epojisteni logo
cestovni-pojisteni-gruzie

Důchodová reforma, penzijní reforma 2012

25. 7. 2013
|
Délka čtení: 8 min.

Podle nové důchodové reformy dojde k výrazným změnám ve způsobu, jakým si občané ČR mohou a budou spořit na svůj budoucí důchod. Rodí se nový systém, sestávající se ze 3. pilířů. Důchodová reforma vstoupí podle všeho v platnost 1.1.2013 a pozor, penzijní připojištění  už nebude zdaleka tak výhodné jako dnes! Pokud tedy chcete uzavřít penzijní připojištění  ještě za výhodných podmínek, pak neváhejte! Pojďme se nyní podívat, jak bude nový systém nastaven v porovnání s tím dosavadním.

Současnost – 2 pilíře důchodového systému

 •  1. pilíř = důchodové pojištění

  Klasické důchodové pojištění, kdy zaměstnavatelé i zaměstnanci povinně odvádí na důchodové pojištění 28 % z hrubé mzdy do společného státního důchodového účtu. Z tohoto úctu jsou pak vypláceny státní důchody. Z tohoto donedávna jediného způsobu spoření se dnes v novém systému stává jeden za 3 pilířů.

 •  2. pilíř = penzijní připojištění

  Dnes již velká část občanů ČR využívá možnosti spořit si navíc ke klasickému důchodovému pojištění také v důchodových fondech. Jde o 2. možnost, jak si v současnosti zajistit dostatečnou penzi, 2. pilíř důchodového systému, tzv. penzijní připojištění. Systém dnešního penzijního připojištění je jednoduchý. Každý si může zvolit jeden z  10 fondů, které v ČR momentálně fungují a vkládat si do něj částku pro svůj budoucí důchod. Tato částka je v penzijním fondu zhodnocována, každému z nás k ní může přispívat jeho zaměstnavatel a stát přidávat státní příspěvek ve výši až 150 Kč.

Hledáte bezpečnou půjčku?

Spočítejte si, kolik zvládnete splácet. Následně vám srovnáme nabídky pouze od ověřených poskytovatelů.

Budoucnost - 3 pilíře důchodového systému

Nová důchodová reforma počítá se třemi pilíři. Náš budoucí důchod se tak s nástupem platnosti reformy 1.1. 2013 může skládat až ze tří příjmů:

 •  1. pilíř - klasické důchodové pojištění zůstává

  Důchodové pojištění zůstane i nadále jedinou povinnou složkou, ale zaručovat bude jen opravdu základní zaopatření na důchod. Poměr výše důchodu k průměrné mzdě se totiž bude se zvyšujícím počtem občanů v důchodovém věku i nadále snižovat a 1. pilíř tak začne být zcela nedostačujícím k pokrytí potřeb budoucího důchodce…

 •  2. (nový) pilíř - soukromé důchodové spoření

  Novým pilířem důchodového spoření bude soukromé důchodové spoření. Každý bude mít možnost odvádět ze své hrubé mzdy o 3 % méně na klasické důchodové pojištění a spořit si je na důchod soukromě. Takže můžete zvolit tuto variantu a z platu odvádět namísto stávajících 28 % jen 25 a 3 % si spořit jako soukromé důchodové spoření.

  Toto soukromé spoření ale nebude nabízet výhody penzijního připojištění. Bude tedy zcela: BEZ státních příspěvků, BEZ daňových úlev, BEZ příspěvku zaměstnavatele, BEZ jednorázových vkladů, BEZ možnosti výběru až poloviny prostředků po 15 letech, BEZ garance nezáporného zhodnocení (bude tedy možné dosáhnout záporných, ale i vyšších výnosů). Nebude možné sjednat výsluhovou penzi (výplatu po 15 letech). Nebude možné předčasné ukončení smlouvy – tzv. odbytné (již po jednom roce, výplata všech prostředků bez státních příspěvků). Výplata bude možná pouze formou penze po odchodu účastníka do důchodu, doživotní penze nebo penze na 20 let.

 •  3. pilíř - penzijní připojištění se změní!

