epojisteni logo
grand-canyon-usa

Nebojte se jezdit na dovolenou autem

15. 7. 2013
|
Délka čtení: 8 min.

Auto je nejpřizpůsobivější dopravní prostředek. Nemusíte mít dlouhodobě naplánovaný termín, trasu ani se omezovat v počtu zavazadel. A právě z těchto důvodů se tisíce Čechů každým rokem vydává na dovolenou do zahraničí právě autem. Pro skutečné pohodlí jsme si pro Vás připravili několik užitečných rad a tipů.

Mějte auto připravené

Než vyrazíte dále než po České republice, přesvědčete se, že je Vaše auto na takovou cestu skutečně připravené. V žádném případě neuděláte špatně, pokud auto necháte prohlídnout přímo v odborném servisu. A je jedno, zda se jedná o Vaše vozidlo nebo služební. Díky řádné přípravě tak můžete předejít řadě nepříjemných překážek. Nezapomeňte také zkontrolovat, zda máte připravené všechny doklady. To platí zejména pro zelenou kartu, dokládající platné povinné ručení.

Doporučuje se také předem ověřit, v jakém stavu je předpokládaná trasa. Dnes již není problém zjistit, jaké silnice se opravují, nebo zda někde nejsou zdlouhavé objížďky. To samé platí o rychlostních limitech a pravidlech v zemích, kterými budete projíždět.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Jak je to s povinnou výbavou?

Každé vozidlo musí mít povinnou výbavu, která standardně zahrnuje výstražný trojúhelník, sadu náhradních pojistek a žárovek, reflexní vestu, zvedák, klíč na matice kol, náhradní pneumatiku nebo sadu na opravu defektu a autolékarničku. Ne ve všech zemích má povinná výbava stejný obsah a proto se vždy dopředu informujte, jakou výbavu musíte mít v zemi, kam míříte, a kterými budete projíždět.

Zkontrolujte pojištění

Před cestou také zavčasu zkontrolujte platnost povinného ručení. Pokud nemáte sjednané pojištění havarijní, zauvažujte alespoň o jeho krátkodobé variantě. Pojistit se můžete od 14 dnů déle a díky havarijnímu pojištění  se na cestách v zahraničí budete cítit o dost bezpečněji. Povinné ručení  Vám přece jen neuhradí škody způsobené vlastní vinou, živlem nebo odcizením. Navíc tak získáte výhodnější asistenční služby, které Vám mohou v případě nouze velmi pomoci. Samozřejmosti by také mělo být úrazové pojištění celé posádky.

Při nehodě zachovejte klid

I přes důkladnou přípravu není ve Vašich silách zabránit všemu. K nehodě může dojít vždy a všude. Proto sebou vždy mějte zelenou kartu a formulář “Záznam o dopravní nehodě” ideálně vícejazyčný. V zahraničí vždy volejte polici, ať už se jedná o menší či větší škodu. Místo nehody vždy důkladně zdokumentujte a vyplňte záznam o nehodě. Nezapomeňte si zaznamenat jména, adresy a kontakty účastníků nehody i jejích svědků. Nevíte-li si rady, zavolejte své asistenční službě nebo na informační linku své pojišťovny, kde Vám ochotně poskytnou pomoc. A rada na závěr. Nikdy nepodepisujte nic, čemu skutečně nerozumíte!

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?

  • 23. července 2024|Petr Pohůdka
    Parametry výpočtu ceny povinného ručení a havarijního pojištění

    Pojištění vozidla tvoří nedílnou součást výdajů spojených s jeho provozem. Povinné ručení musí mít podle zákona sjednané každý provozovatel vozidla. Havarijní pojištění sice povinné není, ale zejména u novějších a dražších vozů by mělo být samozřejmostí. Ceny pojistek se u různých vozidel a osob značně liší. Jak pojišťovny vypočítají cenu povinného ručení a havarijního pojištění?

