epojisteni logo
grand-canyon-usa

Nebojte se jezdit na dovolenou autem

15. 7. 2013
|
Délka čtení: 8 min.

Auto je nejpřizpůsobivější dopravní prostředek. Nemusíte mít dlouhodobě naplánovaný termín, trasu ani se omezovat v počtu zavazadel. A právě z těchto důvodů se tisíce Čechů každým rokem vydává na dovolenou do zahraničí právě autem. Pro skutečné pohodlí jsme si pro Vás připravili několik užitečných rad a tipů.

Mějte auto připravené

Než vyrazíte dále než po České republice, přesvědčete se, že je Vaše auto na takovou cestu skutečně připravené. V žádném případě neuděláte špatně, pokud auto necháte prohlídnout přímo v odborném servisu. A je jedno, zda se jedná o Vaše vozidlo nebo služební. Díky řádné přípravě tak můžete předejít řadě nepříjemných překážek. Nezapomeňte také zkontrolovat, zda máte připravené všechny doklady. To platí zejména pro zelenou kartu, dokládající platné povinné ručení.

Doporučuje se také předem ověřit, v jakém stavu je předpokládaná trasa. Dnes již není problém zjistit, jaké silnice se opravují, nebo zda někde nejsou zdlouhavé objížďky. To samé platí o rychlostních limitech a pravidlech v zemích, kterými budete projíždět.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Jak je to s povinnou výbavou?

Každé vozidlo musí mít povinnou výbavu, která standardně zahrnuje výstražný trojúhelník, sadu náhradních pojistek a žárovek, reflexní vestu, zvedák, klíč na matice kol, náhradní pneumatiku nebo sadu na opravu defektu a autolékarničku. Ne ve všech zemích má povinná výbava stejný obsah a proto se vždy dopředu informujte, jakou výbavu musíte mít v zemi, kam míříte, a kterými budete projíždět.

Zkontrolujte pojištění

Před cestou také zavčasu zkontrolujte platnost povinného ručení. Pokud nemáte sjednané pojištění havarijní, zauvažujte alespoň o jeho krátkodobé variantě. Pojistit se můžete od 14 dnů déle a díky havarijnímu pojištění  se na cestách v zahraničí budete cítit o dost bezpečněji. Povinné ručení  Vám přece jen neuhradí škody způsobené vlastní vinou, živlem nebo odcizením. Navíc tak získáte výhodnější asistenční služby, které Vám mohou v případě nouze velmi pomoci. Samozřejmosti by také mělo být úrazové pojištění celé posádky.

Při nehodě zachovejte klid

I přes důkladnou přípravu není ve Vašich silách zabránit všemu. K nehodě může dojít vždy a všude. Proto sebou vždy mějte zelenou kartu a formulář “Záznam o dopravní nehodě” ideálně vícejazyčný. V zahraničí vždy volejte polici, ať už se jedná o menší či větší škodu. Místo nehody vždy důkladně zdokumentujte a vyplňte záznam o nehodě. Nezapomeňte si zaznamenat jména, adresy a kontakty účastníků nehody i jejích svědků. Nevíte-li si rady, zavolejte své asistenční službě nebo na informační linku své pojišťovny, kde Vám ochotně poskytnou pomoc. A rada na závěr. Nikdy nepodepisujte nic, čemu skutečně nerozumíte!

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 14. června 2024|Jana Březinová
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Letní prázdniny jsou za dveřmi, a to znamená čas na rodinnou dovolenou. Ať už plánujete výlet do zahraničí nebo dovolenou v tuzemsku, měli byste si být vědomi rizik, která na vaše ratolesti číhají. Děti jsou náchylnější na úrazy i onemocnění, a proto by vám nemělo chybět kvalitní cestovní pojištění.

 • Cestovní pojištění - pas a stetoskop
  13. června 2024|Jana Březinová
  Cestovní doklady pro děti

  Už dávno neplatí, že je nutné dítě zapsat do občanského průkazu nebo cestovního pasu jednoho z rodičů, aby mohlo vyrazit za hranice. Dítě potřebuje svůj vlastní cestovní doklad. Pro cesty po EU stačí občanský průkaz, do světa je nutný cestovní pas.

 • 07. června 2024|Petr Pohůdka
  Jaké pojištění sjednat na dovolenou k moři

  Říkáte si, co by se vám mohlo stát na dovolené u moře? Vždyť budete akorát v hotelu, na pláži, párkrát vyrazíte na procházku do města nebo na lehký výlet v blízkém okolí. Bohužel i dovolenou u moře ale může zkomplikovat náhlá nemoc či úraz. V tu chvíli oceníte cestovní pojištění, které vám pokryje náklady na ošetření. Dobře zvolené pojištění vás však dostane i z dalších nepříjemností.

 • cestovni-pas-mapa-sveta
  06. června 2024|Petr Pohůdka
  Cestovní pas: Kde vám jej vydají a za kolik

  Chystáte se za hranice Evropské unie nebo Schengenského prostoru? Pak se neobejdete bez platného cestovního pasu. Kde si o doklad zažádat, na kolik vás vyjde a jak dlouho si na vyřízení pasu počkáte?

 • clovek-za-stolem-a-ikona-letadla
  31. května 2024|Petr Pohůdka
  Pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů

  Zabalené kufry, všechno zařízené i zaplacené, celá rodina natěšená. Jenže pak přijde nečekaná chřipka nebo zlomenina a vysněná dovolená je nenávratně pryč. V těchto případech oceníte pojištění storna zájezdu či pojištění letenek, díky kterému zachráníte velkou část vynaložených peněz. Na co se při pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů zaměřit?

 • odtah-vozu
  24. května 2024|Jana Březinová
  Pojištění GAP: Co všechno kryje a komu se vyplatí?

  Jen co nový vůz opustí autosalon, jeho hodnota rychle klesá. Za rok zhruba o 10 %. Pokud dojde k totální škodě nebo krádeži, pojišťovna vám z havarijního pojištění vyplatí pouze aktuální tržní cenu vozidla. A to i přesto, že mělo najeto jen pár kilometrů. Chcete získat plnou pořizovací cenu vozu? S tím pomůže doplňkové pojištění GAP.

 • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
  10. května 2024|Petr Pohůdka
  Novinky: 7 změn zákona v autopojištění 2024

  Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Řízení je nově možné již od 17 let, končí vydávání velkých technických průkazů a mění se také bodový systém či sazby pokut. Novinky se nevyhnuly ani pojištění vozidel. Jaké změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

 • autobazar
  29. dubna 2024|Jana Březinová
  Dovoz auta z Německa: Návod krok za krokem

  Nabídka ojetých vozů v Česku se po nedostatku z minulých let opět vrátila k normálu. Hodně lidí ale přesto preferuje dovoz aut z Německa. Důvodem je širší nabídka specifických modelů, lepší technický stav a někdy i nižší cena. Jak při nákupu auta v Německu správně postupovat?

 • nabourané auto naložené na odtah
  14. února 2024|Monika Šaríková
  4 důvody, proč se vyplatí mít havarijní pojištění

  Na rozdíl od povinného ručení není havarijní pojištění povinné ze zákona. Ve snaze snížit náklady na provoz vozidla jej zhruba dvě třetiny řidičů opomíjí. Neuvědomují si, že se jim ježdění bez kompletního pojištění může naopak prodražit. Stačí jedna větší oprava nebo několik menších.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.