  Současné penzijní připojištění se státním příspěvkem bude v modifikované podobě pokračovat. Z tohoto doplňkového připojištění se stane 3. pilíř nového systému. A co se oproti současnosti změní? Stávající Penzijní fondy se transformují v Penzijní společnosti, jejichž majetek bude vždy oddělen od majetku investorů. Penzijní společnosti budou takto vždy spravovat tzv. transformované a účastnické fondy.


  >Transformované fondy

  Stávající  podmínky „penzijního připojištění“ budou zachovány v Transformovaných fondech. Do těchto fondů však můžete vstoupit nejpozději do konce listopadu 2012 ! Po tomto termínu můžete spořit pouze ve fondech účastnických, kde již budou pro Vaše spoření platit nová pravidla.


  Účastnické fondy - nová pravidla od 1. 1. 2013

  Od 1. 1. 2013 bude možné přestoupit a uzavřít už jen doplňkové penzijní spoření v rámci tzv. účastnického fondu. A tam už budou platit nová pravidla. Pojďme si základní změny popsat:

  Na rozdíl od současného nastavení, již v nových účastnických fondech nebude garantována návratnost vložených prostředků! Bude tedy možné dosáhnout i záporného zhodnocení vkládané částky!

  Státní příspěvek i daňové úlevy zůstanou sice zachovány, ale pozmění se jejich nastavení. V současnosti je výše státního příspěvku (závisející na výši vkladu pojištěného) v rozmezí od 50 do 150 Kč a vyplácí se všem, co si ukládají více jak 100 Kč. V budoucnu se počítá se státním příspěvkem v rozmezí 90 - 230 Kč. Státní příspěvek se však bude „rozdávat“ až od 300 Kč vlastního příspěvku. Tímto jsou občané motivováni k vyššímu spoření.

  Jednorázová výplata prostředků místo penze zůstane zachována. Momentálně má ale každý také možnost vybrat si až 50 % prostředků z účtu již po 15 letech, tzv. výsluhová penze. U nových fondů již nebude možné si výsluhovou penzi sjednat.

  Možnost předčasně ukončit spoření – tzv. odbytné – zůstane zachována. Minimální hranice toto umožňující se však zvýší oproti současnému 1 roku od založení na 2 roky spoření. Po 2 letech spoření si tak budete moci nechat vyplatit stejně jako dnes své naspořené peníze, stejně jako dnes to ale bude bez státních příspěvků


Změna fondu, převod prostředků

Převedení prostředků z transformovaného fondu je možné jedině právě do výše popsaných do účastnických fondů téže penzijní společnosti. A jelikož mezi penzijními fondy je možné přestupovat pouze do 28. února 2012 ! Znamená to - selsky řečeno - "tam kde, od 28 února budete, odtud už bez újmy nevylezete". Pak již totiž musíte jedině  penzijní připojištění  předčasně zrušit, čímž se připravíte o všechny státní příspěvky a výnosy z nich, což při dlouhodobém spoření znamená až statisíce korun.

Takže: dobře se rozhodněte, jestli jste ve „správném fondu“. Máte totiž úplně nejvyšší čas na přestup. A pokud ještě nespoříte nikde, dobře si fond zvolte. Pokud chcete využít stávajících podmínek penzijního připojištění, učiňte tak nejpozději do listopadu 2012.

Online srovnání

Srovnejte si aktuální nabídku

Hledáte co nejlevnější půjčku nebo se chcete ujistit, že je vaše stávající půjčka stále výhodná? Vyzkoušejte náš online srovnávač půjček.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

 • manzele-u-pojistovaka
  Životní pojištění a daně: Poradíme, jak uplatnit slevy a další výhody

  Platíte si soukromé životní pojištění a budete letos odevzdávat daňové přiznání? V tom případě si uhrazené příspěvky nezapomeňte odečíst od základu daně a tím snížit případnou daňovou povinnost. Jaké odečitatelné pojistky u životního pojištění existují a jak je uplatnit?

 • podavani-ruky-pojistka
  Má smysl uzavírat životní pojištění, když jste single?

  O důležitosti pojištění asi netřeba dlouze spekulovat. Vybrat to kvalitní byste měli při odjezdu na dovolenou nebo třeba v nové práci, kde zodpovídáte za firemní automobil nebo služební notebook. Jsou ovšem i životní situace, které nás o nutnosti pojištění nutí objektivně přemýšlet. Jednou takovou je třeba single život a potřeba životního pojištění. Má smysl ho uzavírat nebo ne?