  • havarijní pojištění bez spoluúčasti
    22. července 2024|Jana Březinová
    Připojištění k havarijnímu pojištění

    Havarijní pojištění sice není povinné, ale jeho sjednání vám zajistí komplexní ochranu vozidla i pasažérů. Obzvlášť, když si sjednáte praktická připojištění – skel, zavazadel, úrazu nebo právní ochrany. Jak přesně jednotlivá připojištění fungují?

  • dva-kluci-u-auta
    17. července 2024|Petr Pohůdka
    Krátkodobé havarijní pojištění nejen na dovolenou

    Vyrážíte na dovolenou nebo dlouhou služební cestu a rádi byste auto chránili pomocí havarijka? Pokud nestojíte o celoroční pojistku, můžete si vyřídit krátkodobé havarijní pojištění. Určitou formu ochrany vám zajistí i připojištění auta na dovolenou. V čem spočívají výhody krátkodobých pojištění a kde podobné produkty naráží na své limity?

  • lesní požár
    15. července 2024|ePojisteni
    Požáry v Evropě: Kde nejčastěji hoří v letních měsících?

    Pravděpodobně si i vy v souvislosti s letními požáry vybavíte požár, který v roce 2023 vypukl na řeckém ostrově Rhodos, nebo rozsáhlé lesní požáry, se kterými během léta bojovaly státy jižní Evropy. Frekvence přírodních požárů je v Evropě čím dál tím častější a odborníci se shodují na tom, že jich bude stále přibývat. Jaké jsou nejčastější příčiny lesních požárů a jak se zachovat, pokud se chystáte na dovolenou do destinace, ve které hoří?

  • blg-srt-spz
    12. července 2024|Petr Woff
    Krádeže vozidel v ČR: Statistiky a tipy pro každý kraj

    Zloději každoročně ukradnou tisíce českých aut, přičemž některé lokality a modely vyhledávají častěji než jiné. Mezi nejrizikovější oblasti patří Praha, Liberecký nebo Ústecký kraj. Nejohroženějšími značkami jsou Škoda, Volkswagen a Ford. Krádeže aut zachycujeme v regionálních, celostátních a mezinárodních statistikách, které odhalují zajímavé trendy.

  • 11. července 2024|Jana Březinová
    10 rizik na dovolené, která ji dokážou proměnit v noční můru

    Myslíte si, že vás na dovolené čeká jen relax a pohoda? Omyl! Vysněný odpočinek se může proměnit v horor kvůli nemoci, úrazu i zrušení letu. Zjistěte, jak se ochránit před hrozící katastrofou.

  • 10. července 2024|ePojisteni
    Žraloci, medúzy, ježci a další hrozby při koupání v moři

    Chcete strávit letošní dovolenou u moře v některé z evropských zemí, ale máte strach z nebezpečných mořských obyvatel, jako jsou například žraloci nebo medúzy? V následujících řádcích se společně podíváme na to, jaké druhy nebezpečných zvířat se mohou vyskytovat ve Středozemním moři a jak zajistit maximální bezpečí při plavání v moři.

  • zachranari-nakladaji-pacienta-do-sanity
    08. července 2024|ePojisteni
    Repatriace - převoz osob a vozidel ze zahraničí

    Odborníci se shodují na tom, že pokud chcete předejít případným nepříjemnostem na cestách, nedílnou součástí každé vaší dovolené i zahraniční cesty by mělo být cestovní pojištění. Náklady na léčbu v zahraničí totiž mohou bez pojištění dosáhnout závratných výšin, velmi nákladný může být i převoz zraněné osoby zpět do Čech. Na tyto případy myslí takzvaná repatriace, jež je součástí cestovního pojištění.

  • 07. července 2024|ePojisteni
    Cestovní lékárnička: Jaké léky si zabalit na dovolenou

    Základem každé zahraniční cesty by mělo být kvalitní cestovní pojištění, které vám bude krýt záda v případě nemoci nebo úrazu. Kromě pojištění byste si však měli do kufru přibalit i lékárničku, díky které vás na dovolené nezaskočí průjem, drobné poranění nebo třeba alergie.