlet. Jednou takovou je třeba single život a potřeba životního pojištění. Má smysl ho uzavírat nebo ne?

 • blog-kooperace
  Významné pojišťovny spojily síly: AXA nově součástí skupiny UNIQA!

  15. ledna 2021 skupina UNIQA Insurance Group oficiálně dokončí převzetí společností AXA na trzích České republiky, Slovenska a Polska. Dva významní hráči na poli pojišťovnictví tak spojili síly a posílili své tržní pozice na růstových trzích střední a východní Evropy. Akvizice, která nemá svým objemem v odvětví rakouského pojišťovnictví ve střední a východní Evropě obdoby, byla i navzdory náročné situaci a platným cestovním omezením finalizována za rekordních osm měsíců. Co to znamená pro klienty zmíněných pojišťoven?

 • 02. září 2020|Monika Šaríková
  Dovolená u moře na podzim: Kam vyrazit po letních prázdninách?

  Představy o ideální letní dovolené bývají různé. Spousta lidí volí pobyty u moře, protože je tam krásně a báječně si tam odpočinou. Tento relax však většinou kazí mraky lidí, kterým se lze vyhnout jediným způsobem - vyrazit k moři mimo sezonu. Protože  dovolená u moředovolená u moře  po letních prázdninách má doslova moře výhod.

 • Lieky
  05. března 2018|ePojisteni
  Na cestách s cukrovkou: Důležitý je inzulín i cestovní pojištění

  Cukrovka není důvod, proč na vždy zanevřít na cestování. Podle samotných diabetiků i lékařů je důležité být dobře připraven na nejrůznější situace. Základem je mít sebou dostatečné množství správných léků a být dobře pojištěn na cesty.Cukrovka není důvod, proč na vždy zanevřít na cestování. Podle samotných diabetiků i lékařů je důležité být dobře připraven na nejrůznější situace. Základem je mít sebou dostatečné množství správných léků a být dobře pojištěn na cesty.

 • vymena-olejeI
  15. října 2017|ePojisteni
  Kouříte? Za životní pojištění zaplatíte více

  Při sjednávání životního pojištění a stanovení výše pojistného hraje stále důležitější roli i to, zda je klient kuřák či nikoliv. Některé pojišťovny za kouření přičítají rizikovou přirážku, jiné nekuřáky zvýhodňují a dávají jim slevy. Velmi podobné je to i s nadváhou, která má na celkové zdraví vliv také.

 • cestovni-pojisteni-gruzie
  03. srpna 2017|ePojisteni
  Podomní nabídka pojištění – podvodná praktika?

  Nabídka produktů pomocí podomního prodeje se může zdát jako zastaralá praktika, nicméně i přes rozšířený zákaz se stále hojně využívá. Dle plošných statistik je podomní prodej v naprosté většině případů spojen se zamlčováním kompletních podmínek zřízení služby a přestože ne každá společnost musí být nutně podvodná, chování samotných prodejců v zájmu dodavatelů (neplést se samotným distributorem, viz. níže) je spojeno s nátlakem a mnohdy i podvodným jednáním.

 • připojištění
  21. července 2017|ePojisteni
  Kouříte? Za životní pojištění zaplatíte více

  Mezinárodní den nekuřáků připadá na 31. května. Letos v tento den také začal v České republice platit protikuřácký zákon, o kterém se vedou diskuse již řadu let. Někteří jej hodnotí pozitivně, jiní na něm vidí příliš mnoho nedostatků. To nic nemění na tom, že kouření má na zdraví člověka prokazatelně špatný vliv. Bohužel negativně ovlivňuje i životní pojištění.

 • cestovni-pojisteni-gruzie
  03. července 2017|ePojisteni
  Netradiční pojistky od tradičních pojišťoven

  Pojištění majetku a domácnosti, životní pojištění či pojištění odpovědnosti patří mezi běžné pojistné produkty, nad kterými se nikdo nepozastaví. Proč také. Pojistit je ale možné i poněkud netradiční předmět jako luxusní šaty na soutěžích Miss, špičkové hudební nástroje, a dokonce i hřbitovní stavby. Halali pojišťovna je zase určená pouze myslivcům. Zdá se vám to málo kuriózní?