 • blog-kooperace
  Významné pojišťovny spojily síly: AXA nově součástí skupiny UNIQA!

  15. ledna 2021 skupina UNIQA Insurance Group oficiálně dokončí převzetí společností AXA na trzích České republiky, Slovenska a Polska. Dva významní hráči na poli pojišťovnictví tak spojili síly a posílili své tržní pozice na růstových trzích střední a východní Evropy. Akvizice, která nemá svým objemem v odvětví rakouského pojišťovnictví ve střední a východní Evropě obdoby, byla i navzdory náročné situaci a platným cestovním omezením finalizována za rekordních osm měsíců. Co to znamená pro klienty zmíněných pojišťoven?

 • 02. září 2020|Monika Šaríková
  Dovolená u moře na podzim: Kam vyrazit po letních prázdninách?

  Představy o ideální letní dovolené bývají různé. Spousta lidí volí pobyty u moře, protože je tam krásně a báječně si tam odpočinou. Tento relax však většinou kazí mraky lidí, kterým se lze vyhnout jediným způsobem - vyrazit k moři mimo sezonu. Protože  dovolená u moředovolená u moře  po letních prázdninách má doslova moře výhod.

 • Lieky
  05. března 2018|ePojisteni
  Na cestách s cukrovkou: Důležitý je inzulín i cestovní pojištění

  Cukrovka není důvod, proč na vždy zanevřít na cestování. Podle samotných diabetiků i lékařů je důležité být dobře připraven na nejrůznější situace. Základem je mít sebou dostatečné množství správných léků a být dobře pojištěn na cesty.Cukrovka není důvod, proč na vždy zanevřít na cestování. Podle samotných diabetiků i lékařů je důležité být dobře připraven na nejrůznější situace. Základem je mít sebou dostatečné množství správných léků a být dobře pojištěn na cesty.

 • vymena-olejeI
  15. října 2017|ePojisteni
  Kouříte? Za životní pojištění zaplatíte více

  Při sjednávání životního pojištění a stanovení výše pojistného hraje stále důležitější roli i to, zda je klient kuřák či nikoliv. Některé pojišťovny za kouření přičítají rizikovou přirážku, jiné nekuřáky zvýhodňují a dávají jim slevy. Velmi podobné je to i s nadváhou, která má na celkové zdraví vliv také.

 • cestovni-pojisteni-gruzie
  03. srpna 2017|ePojisteni
  Podomní nabídka pojištění – podvodná praktika?

  Nabídka produktů pomocí podomního prodeje se může zdát jako zastaralá praktika, nicméně i přes rozšířený zákaz se stále hojně využívá. Dle plošných statistik je podomní prodej v naprosté většině případů spojen se zamlčováním kompletních podmínek zřízení služby a přestože ne každá společnost musí být nutně podvodná, chování samotných prodejců v zájmu dodavatelů (neplést se samotným distributorem, viz. níže) je spojeno s nátlakem a mnohdy i podvodným jednáním.

 • připojištění
  21. července 2017|ePojisteni
  Kouříte? Za životní pojištění zaplatíte více

  Mezinárodní den nekuřáků připadá na 31. května. Letos v tento den také začal v České republice platit protikuřácký zákon, o kterém se vedou diskuse již řadu let. Někteří jej hodnotí pozitivně, jiní na něm vidí příliš mnoho nedostatků. To nic nemění na tom, že kouření má na zdraví člověka prokazatelně špatný vliv. Bohužel negativně ovlivňuje i životní pojištění.

 • cestovni-pojisteni-gruzie
  03. července 2017|ePojisteni
  Netradiční pojistky od tradičních pojišťoven

  Pojištění majetku a domácnosti, životní pojištění či pojištění odpovědnosti patří mezi běžné pojistné produkty, nad kterými se nikdo nepozastaví. Proč také. Pojistit je ale možné i poněkud netradiční předmět jako luxusní šaty na soutěžích Miss, špičkové hudební nástroje, a dokonce i hřbitovní stavby. Halali pojišťovna je zase určená pouze myslivcům. Zdá se vám to málo kuriózní?